צלם: רונית סבירסקי
פסטיבל אוסטרלי ב"גן גורו" ובילוי בפארק המעיינות
צלם: רונית סבירסקי
בתוך המתחם של תוכי הלורי
צלם: רונית סבירסקי
משכשכים רגליים במי המעיינות הצלולים
צלם: רונית סבירסקי
רכבי גולף ירוקים נוסעים לאורך תעלות מים
צלם: רונית סבירסקי
מרחבים ירוקים, ברבורים וברווזים ב"גן גורו"

פסטיבל אוסטרלי ומעיינות צלולים

מאת: רונית סבירסקי

 

גן גורו יהפוך לכפר "אבוריג'יני" עם סדנאות איפור, מאכלים, מקצבים ויצירות אמנות. בפארק המעיינות הסמוך אפשר בעונה זו של השנה להתרחץ, לטייל ולצפות בציפורים נודדות

 

"גן גורו", הסמוך לגן השלושה חוגג בחול המועד סוכות את פסטיבל "האבוריג'ינים" זו השנה השלישית. האבוריג'ינים הם המתיישבים הראשונים שחיו באוסטרליה לפני שהגיע לשם האדם הלבן. המבקרים יערכו היכרות עם סמלי התרבות האבוריג'ינית ומנהגיה, אמנות מסורתית, מאכלים טיפוסיים ויתנסו בזריקת בומרנג אבוריג'יני.

  פעילויות לכל המשפחה בפסטיבל האבוריג'ינים      צילום: נדב כפיר

 

הילדים ייהנו ממגוון סדנאות יצירה וקצב בעזרת כלי נגינה שבטיים ובניהן הצ'ורינגה, אותה גם ייצרו בעצמם, יצרו תליונים לשרשרת בעזרת "אבן הפלא", יאפו לחם אבוריג'יני ויישתו "בילי", שהוא תה אוסטרלי מיוחד. בנוסף ייחשפו לאורחות חייהם של ילידי אוסטרליה דרך שביל סתרים חדש בגן. הפעלה ברוח הטכנולוגיה העכשווית באמצעות סמארטפון תתקיים במהלך ימי הפסטיבל ותשלב ניווט, הכוונה ומידע בנושא האבוריג'ינים ובעלי החיים.

הפסטיבל יתקיים בחול המועד סוכות בין התאריכים 22-14 בספטמבר 2013 בין השעות 17:00-09:00

 

קנגורו, קזואר ושועלים מעופפים

"גן גורו" הוא פארק יחידי בעולם מחוץ לאוסטרליה שניתן לשחק וללטף בו קנגורו. בזכות ההתאקלמות המוצלחת של הקנגורו בארץ האוסטרלים אפשרו להפוך את הפארק ל"גן חיות" אוסטרלי וכך נוספו לאתר קוואלות, אמו, קזואר, שועלים מעופפים, כבשים אוסטרליות, עיזים ננסיות, קקדו וזנים מיוחדים של קנגורו. ישנו גם "קנגורו זנב מברשת" שהוא מין של קנגורו-חולדה שנמצא בסכנת הכחדה. מתחם צפרייה של תוכי "לורי", מתחם של עטלפי פירות שיחד איתם מתגורר קנגורו ננסי בשם "לונג נוז" (אף ארוך), נחש פיתון בגוונים של שחור-צהוב וגוואנה שהיא חיה מדברית, שבנו לה בריכת ג'אקוזי מיוחדת. הביקור ב"גן גורו" יוצר חוויה בלתי אמצעית בזכות הקרבה לחיות והאפשרות להאכיל וללטף אותן.

 

הקנגורו אוכלים מכף היד       צילום: דביר אלמוג

 

בימים אלו ניתן לראות בתצוגת הגן גם את אפרוח הקזואר "קאוזימודו" אשר בקע מן הביצה במהלך הקיץ האחרון. הקזואר הינו עוף הנמצא בסכנת הכחדה וזהו האפרוח השני שבוקע בתקופה האחרונה בגן גורו. לאחרונה, הועברה אפרוחית כבת שנה מגן גורו לגן חיות בהולנד במטרה לסייע למין הנכחד להמשיך להתרבות. בשנה הקרובה "קאוזימודו" ימשיך להתאקלם להתחזק בגן גורו, עד שיוחלט אם יועבר גם הוא לשם.

 

מאכילים תוכים

המתחם של תוכי ה"לורי" בנוי כחממה ענקית שבה חיים תוכים ססגוניים בעלי צבעים עזים של ירוק, אדום וכחול. האורחים מבקרים אותם בתוך החממה. כל מבקר מקבל שיפוד פירות והלורים הידידותיים מתיישבים על כף היד, הזרוע, הראש והכתפיים ומכרסמים את הפירות הישר מתוך כף היד. בסמוך נמצא מתחם הקוואלות ובו נציג ונציגה,  מינדי ומיילו, שהגיעו לשיבה טובה.

 

תוכי לורי אוכלים שיפודי פירות     צילום: רונית סבירסקי

 

הקנגורו אובמה

המתחם הפתוח של הקנגורו הוא החלק האהוב ביותר על המבקרים. הקנגורו אינם חוששים מהמבקרים ומתמסרים לליטופים ולחיבוקים. הם מקפצים בחופשיות במרחבי השטח העצום, אוכלים מידי הילדים ומציגים בגאווה את התינוקות שמתחממים בכיסם. בגן חיים 6 סוגי קנגורו מתוכם שני סוגים שמתרוצצים חופשי. השלטים במקום מסבירים ומפרטים על כל אחד מהם: קנגורו אפור מזרחי, קנגורו אדום, וולארו, וולאבי, קנגורו חולדה ופוטרו. אם תרצו לפגוש קנגורו סלב תשאלו על "אובמה".  הוא שייך למשפחת הקנגורו האפור וקיבל את השם אובמה כיוון שיצא לראשונה מהכיס ביום ההשבעה של הנשיא האמריקאי.

 

צמד הקוואלות מינדי ומיילו        צילום: רונית סבירסקי

 

מחיר כניסה 45 שקל לאדם מגיל שנתיים ומעלה. במהלך חודש ספטמבר 2013, למבקרים בגן גורו תינתן הנחה של 20% באמצעות קופון באתר הבית של חוויות ניר דוד, אורחי אירוח כפרי ניר דוד זכאים ל-30% הנחה. גן גורו פתוח ראשון-חמישי, 16:00-09:00, שישי וערבי חג 15:00-09:00, שבת עד 17:00. ביולי-אוגוסט 20:00-09:00. הפסטיבל האבוריג'יני יתקיים בחול המועד סוכות בראשון עד שלישי, 24-22 בספטמבר בין השעות 17:00-9:00. סוכה כשרה במקום. טלפון: 04-6488060,  www.nirtours.co.il

  

שלושה מעיינות בפארק אחד

פארק המעיינות הסמוך לגן השלושה (הסחנה) הפך למתחם סגור לכניסת כלי רכב לפני כשנה. הוא מנוהל על ידי הגופים הירוקים, קק"ל, רשות הטבע והגנים, רשות ניקוז ירדן דרומי, ובתמיכת הרשויות המקומיות ומשרדי ממשלה שונים. בשטח הפארק נמצאים מעיינות ופלגי מים שנובעים בלב השטחים החקלאיים. כחלק משדרוג השטח נסללו דרכי אספלט  לאורך 15 קילומטרים והן מאפשרות למטיילים להגיע לכל פינה ולחוש את הטבע במלוא עוצמתו.

 

בריכת עין שוקק הצלולה    צילום: רונית סבירסקי

 

בית הבראה לטבע

הכניסה כיום אפשרית ברגל או באופניים והיא ללא תשלום. התוצאה ניכרת היטב במראה השטח. גדות הנחלים ותעלות המים נקיים מאשפה, הצמחייה מלבלבת, המים זכים והטבע משגשג. עמק המעיינות ידוע ביופיו בחודשי החורף כשמרחביו נצבעים בפריחה ססגונית ושדות החיטה הופכים לשטיח ירוק. במבואה לפארק מספקים מידע ועלון עם פרטים על מסלולי הטיול ברגל או ברכב ידידותי לסביבה. ניתן לשכור אופניים, רכב חשמלי, או להיעזר ב"שאטל" שמוביל את המבקרים בשבילי הפארק במהלך היום.

 

חבית בירה על גלגלים

אחד המיזמים המקוריים שיצרו עבור הפארק הוא בר-אופן שהוא מעין פאב בירה נייד. רכב ארוך שהיושבים עליו מדוושים כמו באופניים ובחזיתו ניצבת חבית בירה בגודל טבעי. 17 מדוושים יכולים לטייל מהכניסה לפארק לאורך נחל הקיבוצים והבריכה המשולשת למרחק של קילומטר ו-200 מטרים. עוצרים לשכשוך בבריכה ושותים בירה לכל אורך הדרך ללא הגבלה.

 

אמת מים עתיקה ופדיקיור לרגליים

אלה שרוצים לצעוד בטבע יכולים להגיע במרחק הליכה של 150 מטרים עד ערוץ נחל הקיבוצים ו-495 מטרים עד עין מודע. בבריכה חיים דגיגונים שיודעים לעשות פדיקור לרגליים. עכשיו בעונת הסתיו רגע לפני החורף אפשר ליהנות ממימיהם הנעימים של המעיינות ומהטמפרטורה הנוחה בחוץ.

 

אמות המים המודרניות בפארק המעיינות      צילום: רונית סבירסקי

 

דגים, עופות מים וחומה ומגדל   

המסלול עובר בין צמחיית קנה סבוכה וחורשת איקליפטוסים. מגיעים אל בריכות הדגים של קיבוץ ניר דוד ובעונת החורף אפשר לצפות בעופות מים וציפורים נודדות. הדרך ממשיכה לעין מודע שמימיו נאספים אל בריכה גדולה שאורכה כ-40 מטרים. עומקה של הבריכה מגיע לחצי מטר והיא מוקפת בחורשת עצי איקליפטוס. קק"ל שיפצה את הבריכה והקימה סביב המעיין חניון פיקניק בצל העצים.

 

במבואה לפארק ניתן לשכור רכבי ירוקים שמתאימים לארבעה עד שישה נוסעים במחיר של 255-175 שקל לרכב לשעתיים. אופניים ניתן להשכיר ב-50 שקל לשלוש שעות. שאטל עולה 20 שקל לאדם ליום שלם וניתן לעלות ולרדת ממנו ללא הגבלה. תושבי העמק ואורחי הלינה הכפרית בניר דוד מקבלים הנחה של 25%. טל. 04-6488060 או באתר www.nirtours.co.il 

 

איך מגיעים: משער הכניסה לגן השלושה (הסחנה), מגיעים לכיכר ופונים ימינה, ממשיכים ישר עד לחניה של פארק המעיינות.

 

|
|
|
|