מלון בוטיק בארמון עתיק בעכו - הפתיחה בקרוב
אורי ירמיאס במלון החדש
מלון בוטיק בלב עכו העתיקה

 

מבצע להצלת ארמון הפאשה

 

מאת: עינת לוי

 

המלחמה שניטשת על מבנה היסטורי היא לא פעם "עקובה מאבן". רשות העתיקות והמועצה לשימור אתרים נאחזות בקירות ומנסות להשאיר לנו את זיכרונות העבר למען העתיד. בכתבה הזו מככבים שני בתים האחד שנקרא "ארמון פאשה" שמצבו עגום והוא זקוק לשיקום ושימור והשני, שסיפורו דומה, אלא שגורלו שפר עליו. הוא נרכש על ידי יזמים שמסוגלים להשקיע ממון ומשאבים ולהשיב לו את תפארתו. מארמון הפאשה אל מלון הבוטיק המפואר של אורי ירמיאס בעכו.

 

ארמון סודי

בעכו, בליבו של מעון "עתידות", המהווה אשכול שירותים עבור 84 ילדים ואנשים עם פיגור שכלי, שוכן לו ארמון סודי. לא ארמון כמטפורה אלא ארמון קייט מפואר שנבנה בשנת 1817 על ידי מושל עכו דאז, יורשו של אל-ג'זאר, סולימאן פאשה. הארמון שהוקם במלוא הפאר של הסגנון העות'מני, נקרא על שמה של בתו של סולימאן: פאטמה.

 

בוסתנים וריצוף גיאומטרי

ארמונו של סולימאן פאשה הוקם מצפון לעכו, באתר שיכונה ה'בהג'ה'. ככל הנראה, עם הקמת הארמון הוקמה גם בריכת ההשקיה, השוכנת גם כן בחצר מעון "עתידות", ועמה ניטעו הבוסתנים בשטח הגנים ממערב לה. עובי הדפנות של הבריכה כ-4 מטרים וראשן מרוצף בחלוקי אבן בדוגמאות גיאומטריות. לבריכה פתח מילוי אחד ושני פתחי ריקון עיקריים. כיום בפנים הבריכה חורשת קזוארינות.

 

בריכה וגנים מטופחים

הברכה נבנתה, ככל נראה, בד בבד עם שינוי התוואי של אמת המים, מתוואי אמת המים של אל-ג'זאר, הקודמת לה. הדבר נעשה בכדי שהיא תעבור באדמותיו של הפאשה ותאפשר את השקייתם. הברכה שימשה כמתקן עזר להשקיית הגנים הסמוכים ולרווחתו של הפאשה, ניתן להסיק מכך שהקשר בין אמת המים לעכו, ברכת הפאשה ואדמותיו היה מתוכנן.

 

נטוש והרוס

אותו שינוי בתוואי האמה הוא שמאיים כיום על המשך קיומו של המבנה. הישענותה של אמת המים על קיר הארמון גרמה לסדק אימתני, שהוביל להוצאת המבנה משימוש, עקב סכנת קריסה. המבנה שעד לפני כעשרים שנה שיכן את חוסי מעון "עתידות", נותר נטוש ועזוב ומשרד הרווחה מנסה למצוא משקיע שיסייע בשימור המבנה. למרות שהמבנה אינו נתון בסכנת קריסה מיידית, תהליכי הבליה וההרס עודם נמשכים וגורמים פגיעה מתמשכת במרכיבי המבנה.

 

עיטורי פרחים וגילופי עץ

בין ההזנחה וההריסות ניתן לראות את הפאר והעושר שהכיל הארמון כשנבנה. רצפת שיש מעוטרת, חלונות זכוכית מקושתים, תקרה גבוהה שדפנותיה מלאות בעיטורי פרחים וגילופי עץ וחדרי מבואה גדולים. כל אלה ניתנים לשחזור הדורש עבודה של שנתיים על מנת להחזיר את המבנה למצב של רסטורציה, והשקעה של מיליוני שקלים אותם מנסה לגייס במשך שנים וללא הצלחה, שמעון גרינצייג, מנהל המעון.

 

ממסעדה למלון בוטיק

מנגד, בקצה אחר של העיר עכו, מוכיח לנו יזם פרטי מה כן ניתן לעשות עם הפאר שהושאר לנו כאן ואיך ניתן לשמרו כשיש מי שמוכן להשקיע. אורי ירמיאס, הידוע כאורי-בורי על שם מסעדת הדגים הידועה שלו, בחר לקנות בעצמו מבנה היסטורי שם יפתח בעוד כמספר חודשים מלון בוטיק מפואר. ירמיאס רכש שני מבנים נפרדים שחוברו בעזרת גשר. המבנים נבנו בתקופות שונות, נדבך על נדבך, כך ניתן למצוא בהם מגוון סגנונות ארכיטקטוניים: במרתף שיריים מהתקופה הביזנטית, חדר אוכל מהתקופה העותומאנית המוקדמת, אולם כניסה ומרחץ תורכי מלפני 350 שנה והקומה העליונה מלפני 150 שנה.

 

עשרה אמנים מאיטליה

המבנה, בדומה לארמון הפאשה, הוכרז כמבנה מסוכן עקב סדק ענק באחד מקירותיו, כך שהשנה הראשונה בה החל תהליך השחזור הוקדשה לייצוב המבנה וחיזוקו. ירמיאס שומר על רמת שחזור גבוהה ומקפיד על שימוש בחומרים מקוריים ובשיטות מקוריות, החל מרשימת פטנט לטיח מקורי ועד ייבוא של 10 אומנים מאיטליה לצורך שחזור מדויק של עיטורי התקרה.

 

12 סוויטות

המלון שהעבודה עליו נמשכת כבר שבע שנים, צפוי להיפתח בעוד כארבעה חודשים, להערכתו של ירמיאס. המלון יכלול 12 סוויטות עם תקרות מצוירות ופינה אחת אורגינאלית בכל חדר שלא שוחזרה, חדר אוכל קטן, מרתף יינות עם בר לאורחים, בית מרחץ טורקי, מרפסת גג לשיזוף ולברביקיו ונוף ים תיכוני הנשקף מכול פינה. 

|
|
|
|