צלם: רונית סבירסקי
פסטיבל המכבים בחבל מודיעין ובחבל בנימין עם שלל פעילויות
צלם: שחר כהן
מגדל הרואה בשילה הקדומה
צלם: שחר כהן
מפעל פתיל תכלת
צלם: רונית סבירסקי
קברות המכבים
צלם: שחר כהן
שחקני רחוב בכפר העברי הקדום
צלם: רונית סבירסקי
בית כנסת הרב קרליבך

פסטיבל המכבים

 

חזרה בגלגל הזמן למקומות בהם התרחשו סיפורי החנוכה ובהם חיו גיבורי התנ"ך ב"פסטיבל המכבים" בחבל בנימין ובחבל מודיעין. הצגות על סיפורי החנוכה, תחפושות מכבים לילדים, סיורים מודרכים, הדלקת נרות חגיגית, זחילה במערות מסתור ומגוון הפעלות לכל המשפחה. רוב הפעילויות ללא תשלום, בתאריכים, 22-21 בדצמבר

 

פסטיבל המכבים   צילום: אישי חזני 

 

באזור חבל בנימין התרחשו קרבות המכבים ועוד רבים מסיפורי התנ"ך הבולטים של עם ישראל ובאזור חבל מודיעין חיו המכבים ושם גם נקברו לאחר שלחמו בגבורה ויצרו מיתוס המלווה אותנו עד היום. עמותות תיירות חבל בנימין ותיירות חבל מודיעין, חוברות יחד זו השנה השנייה, ומציעות פסטיבל לכל המשפחה, המעביר את מסר חג החנוכה בדרך חווייתית.

 

ביום שישי, ראשון ושני ה-22-21 בדצמבר, אורחי הפסטיבל יוכלו לחוש את ההיסטוריה בדיוק במקומות בהם התרחשו סיפורי החג וליהנות מהאטרקציות של האזור. הפסטיבל מציע חוויה ייחודית באמצעות שחקני רחוב ונגנים, הדרכות, הצגות, הפעלות לילדים, הדלקת נרות חגיגית, זחילה במערות מסתור, מסלולי הליכה, תצפיות, ביקור בבתי בד ועוד פעילויות מגוונות.

 

שחקן גבעת היקבים   צילום: שמואל לישע 

 

את הפסטיבל מתחילים באחת מתחנות המידע, במצפה מודיעין, בתחנת הדלק פסגות, בתחנת המידע של תיירות בנימין, בתחנת דלק מעבר מכמש וכן בשילה הקדומה, שם מקבלים את מפת הפעילות באתרים, ותחפושת של מכבים, בעלות של 5 שקלים לתחפושת. משם ממשיכים לאתרי הפסטיבל, חוגגים ולומדים על חג החנוכה בדרך חווייתית ומשעשעת. רוב הפעילויות בפסטיבל הן ללא עלות ופתוחות לקהל הרחב. 

 

האירועים המרכזים ב"פסטיבל המכבים"

 

סיורים והדלקת נר בשילה הקדומה

שילה הקדומה, עיר הבירה של ישראל במשך 369 שנים, מציעה חוויה תנ"כית מיוחדת. ביום רביעי, נר שני של חנוכה, תתקיים הדלקת נרות על רקע נופים קדומים וללא עלות. בנוסף, בכל ימי הפסטיבל, יתקיימו באתר, שילה הקדומה, סיורים מיוחדים בשילוב מיצג מולטימדיה ב"מגדל הרואה" המספר את סיפורה של שילה.

מתי: רביעי, 17 בדצמבר, 16:30

מחיר: ללא תשלום

 

סיור גבורה יהודית

סיור גבורה יהודית בשילה הקדומה, בעקבות הסיפורים התנ"כים של מקום המשכן. הסיור כולל תצפית על אזורי קרבות המכבים, ביקור בבית בד עתיק ובמערות מסתור. לאחר הסיור, הילדים ישתתפו בסדנת שמן זית ובהכנת פיתות.

מתי: שישי, ראשון- שני,19, 22-21 בדצמבר, 10:00, 12:00 ו-14:00

מחיר: 39 שקל

 

מדברים יוונימוס

בגבעת היקבים, ייהנו המשתתפים מזחילה חווייתית במערות מסתור תת קרקעיות ומבית בד עתיק באתר המסתורי. בנוסף יחכו למשפחות במהלך כל ימי הפסטיבל שחקנים מחופשים למכבים ולגיבורים תנ"כיים אשר יציגו למבקרים סיפורים מקראיים שהתרחשו באזור ושחקנים בדמויות היוונים, ישוחחו עם המבקרים בשפת היוונימוס ויציגו סיפורים בשיתוף הקהל. הפעילות תתקיים במהלך כל ימי הפסטיבל.

מתי: שישי, ראשון- שני,19, 22-21 בדצמבר

מחיר: הכניסה חופשית

 

 

הדרכה בגבעת היקבים   צילום: שמואל לישע

 

בעקבות שמן הזית

סיור בעקבות שמן הזית, המתחקה אחרי גידול זיתים, הפקת השמן, חקלאות האזור ושמן זית בעת הקדומה. הסיור מתחיל בשילה הקדומה וממשיך אל מצפה יוסף, שם שומעים את סיפורה של משפחת שוקר, מקימי "משק אחיה", סיפור של חלוציות ישראלית, התמודדות בשעת משבר וגבורה יהודית. לאחר מכן ממשיכים בעקבות החקלאות העברית וייצור שמן הזית. הסיור יצא בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00, כל ימי הפסטיבל.

מתי: שישי, ראשון- שני,19, 22-21 בדצמבר

מחיר: 14 שקל

 

הכפר העברי בפסגות

הכפר העברי בפסגות מקיים חווית חנוכה בכפר עברי בן אלפי שנים עם שחקנים, נגנים, הדרכות באתר וזחילה חווייתית במחילות מסתור קדומות.

השחקנים באתר יהפכו למכבים המתכוננים למלחמה וילמדו את הילדים איך נלחמים ביוונים.

מתי: שישי, ראשון- שני,19, 22-21 בדצמבר

מחיר: הכניסה חופשית.

 

"חווית חנוכה עם שחקנים"   צילום אישי חזני 

 

יין וסיפורים מקראיים 

מרכז המבקרים נחלת בנימין מציג 3 מיצגי מולטימדיה על סיפורי התנ"ך והמכבים, שהתרחשו בחבל בנימין. בנוסף, יתקיימו במקום הצגות עם שחקנים וסרטון לכל המשפחה על נחל מכמש הסמוך, בו התרחשו סיפורים תנ"כיים. במקום פועל גם יקב פסגות, יקב הבוטיק עם היינות המפורסמים שזכה לפרסים רבים בתחרויות יין בארץ ובחו"ל.

הפעילויות בתיאום מראש בלבד.

מתי: שישי, ראשון- שני,19, 22-21 בדצמבר

מחיר: 20 שקל למבוגר, 15 שקל לילד.  

לתיאום: 02-9979333

 

מכבים נגד יוונים

תצפית מתת בבית חרון לעבר מודיעין וביקור באתר הקרב של המכבים נגד המצביא היווני סרון. במקום תתקיים הדרכה תיאטרלית בעקבות קרבות מעלה בית חורון, החל ביהושע בן נון וכלה בגנרל אלנבי ובקרבות מלחמת העצמאות. ההדרכה מתקיימת מדי חצי שעה עגולה.

מתי: שישי, ראשון- שני,19, 22-21 בדצמבר

מחיר: הכניסה חופשית.

 

לרשימת הפעילויות המלאה בחבל בנימין

 

חידת קברות המכבים

סיור בעקבות חידת מיקומם של קברות המכבים. "היכן באמת ממוקמת אחוזת הקבר המשפחתית המתוארת בספר המכבים?" באתר יתקיימו הדרכות אל קברות המכבים – לגילוי התעלומה לצד הפעלות חווייתיות לכל המשפחה ותחנת מידע בה יחולקו עלוני מידע ומפת הפסטיבל.

מתי: שישי, ראשון- שני,19, 22-21 בדצמבר

מחיר: הכניסה חופשית.

 

הצגה ומרכז מידע עם תחפושות

המופע "אחרוני המכבים" של "תיאטרון אספלט במעבה היער" יתקיים במצפה מודיעין ביער בן שמן. בנוסף, יצאו סיורים מודרכים של קרן קיימת לישראל אל הפגודה התאילנדית, כל שעה עגולה, במהלך כל ימי הפסטיבל וללא עלות. בכניסה למתחם תפעל תחנת מידע, בה יחולקו עלוני מידע ומפת הפסטיבל וכן חוברת "בעקבות המכבים" ותחפושת של מכבים בעלות של 5 שקלים. 

מתי: שישי, 19 בדצמבר בשעות 10:00, 12:00, ראשון, שני, 21, 22 בדצמבר בשעות 11:00, 13:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: מספר המקומות במופע מוגבל ויש לשריין מקום מראש במרכז המידע של הפסטיבל: 1800-34-54-54

 

משפחה מחופשת   צילום: שמואל לישע

 

 

חנוכיית יער וסדנת תיפוף

בתל חדיד יתקיימו במהלך כל ימי הפסטיבל מגוון הדרכות ופעילויות ביניהן: חנוכיית יער – יצירה משותפת בפסיפס, עם אמני חבל מודיעין. המשתתפים מוזמנים להביא חפצים קטנים משלהם, אשר ישולבו ביצירה. מדריכי קרן קיימת לישראל יקיימו הדרכה חווייתית במתקני השמן והיין הקדומים הפזורים בתל, כולל כתב חידה ברוח החג לכל המשפחה.

סדנת תיפוף – פעילות מוזיקלית חווייתית עם מתופף בחיק הטבע.

מתי: שישי, ראשון- שני,19, 22-21 בדצמבר

מחיר: הכניסה חופשית.

 

סיורי "נושאות הלפיד"

סיור חוויתי "נושאות הלפיד" משולב בטעימות יעבור בין בתים מיוחדים ביישובים לפיד וכפר אורנים. "גבורה של הגשמה עצמית מאתגרת" בהשראת החנוכה עם מטעמים מיוחדים. 

מתי: שישי, 19 בדצמבר

מחיר: 80 שקל

לפרטים: בדוא"ל info@thm.org.il

 

הדלקת נרות וזמירות

הדלקת נרות במבוא מודיעים, יישוב המשמר את מסורתו העשירה של הרב המזמר קרליבך. הדלקת נרות חווייתית בליווי שירה ונגינה של בן ציון סולומון ובניו.

מתי: חמישי, 18 בדצמבר, 16:00

מחיר: הכניסה חופשית.

 

מזמורי הרב קרליבך במבוא מודיעים   צילום: רונית סבירסקי

 

בנוסח העדה החבנית

הדלקת נרות במושב ברקת, בנוסח חבאן. הסבר, הדגמה, שירה וטעימות, ממנהגי העדה החבאנית בחג החנוכה. בבית משפחת הלל במושב ברקת. יום שני 22 בדצמבר, 16:00.

מתי: שני, 22 בדצמבר, 16:00

מחיר: הכניסה חופשית.

לפרטים: יש להירשם מראש במוקד הפסטיבל: 1800-34-54-54

 

לרשימת הפעילות המלאה בחבל מודיעין 

    

פרטים נוספים במרכז המידע של הפסטיבל: 1800-34-54-54

באתרי האינטרנט:  www.gobinyamin.org.il www.thm.org.il ובדף הפייסבוק: "פסטיבל המכבים"

|
|
|
|