תערוכת פסלי מתכת ב"גלריה על האגם" ברעננה
חווית השופינג
ניו יורק
עץ זית צבעוני תומך ספרים
משחק טניס

פסלוני מתכת וציורי שמן על האגם

תערוכה ייחודית המשיקה עבודות אמנות חדשות, מבית היוצר של Joy Art Gallery נפתחת ב"גלריה על האגם" בפארק רעננה בשם "לה דולצ'ה ויטה". התערוכה כוללת פסלי מתכת מודרניים צבעוניים בתלת מימד של האמנית מרינה זלוצ'ין וציורים פוסט אימפרסיוניסטים של האמן אוליבייה כהן. עבודותיה של זלוצ'ין נוגעות בפופ ארט, איור קריקטוריסטי, ססגוני ומלא חיים ועוסקות ברגעים מחיי היום יום ותרבות הפנאי. כמו כן, יוצגו פסלונים שולחניים של רוכבי אופניים ויודאיקה. ציורי השמן של כהן מבטאים את אהבתו לטבע וכמיהתו לנופים הכפריים של ילדותו בצרפת בצבעים עזים ועשירים.

 

טכנולוגיות חיתוך מתקדמות

פסלי המתכת של מרינה זלוצ'ין נעשים בטכנולוגיה מתקדמת של חיתוך מדויק והדפסות איכותיות. הם מהווים חלק ממגמה ועשייה תוססת בתחום זה, המתקיים במרחב המכיל בתוכו את הגדרות האמנות והעיצוב. עבודות כגון אלה  ניתן לראות היום בגלריות ברחבי ארצות הברית, גרמניה וסינגפור.

 

פסלי שולחן

תהליך היצירה מורכב והוא מתפתח בשלב ראשון  של ציור דו מימדי עד לשלב הסופי שכולל חיתוכי לייזר, צביעה ידנית או הדפס רשת. "פסלי הקיר" או "פסלי השולחן" הם בעלי נפח כשלעיתים הם דו-צדדיים ובעלי מספר שכבות, שבונות עומק ואפקט של תנועתיות.

 

תמונות מחיי היום יום

זלוצ'ין יוצרת בשפתה האמנותית עבודות שנוגעות בפופ ארט, באיור קריקטוריסטי, דקורטיבי, לעיתים אירוני ותמיד אמפטי, ססגוני, מלא בויטאליות ואופטימיות. הצבעוניות הבוהקת והמרהיבה של העבודות  סוחפת את המתבונן. הפן התוכני עוסק בסיטואציות יומיומיות שנוגעות בתרבות הפנאי, בחיי הנשים, בישיבה בבתי הקפה, בתרבות ה"שופינג", בפעילות רוכבי האופניים, שחקני הטניס, גולשי הסקי או התזזית האנושית בכרך האורבאני הענק - ניו יורק.

 

יודאיקה פונקציונאלית

זלוצ'ין נוגעת גם בנושאים שעוסקים בשילוב של מוטיבים מתחום היודאיקה. היא "מתכתבת" עם אובייקטים מסורתיים כמו החנוכיות ו"החמסות" ומעניקה להם מראה עכשווי ומודרניסטי. היא מרשה לעצמה ליצור את הדקורציה על פי ראותה, אך נמנעת לנכס לעצמה את האפשרות בשינוי המהותי: היא מקפידה להשאיר את החפץ כאובייקט פונקציונאלי, כמו במקרה החנוכיות, עם שמונה קנים ושמש, כפי שדורשת ההלכה.

 

אהבה לטבע

האמן אוליבייה כהן נולד בפריס ב-1968 ועלה לארץ ב-1988. הוא צייר אוטודידקט מוכשר, שעבודותיו הוצגו בתערוכות יחיד רבות בפריס ביניהן ב"סלון האמנים העצמאיים של פריס". ציורי השמן  שבתערוכה, מבטאים את אהבתו להוד וליופי של הטבע. הם מצביעים  על כמיהתו למרחבים, ליערות, לצמחיה ולנופים כפריים ופסטורליים כשההמולה והצפיפות האורבאנית נעדרת מהם.

          

                                          הים הכחול של אוליבייה כהן

יצירה ספונטנית

אוליבייה מצייר בסגנון שמאזכר את הפוסט אימפרסיוניסטים, במשיכות מכחול עזות וברבדים בעלי מרקמים עשירים ודשנים של צבע. העבודות מבטאות ערכים של יצירה ספונטאנית, שאינה מגבילה את עצמה לאסכולה קפדנית זו או אחרת. הן מייצגות את הטבע ואת ההתרשמויות והתחושות העולות מתוך ההתבוננות בו מבלי לנסות להעתיק אותו כתמונה צילומית מדויקת.

 

אוליבייה למד במשך ארבע שנים בישיבה תורנית, והוא מצהיר על עצמו כיהודי מאמין שחיי באמונתו ו"מעניק כבוד לטבע, לבורא עולם ואוהב את החיים". אכן, גישתו האמנותית משדרת סוג של אופטימיות והיא מהווה על פי רוב, ביטוי חזותי לדברים החיוביים.

 

זיכרונות ילדות

רוב עבודותיו של אוליבייה עוסקות בנופים שצפים ועולים בזיכרונו מילדותו בצרפת, בה גדל בכפר קטן שמרוחק 140 קילומטרים מפריס. הוא מעיד על עצמו : " אני טיפוס נוסטלגי, מצייר וכותב על הילדות הנפלאה שחוויתי. אני מצייר מבלי לחשוב הרבה. גם כשעברנו לגור בפריס, הרביתי לטייל עם משפחתי בכפר ובחופי הים ואת זה אני אוהב לצייר".

             

                                      זיכרונות נוף מולדתו   צייר: אוליבייה כהן

 

כמו אחרי תפילה כנה

שכבות הצבע הרבות אותן הוא מניח על מצעי הציור,  באות לעיתים כמטאפורה לשכבות הרוחניות אותן הוא מבקש לבטא. תהליך עבודתו יכול להמשך כשלוש עשרה שעות רצופות, ועם סיומו, הוא חש תחושה דומה לזו שאחרי תפילה כנה. הדברים שהיוו סוג של מתח טעון השתחררו והם מפנים את מקומם לתחושה של רוגע ושלווה אמיתית. אין ספק כי מתוך התבוננות ביצירותיו ניכרת אותה שלמות והבעת עוצמה ריגשית וחוויתית, תוך שיקוף היכולות הציוריות המרשימות הניבטות מהן.

 

פתיחת התערוכה במוצאי שבת, 1 בינואר, 2011 בשעה 20:30 במעמד ראש עיריית רעננה. דרך הפארק 10.

התערוכה תהיה פתוחה בימים ראשון-חמישי, 13:00-10:00, 22:00-16:00, שישי 13:00-10:00, שבת 23:00-21:00. כניסה חופשית. טל'. 052-4401446

 

 

 

 

 

|
|
|
|