צלם: רונית סבירסקי
הגליל חוגג עם הציפורים: פסטיבל "חורף של ציפורים 2011"
צלם: רונית סבירסקי
עגורים שוהים באגמון בעונת הנדידה
צלם: רונית סבירסקי
המצפור הצף באגמון החולה

הגליל חוגג עם הציפורים

מאת: רונית סבירסקי

 

פסטיבל הצפרות השני בגליל "חורף של ציפורים 2011" מגיע יחד עם הציפורים הנודדות. חודשים נובמבר דצמבר הם עונת השיא של נדידת הציפורים. השמיים מתמלאים במשק כנפיים וציוצים, להקות עצומות מעופפות מעל במבנה סדור כמו ראשי חץ או נוחתות לחפש מזון בשדות ובבריכות הדגים. זה הזמן לצאת ולצפות במראה המרהיב שנראה כמו סרט טבע בשידור חי. החל מ-20 בנובמבר עד 27 בדצמבר יערכו באתרים השונים בגליל אירועים שכולם עוסקים בנדידת הציפורים.

 

 למעלה מ-40 אלף עגורים שוהים באגמון החולה בעונת הנדידה (צילום: רונית סבירסקי)

 

עשרות אירועים בנושא הצפרות

בפסטיבל משתתפים קק"ל, מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, משרד התיירות ועמותות התיירות בגליל. מוקד הפעילות יהיה באגמון החולה וסביבו יתקיימו פעילויות באתרים נוספים ביניהם: מרכז הצפרות בכפר רופין, מלון מצפה הימים, מלון "פסטורל" בכפר בלום, שמורת החולה, שמורת גמלא, שמורת עין אפק והמושבה ראש פינה. במסגרת האירועים יתקיים כנס מדעי בנושא צפרות במלון "פסטורל" בכפר בלום, אירועי טיבוע והרצאות במלון "מצפה הימים". במושבה ראש פינה תיפתח ב-28 בנובמבר תערוכת רחבת היקף של אמנים בהשראת נושא הצפרות ובסינמטק יוקרנו סרטים על ציפורים ואקולוגיה.

 

תערוכת ציורים ומרוץ העגור

בכניסה לאגמון החולה יוקם אוהל ענק שיארח תערוכת ציור ופיסול של אמנים שהשתתפו במהלך שלושת השנים האחרונות בסדנאות ציור בטבע שהתקיימו באתר. התערוכה תיפתח ב-24 בנובמבר ויוצגו בה כ-70 עבודות של אמנים מכל העולם ומספר אמנים ישראלים. התערוכה תהיה פתוחה לקהל ללא תשלום. ב-16 בדצמבר יתקיים מרוץ העגור ויהיו בו שלושה מקצים בדרגות קושי שונות. במרוץ ישתתפו למעלה מאלף רצים מקצועיים. ביום שישי תתקיים קבלת שבת עם הספורטאים, ארוחה ושירה בציבור. המרוץ פתוח להשתתפות הקהל הרחב בהרשמה ובתשלום מראש.

 

מוסיקה מקורית בעקבות הנדידה

האמן והמוסיקאי פול וינטר, זוכה פרס גראמי, ביקר באגמון החולה לפני ארבע שנים וכתב יצירה בהשראת נדידת הציפורים. היצירה משלבת מוסיקה מארצות שונות שנמצאות על נתיב הנדידה עם אפקטים של קולות מהטבע. היצירה מתחילה בארצות הקור בצפון אירופה במוסיקה רוסית אופיינית משם אל אזור הים התיכון עם מוסיקה טורקית, דרך ישראל עם מוסיקה ישראלית ולבסוף מצרים ואפריקה. וינטר יעלה את היצירה ב-24 בנובמבר במלון "פסטורל" בכפר בלום כשהוא מלווה בעשרה נגנים שגם הם מייצגים את המדינות השונות לאורך ציר הנדידה.

 

 המצפור הצף באגמון החולה (צילום: רונית סבירסקי)

 

סדנאות צילום

באגמון החולה יתקיימו מדי יום פעילויות של צפרות ואירועים מיוחדים. סדנת צילום לתיירים מהארץ ומחו"ל עם צלם הטבע הנודע תומס חורניקר. הצלם יוסי אשבול ינחה סדנאות צילום למקצוענים ורונן וטורי יקיים סדנאות לחובבים בעלי ציוד בסיסי. הסדנאות  כוללות צפייה בעגורים באמצעות עגלת מסתור. בנוסף, יתקיימו סיורים מודרכים לצפייה בציפורים, טיבוע ציפורים, סיורים בעגלות המסתור, צפייה בעגורים בשעות הזריחה והשקיעה וסיורים בגן הבוטני. בימים אלה ניתן לראות באוויר להקות עצומות של אלפי פרטים שמגיעים לנחיתה באגמון. להקות של שקנאים, עגורים ודיות שמצטרפות לאנפות, כפנים, מגלנים, עיטים ובזים.

 

באגמון מצויים שלושה מצפורים: מצפור העגורים שבנוי מעץ, מצפור השקנאים שעוצב מאבן ועץ והאחרון שהוקם בסוף 2010 הוא המצפור הצף. הוא עוצב על ידי האדריכל גדי פוליטי מחומרים ידידותיים לסביבה וממוחזרים. משטח הליכה של 350 מטרים רבועים וגג מכונף בצבע לבן מצליחים להסוות עד 100 מבקרים מבלי להפריע לעגורים. הם נוחתים באגם לקראת לינת הלילה ושטים במים מטרים ספורים מהמבקרים. אחד ממדריכי האגמון מצויד בטלסקופ מקצועי עומד במשך כל שעות היום במצפור, מספר על סוגי הציפורים ומאפשר לצפות בהן באמצעות הטלסקופ. ענפי עץ ששולבו בלב האגם משמשים נקודת ריכוז לציפורים מכל המינים והסוגים. חזירי בר מגיעים סמוך מאוד למצפור כדי לבדוק מי הם היצורים המוזרים שסגורים "בכלוב" הלבן. נוטריה עוברת בשחיית חזה נמרצת, אנפה מחכה בסבלנות ללכוד דג וצב מנמנם לו בנחת על קצה מוט עץ עד שנמאס לו והוא קופץ ראש למים.

 

צפייה בציפור נדירה

לפני כחודשיים הופיעו באגמון החולה  שלושה פרטים של "דאה שחורת כתף". זהו ציפור צחורה כשלג וישנם שמכנים אותה "פייה". עיניה עטורות ב"אייליינר" שחור ואישוניה אדומים. הכתם השחור על כתפה העניק לה את השם "שחורת הכתף". הדאה היא עוף דורס ומקורה בהודו. ישראל לא הייתה אצלה על המפה עד היום. מקרים בודדים שבהם נצפתה בארץ היו תוצאה של שוטטות (תופעה מוכרת אצל ציפורים יציבות) והסתיימו בביקור חטוף. צפרי האגמון ואנשי החברה להגנת הטבע התרגשו, צילמו וחשבו שהשלושה ימשיכו בדרכם. אז החלו שניים מהם להפגין התנהגות של חיזור, שהפתיעה את הצפרים אבל הציפיות לקינון היו נמוכות. כשהחלו  השניים להקים קן, עלה מימד ההתרגשות וכשבקן נמצאו ארבע ביצים, נרשמה התלהבות מאופקת, מלאת חששות לגבי כושר הישרדותם. אחרי שלושה שבועות בקעו ארבעה גוזלים ובשבוע הראשון של חודש נובמבר הם עשו את ניסיונות הטיסה הראשונים שלהם. ההתרגשות הגיעה לשיאים חדשים וכולם מחכים  לראות אם יישארו כאן ויגדילו את המשפחה או יחזרו לארץ ממנה הגיעו.

 

דאה שחורת כתף באגמון החולה (צילום: יוסי אשבול)

 

סיורי צפרות בגליל ובגולן

בשמורת עין אפק יתקיימו סיורים מודרכים במהלכם המבקרים יוכלו לצפות מקרוב בלינת הדיות הגדולה ביותר בארץ. הדיה היא עוף דורס השונה ממיני דורסים אחרים בהיותה מין חברתי שחי בקבוצות. לקראת ערב הדיות החורפות מתרכזות ללינה בקבוצה קבועה על עצים גבוהים לאורך נחל הנעמן. המבקרים בעין אפק יוכלו להצטרף גם לסיורים מודרכים  בהם יוכלו לצפות מקרוב בתהליך הטיבוע של הציפורים, לשמוע על חשיבות הטיבוע וכיצד ניתן בעזרתו לעקוב אחרי מסלול נדידת הציפורים. בשמורת גמלא ברמת הגולן יערך סיור מומחז שיחזיק את המבקרים לימי גמלא העתיקה והדמויות שחיו בה בעבר. הסיור יכלול הסברים על מושבת הנשרים הגדולה בארץ, כלוב האיקלום של נשרים פגועים וחלשים שהוקם בגמלא והסכנות המאיימות העוף הדורס הזה.

 

מחירים מיוחדים במלונות ובצימרים

במהלך הפסטיבל יתקיימו גם שיט צפרות וסיורי היסטוריה באזור הכנרת,  סיורים וטיולים באתרי הצפרות המובילים. כמו כן, המבקרים יוכלו ליהנות מהטבות וחבילות לינה אטרקטיביות בבתי המלון ותפריטים מיוחדים במסעדות. בתי הארחה, בתי ספר שדה וצימרים רבים בצפון יציעו הנחות במחירי הלינה הרגילים בתוספת כרטיסי כניסה לאתרים השונים. לצד האטרקציות הרבות שיוצעו לקהל יתקיים גם כנס צפרים בינלאומי בגליל, מרכזו כפר בלום,  אליו יגיעו כמאתיים צפרים מחו"ל בהם כמה מהשמות המובילים בעולם הצפרות. בתי הארחה, בתי ספר שדה וצימרים רבים בצפון יציעו הנחות במחירי הלינה הרגילים בתוספת כרטיסי כניסה לאתרים השונים.

 

פירוט האירועים והפעילויות של פסטיבל הצפרות בגליל

הצעות ומבצעים ללינה בגליל במסגרת פסטיבל הצפרות

 

פרטים נוספים באתר הפסטיבל http://birds.galil.gov.il/

|
|
|
|