צלם: גיא פריבס
קרקס בינלאומי מהגדולים בעולם הגיע לישראל - "אלגריה" של סירק דה סוליי
צלם: גיא פריבס
"סירק דה סוליי"
צלם: גיא פריבס
"סירק דה סוליי"
צלם: רונית סבירסקי
"סירק דה סוליי"

קרקס השמש זורח בארץ

מאת: רונית סבירסקי

 

חמש שנים ארך המשא ומתן להבאת "סירק דה סוליי" לישראל. הקרקס שמזוהה כל כך עם עיר ההימורים לאס וגאס צמח במקור בקנדה מלהטוטן אחד מוכשר מאוד. היום הקרקס מעסיק למעלה מ-5000 עובדים ברחבי העולם מתוכם 1300 אמנים. הקרקס מעלה 22 מופעים שונים שחלקם מוצגים במקומות קבועים ואחרים נודדים בעולם. אחד מהם הוא זה שהגיע לישראל ושמו "אלגריה".

 

מלאס וגאס לישראל - "סירק דה סוליי" (צילום: גיא פריבס)

 

עשרות להטוטנים ואקרובטים

כדי שהקהל הישראלי יוכל לצפות במופע הגיעו לארץ 30 מכולות  וטריילרים דרך נמל אשדוד וצוות של אנשים טכניים הקים את הבמה המתוחכמת. אולם נוקיה נחצה לשניים כשמצד אחד הבמה והמושבים ומן העבר השני אולם האימונים שמאפשר ללהקה להתאמן ולהתכונן למופע. "אלגריה" נחשב לאחד המופעים המרשימים ביותר מקבוצת ה"סירק דה סוליי". זהו מופע מורכב מבחינה אמנותית  וטכנית וכולל רמת פעלולים גבוהה ומדויקת. המופע מלווה במוסיקה חיה שנכתבה במיוחד לקרקס ומשתתפים בו 55 אמנים וירטואוזים, להטוטנים ואקרובטים. זהו קרקס אנושי שאינו מציג בעלי חיים מיום היווסדו.

 

אמנים מ-18 מדינות בעולם

היכולת הפיסית של האמנים מועצמת על ידי מפלי אור ומוסיקה כש-400 תלבושות המותאמות לכל אמן באופן אישי מוחלפות במהלך שעתיים של מופע. האמנים, שחלקם ספורטאים מצטיינים ואפילו מאותרים באולימפיאדות בעולם, עוברים הכשרה ואימונים קפדניים והם מגיעים ליכולות אקרובטיות מפתיעות. צוות הקרקס מאתר אותם בכל העולם וכך נמנים על חברי הלהקה אמנים מ-18 מדינות בעולם. הם מסוגלים לאתגר את כוח הכבידה, לזנק 10 מטרים באוויר וללהט כשסכינים בוערות עפות סביב גופם. לכל אלה מצטרף מופע טרפולינה שנחבאת מאחורי הבמה.

 

מאתגרים את כוח הכבידה (צילום: גיא פריבס)

 

מאה מיליון צופים

סיפורו של הקרקס החל בשנות ה-80 בכפר ציורי השוכן על גדתו הצפונית של נהר סנט לורנס במזרח העיר קויבק בקנדה. הקנדים נהנו בקבוצת תיאטרון וירטואוזית שהופיעה בשילוב ריקודים, להטוטים ומוסיקה אבל אחד מהם בלט באופן מיוחד. היה זה גי לליברטה שלימים החליט לייסד קרקס משל עצמו. הוא בחר 20 רקדני רחוב ובשנת 1984 הפך למנהל ומדריך הלהקה. ההזדמנות שפתחה בפניו את שערי העולם הייתה הזמנה להופיע עם להקתו בחגיגות 450 שנים לגילוי קנדה. מאז צפו במופע למעלה מ-100 מיליון צופים בכ-300 מדינות ברחבי העולם.

 

מופעי ה"סירק דה סוליי" אינם רק אקרובאטיקה ואפקטים אלה מספרים סיפור שמכניס מתח ועלילה. "אלגריה" הוא סיפור של ממלכה ששליטה הנערץ הולך לעולמו ומותיר אחריו ממלכה שסועה. הדור הישן נלחם מול הדור הצעיר על השליטה בממלכה. כל אחד מהצופים יכול לקחת את הנושא על היבטיו הפוליטיים והחברתיים למקום שהוא מוצא לנכון, אבל בסופו של דבר נשארים עם החוויה הוירטואוזית שהמופע מספק בגדול.

 

 מלהטטים בסכינים בוערות (צילום: גיא פריבס)

 

|
|
|
|
|