צלם: שלמה סרי  גלריה  דוויק
"מנופים" – פותחים את עונת התערוכות בירושלים עם 30 גלריות ומאות אמנים

מנופים - פותחים את עונת התערוכות

פרויקט מנופים המציין את פתיחת עונת התערוכות בירושלים ייפתח השנה ביום חמישי, 25 באוקטובר, ויימשך במהלך שבוע עם עשרות תערוכות חדשות ואירועי אמנות בכל רחבי העיר. "מנופים", חושף בפני הקהל הרחב את הפעילות האמנותית השוקקת והמגוונת המתרחשת בירושלים. הקהל מוזמן  לבקר בחללי התצוגה ברחבי העיר שיפתחו בערב אחד עשרות תערוכות חדשות, להשתתף בשפע של אירועי אמנות ייחודיים, בסיורים עם אמנים בעיר ולבקר במוסדות התרבות המובילים שיקיימו אירועים המוקדשים לאמנות הנוצרת ומוצגת בירושלים.

 

 

בערב הפתיחה החגיגי, החל מהשעה 19:00, יתקיימו במקביל, למעלה מ-30 פתיחות של תערוכות חדשות בכל רחבי העיר. לרשות המבקרים, יופעלו קווי אוטובוס מיוחדים (שאטלים) ללא תשלום שיאפשרו תנועה בין הגלריות וחללי התצוגה. בשאטלים עצמם יחכו הפתעות דרכים לנוסעים בהשתתפות שחקני תיאטרון, משוררים ואמני פרפורמנס.

 

אירועים אזוריים בשבוע מנופים

השנה תוצג תכנית מגוונת של אירועי אמנות שיתקיימו בכל יום באזור אחר של העיר:

שישי, 26 באוקטובר - תלפיות, הכרות עם אזור התעשייה - אמנים  פותחים את סדנאות העבודה.

שבת, 27 באוקטובר - טיול סובב ירושלים לכל המשפחה מציור בטבע דרך פרפורמנס, שירה ולימוד.

ראשון, 28 באוקטובר – משכנות  שאננים,  כשהאמנות משתלטת על המרחב הפרסומי – פאנל מיוחד ופתיחה של פרויקט "קופסה שחורה "שיוצג על שלטי חוצות בעיר.

שני, 29 באוקטובר - דרך יפו  - מסע בזמן אל וינה של המאה ה-19.

שלישי, 30 באוקטובר - מזרח העיר – מבט אמן על מזרח העיר, סיורים עם אמנים ירושלמים, ופתיחת התערוכה Re:Visiting Rockefeller במוזיאון רוקפלר.

רביעי, 31 באוקטובר - מוסררה- מופעי מוסיקה וסיור בין עבודות  אמנות ברחובות מוסררה.

חמישי, 1 בנובמבר - נחלאות - ביקורים בין סלון לסלון, חוויה של  אמנות באווירה אינטימית וביתית.

 

 

תערוכות חדשות

תלפיות

סדנאות האמנים- גלריה ת(א)עשיה

דרך חברון דרך ההר

דרך חברון העוברת בשכונת תלפיות היא ציר  תנועה מרכזי הסלול על תוואי דרך קדומה - דרך ההר המובילה מירושלים לחברון – כחלק מכביש 60 המתחיל בבאר שבע ומסתיים בנצרת. חלקה השני של התערוכה, המוצג בגלריה של בית הגפן בחיפה,  נקרא "שדרות הציונות פינת הגפן", ומרמז לשדרות אשר שמן ההיסטורי גם הוא דרך ההר. התערוכה בוחנת אזורי תפר גיאוגרפיים שאינם בהכרח מובחנים, שבהם מתקיימות הן  הפרדה והן נקודת מפגש .

 

סובב העיר

בית האמנות מבשרת

היה גן

האמניות והאוצרת מתייחסות בתערוכה במבט מפוכח למבנה בעבר, בהווה ובעתידו המעורפל .המבנה במקורו תוכנן כגן ילדים מוקף גינה ושימש ככזה. בעקבות שינויים דמוגרפיים הוסב המבנה לגלריה. האמניות נוגעות במצבי צמיחה, נטישה וזיכרון.

 

הגלריה הקטנה ע"ש שטרן בקמפוס הר הצופים

חממת פיקסלים

מיצב אינטראקטיבי של אנימציה דו ממדית מוקרן בחלל הגלריה על שטח של עשרים מ"ר. הצופים שותפים ליצירה: מצלמות הקולטות את תנועותיהם יוצרות יצירה וירטואלית חדשה על קירות הגלריה ועל רצפתה. העבודה מבוססת על תכנות קודים הנכתבים מראש ויוצרים יחסים מורכבים של כוח, מחיקה ושכפול. המיצב דינמי, פועל 24 שעות ביממה, בלתי צפוי ולעולם אינו חוזר על עצמו. 

 

הגלריה לטבע באמנות עש גייל רובין

החולה - רשמים

התערוכה משמשת במה לסיפורו המרתק של עמק החולה כפי שנראה דרך עיניהם של 34 אמנים ואמניות מהעולם ומישראל שיצרו בהשראתו יצירות אמנות מרהיבות. בעמק החולה נופי מים וביצה מוקפים בשדות חקלאיים, ביניהם פזורים יישובים קטנים וקיבוצים ובשוליו הרים מכוסים חורש טבעי. במטרה לעורר את המודעות ליופיו המיוחד של עמק החולה ולחשיבותו בעבור המגוון הביולוגי ובעבור הציפורים ובני האדם, נרתמו לפעילות משותפת מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע והארגון הבינלאומי "אמנים למען הטבע". תחת כיפת השמים רשמו האמנים, ציירו והכינו תחריטים ופסלים, בניסיון ללכוד את ייחודו של העמק.

 

 

הקוביה - יש מקום לאמנות

חוף מבטחים

נושא הפליטים בעידן הגלובליזציה חושף פצע פעור ומדמם המשקף את פניה האדישים של החברה הישראלית, שנולדה מתוך אותו פצע ממש. התערוכה בוחנת מיהו פליט בארצנו ותציג היבטים הן מנקודת מבט של הזר והן של ה"אני" הישראלי הקולקטיבי. כיצד הרצון העז "למצוא חוף מבטחים" עומד למול הפחדים, התקוות והזיכרונות? האם הדבקות באיזו ארץ מובטחת, תגן מהבריחה האינסופית ומחוסר הוודאות שבשוטטות?

 

קבוצת זיק

סלון סתיו

קבוצת זיק מציגה את החלל המחודש ובו אובייקטים פיסוליים חדשים וישנים. האובייקטים הפיסוליים הם מרכיביו של פרויקט פרפורמטיבי חדש שנותן ביטוי למרחב והופך אותו לאחד מהאובייקטים. מאמץ רב הושקע ביצירת חלל  שייתן מענה לעבודה היום-יומית בסטודיו ויחד עם זאת ייצור מרחב מותאם לפרויקט חדש . התערוכה תתמקד בהצבת חלל של אובייקטים ולא בתנועה המאפיינת בדרך כלל את עבודת הקבוצה.

 

משכנות שאננים

ארטספייס

היית צריך להיות שם

בציוריו של גיל הלר יש ניחוח של נוסטלגיה, געגוע לתקופה אחרת ולזמן אחר. התחושה הזאת נוכחת בציורי השחור לבן הריאליסטיים, קטני הממדים, שלקוחים ממגזינים ישנים ומאלבומי תמונות משפחתיים. הלר מצייר ספורטאים ברגע של מאמץ עילאי – שחיין ברגע קפיצתו למים, מניף כדור ברזל רגע לפני השלכתו - ולוכד את יופיו של המאמץ של הגוף. אותו רגע של יופי והתענגות על הגוף נמצא גם בנערה הפושטת את חולצתה ובזאת הרוכנת על ידיה, מחפשת דבר מה. תנועות של הגוף, מחוות קלות המכילות עולם ומלואו נמצאות גם בציורה של אמו , המדוושת על אופניה, או בציור של בובתה, שנראית רגע לפני הצעד הבא. הלר מצייר דמויות ונופים קיימים ומבצע בהם פעולה של הזרה. הוא מצייר חיים ובו זמנית מקפיא את קיומם. (מתוך טקסט של דנה גילרמן).

 

גלריה דוויק משכנות שאננים

תרגישו בבית

שלמה סרי חוקר ומתעד באמצעות המצלמה, את התהוות המארג העירוני הישראלי. בתצלומיו הוא מתחקה אחר ההשתנות המתמדת של הנוף ואחר תחושותיו והתלבטויותיו שלו עצמו .

 

קופסה שחורה

התערוכה תוצג על גבי80  שלטי פרסום ענקיים ברחבי ירושלים, למשך 10 ימים בלבד 23.10-1.11. יוזמה עצמאית המבקשת לכבוש את המרחב  הציבורי עם שפע של דימויים עכשוויים. במסגרתה אנו מזמינים את הצופה והיוצר כאחד למסע משותף  שבו האמנות עוזבת את המרחב המוזיאלי המוגן והאקסקלוסיבי ויוצאת אל הרחוב. למשך עשרה ימים , יוחלפו עשרות שלטי חוצות מוניציפאליים בעיר ביצירותיהם של אמנים. זוהי התגייסות משותפת לבצע השתלטות על המרחב הפרסומי ולהחליף את מסריו של היצרן על ידי מה שיכול להתפרש כ"הפסקת פרסומות". הדימויים החדשים שיפוזרו בעיר ייצרו אוטונומיות חדשות: מובלעות בלתי צפויות המאתגרות ושוברות את שגרת התנועה במרחב. השם למיזם "קופסה שחורה " נועד להזכיר לנו את הפער שבין המציאות כפי שאנו פוגשים בה בחושינו לבין תגובותינו אליה. מונח זה מתייחס לאותו אזור ספר בתודעתו של האדם שהוא המסתורי והבלתי צפוי שבחקר ההתנהגות. והוא גם  מסד ההשראה לאסופת הדימויים.

 

 

דרך יפו

אוגנדה

Dianne

תערוכת מחווה לסדרה המיתולוגית "טווין פיקס “ . האמנים המשתתפים יציגו עבודות במדיומים שונים  )וידאו, ציור, צילום, רדי מייד(  העוסקות בנושאים שהסדרה נגעה בהם:  חלומות, מהות הרשע, התבגרות, פרבריות אמריקאית ועוד.  הזמן שעבר מאז ששודרה הסדרה בתחילת שנות התשעים וגל סדרות H.B.O שקיבלו השראה מהיכולת של   “טווין פיקס“   לשייט בין קולנוע  לטלוויזיה, נראה כעיתוי מושלם להפיכת החלל של אוגנדה לחדר אדמדם או ליער סבוך שמהבהב בין מציאות לחלום, בין שלווה לסיוט, בין שיגעון לבנאליות. 

 

בית טיכו

וינה של אנה

כנערה, התגוררה אנה טיכו בווינה עם משפחתה, שם היא למדה אמנות בשנים 1908-1912, לפני שעלתה ארצה. התערוכה תחקור את התרבות הוויזואלית והחומרית שהיא נחשפה אליה בתקופה המשפיעה בחייה – מריהוט וחפצי בית מעוטרים  מהמאה ה-19,  טיפוסיים לבתי עשירים, ליצירות אמני הסשן הווינאי ולחפצים שעוצבו והופקו על ידי סדנת הווינר ורקסטאט.

 

גלריית החוג לתקשורת צילומית במכללה האקדמית הדסה

מהדורה מיוחדת

השילוב המדויק, בין היכולת לתעד רגע שמספר סיפור לבין הביצוע הטכני והראייה הצילומית הייחודית, קובע היום מי יהיו צלמי עיתונות מובילים. בשנים האחרונות מתבלטים כמה צלמי עיתונות מקרב בוגרי החוג לתקשורת צילומית במכללה האקדמית הדסה.תערוכה קבוצתית ראשונה של בוגרי החוג, כולם צלמים פעילים באפיקי תקשורת שונים, בעיתונות המודפסת,העיתונות המקוונת ובסוכנויות ידיעות זרות. צלמת אחת ושבעה צלמים מציגים את פני הארץ ויושביה בימים של שגרה ובימים של צער במהדורת בוגרים מיוחדת. 

 

גלריה ויזן, ניל פולברג

עורבים

צילומיה של בת‘ מון מתקיימים במדיום הצילום אך  נראים כפועלים במדיומים אחרים. בצילומים נראים עצים, חיות ודמויות אנוש, ביניהם מקשר חוט עדין של שפה לא מדוברת.   המטא-שפה שנרקמת בין הצופים ובין הדימויים יוצרת תחושה של קדמוניות,  עמימות ומסתורין השייכים לעולם נטול מקום וזמן. הדפסות הפלטינום יוצאות הדופן של בת‘ מון הוצגו  בוורונה שבאיטליה, בסן פרנסיסקו ובלונדון. גלריה  ויז‘ן ייצגה עבודות אלו ביריד הצילום AIPAD Photography בניו־יורק.

 

מזרח העיר

מוזיאון רוקפלר לארכיאולוגיה

Re:Visiting Rockefeller

התערוכה מזמינה אתכם לבקר מחדש במוזיאון רוקפלר לארכיאולוגיה אשר במזרח ירושלים. המוזיאון נבנה ע״י שלטונות המנדט הבריטי בשנת  1935 והיה המוזיאון הראשון בארץ. כיום הוא ניצב על התפר הגלוי שבין מזרח ומערב העיר ומתקיים במרחב שבין חזון אוטופי למציאות נוקשה ובלתי סלחנית, בין עבר שרוי במחלוקת לבין עתיד לא ברור. במסגרת פרויקט "מנופים,"  המוזיאון יארח בחללי התצוגה  המרהיבים שלו תערוכת אמנות עכשווית מתוך רצון  לקריאה מחודשת של מרחב ציבורי יוצא דופן זה ושל האוסף הארכיאולוגי המגוון שבו, בניסיון לשרטט את  שטח הביניים שבין ארכיאולוגיה לאמנות, בין הישן לחדש, בין גבוה לנמוך, בין שלנו לשלהם.

 

מוסררה

גלריות ביהס מוסררה

פוטופואטיקה

עונת התערוכות בגלריות בית הספר מוסררה (הגלריה החברתית, הגלריה ע“ש מורל דרפלר והגלריה החדשה במוסררה) נפתחת בשלוש תערוכות העוסקות במפגש בין צילום, וידאו, סאונד ושירה. כל גלריה עוסקת בזווית אחרת בקשר בין שירה לצילום ומחברת עשייה של צלמים, אמנים, משוררים ואוצרים. 

 

סדנת ההדפס ירושלים

דפוסי התנהגות

התערוכה מסכמת את הפרויקט “קול קורא לאמנים צעירים בוגרי בתי ספר לאמנות בירושלים“ שיזמה הסדנה בסיוע עיריית ירושלים. לששת האמנים שנבחרו לפרויקט ניתנה מלגת יצירה שבמסגרתה הם הוזמנו ליצור בסדנה במגוון טכניקות התחריט, דפוס-הרשת וספרי-האמן.  בתערוכה מוצגות עבודות ההדפס שיצרו במהלך תשעה חודשים לצד עבודות אחרות של האמנים בתחומי הציור, הפיסול, הווידאו והצילום.

 

פרויקט מוסללה

לשהות עם התושבים

תחילתו של פרויקט אירוח חדש שיאפשר לאמנים להתוודע, לחקור ולשהות במרחב השכונה ובקו התפר למשך כמה חודשים.   האמנים מגיעים מרקעים שונים ופועלים לחוד ובמקביל, בלי דרישה מוגדרת לתוצר או לתערוכה. לרשות האמנים מועמדת התשתית הארגונית והמקצועית של קבוצת מוסללה, אפשרות לעבוד וליצור בסדנה  ולהתוודע להיסטוריה המורכבת של קו התפר. תוצרים ראשונים והתרשמויות מהתוכנית יוצגו כחלק מאירועי  "מנופים."  בנוסף לאמני הרזידנסי,  יוצגו  עבודות חדשות על לוחות הציור ובסמטת צילום.

 

נחלאות

אגריפס 12

חולות נודדים

המדבר, הוא הנושא בתערוכה זו, העבודות המוצגות מגיעות ממקומות שונים, מאסיה ועד אמריקה.  כל עבודה מתייחסת למקום שבאה ממנו, אך המקומיות שלה מגלה היבטים אוניברסאליים העבודות פורשות קשת רחבה של חוויות ה‘מדבר ‘הפיזיות, הנפשיות והאינטלקטואליות ושל ה‘נדודים‘ הכרוכים בו . התערוכה בה מציגים אמני אגריפס 12 היא חלק מפרויקט  Desert initiative USA 2012שיתוף הפעולה עם הגלריה השיתופית Eye Lounge הוצג באריזונה, ארה“ב, ומתקיים כעת בירושלים ובגלריה בקיבוץ בארי.

 

אנטיאה

שפת נשים-  תערוכת ספרי אמן של נשים

בתערוכה מוצגים ספרי-אמן של נשים ויצירות הקשורות לספרים אלה. התערוכה המגוונת מציגה היבטים שונים של השיח הפמיניסטי מנקודת ראות נשית רוחנית. מקצת הספרים מתייחסים לאינטואיציה, לפגיעות ולחשיפה לקשר עם התת מודע כמבטאי הצד הנשי בנפש.  נושאים חברתיים אקטואליים מתבטאים בעבודות כגון  “באפי ציידת הערפדים והסכסוך הישראלי-פלסטיני“  ובספר  העוסק בהדרת נשים “מודרת למהדרין“.    הספרים, "שירת לילית“  ו“מסע התם אל מקור העין“ עוסקים במיתוסים הקשורים לאנרגיה נשית הפועלת בעולם.

 

בית האמנים ירושלים

שלוש תערוכות חדשות:

דניאלה יניב - ריכטר: תהליך טבעי, שירלי פקטור – ציורים  2012-1997 ועלמה יצחקי - זוכת הפרס לציור ע“ש אסנת מוזס לאמן צעיר לשנת  2012.

 

ברבור

חמומי מוח

האמנים בתערוכה חמומי-מוח מונעים על ידי  אש. דבורה ארגונוב מציירת עולמות שטופי אור עוצמתי. יואל קנטור תופס את תנועת הרגע והאור ברחובות ירושלים. רעות שחר בונה דרמות מאתגרות בתלת-ממד. המשפטים של הסופר הירושלמי אלברט סויסה מהדהדים בחלל ברבור.

 

גלריה נורה

הגיגים אוטופיים 2 / עבודות

בתערוכה מוצגות עבודות דו-מימד שנעשו  בטכניקה מעורבת )עץ, גבס, פלסטיק ועוד(  כאשר הרישום והחומריות עומדים בבסיס העשייה. האמן יצחק מורשה שואב את השראתו מתכניות של מהנדסים, משרטוטים של מכונות ומפעלים, ממפות ועוד –המהווים עבורו קווים, כתמים וערכים ציוריים. זהו מטען של צורות הדומה למילון של מילים הלקוחות מעולם ההנדסה והמכונות מהם בונה האמן שפה ציורית מטאפורית ואישית המבטאת סדר, תנועה, תת-מודע, ישן וחדש.

 

הכניסה לכל אירועי מנופים ללא תשלום

לתכניה המלאה, אתר מנופים: www.manofim.org

 

 

|
|
|
|
|