צלם: רוס דאלי
פסטיבל העוּד הבינלאומי באולמות בית הקונפדרציה, תיאטרון ירושלים ובית שמואל
צלם: רויטל טופיול
אהוד בנאי מתארח במופע הפתיחה

פסטיבל העוּד הבינלאומי ה-13  

פסטיבל העוּד הבינלאומי ה-13 בירושלים יתקיים בין התאריכים 17-8 בנובמבר באולמות בית הקונפדרציה, תיאטרון ירושלים ובית שמואל. הפסטיבל ימשיך גם השנה לעודד יצירה ישראלית מקורית המתייחסת לשירת תור הזהב של יהדות ספרד.

 

השנה ייפתח הפסטיבל במחווה לאברהם אבן עזרא עם להקת המדרגות, שתארח את אהוד בנאי, שלומי שבן, שאנן סטריט, ליאור אלמליח ואלברט עמר. במופע יושק ספר-הדיסק "הלב, הרוח והנשמה" המוקדש לשירתו של אבן עזרא.

 

"המדרגות" במופע הפתיחה (צילום: מוטי קקון)

 

הפסטיבל יציג השנה סדרה של מופעי בכורה בעקבות דיסקים ויצירות חדשות, ובכלל זה: 

 

ממה זהירה, מופע בכורה של אתי אנקרי בעקבות שורשיה התוניסאיים. המופע מוקדש לסבתה ממה זהירה, שנולדה באי ג'רבה בתוניס. "אני מקשיבה שוב לשירים ששמעתי בילדותי ובוררת מתוכם את מה שמתאים עכשיו, נוסעת למושב בדרום להקליט נשים תוניסאיות מג'רבה שאוצרות שירת קודש יהודית, פוגשת מוסיקאים מהעדה לחקור ולדרוש אחרי הסולם התוניסאי וחוקרת אנשים מהעדה. לאט-לאט, בעזרת השם, נרקם המופע כמו מסע שמתחיל בנקודה אחת ומשנה את פני ההולכים בכל צעד," אומרת אנקרי.

תיאטרון ירושלים, אולם הנרי קראון, מוצאי שבת, 10.11.12, בשעה 21:30.

 

מופע בכורה של ויסאם ג'ובראן עם יצירתו "שקט כרומטי", רסיטל סולו לעוּד. ג'ובראן, מוסיקאי מגוון ומעמיק, זוכה פרס ראש הממשלה למלחינים ומנהלה ומנצחה של תזמורת הנוער הערבית-יהודית בנצרת, מחפש ביצירתו שפה וזהות מוסיקלית היכולות להתמודד ולהכיל את מורכבות הסכסוך הפוליטי, ומשלבות השפעות ומקורות מוסיקליים ממזרח וממערב לכדי סינתזה מוסיקלית חדשה. 

בית הקונפדרציה, יום א', 11.11.12, בשעה 20:30.

 

אתי אנקרי בעקבות שורשיה התוניסאיים (צילום: נעמי שפירא)

 

"שירת נשים", מופע של הזמרת המוערכת אילנה אליה, מביא לקדמת הבמה טקסטים של נשות התנ"ך דבורה וחנה, שירים ששרו נשים בכורדיסטן ושירי משוררות ישראליות כדליה רביקוביץ ויונה וולך. המופע נולד מתוך זהותה המורכבת של אליה עצמה, מתוך הקשר העמוק שלה למסורת שהנחיל לה של אביה החזן, יליד כורדיסטן, ומתוך קשריה אל הלשון העברית והשירה העברית החדשה. "למרבה הצער, שירת הנשים המסורתית לא זכתה לבולטות ולנראות ציבורית והתקיימה בשוליים החברתיים. זה הזמן להפוך את השוליים למרכז," היא אומרת.

המופע יועלה בבית הקונפדרציה, יום ג', 13.11.12, בשעה 22:00.

 

יאיר דלאל, מחשובי נגני העוּד והכינור בסצנה האתנית הבינלאומית, יעלה בבכורה את "ואהבת": מופע ובו שירים מאלבומו החדש, המפגיש טקסטים יהודיים קדומים עם שירה עכשווית, פיוטים עתיקים של רבי שלמה אבן גבירול ורבי ישראל נג'ארה, טקסטים ממסכת אבות ומאמרות חז"ל, שירים מקוריים וגם גרסה משלו לשיר של ג'ון לנון.

בית הקונפדרציה, יום ד', 14.11.12,בשעות 19:30 ו-21:30.

 

בבכורה נוספת תבוצע יצירתו של המלחין רונן שפירא "אנדרומדה מקומית – מסע בכביש מס' 6", שנכתבה לאנסמבל היהודי-ערבי של התזמורת הפילהרמונית. כמו כביש 6, היצירה מסמלת את המציאות הישראלית המתערבבת עם זו הפלסטינית: "הרכב הכלים – כינור ערבי, עוּד, חליל ופסנתר, שני נגנים ערבים ושני נגנים יהודים – ממחיש את המסר. יש ביצירה תאונות והתנגשויות אבל גם הרמוניה," אומר שפירא.

בית הקונפדרציה, יום ה', 15.11.12, בשעה 19:30.

 

רוס דאלי, נגן הלירה והמלחין האירי-יווני, מאושיות מוסיקת העולם של ימינו, מורה חשוב ואורח ותיק ואהוב בפסטיבל, יציג בפעם הראשונה בתולדות הפסטיבל מופע שיוקדש כולו למסורת המוסיקלית הייחודית של האי כרתים. דאלי יופיע עם אנסמבל לבירינת, והזמר גיאורגיוס קסילוריס ונגן כלי ההקשה הישראלי זוהר פרסקו בשירי מחול וריזיטיקה הייחודיים לאי כרתים.

תיאטרון ירושלים, אולם הנרי קראון, מוצ"ש, 17.11.12, בשעה 21:00.

 

רונן שפירא "אנדרומדה מקומית" (צילום: איריס פשדצקי)

 

גם השנה יקדיש הפסטיבל מקום מיוחד לקלאסיקות הערביות, והפעם עם "ארבעת הגדולים": מוחמד עבד-אלווהאב, פריד אלאטרש, אסמהאן (שהיתה גם אחותו של אלאטרש) ולילה מוראד. במופע משתתפים התזמורת למוסיקה ערבית מנצרת בניצוחו של ד"ר ניזאר רדואן ועם הסולנים אבי כהן, זמר ופייטן המתמחה בקלאסיקות של עבד אלווהאב; מרמון זיוד בשירי  אלאטרש; ולובנה סלאמה בשירי אסמהאן ומוראד.

תיאטרון ירושלים, אולם שרובר, יום ב', 12.11.12, בשעה 21:00.

 

הקאמראטה הישראלית תחבור לאורחים בינלאומיים – המנצח הארמני ארם גארבקיאן וזמרת המצו-סופרן הארמנית אנה מאיליאן – בקונצרט של מוסיקה ארמנית בהיבטיה המסורתיים והמודרניים, מעיבודים לשירים עממיים ושירים של המלחין הארמני הלאומי קומיטס ועד היצירה "ציפורים נודדות" של המלחין הישראלי יליד גיאורגיה יוסף ברנדשווילי.  

תיאטרון ירושלים, אולם הנרי קראון, יום ג', 13.11.12, בשעה 20:00.

 

מופע יוצא דופן יהיה זה של טריו קרוקה מפולין עם נגן העוּד והפלמנקו אמיר-ג'ון חדאד, ששורשיו קולומביאניים ופלסטיניים, והוא חי כיום בספרד. קרוקה (קראקוב, ביידיש) יוצרים מוסיקה המושפעת ממוסיקת כליזמר, מוסיקה בלקנית ומוסיקה מהמזרח, ומאחוריהם הקלטות עם אמנים מפורסמים ובהם הכנר נייג'ל קנדי. חדאד הוא יליד גרמניה, תלמידם של מורים נערצים למוסיקת הפלמנקו (ובהם פפה ג'וסטישיה ואנריקה דה מלכור), והיה חבר ההרכב "רדיו טאריפה". המופע יפגיש בין המורשת הכליזמרית המזרח-אירופית לבין הפלמנקו הסוער של דרום ספרד.

בית שמואל, יום ה', 15.11.12, בשעה 21:30.

 

עראבופ, מופעו של הגיטריסט מישל שג'ראוי, איש נצרת, מבוסס על אלבום הסולו השלישי שלו. במופע יבצעו שג'ראווי ולהקתו פיוז'ן תוסס של מקאמים ערביים עם אלתורי בי-בופ ג'אזיים מהירים ואנרגיות רוק.

בית הקונפדרציה, מוצאי שבת, 17.11.12, בשעה 19:00.

 

מחירי המופעים בפסטיבל מ-80 ש"ח ועד 170 ש"ח

למידע נוסף ולרכישת כרטיסים:

 www.confederationhouse.org, טל': 02-6245206 שלוחה 4

 

 

 

|
|
|
|
|