צלם: מיכאל לירן
"אם אין לחם שיאכלו עוגות" - אמנים ומעצבים בפרשנות טרייה ללחם ולעוגות
PIOO-PIOO- מור באואר
צלם: אבי גנור
טרטקובר - פוסטר לחם

"אם אין לחם שיאכלו עוגות"

התערוכה "אם אין לחם שיאכלו עוגות", תוצג בגלריית החווה בחולון במסגרת העונה הישראלית לעיצוב בחולון. התערוכה העוסקת ביחסים שבין קולינריה לעיצוב ולאמנות, הינה הראשונה מתוך שלוש בסדרה, באוצרות המשותפת של יזמית הפרויקטים הקולינריים-תרבותיים ענת כהן והאוצר דר' גיא מורג צפלביץ'. התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב בין התאריכים 22.11.12 – 10.1.13.

 

האמן שחר מרקוס (צילום: דדי ליפשיץ)

 

המציגים בתערוכה מתייחסים ביצירותיהם ללחם ולעוגות, שני תוצרי קמח המסמלים בעולם המערבי את ההתחלה ואת הסוף, את הפשוט ואת המיוחד, את החדגוני ואת הססגוני. חלק מהעבודות המוצגות נוצרו במיוחד למען התערוכה, המנסה לאפשר לצופה לבחון את הקשר בינו לבינם מנקודת מבט חדשה. האמנים והמעצבים מגיעים מתחומים מגוונים כגון: עיצוב תכשיטים, עיצוב גרפי לאמני וידאו ושף ומציגים הקשרים מקוריים בין נושאים אלו לתוצר של הדגן- הלחם והעוגות.

 

לחם ומחאה

מאחורי התערוכה חשיבה אוצרותית המתקשרת לאירועים החברתיים כיום בעולם. לדברי האוצר גיא מורג: "מהומות לחם" בהן המוני אדם יוצאים להפגין ברחובות בארצות העולם ובייחוד בארצות השכנות בשנים האחרונות, משנות את הסדר השלטוני הקיים, מדגישות את סמליותו וחשיבותו הקיומית גם בימינו. אכן, "בזיעת אפיך תאכל לחם". התערוכה באה גם לחקור את הגבול הדק שבין עיצוב ואמנות, שהלך והיטשטש במהלך השנים האחרונות וניתן לראות כי החיטה, הלֶחֶם, העוגה נוכחים באופן מוחלט בחיינו".

 

ענת כהן מוסיפה: "העולם הגסטרונומי הוא עולם ומלואו הקשור לרגש, אסתטיקה, חוויה חושית, חברה, עיצוב ואומנות. מטרתה של סדרת התערוכות היא לחשוף את הקהל לקשר המרתק בין המזון לבין התרבות האנושית באמצעות הבנת ההשפעות התרבותיות על סוגי המזון, צורת הכנתו והיחס אליו ולייצר תפיסה רחבה יותר של המושג אוכל".

 

קאפקייקס, חלות ופרוסות

הפסלת ורד אהרונוביץ' מציגה פסל המתאר ילדה, ספק ילדת גומי וספק מגש אנושי, עליה שלל קאפקייקס צבעוניים ומפתים, כמו אמתיים, הקוראים לצופה לנעוץ בהם את "שיני רוחו". השף ישראל אהרוני ומעצב הנעליים עודד ארמה מציגים פרויקט משותף שמושפע ממרקמי הבצק והקבלתו לעור, העבודה בתהליך.

 

Anything to Please You - ורד אהרונוביץ' (צילום: מיכאל לירן)

 

הצייר פיליפ בולקייה מציג ציור אקרילי ובו שני לחמים כפריים, ביניהם משפט שנון בצרפתית, במעין מחווה משועשעת למקטרת של רנה מגריט. המאיירות גבריאלה ברוך ושירה ברזילי מאיירות (בנפרד) עבודה מיוחדת ברוח התערוכה. נדב ברקן מציג טיפוגרפיה תוך שימוש והכפלה של סמל החיטה שיצר ושילובו עם סמלי עבודה שונים, ברקן יוצר מעין נייר אריזה "של פעם" או אולי טפט של העתיד.

 

האמן גיא גולדשטיין מציג שתי חלות, העשויות בלטות חתוכות בצורת פרוסות, העבודה מעמתת את הצופה עם תמידותה של החלה בחיינו. והאמנית דינה גולדשטיין ב"ללא כותרת", מציגה מופע אנימציה חיה בערב הפתיחה. מעצבת התכשיטים ליאת גינזבורג יצרה תכשיט מיוחד ברוח התערוכה.

 

עידו גרעיני- סטודיו אפטיט- מציג את העבודה Pimp My Bread, ערכה לקישוט לחם הכוללת אלמנטים צורניים מסורתיים מעולם קישוט העוגות אשר עברו אינטרפטציה והתאמה קולינרית לעולם הלחם. המעצב הגרפי דוד טרטקובר מציג פוסטר חדש בשם "פרוסת לחם". המעצבת רותם לוינסון מציגה קולקציית תכשיטים העשויה מתכת ובצק עלים אפוי הנדמות כמשלבות הסגנון המעודן שנהג בתחילת המאה העשרים באירופה בשילוב ה"גסות" של תנועת ה"Arts and crafts" הבריטית משנות העשרים של המאה הקודמת.

 

כלי אפייה ועוגת יום הולדת

מעצבת האופנה נעמי מערבי עושה בעבודתה שימוש משני רב בבגדים ישנים, בעלי היסטוריה משפחתית ובעצם עוסקת בסיפורים שמאחורי הבגדים והבדים. היא מציגה ג'קט שתפרה משקיות לחם. המעצבת התעשייתית טל מרגלית מציגה כלי מיוחד לאפיית לחם. הכלי מיועד לאכילה משותפת ומתחלק עם הלחם הנאפה בתוכו לפלחים אישיים לסועדים.

 

אמן הוידאו שחר מרקוס מציג במוזאונים בכל העולם, מציג את עבודת הוידאו "פרוג טסט". מעצבת השמלות, PIOO-PIOO- מור באואר, עיצבה שמלה בהשראת עוגת המרנג. השמלה עשויה ממפה ישנה שהופכת, בזכות עיצוב לשמלה חגיגית עשירה וקסומה. הציירת גליה פסטרנק מציגה ציור שמן על עץ של עוגת יום הולדת, הנראית כמעט אמיתית ממרחק, מעוטרת קישוטי שוקולד במריחות צבע עבות, כמעט אגביות המקנות לה מרקם מזמין.

 

אמנית הוידאו מיטל קובו מציגה וידאו המראה לצופה, בצילום בהילוך מהיר, חלה התופחת בתוך תנור ומלווה בקולות אותם היא משמיעה. האמנית קרן שפילשר, לכאורה העוגות של שפילשר ססגוניות ומעוררות תאבון, אך במבט שני רואה הצופה כי העוגה הפכה בלתי ראויה למאכל אדם. האמנית הדס רשף מציגה את עבודתה "המלקטות", עיבודה לתמונה הידועה של מייה הצרפתי באותו השם, בה היא  מראה לצופה את פעולת הליקוט עצמה על ידי התערבות ממוחשבת.

 

אירוע הפתיחה יתקיים ביום חמישי, 22 בנובמבר, בשעה 20:00. באירוע יוגש  כיבוד מיוחד שיוכן ויוגש על ידי עידו גרעיני, סטודיו אפטיט. ויתקיים מופע אנימציה חיה "ללא כותרת", שיבוצע על ידי האמנית דינה גולדשטיין. ביום שישי, 7 בדצמבר, בשעה 11:30 יתקיים שיח גלריה בתערוכה עם האמנים.

 

גלריית החווה, רחוב  הנחושת פינת רחוב המלאכה, אזור תעשייה חולון.

הכניסה חופשית

לפרטים: 03-5596590

 

 

|
|
|
|
|