"דוקאביב גליל" 2012 - הקרנות מיוחדות, מפגשי עיון, תערוכות צילום ותחרות אוכל

"דוקאביב גליל" 2012

פסטיבל "דוקאביב גליל" יתקיים זו השנה הרביעית  במעלות תרשיחא בין התאריכים 30-26  בנובמבר 2012. הפסטיבל יימשך חמישה ימים ובמסגרתו יתקיימו האירועים בהיכל לתרבות ואמנות הבמה, במתנ"ס גראס ובמרכז לאמנויות וגלריה ע"ש אפטר ברר.

 

הפסטיבל הגלילי מפגיש יוצרים דוקומנטריים עם קהל הצופים ומציג את הסרטים הדוקומנטריים הטובים של השנה, כמו גם הקרנות בכורה של סרטים מן הארץ ומחו"ל שרובם משקפים סיפורים מרתקים שמקורם בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית.

 

"אומה ובלה" - אלכס קרולינסקי

 

השנה יוקרנו בפסטיבל  30 סרטים, מתוכם 20 סרטים ישראליים ו- 10 סרטים בינלאומיים, כאשר 5 מהסרטים הם בהקרנת בכורה. בתוך שלל הסרטים שיוקרנו בפסטיבל יתקיימו גם אירועים מיוחדים. יום עיון שבמרכזו השאלה:"האם אפשר ליצור סרטים רחוק מהמרכז?" .במסגרת זו יתקיימו ארבעה מושבים ויוקרן מקבץ סרטי סטודנטים מהגליל.

 

הצלם חתן פרס ישראל-אלכס ליבק יציג שתי תערוכות צילום במרכז לאמנויות ע"ש אפטר בריר. האחת: "הפפארצי של האנונימיים"  ובה יוצגו צילומיו של ליבק והשנייה: "מעוף לנפש" ובה יוצגו צילומים של מטופלי המרכז לבריאות הנפש בשרון שהשתתפו בסדנה בהנחייתו. בערב פתיחת התערוכות יוקרן "אלכס בארץ הפלאות", סרט מתוך סדרת גיבורי תרבות בבימויו של אורי סיוון המציג דיוקן של הצלם .

 

אירוע חגיגי נוסף יהיה הקרנת בכורה לפרק מתוך "החיים כשמועה"  מהסדרה האוטוביוגרפית של אסי דיין בבימויים של עדי ארבל ומויש גולדברג. הסרט מתעד את סיפור חייו של אסי דיין, מלווה בחומרי ארכיון עשירים ונדירים וקטעי עיתונות המלווים אותו ואת משפחתו לאורך השנים.

 

בהקרנה מיוחדת יוצג הסרט "שומרי הסף" שכבר זכה בפרסים רבים ובו הבמאי דרור מורה, מציג עדות נוקבת של שישה ראשי שב"כ על המנגנון שעמדו בראשו ועל פעילותו בשטחים. באירוע חגיגי תחת הכותרת "כנפיים" יוקרן מקבץ סרטים תיעודיים קצרים שהמציגים דמויות וגיבורים שכולם פועלים בגליל שנעשו במסגרת סדנה מיוחדת במרכז לאמוניות ע"ש אפטר בריר בהנחיית היוצרים יעל קיפר זרצקי ורונן זרצקי.

 

"האלבומים - משינה"

 

לקראת הקרנת הסרט "בלתי מנוצחים" העוסק בשחקני נבחרת פוטבול של בית ספר תיכון, יתקיים בשיתוף ערוץ הספורט  פאנל-רב שיח בנושא כדורגל הנוער בישראל והדרכים לקיומו, בין צמיחה לחשיפה תקשורתית. בהנחיית רן מלובני, שדר ומגיש ליגת העל לנוער ומגזין הנוער בערוץ הספורט. ובהשתתפות: עמרי אפק, פרשן ערוץ הספורט, אבי מלר שדרן ופרשן ערוץ הספורט, ברק בכר, מאמן את עירוני קריית שמונה ויעקב בוזגלו יועץ לכדורגלנים והוריהם.  

 

ברוח הרב תרבותיות  של הפסטיבל תתקיים "תחרות אוכל ביתי"  בשיפוטם של השפים ארז קומורובסקי וחביב דאוד כאשר תושבי המקום יכינו את אוצרות המטבח הקולינרים שלהם. בתום התחרות יוקרן בבכורה ארצית הסרט "אומה ובלה ", הצצה לעולמן של שתי ידידות המתגוררות בברלין. הן שרדו את השואה, נשארו בגרמניה ולעת זקנה עברו לגור יחד. תוך כדי בישול ביתי בלתי פוסק הן מארחות זו לזו חברה, מעלות זיכרונות, מטפחות את החברות ומתמודדות עם שאלות של מורשת, זהות וזיכרון. 

 

במסגרת הפעילות לילדים נוער וכל המשפחה יתקיימו הקרנות משותפות לתלמידים מבתי הספרי היהודיים והערביים, "דוקצעיר" בשיתוף עם מחלקת החינוך בסינמטק  מרכז מקצוע תקשורת וקולנוע במשרד החינוך תחרות הסרטים הוותיקה לתלמידי מגמות הקולנוע נערכת לראשונה במעלות תרשיחא, סדנאות אנימציה חווייתיות לילדים והקרנה של הסרט "עמידה ראשונה" העוקב אחר תחרות מחול בינלאומית לילדים ונוער ולאחריה מופע של להקת המחול הקיבוצית.

 

"החיים כשמועה" (צילום: שמואל רחמני)

ואלה הסרטים שיוקרנו במהלך הפסטיבל:

 

"האלבומים" - משינה  (בכורה)
סיפורם של חברי להקת משינה בדרכם לתקליט הראשון, שסימן את הפיכתה ללהקת הרוק הגדולה ביותר בישראל. יוצרי הסדרה: אסף אמיר, אבידע ליבני, יואב קוטנר.

חמישי, 29 בנובמבר, 19:15

היכל התרבות
 

Home Movie
זוכה פרס הסרט הישראלי הטוב ביותר ופרס הצילום דוקאביב 2012. על משמעות הבית עבור משפחת מהגרים. הדירה בה נטעו שורש היא הדבר האחרון שמחזיק אותם יחד. כשכולם כבר עזבו, עולה הדילמה: להשכיר אותה או להשאירה כעוגן אחרון? ההחלטה תידחה עד תום השיפוצים.
שני, 16 בנובמבר, 19:00 ושישי, 30 בנובמבר, 19:00

היכל התרבות 

 

אדם בחדרו

סרט מהסדרה "גיבורי תרבות". הבמאית ועורכת הסדרה ענת זלצר עוקבת אחר יוני רכטר בשגרת יומו ובהופעותיו, מלווה אותו ברגעים יומיומיים קטנים, בניסיונותיו המוזיקליים מול הפסנתר, וחוקרת יחד איתו את מקורות ההשפעה המוזיקליים שלו.
שישי, 10 בנובמבר, 10:30

היכל התרבות  
 
אומה ובלה (בכורה ישראלית)
הצצה לעולמן של שתי ידידות המתגוררות בברלין. הן שרדו את השואה, נשארו בגרמניה ולעת זקנה עברו לגור יחד. תוך כדי בישול ביתי בלתי פוסק הן מארחות זו לזו חברה, מעלות זיכרונות, מטפחות את החברות ומתמודדות עם שאלות של מורשת, זהות וזיכרון.
שלישי, 27 בנובמבר, 20:00

מתנ"ס גראס 

 

איי וויי-וויי: לא מתנצל

איי וויי-וויי הוא אחד מחשובי האמנים הפועלים כיום. עבודותיו הפרובוקטיביות והתבטאויותיו השנונות והתכופות ברשת יצרו לו קהל אוהדים נלהב, אך גם הביאו להשמתו במעצר בית על ידי השלטונות הסיניים. דיוקן של אמן רב מעוף ושל מהפכן בעל חשיבה מקורית, המטשטש את הגבולות בין אקטיביזם לאמנות.
רביעי, 28 בנובמבר, 21:15

מרכז אומנויות

 

אלכס בארץ הפלאות

סרט מהסדרה "גיבורי תרבות". הבמאי אורי סיוון יוצא למסע קולנועי פסיכולוגי בעקבות הדיוקן העצמי של צלם הרחוב אלכס ליבק.
רביעי, 18 בנובמבר, 20:00
מרכז אומנויות  
 
אתגר קרת – איזה מן חיה אתה? (בכורה)

סרט מהסדרה "גיבורי תרבות". הבמאי גור בנטביץ' מתלווה לחברו הטוב אתגר קרת לשבוע של אירועים ספרותיים ומפגשים סהרוריים בתפוח הגדול.
שלישי, 27 בנובמבר, 21:00
מרכז אומנויות   
 
בלתי מנוצחים (בכורה ישראלית)

זוכה פרס האוסקר לסרט התיעודי 2012.  קבוצת הפוטבול של בית ספר תיכון בעיר ממפיס מתקשה להיחלץ מתחתית הטבלה. הכל משתנה כאשר ביל קורטני מתנדב לאמן את הקבוצה ומחליט להשקיע מאמצים באימון המנטלי.
רביעי, 28 בנובמבר, 19:30 ושישי, 30 בנובמבר, 11:00

מתנ"ס גראס 
 
גן עדן
זוכה פרס בימוי הסרט התיעודי פסטיבל ירושלים 2012. שנה שלמה ב"סח'נה", אחד הגנים הלאומיים הפופולריים בישראל, חושפת את מרכיביה המסוכסכים של הנפש הישראלית.
שלישי, 27 בנובמבר, 21:30

היכל התרבות 
 
געגועים למילאנו , מתוך סדנת "כנפיים" (בכורה)
חגית אילוז, תושבת מעלות, יוזמת מפגש מחודש עם חבריה הפלסטיניים אותם לא פגשה מאז עבדה עימם ב"קפה מילאנו" בתל אביב לפני יותר מ-20.
שלישי, 27 בנובמבר, 20:00
היכל התרבות  
 
דיוקנה של ואלי
במשך 13 שנים ובאופן חסר תקדים, הוחזק ציור מפורסם של אגון שילה אצל הרשויות בניו יורק, בעקבות מחלוקת משפטית בין מוזיאון ליאופולד בווינה לבין משפחה יהודית, ממנה הוחרם הציור ב-1939 על ידי הנאצים.
שלישי, 27 בנובמבר, 19:00

מרכז אומנויות 
 
האדמה נשארת ואנחנו הולכים מתוך סדנת "כנפיים" (בכורה)
מישאל חירורג, פסיכולוג ממעלות, היה עד לתאונת דרכים בה נהרג תושב מעיליא. הוא מנסה להתחקות אחר זהותו של ההרוג ולהבין את מהלך חייו עד לתאונה.
שלישי, 27 בנובמבר, 20:00

היכל התרבות 
 

החיים כשמועה (בכורה)
אוטוביוגרפיה תיעודית של אסי דיין. הוא מתוודה בקולו החם והמוכר על תולדות חייו, מביט לאחור בזעם, בחמלה ובהומור מושחז. לאלו מתלויים חומרי ארכיון עשירים ונדירים שרבים מהם טרם נראו.
שלישי, 30 בנובמבר, 12:00

היכל התרבות 
 
הנבחרת הקטנה (בכורה ישראלית)
גיבורי סרט קצר זה הם כולם שחקנים ב"פ.צ מרגטניה", קבוצת כדורגל של ילדים בגיל 7 ומטה, בקטלוניה. רוח ספורטיבית של ממש מפעמת בהם, בכך אין ספק. אמנם ההורים שלהם, בעיקר האבות, מוטרדים מכך שעדיין לא הצליחו להבקיע אף לא גול אחד - אבל לספורטאים הקטנים לא דחוף במיוחד לנצח, הם פשוט אוהבים לשחק.
חמישי, 29 בנובמבר, 9:45
היכל התרבות  
 
הציפור הגדולה זוכרת מתוך סדנת "כנפיים" (בכורה)
שלישי, 27 בנובמבר, 20:00

היכל התרבות 
  
זמן פוניבז'
ישיבת פוניבז' ששכנה בעיר פוניבז' בליטא שלפני השואה, הוקמה בבני-ברק בשנת 1943. במאי הסרט, בעצמו בוגר הישיבה, תיעד במשך שנתיים את חייהם של תלמידי ורבני אם הישיבות החרדיות, מקום הגידול של גדולי הדור החרדי הבא.
חמישי, 29 בנובמבר, 18:00

היכל התרבות 
 
כביסה מלוכלכת
לאחר שאביה הורשע ונכלא באשמת התעללות מינית בה, מחליטה יעל, במאית הסרט, להגיש נגדו תביעה אזרחית תקדימית. תיעוד מאבקה למען הצדק וההכרה במחיר הכבד שהיא משלמת כקורבן ניצול מיני.
שלישי, 27 בנובמבר, 10:00

היכל התרבות  
 
כימו בחצי משרה מתוך סדנת "כנפיים" (בכורה)
חדר הכימו בבית החולים בנהריה מנקודת מבטה של מרשה אלנטק, שנאבקת בסרטן כבר עשרים שנה. הסרט מתלווה אליה מרגע שהיא נכנסת לטיפול: המחשבות החולפות, המוזיקה שמתנגנת בראש, והאופן בו היא מתבוננת במטופלים לצידה.
שלישי, 27 בנובמבר, 20:00

היכל התרבות  
 
להיות כמו אבי
סיפור התבגרותם של שלושה חברים, שני נערים ונערה, פליטים שנמלטו מאפריקה, הלומדים היום בישראל וחולמים להיות כמו אבי (לשעבר איברהים), הפליט האפריקאי היחיד שהצליח לקבל תעודת זהות ישראלית ולהתגייס לצה"ל.
שלישי, 27 בנובמבר, 12:00 ורביעי, 28 בנובמבר, 12:00

היכל התרבות 
  
לשוב בחזרה
מהביבים של ניו יורק ועד לשיכון קטן ביפו, מזיכרונות על בת שלא ראתה 25 שנה ועד לאהבה הגדולה עם מורה דרך - רבקה זהר בדרך הביתה.
שישי, 30 בנובמבר, 13:30

היכל התרבות 
 
לתפוס את הלב ביד מתוך סדנת "כנפיים" (בכורה)
12 שנים לאחר שהשתתפה בסדרת מפגשים בין יהודים לפלסטינים, יוצאת מיכל דרור לפגוש את מי שלקחו בהם חלק ולבחון מה נותר מהקשר ולאן הובילו החיים את המשתתפים.
שלישי, 27 בנובמבר, 20:00

היכל התרבות 
 
מארלי
הוא אהב נשים, מריחואנה וכדורגל והיה מתומכיה הבולטים של התנועה הראסטפארית. אבל אהבתו הגדולה מכולן הייתה המוזיקה. הסרט המקיף ביותר על בוב מארלי, מאת הבמאי עטור הפרסים קווין מקדונלד.
רביעי, 28 בנובמבר, 21:30

היכל התרבות 
 
מעבר לקשת (בכורה ישראלית)
מקהלת בית ספר 22 מסטטן איילנד, ניו יורק, זכתה לפרסום עולמי לאחר שסרטונים של הופעותיה הועלו ליוטיוב. הסרט מחמם הלב והמרגש עוקב אחר הילדים שהוזמנו לבצע את שיר הסיום בטקס האוסקר בעקבות ההצלחה שנחלו ברשת.
חמישי, 29 בנובמבר, 10:00

היכל התרבות  
 
מרינה אברמוביץ' האמנית נוכחת
תערוכת רטרוספקטיבה במוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק (2010), משמשת רקע למסע קולנועי אל תוך עולמה של מרינה אברמוביץ', אמנית שהגבולות המקובלים בין האמנות והחיים אינם חלים עליה.
חמישי, 29 בנובמבר, 21:00

מרכז אומנויות 
 
משהו באמצע (בכורה ישראלית)
סיפורן המרגש של ארבע נערות החיות באזורים שונים של ארצות הברית. מה שמאחד ביניהן הוא שכולן נולדו בסין ונמסרו לאימוץ אצל משפחות אמריקאיות. כולן גם מתמודדות עם שאלות של זהות, שייכות, גזענות ודעות קדומות בחברה האמריקאית.
רביעי, 28 בנובמבר, 10:00

היכל התרבות  
 
סטיב ג'ובס: הראיון האבוד
ב-1995, חודשים ספורים לפני שהפך למנכ"ל אפל וחולל מהפכה בשוק המדיה העולמי, סיפק סטיב ג'ובס ראיון מקיף בן שעה בו פרש את חזונו. הראיון, שנחשב לאבוד, שוחזר לבסוף ומוצג בגרסתו המלאה.
חמישי, 29 בנובמבר, 19:00

מרכז אומנויות 
 
עמידה ראשונה
שנה בחייהם של שישה רקדני בלט צעירים (בגילאי 9-19), המגיעים מרחבי העולם כדי להשתתף באחת מהתחרויות היוקרתיות ביותר בתחום. רק מעטים יזכו להגשים את חלומם.
שלישי, 27 בנובמבר, 16:00

היכל התרבות

 

פודרה
זוכה פרס ראש העיר תל אביב ליצירת ביכורים ופרס העריכה דוקאביב 2012. שלושה דורות של משפחה במטולה, שתי מלחמות ובן זוג אחד הממתין בתל אביב. פורטרט מטריד של במאי הסרט כחייל מילואים, המנסה להיחלץ מכל מה שמאיים על רצונו החופשי.
רביעי, 28 בנובמבר, 17:30

היכל התרבות  
 
קשרים מתוך סדנת "כנפיים" (בכורה)
הן מתכנסות מדי שבוע בבית עתיק בכפר חורפיש. מתיישבות, מוציאות את המסרגות ומתחילות לארוג את חוטי הצמר. לארוג ולדבר. את השטיחים, הבגדים ושאר התוצרת הן מוכרות. נשים דרוזיות מספרות איך האריגה והחברות שינו את חייהן.
שלישי, 27 בנובמבר, 20:00

היכל התרבות  
 
שומרי הסף
לראשונה, מתראיינים שישה ראשי שב"כ באופן אינטימי מול המצלמה. הם משתפים בגילוי לב דרכי פעולה וקבלת החלטות, כמו גם תובנות שרכשו במהלך כהונתם בתפקיד ולאחריו. הסרט שופך אור על פעילות השב"כ והעומדים בראשו למן הימים שלאחר מלחמת ששת הימים ועד היום.
חמישי, 29 בנובמבר, 21:00

היכל התרבות 

|
|
|
|
|