צלם: צילום סטודיו: אברהם סוסקין / אוסף פרטי
"בדרך לגימנסיה" - סיפורה של הגימנסיה העברית במוזיאון ארץ-ישראל
צלם: ארכיון הגמנסיה
משה שרת, בוגר המחזור הראשון בגמנסיה

ימי הגימנסיה

תערוכה חדשה במוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב, מגוללת את סיפורה של הגימנסיה העברית "הרצליה", בשנותיה הראשונות ובמשכנה ההיסטורי ברחוב אחד העם, פינת רחוב הרצל. המסמכים והתצלומים הרבים שיוצגו בתערוכה מאפשרים לצופה בהם לבחון בעצמו את הסיפורים והאירועים, חושפים את סיפוריהם של אנשים שעל שמם קרויים רחובות ומהווים נקודת מוצא להיסטוריה של היישוב בארץ. התערוכה מהווה עדות היסטורית למוסד החינוכי העברי החשוב, לתלמידיו ולמוריו. כקפסולה של זמן, "ימי הגימנסיה" משחזרת 54 שנים, עד יום הריסת הבניין המקורי (כיום, מגדל "שלום") והמעבר למבנה הנוכחי ברחוב ז'בוטינסקי, ומקימה לתחייה את מעצבי ההיסטוריה שלנו ברגעי יומיום, רגעים גדולים כקטנים.

 

חגיגה ברחוב, תהלוכת ילדי תל אביב בחגיגות יובל לעיר (צילום: שמעון קורבמן, אוסף מוזיאון ארץ-ישראל) 

 

הגימנסיה העברית נוסדה בשנת 1905 ביפו. בשנת 1910, עם המעבר לרחוב הרצל ולבקשת התורם הציוני האנגלי יעקב מוזר, נקראה ע"ש בנימין זאב הרצל. כך זכתה לשם בו היא מוכרת, הגימנסיה העברית "הרצליה". הגימנסיה החלה את דרכה כבית-הספר התיכון הראשון בעברית, שבצדו התנהלה פנימייה לתלמידים מרחבי העולם שבאו ללמוד בה. תחושת השליחות שפעמה במקימיה עברה לממשיכי דרכם. הללו תפסו את המעשה החינוכי כמקיף הרבה יותר מלימוד חומר גרידא וראו את עצמם מחויבים לבנייה ולעיצוב של החברה בארץ.  

 

תלמידיה הראשונים של הגימנסיה הניחו את התשתית החברתית, הפוליטית, התרבותית והאמנותית של מדינת ישראל. בין מנהליה נמנו בן ציון מוסינזון, חיים בוגרשוב וברוך בן יהודה. ברשימת הבוגרים נמנים אנשים המהווים את עמודי התווך של החברה הישראלית; בין תלמידי המחזור הראשון נמנו משה שרת, אליהו גולומב ודב הוז. התצלומים שלהם מהווים עדות לדרך שבה הם התחנכו, למדו והתפתחו והיו לדמויות המרכזיות בחברה הישראלית. התצלומים משקפים את הרוח, הערכים וההווי - המהות של מוסד חברתי ותרבותי.

 

 יציאה לטיול, שנות העשרים (צילום: שמעון קורבמן, ארכיון מוזיאון ארץ-ישראל) 

 

התערוכה מתמקדת בפרק אחד בקורות בית הספר: הפרק הראשון שנמשך 54 שנים והתנהל במבנה שהוקם ברחוב הרצל בתל-אביב. נושאי התערוכה עוסקים בתחומים שונים: יסוד הגימנסיה ביפו, האדריכלות, כיתות ומחזורים, מסורת הטיולים בבתי-הספר, שיעורי התעמלות ופעילות ספורטיבית, מוסיקה ואמנות, תנועות הנוער, אירועים ואישים, הריסת הגימנסיה. התצלומים מנציחים הן את הפרטי והן את הכללי. נראים בהם מורים ותלמידים בפעילות בית-ספרית, בין כותלי הגימנסיה ומחוצה לה, על רקע של נופים שבהם טיילו. רבות מהתמונות מבוימות, מאורגנות ומתוכננות בתשומת לב. לצד כ- 150 תצלומים המהווים תזכורת יוצאת דופן לימים עברו, יוצגו גם שולחן המנהל, עבודתו של הנגר אברהם קריניצי, שלימים היה לראש העיר הראשון של רמת-גן, חלון בצורת מגן-דוד, שריד מבניין ביה"ס הקודם והעתקי איורי הגימנסיה מאת נחום גוטמן. סרטי וידאו נדירים מציגים, בין היתר, את הריסת המבנה הישן ואת ביקוריהם של בלפור והרברט סמואל בגימנסיה.

 

פתיחת התערוכה: 2 בדצמבר 2012. התערוכה תינעל ב- 30 במאי 2013.

שעות פתיחה: ימים ראשון-רביעי, 10:00-16:00, יום חמישי 10:00-20:00, שישי ושבת 10:00-14:00

מוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב, רח' חיים לבנון 2, רמת אביב

www.eretzmuseum.org.il

 

|
|
|
|
|