צלם: רונית סבירסקי
חוגגים את "החג של החגים" בחיפה - אירועי אמנות, מוסיקה, תיאטרון וירידים
צלם: רונית סבירסקי
גלריית בית הגפן
צלם: רונית סבירסקי
ואדי ניסנאס

החג של החגים

פסטיבל "החג של החגים" יתקיים זו השנה ה-19 בעיר חיפה במהלך ארבעה סופי שבוע במהלך חודש דצמבר.  חיפה לובשת חג מדי חורף ומציגה את היופי הייחודי שלה שהוא יחסי השכנות הטובה והשיתוף בין כל  הדתות, העדות והתרבויות השונות בעיר. הפסטיבל הוא חגיגה צבעונית של אמנות, ספרות, שירה, מוסיקה תיאטרון, קולנוע, ירידים, מופעי חוצות וקולינריה ים תיכונית.

 

 דוכני מתוקים בואדי ניסנאס (צילום: רונית סבירסקי)

 

חגיגה של אמנות

מוקד פסטיבל השנה הוא אמנות והוא ייפתח בערב פתיחת תערוכות שיוקדש כולו לאמנות. בחיפה יש התעוררות של אמנים ויוצרים, בעיקר באזורים של העיר התחתית והדר, אליהם  עברו להתגורר וליצור יוצרים ואמנים צעירים בשנים האחרונות. גלריות וחללי תצוגה חדשים נפתחו לאחרונה וקבוצות אמנים התאגדו והחלו לקיים פעילויות ואירועי אמנות ייחודיים.

 

לאור ההתרחשויות האמנותיות בעיר, תיערך יוזמה של האוצרת יעלה חזות עם ליאן סייד מגלריית בית הגפן, לקיים בפעם השנייה ערב שיחשוף בפני הקהל הרחב את סצנת האמנות המתהווה בחיפה דרך אירועי אמנות מגוונים ופתיחות של תערוכות חדשות בחללי התצוגה בעיר. אירועי האמנות השונים יתפרשו בחלק התחתון של חיפה ויתקיימו ב 15 חללי תצוגה אלטרנטיביים, גלריות ומוזיאונים שונים באזור הדר, ואדי ניסנאס, עיר תחתית והמושבה הגרמנית.

 

 גלריית בית הגפן (צילום: רונית סבירסקי)

 

ערב פתיחת התערוכות יתקיים ביום חמישי,  6 בדצמבר, החל מהשעה 18:30 בגלריה של בית הגפן. שם יתקיימו אירועי פתיחת התערוכה המרכזית של "החג של החגים" תחת הכותרת "לוג אין לוג אאוט" שאוצרים יעלה חזות ופריד אבו שקרה. בעיר התחתית יתקיים במהלך הערב יריד אומנים יוצרים במתחם השוק התורכי עם הופעות חיות של נגנים והרכבים מוזיקאליים. כל אירועי האמנות בערב הפתיחות הם ללא תשלום.

 

אירועי חוצות, מוסיקה, תיאטרון ומחול

בכל סופשבוע יתקיימו עשרות אירועים ומופעים בבית הגפן ובואדי ניסנאס, ביניהם: ערב שירה בציבור עם הזמרות מירה עוואד ודיקלה, פסטיבל  השירה הבינלאומי "שער" עם מיטב המשוררים, סופרים, שחקנים ומוזיקאים מהארץ ומחו"ל, מסלולי סיורים יורדים אל הוואדי מהכרמל, להקת המחול האתיופי המודרני "ווזווזה", מופעי מוסיקת עולם, מופע של הרכב פאדו מפורטוגל, סימבלמה-  מצרפת במופע כלי הקשה ומוסיקה קלאסית חדשנית, זוכת "כוכב נולד" המצרי וויואן בשארה במופע עם עשרות רקדנים, רבקה מוזס בת הדודה של מרסדס סוסה במופע משיריה, מופע של סעיד טראבה- זוכה כוכב נולד הערבי בארץ, מוסיקה עתיקה לריפוי, להקת הרוק הערבית חאלס, חנוכת כיכר הסובלנות והשלום.

 

קונצרטים ליטורגיים

תכנית הקונצרטים העשירה והמגוונת  של מוסיקה ליטורגית  וקאמרית במסגרת הפסטיבל  בכנסיות ובאולמות חיפה  תחת ניהולו המוסיקאלי  של פרופ' עמוס לניר. בין הקונצרטים:  אנסמבל הפניקס ואנסמבל ה"ווקאל פניקס" יגישו מיסה לליל חג המולד של שרפנטייה  בכנסיה היוונית אורתודוכסית,  תכנית מיצירות ויואלדי בכנסייה הקתולית, יוסף ואחיו - דרמה מוסיקלית ברוח ראשית האופרה, תזמורת הבארוק הירושלמית, אנסמבל נביאי הקווינטה בכנסייה היוונית.   

 

 יריד העתיקות (צילום: גדי אברהם)

 

ירידים

יריד העתיקות הארצי יתקיים בבית הגפן ויציג פריטי אספנות, חפצי נוי, תכשיטים, תמונות, כלי עבודה עתיקים וריהוט עתיק מסורתי. את היריד מנהל גדי אברהם ומציגים בו מעל 30 בתי ממכר לעתיקות ואספנים מכל רחבי הארץ. לנוחיות המבקרים תפעל במתחם מסעדת ה"תרנגול" שתגיש למבקרים בישולים ביתיים. הקהל מוזמן להביא חפצים להערכת שווי חינם עי מומחים שיהיו נוכחים במתחם היריד.

 

יריד אומנים יוצרים יתקיים בשוק התורכי בעיר התחתית, חמישי בערב ושישי בצהריים. במדרחוב יוצגו דוכני עבודת יד ויצירות של אומנים, הרכבי ג'אז  ורוק, נגני רחוב, תערוכת צילומי חוצות של הצלמת לאה גולדה הולטרמן, פאבים ותיקים ואוכל משובח באווירה הייחודית של העיר התחתית.

 

אירועים ותערוכות לילדים

מתחם  משפחות בחצר בית הגפן בשבתות: מופעי אקרובטיקה, תיאטרון בובות, מעגל מתופפים אפריקאי, הצגות ילדים קלאסיות בערבית וערבית, מופעים מוסיקליים חיים לילדים, סדנאות יצירה, תצוגות של טקסי עדות מסורתיים, מופעי קסמים וסדנאות יצירה ופעילויות לילדים. תערוכת הילדים הארצית  "נדנדה" תיפתח ב-10 בדצמבר במרכז תרבות ע"ש קלור בספריית בית הגפן. מרכז האמנויות במוזיאון חיפה יקיים פעילות וסדנאות בתערוכה "מה עושים העצים". הבית של סנטה קלאוס בוואדי ניסנאס פתוח לביקורים בשבתות עם סנטה והפתעות  לילדים.

 

"החג של החגים" – ארבעה סופי שבוע:

8-6.12, 15-13.12, 22-20.12, 29-27.12

לפרטים נוספים: www.haifahag.com ובמוקד העירוני בטלפון  106

 

|
|
|
|
|