מרוץ עין גדי – 30 שנות ריצה

מאת: אתר PHOTOUR

 

מרוץ עין גדי המסורתי, הסוגר את עונת המרוצים ופותח את עונת המרתונים, מתקיים זו השנה ה-30. האירוע משלב חוויה ספורטיבית ואתגרית באזור ים המלח עם פעילויות ואטרקציות. בתוכנית שתיערך ב- 16-15 בפברואר 2013 יתקיימו: חצי מרתון עין גדי, המרוץ לפסגת מצדה, סופשבוע של הכנה למרתונים וסופשבוע ספורטיבי VIP.

 

מרוץ עין גדי (צילום: "שוונג")

 

המרוץ לפסגה

המרוץ לפסגת המצדה יערך ביום שישי, 15 בפברואר לאורך 2.5 קילומטרים של טיפוס בשבילי עפר רכים וקשים, דרכים מסולעות ו – 750 מדרגות אבן, מאתגר את הרצים במעלה שביל הנחש, וניתן לביצוע בריצה או הליכה. בעין גדי EXPERIENCE, שיערך בשבת 16 בפברואר, יתקיימו ריצות למרחקים של חצי מרתון, 10 קילומטרים, 10 קילומטרים הליכה ומקצה לילדים באורך 2 קילומטרים. כל המרוצים יצאו ממרחצאות עין גדי –סי אוף ספא (4 קילומטרים דרומית לקיבוץ עין-גדי).

 

במסגרת סופשבוע של ריצה בים המלח, יערך מחנה אימונים ב-16-14 בפברואר בהנחייתו של דניאל קרן. המחנה מיועד לרצים ולבני משפחותיהם, שיוכלו ליהנות מהסביבה ומהפעילויות השונות המתוכננות. המחנה מהווה הכנה למשתתפי המרוץ של 10 או 21 קילומטרים או לאנשים שמעדיפים לרוץ באופן חופשי בסביבה יפה ובאווירה אחרת.

 

השניים שאהבו לרוץ

המרוץ החל כמסורת על-שם גיורא ותומר רון, שני הבנים למשפחת רון, חברי קיבוץ עין גדי, שהיו ידועים כאצנים מושבעים. בעקבות חלומם, הפך מרוץ עין גדי לאירוע שסוחף אחריו אלפי רצים מכל רחבי הארץ. השנה יוכלו הנרשמים למרוצים ליהנות גם מפעילויות והפנינג לכל בני המשפחה: מופעי מוזיקה חיה, פינות יצירה, דוכני אוכל ותערוכת אקספו מקצועי.

 

        מצד זוהר        צילום: באדיבות מרתון ישראל

 

חברת "מרתון ישראל", המתמחה בשיווק אירועי ספורט ומשלבת בפעילותה ערכים חשובים של תרומה לקהילה ועידוד תיירות פנים ותיירות נכנסת, מרכזת פעילות ענפה מול קבוצות הריצה בארץ. כחלק מהאסטרטגיה של "מרתון ישראל" - הפועלת בשיתוף עם "פורום פקטור” שמפיקה את אירועי ים המלח - במרתון עין גדי בא לביטוי קונספט חדשני וייחודי, לפיו קבוצות הריצה מהוות עוגן משמעותי במרוץ, המשמש כסוף שבוע שכולו הכנה מרוכזת לעונת מרתונים. הרשמה למרוצים: www.eingedi-run.co.il

 

מסלולי  טיול לכל המשפחה – באופניים, ברכב וברגל

לצד מירוץ עין גדי, שיתקיים במשך סוף השבוע ב-16-14 בפברואר 2013 למרגלות קיבוץ עין גדי, מציע אזור התיירות שלחוף ים המלח מגוון רחב של מסלולים ואתרי בילוי לכל המשפחה- הן לספורטאים והן לנופשים המגיעים לשלווה הרוגעת של המקום הנמוך בעולם.

 

מסלולי רכיבה על אופניים

למטיילים המגיעים מצוידים באופניים מוצעים מספר מסלולים בדרגות קושי שונות.

 

חריץ בחוואר

מסלול מעגלי בכיכר דרום ים המלח. מהכניסה למושב עין תמר יוצאים צפונה על כביש הגישה, אחרי כקילומטר וחצי פונים לדרום־מערב ונכנסים לוואדי צר המוביל אותנו עד כביש הערבה.  פונים שמאלה )דרום־מערב(  בדרך עפר מקבילה לכביש ואחרי כ־600  מטר פונים שמאלה  דרום) לדרך משולטת לנחל אביה. מדוושים במורד הנחל עד שפכו לנחל אמציהו, פונים שמאלה  צפון־מזרח), מדוושים במורד נחל אמציהו ומשלימים בעין תמר 29 קילומטר של הרפתקה בנופי חוואר הלשון. הניווט לא מסובך אך הטיול לא קל, בעיקר בגלל הרכיבה הממושכת בערוץ החריץ ומשטר הרוחות. אתרי הטבע והנוף יוצרים שילוב מיוחד, בין נופים מדבריים צחיחים ונאות מדבר עם בריכות ומפלי מים,  עטורי צמחייה מגוונת ובעלי חיים מסוגים שונים.

 

מבט אל הזריחה מפסגת המצדה

 

נחל חימר

מסלול נחל חימר עובר דרך מדרונות וערוצי נחל כשהוא מתחיל במישור רותם ומסתיים בהר סדום.רצוי להקפיץ רכבים לסוף המסלול.  מגבעת זרון,  ליד כביש ערד־צומת זוהר,  מטפסים מערבה,  במקביל לנחל חימר, שמתייבש בימים אלה לאחר השטפון האחרון. בשולי מישור רותם פונים דרומה ומבריכות מפעלי ים המלח מזרחה במגמת ירידה החוצה את מצוק ההעתקים במעלה עזגד.  מגיעים למישור עמיעז,  פונים צפונה וגולשים בנחל פרצים המופלא עד צומת זוהר, שם מסיימים כ־ 50 קילומטרים של נוף מדברי מרשים. הטיול כולל טיפוסים, שרובם מתונים. חלק מהדרכים טרשיות אך לא דורשות טכניקה מיוחדת. כמעט כל המסלול מסומן בסימון שבילים והניווט פשוט.  איך מגיעים:  נוסעים בכביש 31 , לקטע המחבר את ערד עם צומת זוהר. בקילומטר 67 מבחינים מדרום לכביש בגבעת זרון  -גבעה בהירה עם פתח מערה מרובע.  מהכביש. אל הגבעה מובילה דרך מסומנת אדום.

 

טיולים  רכובים או רגליים למשפחות

מסלולי טיול רגליים או רכובים בדרגת קושי נמוכה-בינונית, המותאמים לכל המשפחה. מסלולי רכבי השטח מוצעים לאלה שמעדיפים לעבור את הדרך בנסיעה או למשפחות עם ילדים קטנים שהמסלול קשה עבורם. המסלולים מסומנים לכל אורכם.

 

מאשת לוט ועד מערת הקמח (מסלול רכוב)

תחילת המסלול בצומת נווה זוהר  לכיוון דרום. ממזרח משתרעות בריכות האידוי של ים המלח וממערב הרי יהודה והר סדום. לאחר כחצי קילומטר פונים מערבה במקום שבו מוצב שלט ומטפסים אל מאגר חימר.  במקום שלט הסבר עם נתוני רקע על המאגר ותכולתו.  מומלץ להצטייד במשקפת. לאחר עצירה חוזרים לכביש 90 וממשיכים דרומה.  לאחר כארבעה קילומטרים עוברים על פני גל אבנים גדול - מצד גוזל. המשך נסיעה של עוד כארבעה קילומטרים מוביל לאתר אשת לוט. כאן מומלץ לרדת מן הרכב ולהשקיף על הסלע בדמות אישה. לאחר חניה קצרה ממשיכים להדרים עוד כשני קילומטרים למחנה העובדים ההיסטורי – סדום,  שבימים אלה נמצא בתהליך שיקום ושימור.  זה המקום להביט במזח העץ הנכנס לתוך המים.  ממשיכים לנסוע עוד שלושה קילומטרים דרומה ומגיעים לנחל  פרצים. חונים וממשיכים ברגל דרך ערוץ הנחל עד מערת הקמח (המערה סגורה למבקרים) יש להתעדכן בתחנת המידע האזורית,טל' 08-9975010.  חשוב להצטייד במים ובפנסים.

 

על קו הזינוק - מרוץ עין גדי (צילום: "שוונג")

 

אורך המסלול כ־ 60 קילומטרים (6-7 שעות טיול).  הטיול מתנהל ברובו על כבישים סלולים וחלקים בדרכים ראויות לנסיעה. המסלול נוח וברור ברכב פרטי או ברכב קבוצתי. לטיול בשטחים החקלאיים נדרש תיאום מראש וליווי של אנשי המושבים במקום. מידע על כך ניתן לקבל בתחנת המידע.

 

מנחל בוקק לכיכר סדום (מסלול הליכה)

מכביש 31 יורדים אל ים המלח בנסיעה וחונים בסמוך למלון מרידיאן. מנקודה זו יוצאים לטיול רגלי של כשעה וחצי בערוץ נחל בוקק. יורדים תחת לגשר בהתאם לשילוט שבמקום ונכנסים לערוץ ירוק, שבו זורמים מים כל השנה ובריכות שניתן להשתכשך בהן. המסלול קל להליכה ומסומן בצבע שחור.

 

מעין בוקק ממשיכים דרומה דרך מפעלי ים המלח, אל כיכר סדום - למושבים נאות הכיכר ועין תמר. עוצרים באתר פטה מורגאנה - אירוח וארוחות באווירה מדברית, סיורים חקלאיים, קטיף עצמי של עגבניות שרי, טיולי גי'פים ואופניים. הסיורים משלבים כניסה לסדנאות אמנים, סיפורים על האזור וההיסטוריה שלו. ניתן לטייל לאורך הסוללה של נחל הערבה וגבול השלום עם ירדן, לבקר בחממות ובשדות ולהגיע לחוות הניסיונות ולבריכות הדגים המיוחדות של עין תמר.

 

 

|
|
|
|
|