צלם: משה חנוכה
סיורים, פעילויות, הרצאות ומופעים בשבוע טבע ומורשת בסימן המלך הורדוס
צלם: שרון גולדזון
מאגר המים העתיק בציפורי

שבוע שמירת טבע ומורשת 2013

רשות הטבע והגנים מזמינה את הציבור לשבוע שמירת טבע ומורשת השני, אשר יתקיים בין התאריכים 22 בפברואר – 2 במרס ויתקיים בסימן המלך הורדוס. גם במהלך חג פורים יתקיימו אירועים מיוחדים ברחבי הארץ.

 

במהלך השבוע יתקיימו סיורים מודרכים, פעילויות לילדים, הרצאות מומחים, הפנינג ססגוני שיתקיים באתרים רבים ברחבי הארץ ופעילויות נוספות. בין האירועים: "חיים שכאלה" למלך הורדוס בגן הלאומי קיסריה ובגן הלאומי הרודיון, "מרד במערות" בגן הלאומי ארבל, מסע בזמן לציפורי העתיקה, משימה (מאוד) אפשרית בעיר הצפונית בגן הלאומי בית גוברין ויום הצבי בארץ הצבי בגן הלאומי בית גוברין. הפעילויות מתאימות לילדים ולכל המשפחה ומתקיימות ללא עלות נוספת על דמי הכניסה לאתרים.

 

"חיים וכאלה" למלך הורדוס בהרודיון (צילום: יעל זילברשטיין)

 

פירוט האירועים:

 

צפון:

 

על מלכים,סוחרים וממלכות

סיורים מודרכים בגן לאומי תל חצור המספרים את סיפורו המרתק של המקום, התל הגדול בארץ שבו מסתתר סיפור עתיק על מלכים, סוחרים וממלכות.

מתי: שישי ושבת, 23-22 בפברואר, 14:00-10:00

 

מימי הורדוס ועד לביברס הממלוכי

בשמורת הטבע מעיינות הבניאס יתקיים סיור מודרך למשפחות בין נופי המים הקסומים של מעין נחל חרמון ולהכרות עם ההיסטוריה של המקום. מסלול הסיור יעבור בארמון הקיץ המפואר של המלך אגריפס השני נכדו של הורדוס וכן מקדשים ומבנים מתקופות שונות, ובטחנת הקמח המתוחזקת ופועלת עד היום.

מתי: שישי ושבת, 23-22 בפברואר, 11:00 ו-13:00

 

מרד במערות

לפני 2050 שנה בדיוק הגיע הורדוס למצוק הארבל כדי למגר את שוכני המערות שמרדו בו. בתחבולה מבריקה שלשלו לוחמיו תיבות-עץ קשורות לשרשראות ובהן לוחמים לעבר מערות המורדים. בואו לשמוע את פרטי האירוע ועל הורודוס בכלל, אל-מול תיבת הלוחמים המשוחזרת.

מתי: שבת, 23 בפברואר, 15:00-9:00

 

מנשרים קלו מאריות גברו

פרק בהיסטוריה היהודית של העיר העתיקה גמלא שם נערך אחד הקרבות הקשים בזמן המרד הגדול. סיור בין שרידי בית הכנסת המפואר, מקווה הטהרה הסמוך החומה והמגדלים. לבסוף תצפית אל נוף בראשית של ערוץ נחל דליות בדרום, הכנרת במערב וערוץ נחל גמלא מצפון.

מתי: שישי, 22 בפברואר, 11:00 ו-14:00

 

סיור דמדומים בשמורת החולה

בשעות בין-הערביים עם שקיעת השמש והתארגנות בעלי החיים ללינת לילה יצא סיור מודרך בשמורת הטבע החולה.

מתי: שישי, 22 בפברואר, 16:00

 

סדנת צילום  פרחים

בשמורת הטבע עין אפק תתקיים סדנא המשלבת צלם מקצועי ומדריך טבע שילמדו איך "לקטוף" את הפרח דרך עדשת המצלמה, להכיר את הפרחים על פרטיו הקטנים, ואיך הוא משתלב בקסם השמורה. למידת טכניקות צילום עולם הפרחים בדגש על אור צורה וצבע .

מתי: שבת, 23 בפברואר, 10:00-8:00

 

מחפשים את התנין האחרון

סיור חורפי בשמורת נחל תנינים. פריחת החצבים, נדידת הציפורים והתחדשות טחנות הקמח. סיורים מודרכים משולבים בהדגמה "על רטוב" של הפעלת טחנות הקמח העתיקות. נשמע על התנינים שהיו בנחל ונחפש את התנין האחרון.

מתי: שבתות, 23 בפברואר ו-2 במרס, 11:00

 

מי חי בנחל מערות?

סיור מודרך במערות האדם הקדמון, המספר אודות אורחות חייהם של הקדמונים הפרהיסטוריים, מי חי בנחל וכיצד הצליח לשרוד? עטלפים, מאובנים ומערות קרירות ילוו את המטיילים בסיור מודרך בשמורת הטבע נחל מערות. כולל חזיון אור קולי בתוך המערה.

מתי: שבת, 23 בפברואר, 11:00

 

עמקים:

 

מסע בזמן לציפורי העתיקה

העיר שעברה טלטלות ונפלה לידי הורדוס ללא קרב, בעת שסופת שלגים השתוללה באזור. לאחר מות הורדוס פרצו המרידות ובסופו של דבר כבשו חילותיו של הנציב הרומי את ציפורי והרסו את העיר. בואו להלך ברחובותיה של העיר העתיקה לצד רצפות הפסיפס העשירות בסמלים וסיפורים ולהכיר את סיפורה.

מתי: שבת, 23 בפברואר, 13:00-10:00

 

המצודה בציפורי (צילום: שרון גולדזון)

 

סיור תיאטרלי קדום

סיור מומחז למשפחות בגן לאומי מגידו. הארכיאולוג האגדי ירחמיאל ג'ונס במסע מרתק אל העבר: מלכים וארמונות, תככים ומזימות, מקדשים, מלחמות ונבואות זעם. אל חופרים וחוקרים, ארכיאולוגים ודמיונולוגים במסע מצחיק וחוצה-זמן, מראשוני האדם ועד אחרית הימים בתל שכבר ראה הכול.

מתי: שבת, 9 בפברואר, 11:00

 

מרכז:

 

גוברין על המשימות

במסגרת שבוע אירועי טבע ומורשת תתקיים בגן לאומי בית גוברין פעילות משימות וחידות. מי הייתה אליותרופוליס? מהם הקמרונות? מי בנה את האמפיתיאטרון? ולשם מה? מה עוד צופנת בחובה העיר הצפונית? את התשובות ועוד סיפורים יגלו המשתתפים ברחבי המתחם.

מתי: שבת, 2 במרס, 15:00-11:00

 

"חיים וכאלה" למלך הורדוס

מסע מעמיק, ססגוני ומצחיק עם שחקני תיאטרון "מקום" אל נבכי חייה של אחת הדמויות המרתקות והשנויות במחלוקת בהיסטוריה של העם היהודי. דמויות מן העבר יעלו ויבואו ושאלות נוקבות ישאלו בתכנית 'חיים וכאלה' למלך הורדוס. בגן לאומי מצדה, בארמון המערבי ובגן לאומי הרודיון.

מתי: מצדה: שבת, 23 בפברואר, 10:30 ו-13:30 הרודיון: ראשון-שני, 25-24 בפברואר, 10:30, 12:30 ו-14:30

 

יום הצבי בארץ הצבי  (האירוע נדחה)

בגן לאומי בית גוברין יתקיים הפנינג "בארץ הצבי". הפעלות, סדנאות, הרצאות של מומחים ביום שכולו מוקדש לצבאים.

מתי: שבת, 23 בפברואר, 15:00-11:00

 

בית גוברין (צילום: דורון ניסים)

 

גן לאומי הר גריזים פותח שעריו

בגן לאומי הר גריזים יתקיים סיור מודרך בין שכבות הזמן, בחורבות העיר אשר שכנה בראש הר הברכה. ממצאים ארכיאולוגים מרשימים, נופי בראשית ותצפיות לכל רוחות השמים.

מתי: ראשון-שני, 25-24 בפברואר, 14:00-9:00

 

בחזרה לסבסטיה

ביקור בעיר העתיקה שומרון, בירת ממלכת ישראל, שנבנתה על ידי המלך עמרי, גן לאומי סבסטיה. העיר נהרסה בימי הורקנוס ונוסדה מחדש על ידי הורדוס שבנה בה ארמון, מקדשים, תיאטרון אצטדיון ורחוב עמודים מרשים. תחנת מידע סיורים מודרכים ללא תשלום.

מתי: ראשון-שני, 25-24 בפברואר, 16:00-9:00

 

מוצאים אוצר זהב באפולוניה

פעילות למשפחות בגן לאומי אפולוניה בעקבות אוצר הזהב שנמצא הקיץ בחפירות שנערכו במקום. סיור בין ערביים בגן הלאומי אפולוניה להכרת העיר הצלבנית יחד עם חידות, משימות וכתבי סתרים שיובילו את המשתתפים אל האוצר. לסיום, תמורת מעט מטבעות זהב ולאור שקיעה תה חם וכיבוד קל.

מתי: שבת וראשון, 24-23 בפברואר

 

בין הכחול לירוק

טיול בשמורת הטבע, חוף הבונים. לאורך החוף, דרך המערה הכחולה ומפרץ הצדפים ועד לגבעת הפריחה.

מתי: שבת, 23 בפברואר, 15:00-10:00

 

דרום:

 

"שוק על - יד המים" בפארק הבשור

שוק ססגוני על רקע הפריחה בנגב הצפוני ולצד מעיינות הבשור הנובעים בפארק. מטעמים מתנובת הנגב, בית קפה בטבע, חפצי נוי ואומנות, יצירה לילדים, מתקני שעשועים אתגריים, טרמפולינת ענק, סירות פדלים, מתנפחים, מוזיקה ואווירה.  בכל שבת הפתעה אחרת: מופע או הפעלה מלהיבה  למבוגרים וילדים. בשעות : 12:30, 14:00. בפארק כרי דשא נרחבים, מתקני פיקניק, מסלולים משולטים לבעלי אופנים, מסלולי ניווט למשפחות (ערכת ניווט חינם בקופת האתר) ואפשרות לינה בחניון לילה.

מתי: שבתות, 23 בפברואר ו-2 במרס, החל מהשעה 10:00

 

הורדוס על פסגת המצדה

במסגרת אירועי שבוע שמירת טבע ומורשת יתקיים סיור לא שגרתי בעקבות המלך הורדוס בגן לאומי מצדה. הסיור יתמקד בשכבה ההרודיאנית של מצדה, בהורדוס האדם  ובממצא העשיר שנותר על ההר: ארמונות, פסיפסים, פרסקאות ומפעל מים.

מתי: שישי, 22 בפברואר ושבת, 2 במרס, 10:30 ו-13:30

 

בעקבות המלך הורדוס על פסגת המצדה (צילום: משה חנוכה)

 

הסוואה ורמייה בשמורת עין פרת

בשמורת הטבע עין פרת תתקיים פעילות חווייתית למשפחות בעקבות עולמם של בעלי החיים הנוהגים "להתחפש "כדי לשרוד מפני טורפים ואף לנקוט בדרכי רמייה. הפעילות כוללת הרצאה וסיור בשמורה .

מתי: ראשון, 24 בפברואר, 10:00, 12:00 ו-14:00

 

המנזרים של העיר הקדושה ואתר הטבילה

סיור מודרך במנזר אותימיוס המספר את סיפורו של מדבר יהודה המכונה "המדבר של העיר הקדושה". נבדוק מה מצבם של השרידים הארכיאולוגים במנזרים, מיהם הנזירים שהגיעו למקום ומה מצב הפסיפסים ומאגרי המים המרשימים במקום ומשם נצא לאתר הטבילה. הכניסה למנזר בלבוש צנוע.  

מתי: שבת, 23 בפברואר, 13:00-10:00

 

ארמונות חשמונאים

טיול אתגרי למטיבי לכת מגיל 18 ומעלה. ירידה למנזר סיינט ג'ורג' משם הליכה לאורכו של ואדי קלט וסיום בארמונות החשמונאים וארמונו של הורדוס. בדרך חזרה עצירה לטיפוס למבצר קיפרוס.

מתי: ראשון, 24 בפברואר

 

מעיינות ובוסתנים בשמורת הטבע נחל קנה

טיול מודרך למשפחות בשמורת הטבע נחל קנה, בינות בוסתנים וחורש ים תיכוני בין מעיינות מפכים במערב השומרון, הכרות את הצומח והחי השוכנים להם בשמורה.

מתי: ראשון, 24 בפברואר, 14:00-10:00

 

לגעת בעבר באווירה פורימית

המבקרים בגן לאומי עבדת יתחפשו לנבטים ויצאו בליווי מדריך "נבטי" לגלות את צפונותיה של עבדת שהייתה העיר המרכזית על ציר המסחר הנבטי המכונה דרך הבשמים שבין פטרה לנמל עזה.

מתי: שני, 25 בפברואר

 

 

פרטים מלאים על כל הפעילות המתקיימות במהלך שבוע זה באתר האינטרנט: www.parks.org.il

ובמוקד המידע וההזמנות "כוכבית בטבע" *3639

 

 

|
|
|
|
|