פסטיבל "אפוס" במוזיאון תל אביב - פסטיבל בינלאומי לסרטי תרבות ואמנות

פסטיבל אפוס ה-4  

פסטיבל אפוס ה-4 הבינלאומי לתרבות ואמנות יתקיים בין התאריכים 27 בפברואר ל-2 במרס במוזיאון תל אביב לאמנות. הפסטיבל מציע הזדמנות ייחודית להנות ממבחר סרטים, תערוכות ואירועים בנושאי תרבות ואמנות מכל העולם. הסרטים שיוקרנו בבכורה במסגרת הפסטיבל - תיעודים ועלילתיים, עוסקים ביוצרים ובתחומי אמנות ותרבות מגוונים: שירה וספרות, מחול, מוזיקה לסוגיה, תיאטרון, אמנות פלסטית, אופנה, אדריכלות וקולנוע כאמנות.

 

"יוסי בנאי - אלבום פרידה"

 

יוסי בנאי - אלבום פרידה

האירוע שיפתח את הפסטיבל יכלול את הקרנת הסרט "יוסי בנאי – אלבום פרידה". סרט המשחזר את רגעי הפרידה של יוסי בנאי מהחיים, באמצעות השירים שכתב. הוא חוזר ומפגיש את האמנים והיוצרים שליוו את יוסי בחודשים האחרונים לחייו, עם היצירה שיצרו בשבילו וברוחו. אמנים שנהנו והתרגשו מהעבודה עם אחד מבכירי האמנים בישראל, מבלי שידעו שהם אלה שנבחרו למלא את צוואת הפרידה שלו מהחיים. זהו סרט על אחד מענקי התרבות הגדולים של ישראל, כפי שהוא משתקף דרך עיניהם של יוצרים ומוסיקאים צעירים, שפגשו אותו מעט, עבדו איתו בקושי, או לא הכירו אותו כלל באופן אישי - אבל הוא ייצג בשבילם את התרבות הישראלית במיטבה. ההקרנה תתקיים בנוכחות היוצרים ביניהם: שלומי שבן, מאור כהן, ארקדי דוכין, מיכה שיטרית, אהוד בנאי, יובל בנאי, עידן רייכל, פיטר רוט, קורין אלאל ורע מוכיח.

 

אירועים נוספים במסגרת הפסטיבל:

 

סיפורים הולכים לעיבוד

הקרנת בכורה של 3 סרטים עלילתיים קצרים המבוססים על סיפורים ישראליים. סרטים אלו זכו במענק התמיכה מאת הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה ופסטיבל אפוס במסגרת אפוס 3 2012. "בית בכי", על פי סיפור מאת אברי הרלינג. "זוג", על פי סיפור מאת אפרת שטיגליץ. ו"צלליות", על פי סיפור מאת אמיר גוטפרויינד.

 

מופע גרסת המלחין

מופע ייחודי והזדמנות להאזין באופן מבודד לסדרת מונולוגים מוזיקליים מתוך עבודותיו של המלחין יונתן בר גיורא לסרטים, תיאטרון ואלבומי קריאת שירה. במופע יועלו לראשונה על במה גירסאות אישיות של בר גיורא לשירים, קטעי מוזיקה ועוד שכתב במהלך 15 השנים האחרונות. ביניהם לחנים מתוך "ההסדר", "טהורה" ,"הכוכבים של שלומי" לצד גיסאות חדשות למספר עבודות משותפות עם יוסי בנאי. איתו על הבמה יופיעו הנגנים שהשתתפו ביצירת מרבית הפרוייקטים, ביניהם ינקלה סגל, אורן פריד, אמיר שהסאר, אבי בן דב ועוד הפתעות. במקביל למופע יוקרנו על המסך קטעים נבחרים מהסרטים המקוריים.

 

יונתן בר גיורא - גרסת המלחין

 

עיבוד והשראה

סדנת פיתוח סרטים עלילתיים המבוססים על יצירה אמנותית: רומן וסיפור קצר, שירים, מחזות, יצירות מוסיקליות, ציורים ואמנות פלסטית, קומיקס ואחרים. כיתת האמן תתנהל סביב שולחנות עגולים להרחבת הדיון הכללי והעלאת שאלות המשתתפים. בשולחן המרכזי ישבו אורחים, יוצרי קולנוע ואנשי תרבות ישראלים העוסקים באמנות ואמנים.

 

איימי וויינהאוס בקצה העולם

היא הייתה כבר כוכבת אבל עוד לא בסדר הגודל ששרף אותה, וכמו רבים וטובים לפניה, היא נענתה להזמנתו של פסטיבל דינגל אשר בקצה אירלנד, ובאה לשיר בליווי הגיטריסט והבאסיסט שלה. וכמו רבים וטובים לפניה היא שרה בכנסייה קטנה מול קהל צנוע ונתנה את הנשמה. איימי ווינהאוס בהופעה – אינטימית, מינימאליסטית, משובצת בקטעי ראיון שנערכו ממש שם במקום, וכוללים דוגמאות ליוצרים שהשפיעו עליה. כאן, בחוֹר הזה בקצה העולם, נעלמים הרעש והצלצולים ונשארת יוצרת משכמה ומעלה. זוהי וויינהאוס האמנית נטו, שמזכירה לצופיה את העומקים שמתוכם באה המוסיקה שלה. גם מי שנדמה לו שנחשף להרבה וויינהאוס, מדובר בהופעה חד פעמית שחודרת עמוק ללב ונשארת שם.

 

בחזרה למסע הקסם המסתורי של הביטלס

הקרנה כפולה מיוחדת המשולבת עם הרצאה של אורי משגב:  קסם ומסתורין במסע הקסם המסתורי. ב-1967, ערב חג המולד, ישבה האומה הבריטית דרוכה מול הטלוויזיה, בציפייה ל"ספיישל חג המולד" של הבי.בי.סי שהכינו חברי הרביעייה המצליחה ביותר באנגלייה באותו זמן, "הביטלס". 45 שנה אחרי, חוזרים אנשי הבי.בי.סי אל הסרט, ודרך ראיונות מרתקים עם רינגו ופול וגם עם כמה מנתחי תרבות חדי עין, מנסים להבין מה בעצם הוא רצה לומר. הסרט המקורי של רביעיית המופלאים וסרט התחקיר של הבי.בי.סי, ששם את כל האירוע בקונטקסט הראוי של שנות השישים, מובאים בזה אחר זה.

 

"בחזרה למסע הקסום של הביטלס"

 

אולי מחר

רקדנית בלט לשעבר מסתובבת ברחבי לונדון, דאוגה, אבודה, פניה החתומות לא מסגירות את החדשות האיומות שקיבלה. לגמרי במקרה היא פוגשת את אוריאל, רקדן קובני, שמתחיל לדבר איתה ועיניו החמות לא מאפשרות לה לסרב. גם הוא בצרות, מסוג אחר, והשעות הבאות שיבלו יחד ייהפכו, לאט לאט, ובזהירות רבה, לסוג של נחמה ותמיכה הדדית. הבלט כאן הוא כוח עצום, אנרגיה שמאפשרת לרקדנים להמשיך הלאה וגם מחברת ביניהם.

 

לכל אירועי הפסטיבל

|
|
|
|
|