צלם: ארכיון לאה גוטליב
לאה גוטליב בסטודיו
צלם: ארכיון לאה גוטליב
לאה גוטליב בין הדוגמניות תמי בן עמי ושרית דמיר
צלם: רונית סבירסקי
מחווה למעצבת המיתולוגית של גוטקס במוזיאון העיצוב בחולון
צלם: רונית סבירסקי
בגד ים בהשראת הרקמה ההונגרית
צלם: רונית סבירסקי
קולקציית בגדי ים וחוף בהשראת ירושלים של זהב

הצדעה לגברת הראשונה של בגדי הים

מוזיאון העיצוב חולון יציג באביב הקרוב תערוכה מקורית "הגברת עם החרציות" המוקדשת ללאה גוטליב, מייסדת בית האופנה "גוטקס". גוטליב, מעמודי התווך של האופנה הישראלית, הפכה לחלוצת אופנה ישראלית בעולם כולו והביאה לשינוי פניו של ענף בגדי הים המסורתי. היא מלאה מגוון של תפקידים במפעל שהיה בבעלותה ועמדה מאחורי החזון, השראה, עיצוב, קניינות, חדשנות חומרית וחדשנות ייצור, פתיחת שווקים חדשים ואיתור שותפים. אישה קטנה שהקימה מפעל ציוני גדול. 

 

מחווה ללאה גוטליב 1918 - 2012 (מתוך ארכיון לאה גוטליב)

 

העבודה לקראת התערוכה החלה בקיץ האחרון, כחצי שנה לפני מותה של גב' גוטליב ז"ל. חברת גוטקס עסקה באיסוף, קיטלוג ורישום של עבודותיה של גוטליב, החל מתיעוד עשרות הקולקציות שיצרה ועד לארכיון האישי שלה. עם ההבנה כי מדובר בהיקף יוצא מגדר הרגיל ובעל חשיבות בהיסטוריה של התעשייה והעיצוב הישראלי נעשתה פניה למוזיאון שהכיר בחשיבות האוסף ובתיעודו - ונענה לאתגר.

 

קולה של תקופה

התערוכה תיפתח ב-19 במרץ, לקראת חג הפסח, ותעמוד במרכזו של שבוע העיצוב חולון 2013, שיתקיים במהלך חול המועד. במסגרת שבוע העיצוב חולון מקדיש המוזיאון מדי שנה תערוכה למעצבים בישראל, ומוצג חזונם הייחודי והמקצועי, הן בקשר עם התעשייה המקומית והן בהקשרים הבינלאומיים. נרטיב התערוכה הנוכחית, "הגברת עם החרציות", ממשיך את רעיון שבוע העיצוב חולון, במסגרתו נושא התערוכה הוא קולם של מעצבים. השנה, באמצעות קולה וסיפורה של לאה גוטליב ז"ל, אנו מתוודעים לפרק נוסף בעיצוב וביזמות ושומעים את קולה של תקופה. גוטליב הביאה לשינוי פניו של ענף בגדי הים המסורתי. אל מול שיטות הקונפקציה שהיו נהוגות עד אז, הדגמים הייחודיים שעיצבה יוצרו  בשיטות של תפירה עילית.

 

תצוגת האופנה של "גוטקס" (צילום: סטודיו אבנר צרפתי)

 

כבר מתחילת הדרך ריכזה גוטקס, תחת הנהגתה של גוטליב, את מאמציה בכיוון שווקי היצוא, וייצגה את האופנה הישראלית בתצוגות אופנה וירידים בינלאומיים בפריז, לונדון, קאן, דיסלדורף, ניו יורק, לוס אנג'לס, סינגפור ועוד. בשנת 1972 זכתה לאה גוטליב בפרס ראשון בפסטיבל האופנה הבינלאומי בקאן, כאשר לאורך כל הדרך היא קוצרת תהילה ומוניטין בינלאומיים לאופנה ישראלית "כחול לבן". לאורך השנים מתנוססים הדגמים של לאה גוטליב על גבי שערים צבעוניים של המגאזינים היוקרתיים לאופנה בכל רחבי העולם. בין הדמויות הבולטות שלבשו את עיצוביה לאורך השנים - המלכה אליזבת, הנסיכה דיאנה, המלכה נור, גב' ננסי קיסינג'ר, כוכבות קולנוע כמו אליזבת טיילור וברוק שילדס.

 

במשך שנות עבודתה פיתחה גוטליב כתב יד ייחודי ואישי, המבוסס על מקורות השראה מתחומים שונים: מקורות אתניים, יצירות אמנות, מקומות בהם ביקרה, אופרה ומחזות, נופים ועוד. לכל קולקציה שעיצבה קדם מחקר רחב של חומרים, הדפסים, טכניקות-תפירה ופיתוחי גזרות, שכתוצאה מהם נוצרו שיתופי פעולה עם מיטב היצרנים בעולם והוכנסו לשימוש הטכנולוגיות המתקדמות ביותר מסוגן.

 

רקמות בעבודת יד והדפסות משי  שמציגה הדוגמנית תמי בן עמי ז"ל (צילום: בן לם)

 

יצירתה ומקורות השראתה

הקונספט על פיו בנויה התערוכה מעמיד את יצירתה ומקורות השראתה של לאה גוטליב במרכז, ומנכיח את תרומתה הייחודית לענף בגדי הים והחוף בישראל ובעולם. התערוכה מתמקדת בדגמים שנוצרו ב"גוטקס" בשנות ה-80 וה-90 אותם הגדירה לא פעם גברת גוטליב כ-'אמנות מעוצבת' ( Crafted Art). התערוכה מתארת את הדרך שבה עיצבה לאה גוטליב את הקולקציות השונות, ומעניקה הצצה נדירה אל אופן החשיבה ותהליכי העבודה של לאה גוטליב והבנה בסיסית של תהליכי היצירה, גם למי שאיננו בקיא באופנה ובעיצוב. 

 

את החלק ההיסטורי (בגלריה העליונה), אצרה איילה רז. התצוגה בגלריה בנויה כרצף של קבוצות נושא והשראה.  "תרומתה של לאה גוטליב לענף בגדי הים", אומרת האוצרת, איילה רז,  "הייתה במציאת דרך ייחודית לעיצוב ולייצור בגדי ים תחת הגדרה שונה מזו שהייתה מקובלת עד שנות ה-60. היא ראתה את הפוטנציאל שהיה גלום בבגד הים הבודד ששימש עד אז לשחייה בלבד, והביאה לשינוי פניו של ענף בגדי הים המסורתי. לעומת שיטות הקונפקציה שהיו נהוגות עד אז, הדגמים הייחודיים שעיצבה לאה גוטליב יוצרו ב'גוטקס' בשיטות של תפירה עילית, תוך שימוש בחומרים מאותגרי טכנולוגיה, רקמות בעבודת יד והדפסות משי. הכול באיכות  בלתי מתפשרת של אופנה עילית".

 

חזון מתמשך

בנוסף, יוצגו בתערוכה צילומים היסטוריים של גברת גוטליב לאורך כל שנות עבודתה, וכן סרטי תצוגות של אופנת החוף של גוטקס לאורך עשרות השנים. את החזון העכשווי והעתידי  תציג בתערוכה מולי גרד, המנהלת הקריאטיבית של חברת "גוטקס סווימוור ברנדס בע"מ" משנת 2009. גרד תציג דגם ייחודי שנוצר במיוחד עבור התערוכה ומבטא חזון מתמשך. את הדגם ילוו רישומי הכנה וציורים של גרד, וציטוטים המייצגים את עולם ההשראה שלה.

 

לצד ההתבוננות ההיסטורית והעכשווית באופנת החוף ובתעשייה, תלווה התערוכה במחקר טקסטואלי שנערך על ידי המעצבת והעיתונאית יעל טרגן, בקרב נשים רבות ומגוונות שיספקו היבטים שונים על בגד הים כפריט אופנתי, חומרי, טכנולוגי, חדשני, היסטורי, תרבותי, מגדרי ועוד. 

 

"הגברת עם החרציות" 19 במרס – 4 במאי 2013

מוזיאון העיצוב חולון, רחוב פנחס אילון 8

 

שעות פתיחת המוזיאון:

ימים שני ורביעי 16:00-10:00

ימים שלישי וחמישי 20:00-10:00

ימי שישי 14:00-10:00

ימי שבת 18:00-10:00

 

קופות המוזיאון: 073-2151500

 

 

|
|
|
|
|