הקולנוע פוגש את המהפכה הדיגיטלית - פסטיבל Print Screen בסינמטק חולון

 

הקולנוע פוגש את המהפכה הדיגיטלית

פסטיבל Print Screen יתקיים זו השנה השלישית בסינמטק חולון, שבמדיטק חולון בין התאריכים 20-17 באפריל. הפסטיבל מבקש להציג תמונה עדכנית של השפעות המהפכה הדיגיטלית על חיינו, ואף להעניק תחזית אפשרית לעתיד התחום, וזאת באמצעות מגוון אינטראקציות צופה-מסך. התמונה הנעה (ה-moving Image), שהיא אחד הכלים הדומיננטיים ביותר של התרבות הדיגיטלית, משמשת בפסטיבל פרינט סקרין כדי לשקף, לקדם מודעות ולחדד את הראייה הביקורתית בדבר כוחה והשפעתה של המדיה החדשה. נושא הפסטיבל הנבחר הוא UserAbuser – המבקש לבחון כיצד אנו שולטים בטכנולוגיה בזמן שהטכנולוגיה שולטת בנו?

 

 

במסגרת הפסטיבל תתקיים תכנית של הקרנות בכורה של סרטי דרמה ותעודה בנושא וכן פרזנטציות ומיצגים אינטראקטיביים, סדנאות אמן, פאנלים, הרצאות ומפגשים עם מיטב היוצרים החוקרים והדוברים בתחום. הפסטיבל פונה לקהל מקצועי של אנשי חינוך, אנשי טכנולוגיה ואמנים בין-תחומיים, לצד קהל סטודנטים למקצועות הניו-מדיה, בני נוער וחובבי התרבות הדיגיטלית.

 

השנה יגיעו מחו"ל לפסטיבל  שני אורחים: אוון רות' (ארה"ב) – מעצב, מתכנת ואמן רב תחומי המשלב בעבודותיו פילוסופיה "האקרית" – הדוגלת בפיצוח ותפעול מערכות חברתיות ודיגיטליות לטובת האינדיבידואל. ויוהנס גרנזפורטנר (אוסטריה) -  אמן, מתכנת, במאי קולנוע ותיאטרון. מנהלה האומנותי של קבוצת Monochrom האוסטרית המשלבת בעבודותיה ניו מדיה, אמנות מיצג ואקטיביזם פוליטי. עבודותיו משלבות לרוב הומור ושעשוע ובודקות במקרים רבים את גבולות עולם האמנות "הרציני".

 

אירועי הפסטיבל:

 

ערב פתיחה Print Screen 2013: User/Abuser

אמנים ואנשי טכנולוגיה חושפים מחשבות ויצירות המתייחסות לנושא השנתי של הפסטיבל. האקרים ואמנים מבקשים כל אחד בתחומיו לאתגר ולפרוץ את גבולות המערכות הסובבות אותנו. הקשר המאחד הזה בין עולם הטכנולוגיה ובין עולם האמנות יעמוד במרכזו של ערב הפתיחה החגיגי באמצעות הרצאות, הקרנות והדגמות קצרות של פרויקטים בבכורה של אורחי הפסטיבל הבינלאומיים: האמנים וההאקרים אוון רות ויוהנס גרזנפורטנר לצד העיתונאי דב אלפון, להקת המחול מריה קונג, המעצב והאנימטור אלון שטייאט ואחרים.

 

 

תחרות הרמיקסים הראשונה בתולדות הקולנוע הישראלי

מטרת התחרות ליצור מפגש בין הקולנוע הישראלי ובין תרבות האינטרנט העכשווית. הרמיקסים שייווצרו במסגרת התחרות יהוו מחווה למסורת הקולנוע הישראלי, תוך שהם מדגימים שימוש בכלים ובשפה הקולנועית המתחדשת בעידן הדיגיטלי. תחרות הרמיקסים נותנת ביטוי לשיח בדבר כוחה העולה של אמנות העריכה בעידן של שפע כמעט בלתי מוגבל של חומרים אודיו-וויזואליים הנתונים לפירוק ולבנייה מחדש לכדי משמעות חדשה על-ידי כל יוצר ממחשב ביתו. המשימה שניתנה למתמודדים בתחרות היא יצירת  סצנה קולנועית חדשה (שאורכה בין 60-150 שניות) באמצעות עריכת רמיקס של חומרים מתוך סרטי קולנוע ישראלים קיימים (ובכללם סרטי עלילה וסרטי תעודה ישראלים מכל הזמנים).

 

אי כנס אמנות וטכנולוגיה

האי כנס הוא מפגש ספונטני בין אנשי אמנות וטכנולוגיה כאשר תוכנית הכנס נקבעת בזמן אמת על ידי המשתתפים באירוע. האירוע בשיתוף יוסי ורדי ומיועד לאנשי אמנות וטכנולוגיה פעילים בהרשמה מוקדמת בלבד.

 

לייב די ג'יי סט לסרט זמנים מודרניים

הקולנוע הקלאסי פוגש את המהפכה הדיגיטלית בהקרנת קולנוע חד פעמית שבה יעניקו ה-DJ s אביחי פרטוק וטובי כל אחד מהם במקביל פרשנות מוזיקלית לסרט זמנים מודרניים. הצופים באולם יאזינו לשני הסטים המוזיקליים הנפרדים בעזרת אוזניות וינתבו בין ערוצי השמע השונים.

 

חץ – ימינה  -  תערוכת משחקי מחשב

כמו מקש המקלדת  "חץ ימינה", כך גם  נושאה הכללי של התערוכה: משחקי סייד-סקרולר, שבהם מנחה השחקן/ית דמות הנעה על מישור דו-מימדי, בדרך כלל משמאל לימין. בתקופות מוקדמות יותר בהיסטוריה של המשחקים הדיגיטליים היו הסייד-סקרולרים אחת הסוגות הפופולריות ביותר והולידו דמויות איקוניות כמו מריו וסוניק. הצגה אינטראקטיבית של משחקים במסגרת אמנותית המוקדשת באופן ספציפי להם הינה תופעה חדשה למדי, שהחלה סביב אמצע העשור הקודם ותפסה תאוצה השנה עם קנייתם של משחקי מחשב לאוסף הקבוע של המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק.

 

 

העם דורש לייק – המפגש בין הפוליטיקאי, הקהל ומסך המחשב

עידן הרשת מאתגר את עבודתו ודמותו של הפוליטיקאי: הוא מונצח לצד דימויים בידוריים אחרים ביוטיוב, מהווה מטרה לחיציו של הטוקבקיסט ואמירותיו מופצות, לעיתים בשינוי כוונותיהן והקשרן, באופן ויראלי ברשתות. עם זאת, זהו גם העידן של קשר ישיר עם הקהל ופוליטיקאים רבים בוחרים לנתק את המתווך ולפנות באופן ישיר לבוחר בפייסבוק ובטוויטר. במסגרת האירוע יוקרם פרק מהסדרה "מראה שחורה" ויתקיים פאנל בהשתתפות: ח"כ תמי זנדברג, העיתונאי אשר שכטר (The Marker), והמעצב מיש רוזונוב.

 

להאכיל את הטרול: שיח הפרעה ברשת
טרולים היא ההגדרה למפריעים סדרתיים ברשת האינטרנט. ההפרעה נעשית במקרים רבים לשם בידור אבל לעיתים גם כצורה של אקטיביזם פוליטי. במסגרת הפאנל נפגוש טרולים שיספרו לנו על פעולותיהם, האג'נדה שמאחוריה, וכן ימליצו לנו איך להתמודד איתם.

 

קוראים לי יאנוש יאנשה

שלושה אמנים שבשנת 2007 שינו באופן רשמי את שמותיהם לשמו של ראש ממשלת סלובניה דאז –יאנוש יאנשה. פעולה משבשת זו, יצרה לצד השערורייה הפוליטית גם טשטוש גבולות בין חייהם לאמנותם, ועוררה מגוון רחב של פרשנויות בחוגי האמנות ובציבור הרחב. דרך מקרה זה, ודוגמאות נוספות מן ההיסטוריה ומן התרבות הפופולרית, מבקש הסרט לבחון את חשיבות ייחוד השם בימינו,  לאור תרבות הרשתות בה כל אחד יכול לאמץ שם אחר בקלות יחסית.

 

סדנה לילדים – לבניית צעצועים רובוטיים

מה קורה כאשר אתה מחבר מברשת שיניים, מנוע וסוללה? אתה מקבל רובוט צעצוע! בואו לבנות צעצועים רובוטיים מרהיבים מרכיבים אלקטרוניים וביתיים פשוטים בכמה דקות בלבד. הסדנא בהנחיית האמן והרובוטיקאי יאיר רשף. הסדנא מיועדת לגילי 5 ומעלה בשיתוף ההורים.

 

סרטים בולטים נוספים: "סקסי בייבי", הסרט שילווה בהקדמה של  קרין אלדאה (עיתונאית, עורכת תוכן ומגישת רדיו) עוסק במיניות בעידן הסייבר ועוקב אחר שלוש דמויות, החושפות את המחיר שגובים הגירויים בוחן את נושא ההתבגרות בעידן הדיגיטלי והשפעותיו על חיינו. "ציות", דרמה פסיכולוגית המבוססת על אירועים אמיתיים. סנדרה, מנהלת הסניף של מסעדת מזון מהיר, מקבלת שיחת טלפון מאדם המציג עצמו כשוטר, הטוען כי אחת מעובדות הדלפק גנבה כסף מלקוח. באמצעות הטלפון, "השוטר" מתדרך את סנדרה כיצד עליה לנהוג כלפי בקי, העובדת החשודה וזו רק ההתחלה.

 

 

מחיר כרטיס לאירוע בודד : 37שקל

מחיר הנחה לחיילים ולסטודנטים: 28 שקל

סדנא לילדים: 25 שקל

לפרטים ולרכישת כרטיסים: 03-5021555, www.cinemaholon.org.il

סינמטק חולון , רח' גולדה מאיר מס' 6 חולון.

 

 

 

 

|
|
|
|
|