צלם:  Jesus vallinas
פסטיבל ישראל 2013 - מפגש בינלאומי-ישראלי בתחומי אמנויות הבמה
צלם: Jesus vallinas
DRESSED TO DANCE
צלם: לורנה פלמר
"השולחן" של קבוצת בליינד סאמיט מאנגליה
צלם: vincent lepresle
להקת הבלט מג'נבה - Grand Theatre De Geneve
צלם: Tonis Kaumann
hortus musicus

פסטיבל ישראל 2013 – הכוורת רוחשת

פסטיבל ישראל מתקיים זו השנה ה-52 ומהווה נקודת מפגש בינלאומית וישראלית בתחומי אמנויות הבמה השונות. השנה יערך הפסטיבל בין התאריכים 23 במאי ו-22 ביוני 2013.

 

השנה מתאפיין הפסטיבל  בדגשים שמטרתם לייצר לקהל חוויות תרבותיות חד פעמיות: פרויקטים, התרחשויות ומופעים המשולבים (מלבד באולמות) - באתרים המיוחדים לעיר ירושלים בלבד, רובם בעלי עבר היסטורי של מאות ואלפי שנים: מוזיאון מגדל דוד, בית החולים הנסן, מתחם תחנת הרכבת המחודש, בריכת הסולטן, שכונת עין כרם, מדרחוב ממילא ומדרחוב בן שטח.  כל אלה בנוסף לאולמות: ז'ראר בכר, ימקא, בית שמואל, ותיאטרון ירושלים. חלק גדול מתוכנית הפסטיבל יתקיים בסופי השבוע כדי לאפשר לקהל לבלות מספר ימים בפסטיבל ובירושלים.

 

 פסטיבל ישראל - להקת הבלט מז'נבה (צילום: גרגורי בטארדון)

 

כוורת חוזרת

האיחוד ההיסטורי של להקת כוורת מעורר הדים מזה מספר שבועות. בנוסף לשלושת התאריכים שנקבעו בבריכת הסולטן, 19, 20, 22 ביוני יועלה מופע ענק בפארק הירקון בחודש אוגוסט. המופע הוא תוצר של שיתוף פעולה בין פסטיבל ישראל וטלית הפקות לציון 40 שנה לאלבום "סיפורי פוגי".

 

פתיחה עם שבן וחברים

אירוע פתיחת הפסטיבל יתקיים בהאנגר שבמתחם תחנת הרכבת המשוחזרת עם היוצר והזמר שלומי שבן. הוא יחשוף את שירי אלבומו החדש ויבצע שירים מכל התקופות בעיבודים מיוחדים לערב הפסטיבל. שבן מארח חברים ואורחים ביניהם אסף אבידן, ברי סחרוף ונינט טייב. ביחד ולחוד הם יבצעו שירים מתוך האלבום החדש ושירים מהרפרטואר הקיים.

 

להקת הבלט מג'נבה

לביקור ראשון בישראל יגיע בלט  ג'נבה (Grand Theatre De Geneve), הלהקה שהוקמה בשנת 1876 ומאז 1962 נוהלה על ידי בלנשיין, אפונסו קאטה ופטרישה נרי. בעשור האחרון מתרכזת הלהקה בניהולו האמנותי של פיליפ כהן, במחול מודרני ובפסטיבל ישראל תציג שתי יצירות: "גלורי"  למוסיקה של הנדל וכוריאוגרפיה מאת אנדוניס פוניאדאקיס, ו-"כלולות" למוסיקה של סטרווינסקי וכוריאוגרפיה מאת דידי וולדמן. זוהי הזדמנות חד פעמית לקהל לראות את הלהקה שרקדניה מוגדרים כ"יוצאי דופן" וביצועיהם כ"יופי מסנוור" ("ניו יורק טיימס").

 

ברי סחרוף במופע הפתיחה (צילום: רועי ברקוביץ)

 

לבוש למחול

מופע תנועה מיוחד שיגיע ממדריד הותאם למתחם מוזיאון מגדל דוד הוא - DRESSED TO DANCE – הפקה בליווי תזמורת חיה, שהועלתה במוזיאון הגוגנהיים ומשלבת מחול פלמנקו בו הרקדנים רוקדים ומציגים כשישים תלבושות מרהיבות אשר את חלקם עיצבו דאלי ופיקאסו. האירוע שעיצבו וביימו מרגרט ג'ובה והכוריאוגרף קארלוס קאמורו מתמקד ביחסים שבין הפלמנקו והאוונגרד.

 

מחול ובית חולים למצורעים

להקת המחול L.E.V של שרון אייל וגיא בכר יעלו במהלך הפסטיבל 16 הופעות של עיבוד תלוי מקום ליצירתם "האוס", שתותאם במיוחד למבנה העתיק של "בית החולים הנסן " בשכונת טלביה בירושלים, ותקרא "Housen". המבנה שהוקם בשנת 1887 על ידי הקהילה הפרוטסטנטית בירושלים, שימש במאה הקודמת כבית חולים למצורעים ונודע באווירת המסתורין המלווה אותו. היצירה שתבוצע במתכונת זו רק בפסטיבל ישראל עוצבה בהתאם לחלל הפטיו של המתחם, כשהקהל יושב במרפסות סביב ועל הבמה. היוצרים מגדירים את עבודתם כ""הפנינג מחול אקס-טריטוריאלי, פוסט-דיסיפלינרי וטרנס-טמפורני", ויוצאים למסע קיבוץ/כיבוש זמני של בית הנסן כמו גם כיבוש מחדש של תפיסות חברתיות "נורמליות" את הצרעת, מצורעים וה"אחר" ככלל.

 

הגולדנברגס של עמנואל גת דאנס (צילום: עמנואל גת דאנס)

 

עמנואל גת, הכוריאוגרף הישראלי בעל השם העולמי, יגיע בפעם הראשונה לארץ להופעות עם להקתו מצרפת. עכשיו אחרי הלינקולן סנטר, סדלרס וולס לונדון, פסטיבל המחול בהולנד, בית האופרה בפריז, פסטיבל מונפלייה ופרסים רבים (ובהם ה"בסי" האמריקאי)  הוא יעלה בפסטיבל בשיתוף עם "תל אביב דאנס" את  היצירה   The Goldlandbergs - סיפור של משפחה והתבוננות אינטימית במורכבות של יחסי אנוש. בנוסף, להקת המחול הקיבוצית תעלה בבכורה עולמית בפסטיבל  את "חסר השלם" לכוריאוגרפיה של רמי באר. היוצרת העצמאית, ענת גריגוריו תבצע לראשונה את "Mr. Nice Guy". יצירת סולו בת 45 דקות המשלבת תיאטרון ומחול ובה היא מתמודדת בשאלות אישיות ונפשיות נוקבות.

 

11 בספטמבר מיפן

מיפן, יגיע הידקי נודה, מאמני התיאטרון החדשניים והייחודיים ומנהלו האמנותי של תיאטרון המטרופוליטן טוקיו עם ההצגה "The Bee" אשר נוצרה בהשראת אירועי ה-11 בספטמבר ומבוצעת בשפה האנגלית. ההצגה בביצוע אנסמבל שחקנים בינלאומי מספרת את סיפורו של פועל יפני ממוצע, שחוזר לביתו לאחר יום עבודה והופך לפרא אדם ברברי כשהוא מגלה שאשתו ובנו נחטפו כבני ערובה. בהצגה משתתפים השחקנים: קתרין האנטר , מרסלו מגני וגלן פריצ'ארד והיא הועלתה בבכורה עולמית ב 2006 בתיאטרון הסוהו, וזכתה לשבחים רבים ולביקורות נלהבות.

 

תיאטרון אנימציה מאנגליה

מאנגליה תגיע קבוצת התיאטרון עטורת השבחים "1927" עם הפקת תיאטרון האנימציה "Animals and  Children took to the streets" המוגדרת כ "מאסטרפיס מקאברי!" (What's on Stage). ייחודה של הקבוצה  הוא בחיבור בין מוסיקה חיה, תיאטרון סיפור, פרפורמנס, אנימציה וקטעי וידאו ארט ספקטקולריים. ההצגה מספרת את קורותיהן  של אם ובתה המגיעות אל בניין  מגורים מצחין ב"באיו", החלק המתועב והידוע לשמצה של העיר.

 

"1927" (צילום: יח"צ)

 

עוד מאנגליה- ההפקה  עטורת הפרסים "השולחן" של קבוצת תיאטרון הבובות Blind Summit  של ניק בארנס ומארק דאון, אמני בובות הנשענים על אמנות הבונראקו היפנית. מההפקות המצליחות ביותר שהועלו בפסטיבל אדינבורו בשנים האחרונות. על הקבוצה נכתב ב"גארדיין": "להקה צעירה, חכמה ומלאת חיים, שמפצחת את הקוד של עולם הבובות בהתלהבות ובמרץ רב". במרכז ההצגה על שולחן  בובה חמומת מוח ונרגזת, שראשה עשוי קרטון, מצויה במשבר זהות קיומי.

 

איגלו וזיק

בבכורה ישראלית תעלה ההצגה "איגלו" שכתב וביים יחזקאל לזרוב.  ההצגה בהשתתפותם של אלון פרידמן ושירי גדני, מספרת את סיפורם של לני, רפי וחלום אלסקה, אשר נע על ציר הזמן ומצייר את נופן הנפשי של שתי הדמויות באמצעות זיכרונות ילדות, חלומות פרטיים ורצון משותף לנקמה.

 

קבוצת זיק המחברת במופעיה ומיצגיה תחומי אמנות שונים החל בפיסול, דרך עיצוב תעשייתי, מוסיקה ועד ארכיטקטורה- תעלה בפסטיבל את  "Mysterium Cosmographicum" בהשראת "מיסתורי היקום" של יוהאן קפלר. המופע משלב וידאו עם מוסיקה מקורית, וחומרים מסוגים שונים: זכוכית, אש, שעווה, פיח, תאורה ובוץ. בנוסף, יועלה פסטיבל "מרכז הבמה" עם 14 מונודרמות ישראליות מקוריות בבכורה שיועלו לאורך שבועיים באולם לאו מודל המחודש שבמרכז ז'ראר בכר.

 

ריטה, שקספיר וקרקס נודד

הפסטיבל יעלה  בכורה של "הלב של שירז"  על-פי ספרה של הזמרת ריטה בהפקה של תיאטרון אורנה פורת. הספר זוכה לעיבוד בימתי, המשלב תיאטרון מחול ומוסיקה אותנטית. על הבימוי והכוריאוגרפיה אמון עוז מורג. את ההצגה מלווה פסקול מתוך אלבומיה השונים של ריטה כשהבולט ביניהם הוא האלבום הפרסי שראה אור בשנה שעברה.

 

בהמשך לשיתוף הפעולה המסורתי עם תיאטרון המדיטק לילדים ולנוער בחולון תועלה בכורה נוספת לילדים בשיתוף תיאטרון בית ליסין והפעם שקספיר לילדים עם "כטוב בעיניכם" בעיבוד ובימוי מיוחד של עידו ריקלין על-פי מחזהו בן 400 שנים של שקספיר.

 

במסגרת אירועי החוצות של הפסטיבל, תעלה במתחם תחנת הרכבת הישנה קבוצת מסתורין מופע רב משתתפים בבימויה של יוליה גיניס. המופע "Mind The Gap" מתרחש בין הקהל המוצא עצמו בתחנת רכבת סוריאליסטית מתחכך עם לולייני הקרקס הנודד, נתקל בדמויות ענק ומופתע מרקדנים היוצאים מתוך מזוודות. מחול, קרקס, בובות ענק, תלבושות בעיצוב ייחודי, שירה ומוסיקה חיה. אירועים נוספים הפתוחים לקהל יתקיימו גם במדרחוב בן שטח ובמתחם ממילא.

 

ג'אז עם דון ביירון ופיוטים מלוב

דון ביירון הקלרניטן, סקסופוניסט ומלחין, זוכה תואר ה DORIS DUKE PERFORMING ARTIST  לשנת 2012, יגיע לפסטיבל עם הרכב ה- New Gospel Quintet. זוהי הזדמנות לקהל הישראלי לפגוש את מי שנחשב לקול ייחודי במוסיקה, היוצר ומנגן לפי המוטו : "סאונד מעל ז'אנר או צורה". ביירון הופיע על הבמות החשובות בעולם לצד ג'ון היקס, ורנון רייד, סטיב קולמן, קרול קינג, המנצח דניאל ברנבוים ותזמורות סימפוניות רבות. עשייתו הנרחבת כוללת גם תזמור מחזות זמר של זונדהיים, הלחנה ללהקות מחול וליצירות של כוריאוגרפים רבים.  בפסטיבל ישראל יופיע ביירון עם הרכב מוסיקאים הכולל את: לה וואל (La Velle) – שירה, ברונו רודר (Bruno Ruder) – פסנתר, בראד גו'נס (Brad Jones) – בס, סאנג'ומה אוורט (Sangoma Everett) – תופים.

 

דון ביירון (צילום: Dave Weiland)

 

פרויקט מוסיקלי יוצא דופן הוא השקה לאלבום הפיוטים של יהודי לוב - 'נדודים' - הרואה אור לאחר שנתיים של איסוף, ליקוט והיכרות עם אינספור חומרים מוזיקליים וטקסטואליים. המופע  בניהולם האמנותי מוסיקלי של יניב רבה וינקהל'ה סגל יארח את ברי סחרוף שאף השתתף באלבום. הפרויקט, ביוזמתו ובתמיכתו של מרכז אור שלום, מעניק חיים חדשים לפיוטים וללחנים שכמעט ואבדו מן העולם ומביא את המסורת המוזיקלית העשירה של יהדות לוב, המשלבת בין סגנונות מוזיקליים שונים – מוזיקה ערבית, אפריקאית, טורקית ומערבית.

 

בארוק, בלוז ותימנית מקורית

אחרי סיבוב הופעות עולמי מוצלח וזכייה בפרס "לילות בארוק" בקרואטיה יגיעו לפסטיבל יניב דאור ואנסמבל NAYA – הכולל את  יניב ד'אור, יאיר דלאל, נורה רול, אנדרס אריקסון, אבי אביטל, יותם חיימוביץ', ג'יימס לונגפורד וארז מונק - מוסיקאים קלאסיים בינלאומיים המשלבים בין סגנונות מוסיקליים של מזרח ומערב. הפרויקט אותו יציג האנסמבל במסגרת פסטיבל ישראל מבוסס על טקסטים מהליטורגיקה היהודית וכולל יצירות מאת מונטוורדי, גרנדי ובוסקוביץ', לצד יצירות של מלחינים אנונימיים, פיוטים ומזמורים בלאדינו.

 

מפגש מוסיקלי יוצא דופן אותו מארח הפסטיבל בבכורה ישראלית הוא  "אביטל פוגש את אביטל בהשתתפות עומר קליין ואיתמר דוארי". זהו מפגש של אמנים ישראלים בינלאומיים וירטואוזים. המנדוליסט אבי אביטל מועמד לגראמי 2010) הוא אחד מהמוסיקאים הבינלאומיים הבולטים של הדור הצעיר: הניו יורק טיימס תאר אותו כ"בעל נגינה מעודנת ורגישה להפליא". הבסיסט, נגן העוד והמלחין עומר אביטל הוגדר על ידי הדאון-ביט כ"אחד המוסיקאים המלהיבים והמרגשים שהבליחו בסצנת הג'אז בעשרים השנה האחרונות...". אתם על הבמה ,הפסנתרן והמלחין הישראלי עומר קליין ונגן כלי ההקשה איתמר דוארי. המופע המיוחד ינוע בין ז'אנרים כמו ג'אז , פאנקי , בלוז ומוסיקה תימנית אותנטית , מוסיקה קלאסית ועוד.

 

"אביטל פוגש את אביטל" (צילום: Andreas Caspari)

 

טנגו, מסיקה ויונתן גפן

מברזיל יגיע אמן הפולק והאקורדיון הברזילאי רנאטו בורגטי, המוזיקאי הראשון שזכה בתקליט זהב בברזיל על אלבום אינסטרומנטלי.  בורגטי וההרכב שאתו משלבים   מוסיקה מסורתית כגון המילונגה, צ'סררה יחד עם אלמנטים של ג'אז, טנגו ומוסיקה קאמרית.

 

מירי מסיקה תארח את נורית גלרון בערב של מחווה לקול הנשי. במופע שיעלה בפסטיבל תבצע מירי שירים מן הרפרטואר הקבוע שלה לצד ביצועים מיוחדים לשירים של זמרות גדולות מהעולם כמחווה לקולה של האישה במוזיקה הישראלית והבינלאומית.

 

במתחם התחנה הראשונה יקיים הפסטיבל  בשיתוף פעולה עם מועדון הזאפה מופעים מיוחדים ובהם: דניאל זמיר מארח את נינו ביטון; "נקודת מפגש" – הרכב  ישראלי חדש בהשתתפות שלמה בר; מופע של הזמרת ריף כהן, ומופע לכל המשפחה משיריו של יהונתן גפן.

 

גם השנה ימשיך לפעול מועדון הג'אז-פיס בשיתוף עיריית ירושלים והאגף לתרבות ואומנויות. במסגרת זו יתקיימו אירועים פתוחים לקהל והפעם גם במתחם התחנה הראשונה, במדרחוב בן שטח.

 

יצירות עתיקות, אורטוריה ופולחן האביב

על רקע חומות ירושלים, במגדל דוד ובימק"א יקיים הפסטיבל את פרוייקט Holy City:  שלושה קונצרטים המפגישים את ההרכב התזמורתי מאסטוניה והמקהלה הלאומית של לטביה לביצוע יצירות עתיקות הקשורות בירושלים ובהן: ירושלים (מונטוורדי) , תפילות ערב (יוסף ברדנשווילי), לכה דודי (שלמה אלקבץ), ירושלים החדשה (אנדרה אויבו) ועוד. על הפרויקט ינצח מנהלו המוסיקלי של האנסמבל הכלי Hortus Musicus, אנדרס מאסטונן. התזמורת והמקהלה יופיעו גם כל אחת לחוד, בקונצרטים שיתקיימו באולם ימק"א.

 

האנסמבל הכלי Hortus Musicus  (צילום: Heikki Leis)

 

אירוע מוסיקלי נוסף הוא  "אסתר" - אורטוריה מאת הנדל בביצוע האנסמבל הקולי הישראלי ותזמורת בארוקדה. זוהי האורטוריה האנגלית הראשונה שחוברה  והיא מבוססת על טקסט בעקבות מחזהו של ראסין "המן ומרדכי".  על הקונצרט ינצח דיוויד שטרן וישתתפו בו הסולנים: אלון הררי, קלייר מגנאג'י, פרנסיס ג'פרי, עודד רייך.

 

הפסטיבל יציין  100 שנה לכתיבת "פולחן האביב" מאת סטרווינסקי, בקונצרט חגיגי של  התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור בניצוחו של פרדריק שאזלן.  בחלקה השני של התכנית: רימסקי-קורסקוב - קפריצ’יו ספרדי, רוול - קונצ’רטו לפסנתר ביד שמאל.

 

אנסמבל ווקס לומיניס ("הקולות המוארים") מבלגיה, בניהולו המוסיקלי של ליונל מוניאר- מהאנסמבלים הבולטים כיום בתחום מוסיקת הרנסאנס, יגיע לקונצרט חד פעמי  בהרכב של עשרה זמרים והרכב קונטינואו קטן מלווה- בתוכנית הכוללת את ה'סטאבאט מאטר' ויצירת המופת "טה דאום" מאת  סקארלטי ויצירות של שני נציגים חשובים של הרנסאנס, לוטי וקריסימי.

 

השנה יוקדש המרתון השנתי בהגשת גיל שוחט ל "מהפיכה של בטהובן". המרתון ידגיש את המהפכה שחולל בטהובן בתפיסת המוסיקה בפרט והאמנות בכלל ויבוצעו בו יצירות מופת מאת המלחין. כמו כן תיבדק השפעתן על יצירה מוסיקאלית בז'אנרים שונים כג'אז ופופ. בין האמנים המתארחים: מקס טאן (כינור), ליאוניד פטשקה (פסנתר), ויקטור סטניסלבסקי (פסנתר), ברכה קול (מצו סופרן), אנדראס מוסטונן (כינור), תזמורת אוניברסיטת הארוורד, פדריקו קורטז (מנצח).

 

 

 

 

|
|
|
|
|