צלם: יח"צ
עונת 2014-2013 באופרה הישראלית - אופרה, מחול ומוסיקה לכל המשפחה
צלם: יח"צ
האופרה "נשף המסכות"
צלם: יח"צ
"סיפור הפרברים"

אופרה – מחול – מוסיקה

האופרה הישראלית מציעה בעונת 2014-2013, העונה ה-29, תוכניות עשירות ומגוונות בתחומי האופרה, המחול, סדרות המוסיקה והמופעים לכל המשפחה. חנה מוניץ, מנכ"ל האופרה הישראלית: "בעונה זו נעלה הפקות חדשות המתרכזות בשיאי הקלאסיקה האופראית. העונה מורכבת מהרפרטואר של גדולי מלחיני האופרה, עם יצירות מפסגת יצירתם, שרובן יועלו בהפקות חדשות. כמו כן נציג בפעם הראשונה באופרה הישראלית את האופרה הנסיך איגור בביצוע האופרה החדשה ממוסקבה, נציג אופרטה בביצוע אותנטי ובשפת המקור. וביוני 2014 נחזור אל פסטיבל האופרה במצדה והפעם עם לה טרוויאטה בניצוחו של דניאל אורן, ועם צוות זמרים ויוצרים מחו"ל."

 

נסיכת הצ'רדש, האופרטה של אמריך קלמן (צילום: יח"צ)  

 

ורדי, פוצ'יני, בורודין ולאונרד ברנשטיין

את העונה יפתח לראשונה בישראל הנסיך איגור, מאת אלכסנדר בורודין, בביצוע האופרה החדשה ממוסקבה, המגיעה ממוסקבה לביקור ראשון בארץ. האופרה בניצוחם (לסירוגין) של יאן לאת'ם קניג ויבגני סמוילוב ובבימויו של יורי אלכסנדרוב מספרת על היריבות הגדולה בין הנסיך איגור לחאן קונצ'ק, בהפקה ססגונית עם עשרות זמרים ורקדנים, כשבמרכז היצירה המחולות הפולובציים המפורסמים. (אוקטובר 2013).

 

סיפור הפרברים, המחזמר האלמותי של  לאונרד ברנשטיין, מגיע הישר מברודווי לבית האופרה הישראלית, עם סולנים מרחבי העולם בניצוחו של דונלד צ'אן ובבימויו של ג'ואי מקנילי. (נובמבר 2013).

 

נסיכת הצ'רדש, האופרטה של אמריך קלמן בביצוע זמרי, רקדני ונגני האופרטה מבודפשט. ההפקה הנוצצת שתועלה בביצוע מלא בבימויו של מיקלוש גאבור קרני, ובניצוחו של לאסלו מקלארי, עוסקת בחילופי זהויות, אכזבות, געגועים ואהבה עם סוף טוב. (דצמבר 2013).

 

הפקה חדשה של נשף מסכות מאת ורדי, בניצוחו של דניאל קלגרי, ובבימויו של מיכאל זנאנייצקי. אהבה, שנאה ונקם מובילים את עלילת האופרה שגיבוריה הם אמליה הנשואה לרנאטו, אך מאוהבת בחברו הטוב, הדוכס ריקרדו. מגדת העתידות, אולריקה, המנבאת רצח, מעצימה את הדרמה המסתיימת בנשף מסכות טראגי במיוחד.  (ינואר 2014).

 

סיפור הפרברים, המחזמר האלמותי של  לאונרד ברנשטיין (צילום: יח"צ)

 

דון פסקואלה, מאת גאטנו דוניצטי, היא קומדיה אופראית קלילה על זקן קמצן שמחליט לקחת לחיקו אישה צעירה, אך זו מלמדת אותו לקח. זוהי הפקה חדשה באופרה הישראלית, בבימויו של גרישה אסגארוף ובניצוחו של דייויד שטרן. (פברואר 2014).

 

סיפורי הופמן, מאת ז'אק אופנבך, מהאופרות הצרפתיות הססגוניות ביותר, תועלה בהפקה חדשה באופרה הישראלית בניצוחו של  פרדריק שאזלן ובבימויו של הבמאי הנודע הארי קופפר. העלילה נעה סביב שלושה סיפורים, המתאחדים לסיפור אחד, על שלוש אהבות של המשורר הופמן: בפריס הוא מתאהב בבובה המכאנית אולימפיה, במינכן בזמרת החולנית אנטוניה, ובוונציה במארחת מסיבות החשק, ג'ולייטה. (מרס 2014).

 

לה בוהם, מאת ג'קומו פוצ'יני, מהאופרות האהובות בכל הזמנים, חוזרת לאופרה הישראלית בהפקה חדשה, בבימויו של סטפנו מצוניס, ובניצוחו של דניאל אורן. על אהבת צעירים תמימה ונוגעת ללב שגיבוריה הם מימי ורודולפו, המתאהבים, עם עלות המסך, בעליית גג, ובסיום כשהמסך יורד מבכה רודולפו את מותה של  אהובתו. (אפריל-מאי 2014).

 

חוזרים למצדה 

פסטיבל האופרה חוזר למצדה ביוני 2014, עם הפקת ענק חדשה לאופרה לה טרוויאטה של ורדי, שתועלה למרגלות המצדה בניצוחו של דניאל אורן, בבימויו של מיכאל זנאנייצקי ובביצוע סולנים מחו"ל. לראשונה יארח הפסטיבל במצדה את התזמורת הפילהרמונית הישראלית בקונצרט גאלה מיוחד בו תבצע את הסימפוניה התשיעית של בטהובן בניצוחו של קנט נגאנו. (16-12 ביוני 2014).

 

דון פסקואלה, מאת גאטנו דוניצטי (צילום: יח"צ)

 

אופרה לצעירים

במסגרת האופרות אופרה לכל המשפחה תבוצע האופרה אליסה בארץ הפלאות מאת דוד זבה בבימויו של משה קפטן. לצד מופעים לקהל הרחב יתקיימו גם מופעים מיוחדים לתלמידי בתי ספר בשיתוף עם סל תרבות ארצי.

 

גם בעונה הבאה תמשיך  הסדרה המצליחה שעת אופרה לילדים בימי שלישי  באכסדרת בית האופרה בתל אביב. האופרות המותאמות לילדים מוצגות בשפה העברית ובליווי פסנתר. בין ההפקות שיועלו העונה: הנזל וגרטל, נישואי פיגרו, חליל הקסם, סינדרלה, שיקוי האהבה, ותיבת ההפתעות.

 

עונת המחול במשכן

עונת המחול הבאה בבית האופרה-המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, מביאה עימה להקות ויוצרים המשקפים את עשיית המחול העכשווית באירופה וארצות הברית. מקום מיוחד בעונה זו ליצירה  אגם הברבורים למוסיקה של צ'ייקובסקי שתבוצע בשתי גרסאות שונות - כמופע בלט על הקרח בהפקה מרהיבה עם רקדנים ברבורים על מחליקיים, לכוריאוגרפיה של טוני מרסר, וכמו כן בהפקה החדשנית של הכוריאוגרף הבריטי מת'יו בורן, הפקה שזכתה להצלחה בכל רחבי העולם ובה רקדנים גברים מבצעים את תפקידי להקת הברבורים. ולצידם להקות שטרם נראו על במת המשכן לאומנויות הבמה כמו: אלונזו קינג, בלט ג'אז מונטראול, בלט דה לורן ושן וויי. ולידם להקות מוכרות ואהובות כמו: טרוקדרו, סידר לייק ופילובולוס אבל כולם עם יצירות חדשות.

 

להקת המחול שן וויי, הכוריאוגרף הסיני אמריקאי (שיצר את הכוריאוגרפיה לטקס הפתיחה של אולימפיאדת בייג'ין), מגיע לבית האופרה בתל אביב עם שתיים מעבודותיו: פולחן האביב של סטרווינסקי (בגרסת פסנתר לארבע ידיים); ליד המרפסת לפי מוסיקה של ארוו פארט.

 

לה בוהם, מאת ג'קומו פוצ'יני (צילום: יח"צ)

 

ממונטה קרלו מגיעה להקת הבלט טרוקדרו עם שלוש יצירות: נישואי ריימונדה, לפי כוריאוגרפיה של מריוס פטיפה; בלט גדול לארבע בלרינות לפי כוריאוגרפיה  של לפי ז'ול פרו; אגם הברבורים – המערכה השנייה לפי כוריאוגרפיה של לב איבנוביץ' איבנוב. כל הרקדנים בלהקה הם גברים המופיעים בשמלות ונעלי אצבע.

 

מסן פרנסיסקו מגיעה להקתו של אלונזו קינג עם שתי יצירות הזוכות להצלחה גדולה במרכזי המחול החשובים בעולם: שחרזדה למוסיקה של  זאקיר חוסיין המבוססת על רימסקי קורסקוב; שרף למוסיקה ספרדית עממית.

 

להקת המחול האמריקאית הצעירה העכשווית סידר לייק המשלבת תנועה נועזת ואתלטית עם טכניקות בלט קלאסי ומחול מודרני, חוזרת לסדרת המחול במשכן  עם שלוש תכניות שונות: נער סגול, לכוריאוגרפיה ומוסיקה של חופש שכטר; טריולה, לפי כוריאוגרפיה של  אלכסנדר אקמן, ומוסיקה של באך וסטרווינסקי; כורח, פעם נוספת, לכוריאוגרפיה של ג'ו סטרומגרן ומוסיקה מתוך פס הקול לסרט סולאריס מאת קליף מרטינז.

 

להקת פילובולוס הנודעת תבצע את Shadowland (ארץ הצללים), המופע המרהיב משלב מחול אקרובטי, צלליות, קרקס וקונצרט, על במה שעליה מסכי ענק הנעים בגדלים ובצורות שונים לצלילי מוסיקה של דייוויד פו.

 

להקת המחול המודרני המובילה של קנדה בלט ג'אז מונטראול, חוזרת אלינו עם תכנית חדשה הכוללת ארבע יצירות: הארי- יצירה חדשה של ברק מרשל; קופסת לילה לכוריאוגרפיה של  ון ויי ואנג; Zero  in On לכוריאוגרפיה של  קיטאנו סוטו למוסיקה של פיליפ גלאס; דלק לפי כוריאוגרפיה של קיטאנו סוטו.

 

להקת בלט דה לורן בניהולו האמנותי של פיטר ג'ייקובסון חוזרת עם שתי יצירות מרתקות לצלילי מוסיקה אנרגטית וסוחפת : מחול הצלילים לכוריאוגרפיה של מרס קנינגהם ובחדר העליון , כוריאוגרפית : תוילה ת'ארפ.

 

הנסיך איגור, מאת אלכסנדר בורודין (צילום: יח"צ)

 

סדרות המוסיקה בעונה חדשה ומגוונת

סדרות המוסיקה של האופרה הישראלית נעות מן הקלאסי והליטורגי אל צלילי הקסם לילדים ולמשפחה. הסדרה הליטורגית, במסגרת הסדרה יבוצעו יצירות ליטורגיות ממיטב הרפרטואר הליטורגי,  בשיתוף הסימפונית ירושלים רשות השידור: אליהו של מנדלסון בניצוחו של קלאוס קובן עם מקהלת הנערים של כנסיית לימבורג, גרמניה. שלמה מאת הנדל, עם המקהלה הלאומית של לטביה, ובניצוחו של ארנולד מוסטונן. עם זמרת המצו סופרן הישראלית נעמה גולדמן בתפקיד הראשי של המלך שלמה. מיסה סולמניס מאת בטהובן, בביצוע המקהלה הלאומית של לטביה, ובניצוחו של פרדריק שאזלן. פורה – סטרווינסקי, בניצוחו של פרדריק שאזלן; פורה: רקויאם סטרווינסקי: סימפוניית תהלים.

 

הסדרה הסימפונית של תזמורת האופרה–התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון. במסגרת הסדרה יבוצעו שבעה קונצרטים בתכניות מרתקות ומאתגרות, בניצוחו של המנהל המוסיקלי של התזמורת, דן אטינגר, ובהשתתפות מנצחים וסולנים מהארץ ומחו"ל, בהם קרל היינץ שטפנס מגרמניה, רובן גזריאן מארמניה, פרי סו מהונג קונג, אנדריס פוגה מלטביה וירון טראוב מישראל. בין היצירות שיבוצעו: הסימפוניה הראשונה מאת מהלר; המיסה הגדולה של מוצרט; לילות בגני ספרד מאת דה פאייה; סוויטת רומיאו ויוליה מאת פרוקופייב.

 

סדרת שבת של זהב תקיים בעונה זו חמישה קונצרטים בשבת בבוקר: בקונצרט הפתיחה תארח כרמן דמויות אופראיות מהאופרות הצרפתיות האהובות בכל הזמנים, כולל סיפורי הופמן, ורתר, רומיאו ויוליה ושמשון ודלילה.

 

עוד בסדרה: מפגש מרתק עם הדמויות הנשיות באופרות של מוצרט; מוסיקה דרום אמריקאית קלאסית ועממית עם הטנור יותם כהן; פריס עיר האורות, העיר שבה מתרחשים סיפורי האופרה האהובים מכולם, עם דגש על לה בוהם ולה טרוויאטה;  ואריות ודואטים בקונצרט מהאופרה למחזמר – ממוצרט, ורדי ופוצ'יני, ועד למחזות הזמר האהובים בהם סיפור הפרברים, גברתי הנאווה ופנטום האופרה.

 

סדרת "צלילי קסם" לילדים בעריכתה והנחייתה של ניצה שאול, בהשתתפות זמרים, רקדנים ונגנים תכלול בעונה זו את סיפור ילדותם של אנטוניו ויוולדי ומוריס רוול, איליץ' צ'ייקובסקי, את סיפורו מופלא של ויליאם שקספיר ומסע מרתק בעולם המחול.

 

האופרה הישראלית - המשכן לאמנויות הבמה, שדרות שאול המלך 19, ת"א

מידע נוסף וכרטיסים: 03-6927777, www.israel-opera.co.il

 

 

 

 

 

 

|
|
|
|
|