צלם: יח"צ
פסטיבל "מה שלומי על הגבול" – תיאטרון אלטרנטיבי על גבול הצפון

"מה שלומי על הגבול"? 

מרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי יקיים  זו השנה השלישית  את  פסטיבל "מה שלומי על הגבול", פסטיבל רב-תחומי חוצה גבולות. האירוע יתקיים  במרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי ובמרכז הקהילתי שלומי בין התאריכים 29 לאפריל-8 למאי 2013. 

 

 לאור העובדה ששלומי הינה עיירת גבול רחוקה מהמרכז התרבותי בארץ, התפתחה שפה אמנותית ייחודית של שינוי דפוסי חשיבה ולעיסוק במושג של "החיים על הגבול" באמצעים יצירתיים. היצירה על הגבול מציעה פלטפורמה לבדוק את גבולות האמנות בכל אספקט אפשרי: גבולות, גדרות, התחלות וסיומים, קצה גבול היכולות, הצורך להגדרת הגבולות, הצורך לחצותם או לא, גבולות פנימיים וגבולות חיצוניים, גבולות הכאן והעכשווי.

 

"טיארות" - הפקת מקור של מרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי

 

במסגרת הפסטיבל יועלו ההצגות "טיארות" ו"לה פטיט אלן" שהינן הפקות מקור של מרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי.  נעמי יואלי תעלה את ההצגה "נתיבה: בין הספירות", קבוצת התיאטרון ORTO-DA תציג את "אבנים" יצירתו של ינון צפריר אשר זכתה  בתואר כאחת מעשרת היצירות הטובות בעולם. ההצגות האורחות מועלות  בשיתוף במה אחרת של מפעל הפיס.

 

במסגרת האירועים האמנותיים יעלו מספר מופעים ללא תשלום לקהל הרחב: אירוע "חדר משלך", פרויקט של ד"ר נורית צדרבוים, בו האמנית תקיים במשך יומיים מרתון של ציור דיוקן תוך חשיפה לקהל ומסע הבודק גבולות, אומן הוידיאו פביאן פיטוסי יעלה עם המופע: loss almost total : "אובדן כמעט מוחלט". במשך כל ימי הפסטיבל תתקיימנה שתי  תערוכות   האמנית גרסיאלה חיצ'נקו תציג תערוכת צילומים "טיארות על הגבול" במרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי  ובמתנ"ס שלומי , תתקיים תערוכת צילומים "תיאטרון על הגבול" של מספר אומנים. עוד במהלך הפסטיבל פעילות בגינה קהילתית המופעלת על ידי תלמידי בית הספר הרב מימון בשלומי.

 

אירועים ייחודיים - כניסה חופשית

 

'חדר משלך' – איפה הגבול כאן?

פרויקט מתמשך של יצירה כמחקר שבודקת את גבולות ה'עצמי', בפרוייקט זה ד"ר צדרבויים, יוצרת וחוקרת בינתחומית, מתכוונת להמשיך את החקר ולדחוק את גבולותיו לקצה, כמו גם לבדוק האם לקצה עצמו יש גבולות. על בסיס המושג המוכר 'חדר משלך' (שאותו טבעה וירג'יניה וולף). במשך יומיים תשהה בחדר על מנת לעבוד ליצור ולחקור דיוקן באמצעות ציור דיוקן עצמי, ללא הפסקה סביב השעון, כסוג של עבודה אינטימית אישית, אשר בו בזמן מאפשרת לאחרים "להציץ". מזדמנים, קהל וצופים יוכלו לצפות בתהליך, לנסות לקחת חלק, לשאול שאלות ולצלם.

שני, 29 באפריל, מהשעה 10:00  

במרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי

 

"החיים על הגבול" באמצעים יצירתיים ("טיארות") 

 

loss almost total: "אובדן כמעט מוחלט" 

אומן הוידיאו פביאן פיטוסי בהנחיית הבמאית היוצרת מגדלנה קליין, חוקרים את יחסי הגומלין בין עולמו הפנימי של האומן ועולמו הפנימי של המחשב. חצייה ושמירת הגבולות של הפרטיות של כל אחד בא ליידי ביטוי במעבדה שהוקמה לצורך הניסוי. אירוע אינטראקטיבי רב תחומי, הקהל הוא חלק מהניסוי, החלל הוא מנגנון משוכלל של הקרנות, חיישנים, מוסיקה ותנועה המשפיעים על המתרחש. האומן נותר בתוך החדר בחברת המחשב ובעזרתו מנסה לשחזר זיכרון אבוד ולחוות את מה שלא חווה בזמן אמת, האומן מלהטט בתוך בנק אין סופי של חומרים אודיו ויזואליים ומייצר מניפולציות לעצמו ולסביבתו.

רביעי, 1 במאי, בשעה  19:30
במרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי

 

הצגות ואירועים במחיר סמלי

 

"נתיבה: בין הספירות"

נעמי יואלי מגלמת בהצגה את דמותה הססגונית של נתיבה בן-יהודה וזיכרונותיה מהפלמ"ח בחדשים הראשונים של מלחמת העצמאות, כפי שהם עולים בספרה "1948: בין הספירות" . הצגה רב-תחומית, שמפגישה בין שפות בימתיות, מוזיקליות וחזותיות ומציגה שני קטבים ביניהם מיטלטלת החברה הישראלית אז והיום: הקוטב האידיאליסטי טקסי של המולדת ומולו הקוטב של הלם הקרב הפרטי והקיבוצי. 

שני, 29 באפריל, בשעה 20:00

במרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי

 

"שבע כלבות בשער"

מופע אינטראקטיבי  העוסק בחריגות  האישית שלנו בתוך מעבדת מחקר. במסגרת הניסוי החי אנו בודקים את גבולות היוצרים ושואפים לדגדוג הקהל לכדי השפרצת החריגות האישית שלו.  הקהל מוזמן לעבור חוויה פותחת לב ושערים אל מצבי תודעה שונים .בשפה בימתית  מגוונת ומלאה הפתעות.

שלישי, 30 באפריל, בשעה 13:00

במרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי

 

חוקרים תפיסות עולם שונות ואת המרחק ביניהן - טיארות 

 

"לה פטיט אלן"

אלן קוז'ינסקי הוא אומן רב תחומי שנים רבות. האירוע מציג אבני דרך בחייו של האומן, (משפחה, צרפת, אמא, מסעות רבים) המחפש דרכו תוך סקרנות, חקירה והליכה על חבל דק, עד קצה הגבול בין חיים למוות, תרתי משמע.

חמישי, 2 במאי, בשעה 18:00

במרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי

 

"משהו כמו תה"

תלמידי שנה ב’ במרכז לתיאטרון אלטרנטיבי בשלומי מציגים מהלך בימתי רב תחומי המשלב תיאטרון, תנועה, סאונד, וידיאו ועיצוב חזותי. מסגרת שולחן גדולה עוטפת דרמה משפחתית בלתי ברורה: אם המכילה ומקשה בו זמנית, האח המחבל במשפחה, הכלה המשתוקקת לפרוץ החוצה, החריגה המגמגמת, הילדה מתחת לשולחן והתינוקת הנצחית.

שני, 6 במאי, בשעה  16:00

במרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי 

 

"אבנים"  יצירתו של ינון צפריר

קבוצת התיאטרון ORTO-DA מציגה: מסע פיוטי ויזואלי ומרגש בין הווה לעבר, בין מציאות לחלום. המופע אבנים הינו בעל דימוי פשוט עד להפליא- פסל אשר מתעורר לחיים, מתבונן בהיסטוריה ובטרגדיה האנושית של המאה ועשרים מזווית של אבן עם לב אדם, נקודת המבט הזאת יוצרת מופע מצמרר ומהמם מחד אך גם מצחיק, ציני ומרהיב מאידך. המופע מבוצע על ידי שישה שחקנים, ללא מילים המעצבים בגופם את הפסל ומפיחים בו חיים, כדי להישיר מבט אל האנושות בנקודת הזמן הנוכחית שלה כעת.

שני, 6 במאי, בשעה 20:00

במרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי

 

"טיארות"

ההצגה החדשה של אנסמבל שלומי מציבה במרכזה תפיסות עולם שונות וחוקרת את המרחק ביניהן. ההצגה מביאה לידי ביטוי את האפשרות להציב תפיסות עולם אלו מנותקות זו מזו מול האפשרות לשלב ביניהן, ללא נגיעה, ללא הפרעה בשורשיהם. במרחב סגור, פנימי וחיצוני. בתוך פרקי זמן מתמשכים ומתוך מצבים שונים, צומחות תמונות מחייה של קהילה שונה, אך אפשרית.

רביעי, 8 במאי, בשעות 11:00 ו-19:00

במרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי

 

תערוכות

 

במשך כל ימי הפסטיבל תתקיימנה שתי  תערוכות: "טיארות על הגבול", במרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי יוצגו צילומים של האמנית גרסיאלה חיצ'נקו. זווית אישית של תהליך העבודה על ההצגה החדשה טיארות, של מרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי. ו-"תיאטרון על הגבול", תערוכת צילומים של מספר אומנים. התערוכה תוצג  במתנ"ס שלומי.

 

לכל ההצגות כרטיסים במחיר מיוחד של 20 שקל

יש להזמין מראש בטלפון: 04-9875183, 050-2882117 שרית

לפרטים ותוכנייה מלאה ניתן להיכנס לאתר : www.shlomicr.co.il 

 

 

|
|
|
|
|