מגוון סיורים ופעילויות לכל המשפחה שיתקיימו בחוף הים - "שבוע אדם וים"
צלם: חנן לבבי
גן לאומי חוף אשקלון
צלם: איל מטרני
גן לאומי חוף פלמחים
צלם: ליטל עוזרי
חוף בית ינאי

מחזירים אהבה לים ולחופים

רשות הטבע והגנים והמועצה לישראל יפה מחזירים אהבה לים ולחופים ומקיימים לראשונה, בסמוך ליום האוקיינוסים הבינלאומי, את שבוע המודעות לחשיבות השמירה על הסביבה הימית והחופית. הציבור הרחב מוזמן בסופי השבוע של ה- 8-7 ביוני וה- 15-14 ביוני לשפע של פעילויות בסימן ים וחוף בשמורת טבע חוף דור הבונים. כמו כן יתקיימו סיורים מודרכים והפעלות בחופי הגנים הלאומיים ושמורות הטבע: אכזיב, בית ינאי, פלמחים, אשקלון ואילת. כל הפעילות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה.  

 

מחזירים אהבה לים - שבוע אדם וים

 

במהלך שבוע זה יתקיימו מגוון פעילויות לכל המשפחה שבבסיסן לא רק הנאה ולמידה, אלא גם ההכרה בכוחה של האחריות האישית של כל אחד ואחת מאתנו לשמירה על אוצרות הטבע שמציע הים. בין הפעילויות: סיורים מודרכים בסופי השבוע בחופי הגנים הלאומיים: אכזיב, בית ינאי, פלמחים ואשקלון. בשמורת טבע חוף האלמוגים באילת יתקיימו ביום שבת (8.6) סדנאות יצירה, הפעלות, סרטים, הרצאות והדרכות בחוף הים, במסגרת יום המודעות לשמירה על הסביבה החופית והימית בים האדום. הפעילות המרכזית, שתתקיים בשמורת טבע חוף הבונים, תכלול עמדות הסברה, סיורים מומחזים, תערוכת צילומי ים ייחודית ופעילויות נוספות. בכל ימות השבוע תתבצע פעילות מאורגנת של ניקוי חופים שיסומנו מראש.

 

פירוט הפעילויות:

 

שמורת טבע חוף דור הבונים

עמדות הסברה בנושא חוף הים: מדריכי רשות הטבע והגנים יספרו על הנעשה בחוף הים - שמירה על צבי הים, איסור נסיעה בחופים, זיהום אור בים, התכלות פסולת. "משחק חוזר" -  משחקים חווייתיים לכל המשפחה: הורים וילדים ישחקו יחד במשחקים ספורטיביים, משחקי שולחן, משחקי חשיבה ומשחקים אתגרים אשר עשויים כולם משימוש חוזר מפסולת אשר נפלטה מהים. פיראט מספר סיפורים – לשמוע על צבי הים ממקור ראשון, הפיראט שפגש אותם בים וביבשה, מספר את סיפורם של צבי הים. סיור פיראטים  שומרי החוף - הפיראטים נפלטו אל החוף ומחפשים את ספינתם, בעזרת המדריך - הקפטן של הספינה.  הילדים יתחפשו לפיראטים בעזרת בנדנות שחורות עם סמל הגולגולת, ויצאו למסע חיפוש אחר הספינה האבודה. בדרך יצפו להם משימות קשות הדורשות אומץ רב ועוסקות בנושאים שבחוף: מי חי בחוף, מאיפה מגיע החול, הצדפים, צבי הים וכמה זמן לוקח לפסולת להתכלות. האם ימצאו את הספינה? בואו להיות פיראטים ולגלות.

מתי: ימי שישי, 7 ו-14 ביוני, 19:00-14:00 וימי שבת, 8 ו-15 ביוני, 15:00-10:00

 

פעילויות לכל המשפחה על חוף הים (צילום: רינת רוסו)

 

'ים – מעל ומתחת '

תערוכת צילום "ים – מעל ומתחת" היא תוצאה של  תחרות "נוער אדם וים" המתקיימת כבר 3 שנים ומהווה כר לפעילות ימית לתלמידי כיתות ט-י"ב  בנושאים ימיים מגוונים של קטגוריות – קולנוע, טכנולוגיה, מדעי הים, וצילום.  תחרות הצילום שמטרתה לקרב את בני הנוער לתחום הים, ערכי הטבע שבו והאתגרים שהוא מזמן לנו, ומנוהלת ע"י עמותת דולפין יחד עם משרד החינוך ורשת אורט ובתמיכת רשות הטבע והגנים וגופים נוספים. הגופים התומכים והמעודדים תחרות חשובה זו מאמינים שתלמיד היוצא לצלם את הים ומקדיש זמן להתבוננות בו הוא גם זה שימשיך לתהות על שיש בו, ימשיך לחקור אותו ואולי אף בעתיד נראה אותו משולב בפעילות בתחום הימי, מחקר ימי אקדמי, תעשייה, חינוך, עמותות ימיות ועוד. לרגל יום האוקיאנוסים הבינלאומי תוצג התערוכה לציבור הרחב בשמורת חוף דור הבונים.

 

גן לאומי אכזיב

העולם שעל שפת הים - סיור על כל מה ומי שהטביעו ומטביעים את חותמם בנוף של חוף אכזיב, דרך טיול, משחקים ומשימות חקר וגם סוד בבקבוק. המילה 'הצילו' נמצאה כתובה על פתק שהוכנס  לבקבוק. הים פלט את הבקבוק ועלינו לגלות מי שלח את המסר. במהלך הסיור נפגוש כמה "חשודים", אך רק בסיום הסיור נגלה את הסוד וכמובן נתגייס למבצע ההצלה. חשוב להצטייד במים, כובע ונעליים נוחות להליכה.

מתי: ימי שישי, 7 ו-14 ביוני, 18:00-16:00 וימי שבת, 8 ו-15 ביוני, 13:00-11:00

 

גן לאומי נחל אלכסנדר (חוף בית ינאי)  

סיור להכרת החוף ועל תשתיות ימיות. הסיור יצא מתחנת ההצלה.

מתי: ימי שישי, 7 ו-14 ביוני, 17:00 וימי שבת, 8 ו-15 ביוני, 19:00

 

גן לאומי חוף פלמחים 

סיור להכרת החוף ועל תשתיות ימיות. הסיור יצא  ממרכז השירות למטייל.

מתי: ימי שישי, 7 ו-14 ביוני, 17:00 וימי שבת, 8 ו-15 ביוני, 19:00

 

גן לאומי אשקלון 

בא בימים- סיורים לרגל יום האוקיינוסים והימים. סיור על המצוק בהקשר להשפעת הים עלינו והשפעותינו עליו. הסיור יצא מהשער הכנעני.

מתי: ימי שישי, 7 ו-14 ביוני וימי שבת, 8 ו-15 ביוני, 10:00 ו-12:00

 

שמורת טבע חוף האלמוגים באילת

יום מודעות לשמירה על הסביבה החופית והימית בים האדום הכולל סדנאות יצירה, הפעלות, סרטים, הרצאות והדרכות בים.

מתי: שבת, 8 ביוני, מהשעה 10:00

 

לפרטים נוספים: אתר רשות הטבע והגנים www.parks.org.il

 

|
|
|
|
|