צלם: יח"צ
עונת התרבות בירושלים - אירועי מוזיקה, מחול, תיאטרון, אמנות וקולינריה
צלם: יח"צ
נקמת הטרקטור - פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת
צלם: יח"צ
פרויקט הראס - פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת

עונת התרבות בירושלים יוצאת לדרך

עונת התרבות 2013 בירושלים תפתח ב-1 ביולי ותמשך עד ה-23 באוגוסט. בעיר הבירה יופיעו מאות אמנים מהארץ והעולם ויתקיימו בה אירועי מוזיקה, מחול, פרפורמנס, פוליטיקה, תיאטרון, קולינריה וניו מדיה הפרושים במשך חודשיים על פני אתריה של העיר. 

 

מוזיקה, מחול, תיאטרון, אמנות וקולינריה - עונת התרבות בירושלים (צילום: יח"צ)

 

עונת התרבות בירושלים מציגה השנה תכנית מרובת קולות ונרטיבים, המבקשת לגלות ולבחון, ביחד עם הקהל,  את פניה השונות של העיר המורכבת בעולם. הגיוון הדתי, החברתי והפוליטי של העיר לצד היסטוריה מפוארת וקונפליקט תמידי, הם שעומדים בבסיס התפיסה האוצרותית של העונה, שמבקשת לתהות, לבחון ולהטיל ספק בקיומה של "ירושלים" אחת.  

 

מאירועי העונה:

 

פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת

ייחודו של פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת טמון בכך שהוא מחבר את טובי המוסיקאים מארצות ומדתות שונות ומגוונות לעיר הקדושה בעולם. הפסטיבל יתקיים באתרים מגוונים ממוזיאון מגדל דוד בין חומות העיר העתיקה, דרך מערת צדקיהו שבמזרח העיר ועד בניין ימק"א. הפסטיבל יתקיים במתכונת מורחבת של ארבעה ימים, עם עשרות מופעים מהארץ ומחו"ל, הפקות מקור ותמהיל ייחודי המורכב ממופעי בעלי אופי של הקשבה, מופעים בהשתתפות הקהל, טקסים והופעות קצביות.

 

שיחות וסיורים בשבילי המוסיקה המקודשת (צילום: יח"צ)

 

גם השנה יתקיים ליל "השוטטות הלבנה" במוזיאון מגדל דוד. מחצות הליל בחמישי ועד זריחת החמה ביום שישי, תוכלו, בכרטיס אחד, לחוות ולהשתתף במופעים, טקסים, מעגלי שירה, תפילות, סדנאות וריקודים המבוצעים על ידי שורה של אמנים ויוצרים מובילים מכל קצוות תבל.

 

הפסטיבל שוזר בתוכנית המוסיקלית הענפה גם "מפגשי עדות" - סיורים מגוונים ברחבי העיר הקדושה בעולם המאפשרים צפייה בטקסים, תפילות וצורות אמונה המתקיימים בעיר. מסע מוסיקלי רוחני שמתחיל במקהלות הכנסייה העתיקות של ביזנטיון, עובר דרך מסדר הניאבינגי הראסטפארי מג'מייקה ודרך המסורות העתיקות של המוזיקה ההודית, ומגיע עד הבלוז האפריקאי של מאלי.

 

פסטיבל בבית

מופעים וקהל נפגשים בבתים ירושלמיים. פסטיבל בבית הוא מה שקורה כשהבתים האלה מארחים אירועי תרבות ומופעים אינטימיים, שמתכתבים עם המקום וחושפים קצת מהמטען הייחודי שלו. השנה, פסטיבל בבית מאפשר לקהל לשוטט בין בתים שונים ולפגוש, בכל בית, את הסיפור שלו ואת היצירה שנוצרה בעקבותיו. כך תוכלו למצוא את עצמכם מדלגים בין בתים שונים וז'אנרים אמנותיים מגוונים, תמיד נחשפים לסיפור המורכב של העיר ותמיד קרובים ליוצרים, בסלון הפרטי שלהם.

 

ערב מוזיקלי אינטימי בחדר של חנן בן סימון - פסטיבל בבית (צילום: יח"צ)

 

נקודת מגע

לילה של אמנות רב תחומית במוזיאון ישראל. אתם מוזמנים להפוך מצופים למשתתפים, ממתבוננים ליוצרים שותפים. זו השנה הרביעית שיוצרים מתחומי עשייה שונים מגיבים ליצירות המוצגות במוזיאון. במשך הלילה הזה בלבד רקדנים, שחקנים, מוזיקאים, הוגים, פרפורמרים, די ג'ייז, במאים וכאלה שאין להם ממש הגדרה, נפגשים ויוצרים נקודת מגע. בינם לבין היצירות של המוזיאון, בינם לביניכם. ביניכם לבין עצמכם. השנה אתם עשויים למצוא את עצמכם רוקדים, שרים, מצלמים, משחקים, בונים תל, מוחאים כפיים, לוגמים משקה ובעיקר חווים את המוזיאון ואת עצמכם בצורה אחרת.

 

לילה של אמנות רב תחומית במוזיאון ישראל - נקודת מגע (צילום: יח"צ)

 

אוטואוכל

ארבעה גלגלים, שלושה שבועות, שף קבוע, מיקום משתנה, אורח מתחלף ואוטואוכל אחד. עונת התרבות ומסעדת מחניודה יוצאים יחד למסע אמנותי-קולינרי-חברתי המבקש לספר את סיפורה של ירושלים דרך הצלחות הריקות. בכל יום יחנה האוטו במקום חדש, יארח דמות ירושלמית מוכרת אחרת משפים רבי השפעה שיציעו מנות גורמה משתנות, דרך דמויות מעולם התרבות שינסו להגדיר ולהגיש את "המנה הירושלמית" ועד כוכבי ספורט וסמלים שונים של העיר שיבשלו את מטעמי ילדותם, ויציע תפריט מתחלף במחירי עלות. למסע יצטרפו, בין היתר, אילן גרוסי, יסמין לוי, דנה ויס, רובי ריבלין, השף כאמל השלמון, מישל קישקה, שפרה קורנפלד, שרון אייל וג'קי לוי. 

 

מתחת להר

פסטיבל לאמנות ציבורית חדשה. מתחת להר 2013 הוא בית ספר לפעולה, חיים ופוליטיקה, שמציע לדבר ביחד על הציבורי והאמנותי ולהשתלב כאזרחים ואמנים, באופן אורגני וביקורתי, בפעילות של מוסדות המדינה. מכלול הפעולות ירכיב תערוכה בינלאומית רבת משתתפים שתתרחש באתרי מפתח של רשות הרבים: בית ספר ציבורי, משכן הכנסת, כיכר מרכזית, עיריית ירושלים, בית מלון והכותל המערבי - ותכלול פעולות, שיעורים, תיאוריה, היסטוריה, רדיו, ניסויים חברתיים, ספרייה ומסיבה.

 

השף אסף גרניט וה"אוטואוכל" (צילום: יח"צ)

 

שאלה של השקפה

כמדי שנה, מזמינה עונת התרבות בירושלים עבודה מאמן אחד שיציג את ירושלים כפי שהיא משתקפת בעבודתו. אמן העונה יהיה טל ארז המציג עבודה המשלבת צילום ועיצוב. בכדי לנסות להתבונן בסיפורים הרבים של ירושלים בדרך שונה ומבטלת היררכיה, דרך שיוצרת הקשרים ובידולים בו זמנית – בחר המעצב והאמן טל ארז במשקפת הויו-מאסטר, הזכורה מהילדות, ויצר עבורה כ-20 גלגלי תמונות ייחודיים. כל גלגל עוסק בפן אחר של ירושלים – מהדת וההיסטוריה, דרך האוכל וחיי הלילה ועד למנהגי החול והיומיום – ומספר אותו בפורמט של שבע תמונות בלבד. חלק מהגלגלים לוקטו מאינספור התמונות שצולמו בירושלים, אחרים צולמו במיוחד לפרויקט וצלמים מוכרים ומעוטרים כאלכס ליבק, זיו קורן, יורם אמיר, מנחם כהנא והילה הראל הוזמנו להכין גלגלים מעבודותיהם.

 

אֶמַהוֹי צֶגֶה

אמהוי צגה, נערה בת 90 שהשנים לא הקהו את חושיה אפילו במעט, היא אוצר סודי שרק מתי מעט של מוסיקאים מכל העולם מכירים ומוקירים. לעיתים נדמה כי רק סיפור חייה המופלא מסוגל להתחרות במוסיקה המופתית שהיא הלחינה ב-70 השנה האחרונות, על פני שלוש יבשות, לפני שעברה להתבודד במנזר בלב ליבה של ירושלים.

 

בקונצרט, שייערך במסגרת פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת, ישתתפו עומרי מור, אסתר ראדה והיווט מקונן שישירו משיריה באנגלית, אמהרית וצרפתית, דג'ן שינגן על כלים אתיופיים מסורתיים, מקהלה של אנשי המנזר האתיופי שישירו מזמורי קודש בשפת הגעז ומאיה דוניץ ואנסמבל סולני תל אביב שיבצעו יצירה שלה שעובדה לתזמורת כלי מיתר. אמהוי מרים צגה תכבד את הקונצרטים בנוכחותה, אם הרוח וההשראה תשרה עליה, היא גם תעלה לבמה.

 

|
|
|
|
|