צלם: רוני אורן
פסטיבל "אנימיקס" לאנימציה קומיקס וקריקטורה יתקיים בסינמטק תל אביב
"אגדת באגס באני" - אנימיקס לילדים

פסטיבל "אנימיקס" לאנימציה קומיקס וקריקטורה  

פסטיבל "אנימיקס" לאנימציה קומיקס וקריקטורה הבינלאומי יתקיים השנה בסינמטק תל אביב בין התאריכים 13-9 באוגוסט. השנה חוגג הפסטיבל "בר מצווה" ומציין 13 שנים להיווסדו. עשרות אירועים, תערוכות, מאות סרטי אנימציה, מפגשים, סדנאות, כיתות אמן, הרצאות, פעילויות לילדים ויריד דוכני קומיקס ימתינו למבקרי הפסטיבל.

 

אות יקיר הפסטיבל

השנה יוענק אות יקיר הפסטיבל לאמן הפלסטלינה ואיש האנימציה, רוני אורן. אורן, העוסק באנימציה מאז שנת 1975, יצר במהלך עשרות שנות עבודתו למעלה מ- 500 סרטונים, סדרות טלוויזיה בהן: "הביצה", "משלי שועלים" ואחרות המוקרנות בלמעלה  מ- 80 מדינות ברחבי העולם. אורן יעביר בימי פסטיבל אנימיקס סדנאות לקהל ובמסגרתן יציג את עבודותיו משנות יצירתו, סרטי אנימציה ודמויות פלסטלינה.

 

                                 יקיר הפסטיבל - רוני אורן           צילום: יורם אשהיים

 

כמו כן יערוך  הפסטיבל מחווה חגיגית לרגל 50 שנה למדור השבועי של  ג'קי (יהושע) ג'קסון  "הציור השבועי לילד" שמפורסם ב"ידיעות אחרונות" החל משנת 1963. מידי שבוע מגיעים למערכת העיתון שקים מלאים עם פתרונות לחידה הישראלית המצוירת המוכרת ביותר. ציורי הנעלם של ג'קי הפכו עם השנים לאחד הסמלים החזותיים הפופולאריים ביותר בישראל. הפסטיבל יחשוף את הסיפורים על מאחרי הקלעים של המדור.  

 

השנה יגיעו במיוחד לפסטיבל אורחים בינלאומיים חשובים ומרכזיים בסצנת האנימציה, הקריקטורה והקומיקס הבינלאומיים: מורטן טורנינג, המנהל החינוכי של מוסד הסרטים הדני, The Animation Workshop , הנחשב לבית הספר הטוב בעולם לאנימציה. טורנינג ישתתף במפגש מיוחד שיעסוק בהשפעת השינויים הגדולים בטכנולוגיות של אמנות האנימציה על דרכי הלימוד ובהכשרת יוצרים חדשים. מנחה המפגש הינו אורי קרנות, היוצר אנימציה מזה מספר שנים בדנמרק. במאי הקולנוע, זוכה פרס האמ"י, קן קימלמן שיישא הרצאה על הקשר שבין אנימציה לאתיקה והכוחות המניעים את סיפורי האנימציה למן ימיה הראשונים ועד היום. הבמאי ואמן הפוסט-פרודקש'ן הצרפתי, אלאן אסקאל  אחד המומחים הגדולים בעולם לשימושי מחשב באפקטים הקולנועיים ובאנימציה היוצר ופועל בארצות רבות.

 

הקומיקס בשירות הג'יהאד והקריקטורה של המוח

"כותרות סיום" תערוכת קריקטורות ראשונה מסוגה הדנה בעיתונות הישראלית הכתובה ומצבה מנקודת  מבטם של הקריקטוריסטים הישראלים המהווים חלק מעיתונות זו. הרצאה ייחודית של אלעד גלעדי על הקומיקס האסלאמי תחת הכותרת: "מצויר בשרות הג'יהאד" ובמרכזה הקומיקס הערבי שהפך להיות ז'אנר משגשג הזוכה לקהל קוראים גדול ומגוון מכל קצות הקשת הפוליטית והאידיאולוגית במזרח התיכון ואף מחוצה לו. תוכנית מיוחדת, בשיתוף המרכז לחקר המוח באוניברסיטה העברית, היא הקריקטורה של המוח  הרותמת את מיטב הקריקטוריסטים בישראל להצגת המוח האנושי בנגיעות צבע תוך שימוש בהגזמה והומור.

 

 האבולוציה של המוח - שלמה כהן

 

הגיבורים העליזים

מתן כהן יקיים תוכנית על מהפיכת המגדר בקומיקס, "גיבורים מחוץ לארון" ובה ידגים וירצה על "הגיבורים העליזים" בקומיקס והאם נטייתם המינית השפיעה על תפקידם ותפקודם. שי צ'רקה יספר במסגרת המפגש ש"י ועגנון, במילים ובציורים על תהליכים, התלבטויות ותגליות במהלך יצירת הספר "שי ועגנון- שלושה סיפורים" (בהוצאת שוקן), שבו שלושה סיפורים של עגנון מעובדים לקומיקס. שלפוחית 3- תערוכה חדשה ומפגש עם צמד היוצרים הייחודיי: ניר מולד ועמוס אלנבוגן. החוזרים אלינו עם תערוכה חדשה (בכורה) של כ 30 קריקטורות העוסקות במגוון רחב של נושאים ותופעות חברתיות מזווית מפתיעה ושנונה במיוחד.  "האגדה של קירשן" אחרי 40 שנות יצירה של הקריקטוריסט יעקב קירשן עם מדורו בעיתון הג'רוזלם פוסט – Dry Bones , בוחר האמן לציין את האירוע בחשיפה ראשונה לאגדת פסח מאויירת בסגנונו הייחודי של קירשן (קומיקס).

 

 "בשירות האיסלאם" - הקומיקס האיסלמי

 

האנימציה החדשה

תוכנית האנימציה בפסטיבל הינה עשירה וכוללת תוכניות רבות של  אנימציה חדשה, תוכניות נושא, סרטים זוכי אוסקר וסרטים באורך מלא.  בין הסרטים הבינלאומיים והישראלים של האנימציה החדשה יוקרנו סרטים כגון: אבדות ומציאות / ג'ואן גראץ / ארה"ב / 2012 - סרטה החדש של היוצרת האמריקאית זוכת האוסקר המשתמשת שוב בטכניקה המהפנטת של ציור חי בצבעי פלסטלינה – תחת המצלמה. קבלת פנים לפילגש / הפאנג ווי / קנדה  /2012 – סרט על חצר הקיסר הסיני ופילגשו במאה השמינית.הקיסר עורך קבלת פנים עתירת כבוד לפילגש האהובה עליו. חיי כלב / ניר וגלי/ ישראל / 2012 - אנימציה ישראלית משעשעת שתהיה מובנה לכל דקויותיה-  רק  לישראלים. מרדף/ אדריאן לוקמאן/ צרפת/2011 - סרט מחשב תלת ממדי המאתגר כל חובב קולנוע ואנימציה.  פסקול הסרט מתאר מרדף משטרתי מהסוג השכיח בכל דרמת משטרה טלוויזיונית, אך התמונה אבסטראקטית לחלוטין. האדם / סטיב קוטס / 2012 - האנימציה נרתמת לאמירה של שמירת הכדור ומחדדת את הסכנות  במידה שאיש לא יוכל להתעלם מהן. מדמואזל קיקי ומונפארנאס / צרפת / 2012 - הסרט מבוסס על קיקי דמות אמת שחייתה בפאריס של תחילת המאה ה- והייתה מודל לצייריםוזמרת קברטים ברובעי הבוהמה של פאריס.

 

מציירים זיכרון

לראשונה בישראל יציג  פסטיבל "אנימיקס", תוכנית ייחודית שתוקדש לשואה- "לצייר את הזיכרון" וזאת לאחר שבמשך עשרות שנים נמנעה אמנות האנימציה מעיסוק בשואה. בשנים האחרונות קיים גל חדש מרגש ומרשים באיכותו של סרטי אנימציה חדשים שנוצרו דווקא על ידי דור הנכדים והנינים של יוצאי השואה, המנסים להתמודד בשפת האנימציה הייחודית והעוצמתית עם מה שלא העזו לעשות שני  הדורות שלפניהם.

 

עולם של פנטזיה

בתוכנית "דמיון ופנטזיה"  יוצגו סרטים חדשים ובכולם עולם בדיוני  ומציאות של פנטזיה. בין הסרטים: הגוף זוכר /אולו פיקוב / אסטוניה / 2011 - סרט בטכניקת הסטופ-פריים, נשען על ההנחה שגופנו זוכר לא רק את החוויות הגופניות שחווינו כפרטים, אלא גם סבל ומכאוב שחוו קודמינו כאומה וכקהילה. התוכנית  "סיפורים לא רגילים"  תציג אסופת סרטים חדשים המבוססים על סיפורים יוצאי דופן: להיות ברדפורד דילמן / אמה ברוך / 2012 –  אם חובבת אלכוהול המנסה לשנות את עמדתה של בתה הקטנה בנוגע לבנים, מספרת לה שהיא נולדה כילד בשם ברדפורד דילמן. בגלל רצון האם בבת- היא הפכה אותה לילדה ו"הבולבול" שחתכו  לה, נמצא עד היום בקופסה המאובקת על הארון. מתקפת תווית האנימציה / עבודה משותפת ליוצרים רבים / 2012  - פרויקט ניסיוני הבוחן אם ניתן לחבר 11 יוצרים שונים, מארצות שונות (כולל ישראל) ליצירת סרט משותף בעל משמעות וכוח רגשי. 

 

 "כותרות סיום" - תערוכה על מצב העיתונות בישראל (ניר מולד ועמוס אלנבוגן)

 

"עשור של האנימציה"  אסופת סרטים המציגה את תהליך ההתבגרות שחל באמנות האנימציה בעשור האחרון בו נוצרו שלל סרטים חדשים שאינם רק מפגני יכולת טכנולוגית אלא גם מנסים לגעת בשלל יכולותיה של האנימציה לספר סיפור ולבטא רגש. הסרטים שיוקרנו במסגרת תוכנית זו מבטאים רוח חדשה זו ובהם: פראנסוא / אלזה דוהאמל / צרפת / 2010 - סיפור אמיתי של אישה צעירה שבגיל 6 נאנסה על ידי אדם איתו הייתה המשפחה מקיימת יחסי מסחר. ארץ מולדת / אנדריאס שניידר / שוויץ / 2010 - סרט הנוגע בעדינות באחת מהבעיות הקשות ביותר של אירופה כיום- חדירת התושבים החדשים: המוסלמים. האיש הזקן והחזרזיר / סון יראן / סין 2010 - אגדה סינית מעוצבת לעילא, על ישיש שכילה שנים רבות בציפייה לאהובתו שאיננה. חזרזיר שמזדמן בדרכו משנה את מהלך חייו , ומחזיר לו את שמחת החיים.

 

היחסים שבין המינים

התוכנית "על נשים וגברים", תציע מבט שונה ומפתיע על יחסי המינים. בין הסרטים הבולטים: מבט/ בסטיאן שראבנדיל וג'אן פול טוסינג / דנמרק / 2012 - סרט תלת ממד על ילד צעיר עובר לגור בשכונה חדשה ומתאהב בנערה מבוגרת ממנו  בהרבה, הגרה בבית השכן. טיגון עמוק / הוגו פראסטו / צרפת / 2012  - על  איש צעיר ונשוי המתפתה לקסמיה של אנגליה שופעת חיים. סרט עשוי בחול ובאנימציה תחת המצלמה. מה יש לנו בכיסינו / גוראן דיקיץ' / קרואטיה / 2012 - סיפורו של אתגר קרת זוכה לפרשנות רעננה ומקורית. רכבת חשמלית / מיכאלה פבלטובה / צ'כיה צרפת/ 2012 – בסרט זה מציגה היוצרת הגדולה מצ'כיה קו משוחרר ובוטה. נהגת רכבת חשמלית  מבלה את ימיה בבדידות ליד הגה החשמלית כשמראה הגברים המהודרים שנכנסים ויוצאים לקרון, ומגע הידיות של הרכבת, מביאים אותה לריגוש.

 

 "הזמן של לודויג" - סדנה של שלומי צרקה

 

אקשן, מהירות ותנועה

לחובבי האקשן ומרדפים בתלת מימד, מציג הפסטיבל אסופה של סרטים חדשים שעיקרם אקשן, מהירות תנועה ולעיתים אף אלימות. כמו בכל שנה גם בפסטיבל הנוכחי ייוחד מקום למוסיקה ואמנויות אחרות  עם אסופת סרטים חדשים  המדגישים את השילוב הטבעי של אנימציה ומוסיקה והשדרוג והפיתוח שנוצרו בעזרת הכלים החדשים העומדים כיום לרשות יוצר האנימציה. בין הסרטים: סרט על חייו של המלחין הרוסי הידוע צ'ייקובסקי וכן סרט מוסיקלי קצר על גורלם הטרגי של הדגים המשלב יצירות אופראיות ששר זמר האופרה המיתולוגי אנריקו קארוזו.

 

הפסטיבל יקרין תוכנית עשירה של סרטים שזכו או היו מועמדים לאוסקר ובהם גם זוכה האוסקר לשנת 2013 - Paperman , קומדיה רומנטית קצרה שהופקה על ידי אולפני האנימציה של וולט דיסני בבימוי ג'ון קאר'ס. יום מיוחד יוקדש לאנימציה הישראלית ובמסגרתו תתקיים תחרות "אסיף"-  השנתית של האנימציה הישראלית עם מיטב ההנפשה שנוצרה בישראל בשנה האחרונה. בנוסף יתקיימו הרצאות מקצועיות במגוון נושאים מתחומי האנימציה, הטכנולוגיה ומשחקי המחשב.

 

אנימקס לילדים

ולילדים -חגיגת ענק של אנימציה ,קומיקס וקריקטורה. מדי בוקר יתקיימו הקרנות סרטי אנימציה לילדים והורים וסדנאות ומפגשים עם יוצרים מהתחום. "הדגש בבחירת התוכניות לילדים" אומר דודו שליטא , אוצר תוכנית האנימציה של הפסטיבל "הוא חומרי איכות שהולכים ונעשים נדירים בשידורי הערוצים המסחריים. הפסטיבל יציג סרטים מהעולם ומישראל, המבוססים על יצירות ספרותיות איכותיות ומבוצעות באנימציה מהסוג של פעם, עם תשומת לב לפרטים, לעיצוב איכותי, דיאלוגים אמינים ופסקול ואנימציה מושקעת.חלק מהתוכניות ילוו בהנחיה מיוחדת לילדים. הילדים והוריהם יוכלו ליהנות מ "אגדת באגס באני", מחווה לארנב המפורסם בעולם בהגשת נירמו, "חיות בסרט" עם הווטרינר ד"ר רפי קישון, הטוב  הרע והמצויר: ספישל של "ניקולדיאון" על דמויות רעות ודמויות טובות בסדרות מצוירות.

 

 "פרצופים של גיבורים" - סדנה של דורית מיה גור

 

במהלך ימי הפסטיבל יתקיימו סדנאות קומיקס וקריקטורות ואנימציה לילדים: בין המגישים, אמן הפלסטלינה רוני אורן, ג'קי מ"הציור השבוע לילד" , אורי פינק עם "זבנג" עמוס אלנבוגן , חידות מצויירות וסדנת קומיקס על חקר המוח. דורית מאיה גור – סדנא על הגיבור "פלאפל מאן" , דובי קייך – סדנא על "איזי ו"בלו" גיבוריו המצויירים.  נמרוד רשף – הסדנא על "עוזי" גיבורו המצוייר . שלומי צ'רקה – הסדנא מיוחדת על משמעותו של מושג הזמן בעולם הקומיקס. ארז צדוק , יוצר חוברות הקומיקס לילדים "מקס" ו"זולה" – על  "אפיון דמויות קומיקס" .

 

במהלך ארבעת ימי הפסטיבל יתקיים ברחבת סינמטק תל-אביב "שוקומיקס" – יריד הכותרים המצוירים (קומיקס) הגדול ביותר בישראל בהשתתפות עשרות יוצרים המציגים את מרכולתם ויצירתם ושלל מוצרים נלווים.

 

מחירי כרטיסים: 50-15 שקל

לפרטים ולרכישת  כרטיסים: 03-6060800, שלוחה 1, WWW.CINEMA.CO.IL

 

 

|
|
|
|
|