צלם: יח"צ
מוסיקה חוצת יבשות - פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת
צלם: Michael Weintrob
מיקי הארט בנד – המתופף האגדי של הגרייטפול דד במופע פסיכדלי קיצבי
צלם: יח"צ
נקמת הטרקטור בהשקת האלבום משירי אבן עזרא

מוסיקה חוצת יבשות

ייחודו של פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת טמון בכך שהוא מחבר את טובי המוסיקאים מארצות ומדתות שונות ומגוונות לעיר הקדושה בעולם. הפסטיבל יתקיים באתרים מגוונים ממוזיאון מגדל דוד בין חומות העיר העתיקה, דרך מערת צדקיהו שבמזרח העיר ועד בניין ימק"א. הפסטיבל יתקיים במתכונת מורחבת של ארבעה ימים, עם עשרות מופעים מהארץ ומחו"ל, הפקות מקור ותמהיל ייחודי המורכב ממופעי בעלי אופי של הקשבה, מופעים בהשתתפות הקהל, טקסים והופעות קצביות. 23-20 באוגוסט.

 

 "מפגשי עדות" ברחבי העיר הקדושה בעולם (צילום נולה רין)

 

מיקי הארט בנד – המתופף האגדי של הגרייטפול דד במופע פסיכדלי קיצבי, אמאדו ומרים- זוג המוסיקאים המוערכים ממאלי שסיימו עכשיו טור עם יו 2, נקמת הטרקטור בהשקת האלבום משירי אבן עזרא, ערב מיצירות ג'ון זורן, נועם ענבר בערב של חזנות פסיכדלית במערה עתיקה, יאיר דלל מארח שתי מקהלות בין לאומיות ללילה של קדושה בין דתית, אמָהוֹי צֵגֶה - הצלילים מרחוב אתיופיה - קונצרט מחווה ליצירותיה של הנזירה בת ה 90, מסע אל מקורות הראסטאפרי וחשיפה ראשונה בארץ של טכס הנאיבינגי בחיזוק להקת הרגאיי האגדית Black Roots, קבוצת נזירים גולים טיבטיים ממקדש הטאשי לונפו שבהודו.

 

גם השנה יתקיים ליל "השוטטות הלבנה" במוזיאון מגדל דוד. מחצות הליל בחמישי ועד זריחת החמה ביום שישי, תוכלו, בכרטיס אחד, לחוות ולהשתתף במופעים, טקסים, מעגלי שירה, תפילות, סדנאות וריקודים המבוצעים על ידי שורה של אמנים ויוצרים מובילים מכל קצוות תבל. בין השאר: מעגל נשים עם לאה שבת, מופע לילי של שי צברי, יצירה פרפורמטיבית ווקאלית של ויקטוריה חנה, אנסמבל מזרח מערב, טכס זיכר מהמסורת הסופית.

 

 ליל "השוטטות הלבנה" (צילום" יח"צ)

 

הפסטיבל שוזר בתוכנית המוסיקלית הענפה גם "מפגשי עדות" - סיורים מגוונים ברחבי העיר הקדושה בעולם המאפשרים צפייה בטקסים, תפילות וצורות אמונה המתקיימים בעיר. מסע מוסיקלי רוחני שמתחיל במקהלות הכנסייה העתיקות של ביזנטיון, עובר דרך מסדר הניאבינגי הראסטפארי מג'מייקה ודרך המסורות העתיקות של המוזיקה ההודית, ומגיע עד הבלוז האפריקאי של מאלי. מפגש עם שירה ארמנית בתוך הכנסיה, מפגשים ליליים עם הכמרים והנזירות מהמנזר האתיופי, שירת הבקשות בקבר דוד המלך, ניגונים חסידיים בתוך החצרות ועוד.

 

בין המופעים:

 

Amadou & Mariam

Amadou Bagayoko ו-Mariam Doumbia מופיעים על בימות פסטיבלי המוסיקה הגדולים והיוקרתיים בעולם. הם כבר הופיעו לצד U2, קולדפליי ודיויד גילמור עם המוסיקה שלהם השואפת להרחיב אופקים תוך נאמנות לשורשים. בשירים של הזוג, אשר נפגש לראשונה ב-1977 במוסד לנערים עיוורים במאלי, פוגשת המוסיקה האפריקאית המסורתית שעליה גדלו את ההשפעה של ג'ימי הנדריקס, אריק קלפטון ואפילו פינק פלויד. מוזיאון מגדל דוד.

מתי: 20 באוגוסט, 22:00

מחיר: 150-135 שקל

 

 אמאדו ומרים (צילום: בנוואה פברלי)

 

Mickey Hart Band

להקתו של מיקי הארט, המתופף של להקת הרוק The Grateful Dead, במופע פסיכדלי קיצבי. לרגל השקת האלבום החדש ורגע לפני יום הולדתו ה 70, ירעיד הארט את אמפי הר הצופים ביצירות של הדד מפעם וחומרים חדשים מהקריירה הבין לאומית המוצלחת שלו.

מתי: 22 באוגוסט, 20:00

מחיר: 150-135 שקל

 

מה לאהובי: נקמת הטרקטור

בשנת 2010 ציינה להקת 'נקמת הטרקטור' עשרים שנות מוסיקה וכמחווה בחרה להקדיש מופע שלם לשירתו של רבי יהודה משה אבן עזרא, מגדולי המשוררים של תקופת ימי הביניים. שיריו של אבן עזרא הולחנו על-ידי אבי בללי, המייסד והסולן של הלהקה, בצליל המאפיין את נקמת הטרקטור: רוק אלקטרוני עם נגיעות אתניות אקוסטיות. השירים התגבשו לאלבום שצפוי לצאת באוגוסט ויושק בפסטיבל. מוזיאון מגדל דוד.

מתי: 21 באוגוסט, 21:00

מחיר: 100-90 שקל

 

 נקמת הטרקטור משיקים (צילום: אריאל ואן סטרטן)

 

פסיכומיסטיקה!

נועם ענבר ולהקת GreedyAdam בערב של חזנות פסיכדלית – מופע בכורה. נועם ענבר ("הבילויים"), אדם שפלן ("The Girls") ואריאל ערמוני ("פיסוק רחב") יוצרים מוסיקה החוזרת אל יצירות המופת של החזנות הקלסית ומפגישה אותן עם מרקמים וטקסטורות של פוסט-רוק, אקספרסיוניזם ופסיכדליה. מופע של לחנים חזניים המקבלים גוון מוקצן וקונטרסטי. אמן אורח: ג'רמי פוגל  - שירה, יוקללי, הרמוניום.

מתי: 22 באוגוסט, 22:00

מחיר: 90-80 שקל

 

נועם ענבר בערב של חזנות פסיכדלית (צילום: דני פינקנטל)

 

מסע אל מקורות הראסטפארי

מופע בשני חלקים. חלק ראשון : Drums of Defiance ירושלים פותחת את שעריה לנציגי תנועת הראסטפארי העולמית. זו חשיפה ראשונה בישראל - הזדמנות נדירה לצפות במתופפי הניאבינגי מבצעים טקס מיסטי, המתקיים על בסיס האמונה של חזרה רוחנית למולדת אפריקה. חוויה ייחודית של תיפוף ושירה בגרוב אפריקאי–ג'מייקני.

 

חלק שני : Black Roots בשנות השבעים של המאה העשרים פרצו מהומות ברחבי אנגליה. צעירים שחורים יצאו לרחובות כדי להביע את מחאתם אל מול האפליה והגזענות בחברה האנגלית. הרכבי רגאיי רבים ביטאו את המאבק של הקהילות השחורות שמוצאן מהאיים הקאריביים, אך מכולן, להקת בלאק רוטס היתה השורשית ביותר. בשנים האחרונות הלהקה שבה להופיע ותפסה את מקומה בחצר הקיסרות של הרגאיי העולמי. ארבעת הזמרים וששת הנגנים המופלאים יבצעו שירים שמבטאים את הכמיהה לחופש, אחדות ואהבה כתרופה למסגרות המנוונות החברתיות וייקחו את הקהל למחוזות הגבוהים של הרגאיי המדיטטיבי. מוזיאון מגדל דוד.

מתי: 22 באוגוסט, 20:30

מחיר: 150-135 שקל

 

Ras Sinai Project

בנווה המדבר החלומי שלחופי הראס בסיני נוהגת במשך שנים להיפגש, ליצור ולהקליט חבורה של מוסיקאים ממצרים ומירדן, מסוריה ומלבנון, מישראל ומפלשתין, בימים קשים ובימי שלום ואחווה. המופע הזה משיק את האלבום הנושא את שם הפרויקט. מוסיקאים בכירים מהארץ יארחו את באסל קורי (Basel Khoury) ויחד הם יגישו את שירי האלבום החוגג את פירות  המפגשים המרגשים. מערת צדקיהו.

מתי: 21 באוגוסט, 23:00

מחיר: 100-90 שקל

 

"פרויקט הראס" (צילום: זוהר רון)

 

אֵמָהוֹי צֵגֶה - הקונצרט

אמהוי צגה, נערה בת 90 שהשנים לא הקהו את חושיה אפילו במעט, היא אוצר סודי שרק מתי מעט של מוסיקאים מכל העולם מכירים ומוקירים. לעיתים נדמה כי רק סיפור חייה המופלא מסוגל להתחרות במוסיקה המופתית שהיא הלחינה ב-70 השנה האחרונות, על פני שלוש יבשות, לפני שעברה להתבודד במנזר בלב ליבה של ירושלים.

 

בקונצרט, שייערך במסגרת פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת, ישתתפו עומרי מור, אסתר ראדה והיווט מקונן שישירו משיריה באנגלית, אמהרית וצרפתית, דג'ן שינגן על כלים אתיופיים מסורתיים, מקהלה של אנשי המנזר האתיופי שישירו מזמורי קודש בשפת הגעז ומאיה דוניץ ואנסמבל סולני תל אביב שיבצעו יצירה שלה שעובדה לתזמורת כלי מיתר. אמהוי מרים צגה תכבד את הקונצרטים בנוכחותה, אם הרוח וההשראה תשרה עליה, היא גם תעלה לבמה. ימק"א.

מתי: 20.8 בשעה 20:00, ו- 23.8 בשעה 12:30

מחיר: 100-90 שקל

 

|
|
|
|
|