צלם: רונית סבירסקי
מגדל פצאל מתנשא מעל החצר
צלם: יח"צ
מוזיאון מגדל דוד
צלם: נפתלי הילגר
מוזיאון מגדל דוד בשקיעה
צלם: יח"צ
תצפית מודרכת

מגדל עם חיזַיון

מאת אריאלה אפללו

 

מוזיאון מגדל דוד משלב אולמות קסומים ומתחם עתיק עם פעילויות מיוחדות לחג החנוכה, סיורים בעקבות החנוכיות בעיר העתיקה למבוגרים ולכל המשפחה, הצגות ומסע של הרפתקאות והפעלות לכל המשפחה

 

 החיזיון הלילי (צילום: נפתלי הילגר)

 

מוזיאון מגדל דוד הממוקם בסמוך לשער יפו בעיר העתיקה בירושלים הוא שילוב של מתחם היסטורי עתיק עם תערוכות עדכניות, סיורים בנושאי ירושלים, אירועי תרבות ופעילויות לכל המשפחה. בחג החנוכה יתקיימו סיורים מודרכים בעקבות החנוכיות הדולקות בעיר העתיקה, יתקיים המפגש הראשון בסדרת מפגשים על אישים מפורסמים בהיסטוריה של העיר, שיקבלו אבחון פסיכולוגי על ידי מומחים, יתוגברו מועדי החיזיון הלילי המרשים בחצר המצודה ויוצעו שלל הפעלות ואטרקציות ברוח החג לכל המשפחה. הילדים יוכלו לצפות בהצגה "איש קטן בעיר גדולה" שתוביל אותם למסע הרפתקאות עתיר דמיון וקסם, להצטרף לתערוכה פעילה ולקנח בסדנאות חג המיועדות לכל המשפחה.

 

בין החנוכיות ומנורת הזהב

עם רדת החשכה יתקיימו סיורים מודרכים בעיר העתיקה וברובע היהודי בעקבות אורן של החנוכיות. ראשיתו של הסיור בטקס הדלקת נרות חגיגי לאחריו יוצאים לכיוון העיר העתיקה. במהלך הסיור יסופר מה בין מנורת הזהב הצופה אל הכותל ובין החנוכייה, מה בין מנהגי חנוכה למנהגי שאר העמים, מהו הסיפור ההיסטורי והנס בירושלים ומהם השירים שאנחנו מזמרים בחג. מתי: 28 בנובמבר, 2 בדצמבר, 4 בדצמבר, 17:30, מחיר: 65-55 שקל, בהרשמה מראש. ניתן לשלב את הסיור עם החיזיון הלילי, שמוקרן בשעה 20:00, בתוספת  40 שקלים.                                                        

 

ניתוח פסיכולוגי לידוענים בהיסטוריה

במסגרת אירועי חמשושלים תתקיים סדרת מפגשים בנושא "אישים על ספת הפסיכולוג" - מפגש עם מנהיגים ואישים שהשפיעו על תולדות ירושלים שיעברו אבחון אישיות על ספת המראיין. מסע מרתק אל דמותם ואישיותם המורכבת של אותם המפורסמים, אל המניעים הנסתרים והגלויים בהתנהגותם ואל היחסים שלהם עם הסביבה הקרובה ועם התיעוד ההיסטורי שהותירו אחריהם.

 

ראיון עם שלמה המלך ושלומציון המלכה

במפגש ראשון יתייצב שלמה המלך, שיתארח אצל העיתונאי חנוך דאום וישוחח עם  הפסיכולוג הקליני ד"ר אריאל הרטמן. השניים ידברו על עצב קיומי, חרדה ודיכאון בדמותו של קהלת ועל קווי הדמיון בין ספר קהלת ובין שירתה של לאה גולדברג. שישי, 29 בנובמבר, 11:00.

 

למפגש השני תגיע שלומציון המלכה, "שלא היה בה כלום מחולשת בנות מינה", עליה ידבר הפסיכולוג הקליני אבנר כהן עם ד"ר רוחמה וייס. השניים ישוחחו על דמותה של המלכה ועל אישיותה ועל אופי הנהגתה על פי המקורות. שישי, 6 בדצמבר, 11:00.

 

אליעזר בן יהודה והורדוס על ספת הפסיכולוג

אליעזר בן יהודה יגיע למפגש שלישי שם יזכה לשיחה נוקבת עם נכדו גיל חובב שידבר על המחיר האישי והמשפחתי ועל מהפכת השפה העברית. שישי, 13 בדצמבר, 11:00.

 

המלך הורדוס ינעל את הסדרה  במפגש שאותו ינחה פרופ' ישעיהו גפני  בשיחה עם פרופ'  אליעזר ויצטום על "מלך רודף ורדוף" - הצד האפל באישיותו של הבנאי הגדול של ירושלים. השניים ידברו על אישיותו השנויה במחלוקת של הורדוס שהפגין גדלות, חרדה, קנאה, טירוף, נשים ומסעות רצח. שישי, 20 בדצמבר, 11:00. מחיר: 50-45 שקל למפגש כולל כיבוד קל

 

איש קטן בעיר גדולה

ילדים מגיל 5 מוזמנים לחגוג במוזיאון עם שפע של פעילויות חג בהן ההצגה "איש קטן בעיר גדולה" - מסע הרפתקאות מופלא עתיר דמיון וקסם שחוצה גבולות וזמן; ההצגה תתקיים בשעה 11:00 ובשעה 13:00. "רחוב בירושלים" - תערוכה פעילה של איורי המקור של הספר; סדנת אוריגאמי עם האמן יהונתן פיאלקוף וסדנה לבניית מגדל קוביות המייצגות  חדרים מתקופות שונות בהיסטוריה של ירושלים. מתי: ראשון-רביעי, 1-4 בדצמבר, 10.00-16.00, מחיר: 45-35 שקל, בהרשמה מראש

 

 פעילות לכל המשפחה (צילום: חיים צח)

  

החיזיון הלילי

סיפורה של ירושלים נגלה במופע תלת ממד מרהיב ובדימויי ענק עוצרי נשימה המוקרנים על חומות המצודה כשברקע מתנגנת מוזיקה מקורית שמוסיפה ממד מיוחד למופע.   החיזיון מתקיים תחת כיפת השמים ומומלץ להגיע בלבוש חם במיוחד. מתי: שני, רביעי וחמישי, 19:00, 20:00 ומוצ"ש, 19:30, 20:30 (המועדים משתנים בינואר).  מחיר: 55-45 שקל. 40 שקל בימי חמישי, 21:00 במסגרת פסטיבל חמשושלים.

 

סיפורו של המוזיאון והמסע בזמן

מצודת דוד, ובמרכזה מגדל פצאל עם הצריח הנישא אל על, היא אחד מהמבנים החשובים, המרשימים והיפים בעולם, האוצר בתוכו סיפור היסטורי בין 3000 שנה. המצודה, הסמוכה לשער יפו, ממוקמת בנקודה הגבוהה של העיר שהיוותה נקודה אסטרטגית חשובה שחלשה על קו התפר המחבר בין מזרח למערב ירושלים. ראשיתה בתקופת ימי הביניים ולאורך מאות בשנים נבנו בה מבנים  נוספים המתוארכים, בין השאר, לתקופת החשמונאים, לימי שלטונו של הורדוס, לתקופה העות'מאנית ולימי המנדט הבריטי.

 

 חצר מוזיאון מגדל דוד (צילום: רונית סבירסקי)

 

בחפיר המצודה שהוכשר לביקור אחרי שנים בהן היה נטוש ומוזנח, התגלו ממצאים ושרידים ארכיאולוגיים בהם מחצבה קדומה, מקווה טהרה מימי בית שני, וגרם מדרגות אבן וברכות מים מהתקופה החשמונאית ומימי הורדוס.

 

הסיור החוויתי בגן הארכיאולוגי ובמצודה, שהפכה למוזיאון המציג את תולדותיה וקורותיה של ירושלים, הוא למעשה מסע בזמן המאפשר להלך בין דפי ההיסטוריה ולהפליג בדמיון לתקופות קדומות. באולמות ובחללים השונים מוצגת תערוכת קבע לצד תערוכות מתחלפות. אטרקציה נוספת היא הטיפוס לראשו של מגדל פצאל שממרומיו נשקפת פנורמה עוצרת נשימה המשקיפה על מרחבי העיר העתיקה והחדשה.

 

קונצרט הללויה

המוזיאון מזמין לחוויה מיוחדת המשלבת קונצרט וסיור בעיר העתיקה. הקונצרט "הללויה" בביצוע אנסמבל "עלי גפן" ובניצוחו של עלי גפן יתקיים לקראת חג המולד בכנסיית המשיח בעיר העתיקה, הסמוכה למוזיאון מגדל דוד. האנסמבל ינעים בצלילים קלאסיים מרגשים עם יצירות חילוניות ומקודשות תחת הכותרת "תקווה לשלום וידידות". בתום הקונצרט יוצאים לסיור בעיר העתיקה בעקבות הזרמים ומיקומה של הנצרות בירושלים. מתי: ראשון ה-27 בדצמבר, 10:30(קונצרט נוסף יערך בשעה 12:30 בהתאם הרשמה). מחיר: 90-70 שקל

 

קונצרט במוזיאון מגדל דוד (צילום: נדב ברגר)

 

עוד במוזיאון

לאורך השנה מתקיימים במוזיאון שלל פעילויות, סדנאות, אירועים וסיורים מודרכים ועם רדת החשכה מוקרן החיזיון האורקולי. סיורים מודרכים בתערוכת הקבע מתקיימים בימי שני ורביעי, 10:30 בעברית ובראשון-חמישי, 11:00 באנגלית. בנוסף ניתן להוריד לניידים (מדור 3 ואילך) סיור מודרך מוקלט בעברית וכן לשכור הדרכת אודיו במגוון שפות.

 

שעות כניסה: ראשון-חמישי,  16:00-09:00, שישי-שבת, 14:00-09:00, מחיר כניסה: 36-18 שקל פרטים: 02-6265333, 2884* , אתר http://www.towerofdavid.org.il/

 

|
|
|
|
|