העיר התחתית בחיפה 

הימאים הם שיצרו את המסבאות והאווירה מיוחדת שעדיין נותרה בתחתית של חיפה. 

 

העיר התחתית של חיפה לא הצליחה ללכוד את תשומת הלב בתחרות מול המיקום הנישא והנופים המרהיבים של הכרמל. העניין הגובר והולך באזור הנמוך ביותר של חיפה התעורר כשהחל לפעול בה יריד "דרך העיר" ברחובות יפו ונתנזון בקטע שבין כיכר פריס לרחוב הבנקים. הרחוב הופך למדרחוב שכולו מוקדש לקניות, אוכל, שתייה ומוסיקה. חנויות, עשרות דוכני אמנים, ציירי רחוב, תכשיטנים, עבודות עץ, קרמיקה, זכוכית ופורצלן. לא רק קניות גם יצירה מחכה לבאים במתחם של סדנאות ציור ויצירה, מופעי רחוב ותערוכה ומכירה של מגדלי פרחים מכל רחבי הארץ.

 

לתוך החגיגה הצבעונית יוצקים את הניחוח הקולינרי מוסדות כמו מסעדת "מעיין הבירה" ו"ג'קו". המסעדות פורשות שולחנות וכסאות על המדרכה והסועדים יכולים ליהנות מבירה צוננות תוך הקשבה ללהקות ג'אז, בלוז ותזמורת כלי נשיפה שיופיעו על במה מרכזית בתוך המתחם הסגור. ניתן לשלב סיור באזור העיר התחתית של חיפה שצופנת בין סמטאותיה מבנים מתחילת המאה ה-20, ,כנסיות, מסגדים ובאוויר עומדים ניחוחות המאפים והמאכלים המגיעים מהשוק הטורקי. לפרטים: 04-8535606

 

בין המקומות המיוחדים שממוקמים במתחם היריד היא חנות "עתיקות" של צבי כהניא שהוקמה ב-1925 ושרדה מלחמות, כיבושים ושלטונות שהוחלפו. כהניא ממשיך דרכם של הוריו מקימי החנות, אשר עלו ארצה מפולין בשנות העשרים, וברשותם ידע נרחב בעתיקות ובאספנות. כאשר הפכה דרך יפו למרכז מסחרי, היו פוקדים את החנות חיילים בריטים וטמפלרים. על אף שהחנות הייתה מוקפת בשכונות ערביות, ולמרות שלקוחות רבים היו חיילים בריטים, הוסתר בחנות סליק של ההגנה ובו רימונים וכלי נשק. בחנות ניתן למצוא עתיקות שהגיעו מהמזרח הרחוק, אוספי יודאיקה, תצלומים עתיקים של חיפה, תמונות שמן וידע רב על כל פריט.

 

מסעדת 'מעין הבירה' המיתולוגית - ברח' נתנזון 4, מסעדה של עיר נמל ביתית עם שלל טיפוסים צבעוניים, בירות מיובאות ומקומיות מהחבית. הם מגישים מאכלים מסורתיים, כבד קצוץ, ירקות מוחמצים, מרק זנבÎשור, מרק עוף צח עם קרעפלך דג מלוח, ושוק אווז מעושן.

 

מסעדת 'גקו' הראשונה והמקורית ממוקמת בשוק הטורקי ומציעה מגוון של דגים ופירות ים טריים שמביא ג'קו הדייג מדי יום.

 

קפה-קונדיטוריה "ספירו", מנוהל על ידי נעמי, בת למשפחת ספירא שעלתה לישראל ב - 1947. העסק הוקם ב- 1948 בקיבוץ גלויות ועבר ב-1962 לדרך יפו, מרכז העיר התחתית. נעמי מדגישה, שלמרות השינויים הקלים במתכונים ובעיצוב המקום, המשפחה מקפידה מאוד לשמור על הטעמים של פעם. המסעדה הסינית יאן יאן מחזירה את הסועדים לימי מלחמת וייטנאם. ספינה שעל סיפונה פליטים סינים שברחו מוייטנאם מגיעה לחופי הארץ והם מבקשים מקלט מדיני. ראש הממשלה מנחם בגין העניק להם אזרחות וכך מצאה את עצמה משפחת פונג משתלבת בחברה הישראלית. מאז ימיה הראשונים ב-84' שכנה המסעדה בדרך יפו. כדי לשמור על המסורת, המסעדה מגישה מאכלים סיניים אותנטיים.

 

בסטודיו לתכשיטים של ליאת ולדמן אפשר לראות אותה בזמן העבודה. היא מעצבת ומייצרת תכשיטים במכונות ובעבודת יד ומקיימת סדנאות לצורפות. ההתחברות והאהבה לעיר התחתית הולידו סדרת תכשיטים אשר התבססה על תמונות של סורגי המבנים העתיקים בדרך יפו, אשר העניקו לאומנית השראה.

 

הפאב המקומי הוא אלי'ס שהוקם על ידי האחים ירון ואלי במבנה עות'מאני ועוצב תוך שמירה על מבנהו העתיק. הם מקימים ג'אם סשן והופעות שמושכות תרמלאים וצעירים שמתאכסנים ברחוב.

 

לעיר התחתית יש אכסניה מצוחצחת ומטופחת בשם "פורט אין". ההיסטוריה שלה מתחילה בראשית המאה הקודמת כאשר זאב סילס עלה לארץ ברגל מסוריה. הוא עבד כשוליה בחנות בגדים עד שהכסף הספיק לו כדי לרכוש את החנות. נכדו שחזר מטיול תרמילאים בדרום אמריקה שכנע אותו לפתוח אכסניה מעל החנות. האם רחל סילס מנהלת את המקום ביד אמהית, מטפחת את הגן היפהפה בחצר האחורית ודואגת לשמר את מבנהו העתיק של הבניין. חדר אורחים מרוהט באווירה ים תיכוני טיפוסית עם שטיחים בדואיים, מטבח מאובזר מתאים לבישול ארוחות ובלובי הקטן טלוויזיה וספרייה. רחל מגישה ארוחות בוקר ישראליות מעשה ידיה. בערב מתאספים האורחים במטבח לכוס קפה ומכינים לעצמם ארוחה שלעיתים הופכת לסעודה רבת משתתפים מעל העולם. מחיר לזוג בחדר כולל ארוחת בוקר- 60$. רחוב יפו 34 טלפון: 8524401 - 04.

|
|
|
|
|