צלם: ארכיון בית שמואל
סנטה קלאוס ברובע הנוצרי
צלם: רונית סבירסקי
סיורים בין כנסיות בעיר העתיקה
צלם: רונית סבירסקי
תפילות והדלקת נרות
צלם: ארכיון בית שמואל
סיורים ברובע הנוצרי בעיר העתיקה בשיאם של אירועי חג המולד וסילבסטר
צלם: ארכיון בית שמואל
סיור בכנסיות עין כרם

סילבסטר בירושלים - מיסות, אורות וצבעים

מאת: רונית סבירסקי

 

סיורים חגיגיים ברובע הנוצרי בעיר העתיקה עם מיטב מורי הדרך של "בית שמואל", בסמטאות המקושטות בשלל צבעים, בין הכנסיות, טקסי התפילות, צלצולי הפעמונים, הנרות הדולקים וסיור מיוחד בשכונה הציורית עין כרם

 

הרובע הנוצרי בירושלים עוטה ניצוצות של אור לקראת חג המולד. עצי אשוח מקושטים בפתחי הבית, כוכבים צבעוניים מנצנצים, דמויות של סנטה קלאוס בתלבושות אדומה וזקן לבן מציצות מן החלונות ובכנסיות מתקיימות תפילות ומיסות בליל חג המולד. מחלקת הסיורים של "בית שמואל" מקיימת סיורים בסמטאות הססגוניות ובכנסיות ברובע הנוצרי בעיר העתיקה ובכנסיות של המושבה הציורית עין כרם.

 

עצי אשוח מקושטים בבתי הרובע הנוצרי      צילומים: ארכיון בית שמואל

 

רומא וירושלים

גורלן של הערים רומא וירושלים שזור לאורכה של ההיסטוריה, מנהיגים דגולים, מבנים ואתרים ואף אופן תכנון העיר מקשרים ביניהן. על אדמתן פסעו קיסרים כאדריאנוס וקונסטנטינוס  ואף הלנה אמו של קונסטנטינוס. המטיילים יצאו למסע מרתק בנתיבי עברן המפואר  של שתי ערים מרתקות אלו וישמעו אודותיהן. המסלול יעבור בבית הכנסת האיטלקי, העיר העתיקה, כנסיית הקבר וסיום בתצפית לעבר הר הבית.יש לבוא בלבוש חם וצנוע.

מתי: שישי, 2 בינואר, 9:30

מחיר: 95 שקל

 

אדום, ירוק, זהב

סיור במגוון כנסיות ברובע הנוצרי בימים בהן הן מתקשטות בצבעי חג המולד. הכרות עם מנהגי החג, מאפייניו אצל בני העדות השונות תוך ביקור בפטריארכיה הלטינית, בפטריארכיה היונית – קתולית, בכנסיית הגואל וגם בחנות המתמחה בקישוטי החג. יש לבוא בלבוש חם וצנוע.

מתי: שבת, 3 בינואר, 9:30

מחיר: 95 שקל

  

 

 

 

לסיורים נוספים, לפרטים  ולהרשמה: מחלקת הסיורים "בית שמואל"

 

טל. 02-6203461/606 או באתר האינטרנט http://www.beitshmuel.co.il/

 

 

 

סיורי חג המולד

לקראת חג המולד, ירושלים בנצרות

חג המולד ברובע הנוצרי איננו מסתכם במיסה של ליל החג. ההליכה בסמטאות המקושטות הינה חוויה מיוחדת גם ביום החג עצמו. תצפית על עצי אשוח המקושטים בססגוניות, בבובות הסנטה קלאוס, ובכוכבים הנוצצים. ביקור במערות הנבנות במיוחד לרגל החג בכנסיות הקתוליות השונות, ווטעימות מאצטרובלי השוקולד. ברקע ביתן להאזין למזמורי החג ולדנדון פעמוני הכנסיות. יש לבוא בלבוש חם וצנוע.

מתי: שבת, 20 בדצמבר, 9:00 

מחיר: 95 שקל 

 

לראות את האור, בין חנוכה לחג המולד                                             

בלילה הארוך ביותר בשנה, כשנדמה שהלילה יימשך לעד, יתקיים סיור בעקבות האור. לימוד על מושג האור והחושך בתפיסות ובתרבויות שונות, על הארה וישועה, על תחייה ולידה, על הנורות המנצנצות על עץ האשוח ועל החנוכייה המאירה בחג האורות היהודי. הליכה בעקבות פולחנים עתיקים ואמונות קמאיות שביקשו לסייע לשמש להילחם ולגבור על כוחות החושך. המסלול יעבור בעיר העתיקה. יש לבוא בלבוש חם וצנוע.

מתי: שבת, 20 בדצמבר, 16:00

מחיר: 95 שקל

 

בובות הסנטה קלאוס המקשטות את הרחובות   צילום: ארכיון בית שמואל

 

חג המולד בירושלים

בליל חג המולד הנחגג בסמיכות ללילה הארוך בשנה, ממלאים הנוצרים את הבית באור נרות ומציינים את הולדתו של ישוע. בלילה בחצות יצלצלו פעמוני הכנסיות ותפילות חגיגיות יחלו בכנסיית המולד בבית לחם, ברחבי ירושלים ובעולם הרחב. הסיור יפתח בכיבוד ושתייה חמה, הרצאת מבוא בכיתת לימוד, ולאחריה יציאה אל סמטאות הרובע הנוצרי שם יסופר על מנהגי החג, ביקור בכנסיות והקשבה לתפילת חג המולד הייחודית בכנסיות השונות בעיר העתיקה. אין יציאה מהכנסיות בזמן המיסה ויש לבוא בלבוש חם וצנוע.

מתי: רביעי, 24 בדצמבר, 19:00

מחיר: 95 שקל

 

 

היום שאחרי

סיור באווירת חג המולד, בכנסיות בהן נערכים טכסים חגיגיים לציון היום שלמחרת לידת ישוע. לאחר הרצאת מבוא קצרה הסיור ימשיך לרובע הנוצרי ושם יחוו המבקרים את טקסי החג בכנסיית סנט סלוודור הפרנציסקנית, כנסיית הגואל הלותרנית, ביקור בכנסיית הפטריארכיה היוונית קתולית , בכנסיית נוטרדאם, כנסיית המשיח ועוד כנסיות. יש לבוא בלבוש חם וצנוע.

מתי: חמישי, חג המולד, 25 בדצמבר, 08:30

מחיר: 99 שקל  

 

נופים ברחבי ירושלים   צילום: רונית סבירסקי

     

סודות וסמלים בעיר העתיקה

מדוע נבנתה כיפת הסלע כפי שנבנתה? מה משמעות המסגדים בסמוך לכנסיית הקבר? מה עושים שקנאים בחדר הסעודה האחרונה? ירושלים היא עיר של מסרים חבויים ומוצפנים שמאחוריהם סיפורים מרתקים. בסיור הייחודי יתבוננו מחדש המבקרים בכמה מבנים ידועים, יגלו פינות חדשות וילמדו על ירושלים שבין השורות. סיור ברחובות וסמטאות העירהעתיקה. יש לבוא בלבוש חם וצנוע.

מתי: שישי, 26 בדצמבר, 15:00

מחיר: 95 שקל

 

עין כרם לובשת חג        

בין חג המולד לליל השנה האזרחית, ממשיכה עין כרם לעטות חג עם קישוטים ואווירת חג ברחובות ובבתים. הליכה בין הסמטאות הצרות, בתי האבן הנמוכים, והכנסיות ובמקביל יסופר סיפורה של אחת הדמויות החשובות ביותר בדת הנוצרית, יוחנן המטביל. ביקור במקום בו, לפי המסורת הנוצרית, נולד יוחנן והמקום בו נפגשה אמו עם קרובת משפחתה, מרים, אם ישוע. בנוסף יתקיים ביקור במנזר "אחיות ציון". ייתכנו שינויים קלים במסלול. מחיר הסיור כולל כניסות לאתרים, יש לבוא בלבוש חם וצנוע.

מתי: שבת, 27 בדצמבר, 9:30

מחיר: 89 שקל

 

 

סילבסטר בעתיקה

 

ליל הסילבסטר נקרא על שמו של האפיפיור אשר הטביל את הקיסר קונסטנטינוס לנצרות בשנת 332 לספירה הנוצרית. חגיגה של סיום השנה האזרחית 2014 בסיור לילי קסום בנתיבי סמטאות העיר העתיקה עם תאורת החג ולאור הכוכבים. חווית אווירת החג ומנהגיו דרך סיפורים אודות ישוע ותולדות הנצרות אשר יתבלו את יופיו של ליל זה. בתחילת הסיור על טיילת החומות, ביקור בכנסיית נוטרדאם, בשער החדש, ברובע הנוצרי, גגות השווקים ועוד אתרים. מחיר הסיור כולל כניסה לטיילת החומות, יש לבוא בלבוש חם וצנוע.

 

מתי: רביעי, 31 בדצמבר, 20:30

 

מחיר: 95 שקל

 

 

 

 

חגיגות הסילבסטר   צילום: ארכיון בית שמואל 

 

 

 

חג המולד ברחובות ירושלים   צילום: רונית סבירסקי 

 

 

וגם טיולי חולין

 

חלות לשבת

סיור לילי מלא בניחוחות וטעם, ביקור במאפיות מיוחדות בירושלים הפתוחותבליל שישי לאפייתחלותלשבת. סיפורים ירושלמים על אופים, תפיחה ואפיה המקופלים בבצק, ביקור במאפיות של פעם,מאפיות מודרניות ומאפיה בת למעלה מ-120 שנההמתמחה באפייתחלות. בהמשך ביקורבמאפיה משפחתית בה מלווים צלילי מוזיקה קלאסית את תפיחת הבצק. במהלך הסיור ילמדו המטיילים מה מסמל הלחםואיזה מנהגים ייחודים מקובלים ביחס ללחם. בנוסף ביקור בשוק מחנה יהודה, ובשכונות החרדיות.יש לבוא בלבוש צנוע: נשים בחצאיות וגברים עם כיפות.

מתי: חמישי, 25 בדצמבר, 20:00

מחיר: 95 שקל

  

בנתיבי נתיבה

נתיבה בן יהודה היא הישראליות במיטבה. בין ישן למתחדש, בין תל אביביות לירושלמיות ובין ציניות להומור. הליכה בעקבות הספר "ירושלים מבפנוכו – לחיות בירושלים ולמות בה מצחוק" והסתכלות על ירושלים מהזווית הייחודית השמורה לה בלבד. במרחב שבין ישן לחדש, סיור בין בתים שהוזזו, בית חולים למצורעים שהפך מרכז מדיה ותחנת רכבת היסטורית שהפכה למתחם שוקק חיים. המסלול יעבור במתחם הנסן , גינת ברודי, קפה נתיבה ברחוב הפלמ"ח ובית התווים.

מתי: שישי, 26 בדצמבר, 10:00

מחיר: 95 שקל

 

 

לסיורים נוספים, לפרטים  ולהרשמה: מחלקת הסיורים "בית שמואל"

טל. 02-6203461/606 או באתר האינטרנט http://www.beitshmuel.co.il/

 

 

|
|
|
|
|