צלם: דניאל קמינסקי
פסטיבל תיאטרון "קליפה אדומה"

"קליפה אדומה" - הפסטיבל הבינלאומי השלישי לאמנות המופע ותיאטרון חזותי

"פינוקיו" - מופע במכונית נוסעת והקהל בתוכה, שני שחקנים במופע בקופסה קטנה שהיא עולם שלם - זוכה פסטיבל אדינבורו 2003, תיאטרון מחול וקרקס - ישירות ממרכז לידו לאמנות הקרקס בטולוז, יצירת טראש המבוססת על אנימציה יפנית ועוד סדנאות יצירה ומופעים  המציעים אפקטים ויזואליים יוצאי דופן העולים על כל דמיון. 15.7.09-31.7.09

 

"קליפה אדומה"  הפסטיבל השלישי הבינלאומי לתיאטרון חזותי ואמנות המופע יתקיים בקיץ הקרוב בתאריכים -15.7.09 -31.7.09 בתיאטרון קליפה ובמרכז "נא לגעת" ביפו. הפסטיבל, שנוסד על ידי עידית הרמן ודימיטרי טולפנוב יוצרי ומנהלי תיאטרון קליפה, מציג נבחרת בינלאומית וישראלית של תיאטרון חזותי יוצא דופן הפורץ את גבולות התיאטרון הקונבנציונלי ומאפשר לקהל הישראלי לצפות בצורות חדשות של תיאטרון  ואמנות המופע ובקבוצות ויוצרים מובילים בתחומם בעולם.

 

וירטואוזיות של אמנים

במסגרת הפסטיבל יועלו מדי ערב שני מופעים של ארבע קבוצות בינלאומיות שנבחרו תוך שימת דגש רב על וירטואוזיות של אמנים. בנוסף יתקיימו שלושה ערבים של  "זרקור לתיאטרון מתקדם"- בה יציגו 12 יוצרים ישראלים את יצירות הביכורים שלהם  בתחום אמנות המופע והתיאטרון החזותי.

 

שחקנים מאנגליה צרפת ואיטליה

מאנגליה יגיע המופע "פינוקיו" שנכתב ומבוצע על ידי ג'מה ברוקיס מייסדת קבוצת האמנים האוונגרדית הלונדונית "שאנט" וסילביה מרקוריליו מקבוצת רוטוזאזה. זהו מופע נייד המתרחש במכונית הנוסעת ברחבי העיר .הקהל (שלושה אנשים בכל מופע) מגיע למיקום הסודי של תחילת הנסיעה באמצעות מפה, ואז עליו להתקשר למספר הרשום בפינת המפה. היצירה מבוססת על הרעיון והדמויות מהסיפור המקורי "פינוקיו" של קרלו קולודי שפורסם לראשונה בשנת 1813, ובו בעת בוחן את האפשרויות במפגש שבין תיאטרון למציאות, ברחובות העיר תל-אביב.הקהל במושב האחורי, הופך לדמות ולשותף לדבר העבירה ועוזר לשתי השחקניות הנמצאות במנוסה למצוא את דרכן. קיום המופע הוא בתמיכת Biarts תכנית חילופי התרבות של המועצה הבריטית בשיתוף משרד החוץ ומשרד התרבות.

 

על הקצה

מצרפת תגיע קבוצת קרידה ( Cridacompany) עם המופע "על הקצה". המופע מבית היוצר של מרכז לידו לאמנות הקרקס בטולוז המשלב תיאטרון, מחול וקרקס. הקבוצה תעלה סיפור פשוט על אהבה ותלות, בטכניקה וירטואוזית של תנועות, מחוות, ג'אגלינג ואקרובטיקה המשקפים יחסים פיסיים כמעט בלתי אפשריים וחושפים דמויות חידתיות ותמימות.

 

מסכי פרספקס ואפקטים

מאיטליה  תגיע קבוצת "מיוטה אימאגו") (MUTA IMAGO הנחשבת למובילה מבין קבוצות התיאטרון החזותי באיטליה. הקבוצה שנוסדה בשנת  2004  ברומא ידועה בתמונות הבימתיות המדויקות והנקיות במופעיה ויוצרת אסתטיקה בעלת קו אנין תוך שימוש באמצעי תאורה הקרנות על מסכי פרספקס ואפקטים ויזואלים. בפסטיבל תבצע הקבוצה שני מופעים. הראשון שבהם: "לב" נוצר על ידי  מייסדי הקבוצה  קלאודיה סורסה, ריקארדו פאזי, ומסימו טרוצ'אנטי,  עם השחקן גלן בלקהול. המופע מבוסס על יומניו של לב, חייל רוסי , שאיבד את זכרונו לאחר שנפצע.מונח הזיכרון מפורק באופן ויזואלי  לרבדים של עומק כאשר חלקי היצירה נבנים לכדי משמעות ועלילה תוך שימוש באפקטים בימתיים ובתאורה, המתואמות עם שליטתו המוחלטת של השחקן המופיע, בעשרות פרטים היוצרים אשליה חזותית מושלמת.

 

מופע יצרי

המופע השני בביצוע קבוצת "מיוטה אימגו" הוא 3(a+b), מופע יצרי, קצבי וחסר מעצורים המתאר קורותיהם של שני נאהבים צעירים . במופע הנע  על קו התפר שבין תיאטרון חזותי ואמנות פלסטית, נעשה שימוש מפתיע ורב המצאה באמצעים בימתיים פשוטים. מגרמניה יגיעו שני אמני הפרפורמנס וולפגנג הופמן וסוון טיל ממיסדי תיאטרון ופסטיבל פאבריק בפוטסדם, המציג תיאטרון ומחול חדשניים. השניים יעלו את  "פנדורה 88" זוכה פרס הפרינג' בפסטיבל אדינבורו 2003 . המופע מתרחש בקופסה קטנה , המאכלסת חיים שלמים ושני פרפורמרים מבריקים. הקופסא היא מגרש המשחקים של שני הפרפורמרים, הבית, הכלא, מקום המסתור ומקור לעשרות רגעים מהפנטים של אור וקול.

 

בכורות ישראליות

מסגרת מיוחדת בפסטיבל המוקדשת ליוצרים ישראלים  היא "זרקור לתיאטרון מתקדם". מתוך עשרות הצעות שהוגשו לתיאטרון קליפה, נבחרו 12 עבודות שיועלו בבכורה ובשלושה מקבצים: TOVVA" (בוטו),יצירתה של  לימור טל בליווי מוסיקה מקורית ונגינה: של דירק קונש, מציגה טרנספורמציה של אשה ממצב זיקנה למצב ילדות במהלכה נשזרים דמיונות בחורי שכחה, נשמטים סיבי מציאות ומתחלפים  במראות וצלילים.

 

"איננו" (תיאטרון מוסיקלי) יצירה, טקסט, מוסיקה, עיצוב, ביצוע: יונתן קונדה.. יצירת spokenword לאדם המתחקה אחר עקבותיו של זיכרון הנעול בחדר מלא מכשירי הקלטה.מערבלת לירית של מילים, צלילים ותנועה .

 

"מחוז המריבה" (תיאטרון חזותי בשילוב בובות), יצירה, בובות, עיצוב, ביצוע: ישראל פאלקה ,מוסיקה מקורית ונגינה: נועם אלרון.מופע סאטירה ויזואלי, המשלב תיאטרון בובות, תיאטרון פיזי, מכשירי מדידה וגם קונטרבס אחד. סיפורו של מודד קרקעות, הנשלח למחוז נידח כדי לסיים סכסוך טריטוריאלי ותיק בין שכנים יריבים. הוא מגלה שהמציאות במחוז המריבה שונה ממה שהכיר עד כה: כל שיטות החישובים שלו נכשלות והוא  נסחף אל תוך הסכסוך והופך בעצמו  לסלע המחלקת ולזירת הקרב.

 

"דופלר" - (תיאטרון מחול), יצירה: נירית סתת ומיכל בן ליאור.מוסיקה מקורית: נתלי דסאו ביצוע: נירית סתת, מיכל בן ליאור,נטע קוטאי. מערכת יחסים בין שלוש נשים הממתינות בתחנת החיים. הן נמצאות בשום-מקום ושום דבר לא עובר שם מלבד הזמן. אחת רוצה לברוח, השניה להישאר ומשכנעת את הראשונה לא לעזוב ועבור השלישית ההמתנה היא העיקר.

 

"מאחורי הגב" - (תיאטרון חזותי), יצירה וביצוע: זהר כהן.יצירה המבוססת על "מפלצת האיילה" של יונה וולך.האשה עוברת טרנספורמציה עד שהופכת למפלצת.בגן אפל. האשה מסתורית ולה פנים רבות. בתנועה מתעתעת היא מטפחת עץ שבור ומשיבה לו את ענפיו. כשלא נותר עוד מה לחבר, לתקן ולהסתיר, אשליית העולם שניסתה לאחות הולכת ומתפרקת, דמותה העירומה נחשפת והגן המסתורי מתעורר למחול שדים.

 

"חלום שחור" - (תיאטרון תנועה) יצירה וביצוע: מיכל גיל. מופע על אישה קטנה לבושה שכבות, המשילה מעליה בגד אחר בגד: דמויות, פחדים, שקט וסיפור אחד והכל כדי להיות דומה לדמות שהיא רוצה להיות.

 

"להרים גבה" - (תיאטרון תנועה) יצירה וביצוע: גלית זינגר, לי מאיר.שתי נשים מתאמנות בחדר כושר להבעת רגשות. הן עוברות תרגילים מפרכים בהבעת כנות, ידידות, הפתעה, כעס ואימה. הן מתמודדות עם סיטואציות קומיות, המאלצות אותן להתמודד דרך התרגילים שהן לומדות.

 

"זאת אני" - (תיאטרון תנועה). יצירה וביצוע: מיכל מסיקה.במרכז היצירה פועלת דמות נשית, שיוצרת באמצעות טקסט ותנועה את בית ילדותה. על כסא ריק היא מחייה את הדמויות שסבבו אותה, עד שאט אט בוקעים מתוכה דמות אב, דמות אם ודמות אחות קטנה והיחסים הסבוכים והטרגיים-קומיים בין הדמויות נחשפים.

 

"קירות בטון" - (מיצג) עפ"י רעיון משותף של גבריאל נויהאוס וענת מיכאליס-לוי.בימוי וביצוע: גבריאל נויהאוס, מהלך ייחודי המשלב תיאטרון, מחול ואמנות פלסטית ברצף של פעולות שחלקן תלויות מקום.לקירות בטון אין נקודת התחלה וראשיתו מתפרשת רק בדיעבד והוא מציג דמות חידתית ואטומה שעולמה הפנימי מוחצן ומוגבר באמצעותם של חפצים.

 

KAPPA" - (תיאטרון חזותי) יצירה וביצוע: טאקאנורי קאווהרדה,מוסיקה:Pimp sessions, Masaaki Isiyama, Zukir Hussain. יצירת טראש המבוססת על אנימציה יפנית ומציגה את קאפא - הדמות המוכרת, האהובה והשטנית ביותר במיתולוגיה היפנית. לקאפא יש חזות צבית וצפרדעית, הוא חי במים שבתוך הצלחת שלראשו ואוהב מלפפונים חמוצים.יום אחד מגיח קאפא אל המציאות כדי לפגוש את טאקאנורי (יוצר  העבודה) ולהציע לו להציל את העולם.

 

"מים עמוקים" - (תיאטרון חזותי) יצירה וביצוע: אלון שוובה, מפגש של בחור עם פחדים מפני המוות והתמודדות אל מול הקפיצה אל המים.

 

"החבורה" - (תיאטרון מחול), יצירה: מיכל הרמן,ביצוע:טקנורי קאווהרדה, סתיו מרין, דורון רז, עידן פורגס, מור נרדימון, צחי כהן.מוסיקה: דמיטרי טולפנוב , דירק קונש."החבורה" עלתה בגרסה תלויית-מקום כחלק מן המופע ק' של תיאטרון קליפה בפסטיבל ישראל ‏2009. זוהי יצירה קומית-אבסורדית המבוססת על סיפור קצר של פרנץ קפקא.

 

תיאטרון קליפה רח' הרכבת 38, תל אביב

כרטיסים: 03-6879219 / 03-6399090

אתר הפסטיבל: www.aduma.co.il

|
|
|
|
|