צלם: יח"צ
פסטיבל תל אביב דאנס 2009

פסטיבל "תל אביב דאנס 2009" - מחול בינלאומי בתל אביב

"תל אביב דאנס 2009" - פסטיבל המחול הבינלאומי של תל אביב יתקיים בתאריכים 16 באוקטובר ועד ה- 13 בנובמבר בשני מרכזי התרבות : מרכז סוזן דלל ובית האופרה-המשכן לאמנויות הבמה.  השנה יועלו מספר מופעים גם במסגרת "חיפה דאנס" באולמות רפפורט וקריגר. זו השנה השלישית לקיומו והפעם תופענה 16להקות מ-9 מדינות כולל ישראל, למעלה מ-200 רקדנים ו-34 מופעים. המגוון כולל להקות מחול מהמזרח הרחוק: סין (שתי להקות), קוריאה, טייוואן ויפן לצד מדינות אחרות ובהן: ארצות הברית, ספרד, ישראל, אוסטרליה הולנד וצרפת. בנוסף יתקיימו מופעי בכורה והפקות מיוחדות לפסטיבל המשקפות את עשיית המחול הבינלאומי עם השפעות מהמחול האתני והקלאסי.

 

במסגרת הפרויקט  "החוויה הסינית", חודש תרבות סין בישראל, תועלה מחווה מיוחדת של ממשלת סין לרגל 60 שנות הרפובליקה הסינית ובמסגרת חגיגות ה-100 שנה לתל אביב. לשם כך הובאו לפסטיבל שתי להקות המחול מהעיר בייג'ינג שיופיעו  בסוזן דלל ובבית האופרה במשכן לאמנויות הבמה .

 

במשכן תופיע להקת "אמנויות הבמה של האמנים המוגבלים" במופע "החלום שלי" לכוריאוגרפיה מאת גאו ינייזי. הלהקה הייחודית ש- 100 רקדניה המחוננים הם אמנים בעלי מוגבלויות בראיה, שמיעה או תנועה, מבצעת מופע המשלב מחול, מוסיקה ושירה ומגדיר מחדש את גבול היכולת האנושית ליצור אמנות ברמה גבוהה וללא פשרות. הלהקה משלבת מוסיקה מערבית וסינית מסורתית ומחול המושפע מאלמנטים בודהיסטים, מסורתיים ומודרניים. 17-18 באוקטובר במשכן לאמנויות הבמה.

 

במרכז סוזן דלל תופיע "להקת המחול המודרנית מבייג'ינג" בערב עם שתי יצירות מרפרטואר הלהקה: "שבועה" (גשם של חצות) לכוריאוגרפיה של גאו יאן ג'ין-דזה ו"מסע ללא גבולות" לכוריאוגרפיה של הו ליי. זו הזדמנות לקהל הישראלי להיחשף למחול העכשווי של סין המודרנית. 23-22 באוקטובר מרכז סוזן דלל.

 

הולנד : "סוף נגיעה תחילה " - כוריאוגרפיה: יירי קיליאן/מייקל שומכר יצירה שהועלתה לראשונה בפברואר 2008 בהאג, הולנד, במסגרת פסטיבל המחול ההולנדי והיא פרי שיתוף פעולה בין הכוריאוגרף הנודע יירי קיליאן  שעבודותיו משלבות אלמנטים הומוריסטיים וחקירת הגוף האנושי וצורתו ובין  הרקדן והכוריאוגרף מייקל שומאכר (זוכה פרס "ברבור הזהב" ההולנדי 2008 לרקדן המצטיין) המתמחה באמנות האלתור במחול. עבודה לשישה רקדנים על רקע תפאורת המאה ה-19 בסגנון מחזותיו הגרוטסקים של צ'כוב העוסקת בשאלת הפרדוכס בין החיים והמוות. היצירה הועלתה לראשונה במסגרת NDT 1. 16 ו-17 באוקטובר מרכז סוזן דלל.

 

ספרד: "ברבורים שחורים" -להקת המחול  ג'ושוע סינאפואגו. הלהקה מהמובילות בספרד משלבת בעבודתה תנועה ודימויים בשפת מחול מדויקת ואנרגטית תבצע בישראל את "ברבורים שחורים",יצירת מחול עכשווית-קונספטואלית, החוקרת את עולם היצריות החייתית הראשונית. 19 ו- 20 באוקטובר מרכז סוזן דלל.

 

אוסטרליה :  Construct של טניה לייטקה . יצירתה האחרונה של הכוריאוגרפית האוסטרלית טניה ליטקה שנהרגה לפני שנתיים בגיל 29  בתאונת דרכים, יומיים לפני שעמדה להכנס לתפקיד מנהלת אמנותית של להקת המחול של סידני. היצירה זכתה בשני פרסי "הלפמן"  (רוברט הלפמן) לשנת 2007 ובשלושה פרסי המחול האוסטרלי ומציעה התבוננות חודרת ומסקרנת ברעיון הבנייה כשהכוריאוגרפיה מקבילה בין מעשה הבניה הפיזי לבין מלאכת בניית החיים. היצירה "Construct" תעלה פסטיבל תל-אביב דאנס 2009 כחלק מסיור בינלאומי המתחיל ב - 5 באוקטובר בסידני, ברלין, שטוטגרט, ת"א, חיפה, מונטריאול ואוטווה . 29, 30 ו-31 באוקטובר ,מרכז סוזן דלל, 2 בנובמבר באולם רפפורט בחיפה. 

 

טיוואן/ברלין : להקת שאנג צ'י-סון ערב של אחד היוצרים הבולטים היום מטייוואן החי, עובד ויוצר בברלין, הכוריאוגרף שאנג צ'י סון שעבודותיו הועלו במסגרת מופעי להקת המחול של סשה וולץ, בתיאטרון המחול נירנברג, בתיאטרון המחול קלאוד-גייט ובתיאטרון המחול של טורינו. צ'י סון הוא זוכה פרסים רבים ובהם:"פרס התיאטרון והספרות הבווארי" (2005), פרס הכוריאוגרפיה בפסטיבל מחול הסולו הבינלאומי ה-12 בשטוטגרט, פרס פסטיבל המחול הבינלאומי Side-by-Side  ועוד. שתי היצירות שתועלינה הן: "נו-ווא", דואט כוריאוגרפי בליווי מוסיקה חיה בפסנתר מאת המלחין פיי יו-שה ו"דיאלוג II" למוסיקה של ג'יורג' ליגטי השואב השראה מהמחזה "פסיכוזה:48" שנכתב על ידי המחזאית הבריטית שרה קיין כשנה בטרם שמה קץ לחייה. 24 - 25 באוקטובר מרכז סוזן דלל.

 

מקוריאה:ערב המשלב שלוש יצירות של זוכי פסטיבל המחול בסיאול 2008: "תחושה מודרנית" של לי אין-סו, חבר לשעבר בלהקת המחול של אמיו גרקו בהולנד, זוכה פרס השחקן המצטיין בפסטיבל המחול הקוריאני ה-13 (2004), מקום השני בתחרות המחול הבינלאומית השלישית בסיאול (2006), ופרס ראשון בפסטיבל הכוריאוגרפיה הבינלאומי בסיאול (2008), "אבולוציה" של הו קיונג-מי מנהלת להקת המחול "רד-סטפ" ורקדנית לשעבר בלהקת המחול "בוסן מטרופוליטן", זוכת הפרס הראשון בתחרות הכוריאוגרפים של אגודת המחקר למחול קוריאני, והפרס המיוחד בתחרות הלאומית הקוריאנית ה-32 לפנים חדשות במחול ו"חסר מנוחה" של ריו סוק-הון מנהל להקת המחול "THE BODY", זוכה פרס "אמן המחול לשנת 2001" בתחרות המחול המודרני הקוריאני ומדליית הכוריאוגרפיה בתחרות המחול הקלאסי והמודרני הבינלאומית של יפן (2002). 5 בנובמבר מרכז סוזן דלל.

 

ישראל: להקת בת שבע: "הורה", "ממותות"  מאת אוהד נהרין. הפסטיבל יציג במסגרתו שתי עבודות של אוהד נהרין ולהקת בת שבע: "הורה" עבודתו האחרונה זוכת השבחים של נהרין ל-11 רקדנים שתנועתם העשירה פוגשת פסקול מהפנט בעיבוד ובביצועו של המוסיקאי היפני איסאו טומיטה. הלהקה תעלה גם את היצירה "ממותות" . היצירה תועלה במיוחד לפסטיבל לאחר שבשנים האחרונות הועלתה במסגרות של הפסטיבלים החשובים בעולם. 27 באוקטובר 21:00 מרכז סוזן דלל (הורה), 31 באוקטובר 21:00 סוזן דלל (ממותות).

4-1 בנובמבר 21:00 סוזן דלל. 

 

צרפת: להקת הדי מעלם - "פולחן האביב". הכוריאוגרף הצרפתי ממוצא אלג'יראי ולהקתו המורכבת מרקדנים ממדינות מערב אפריקה, טוגו, סנגל, בנין, מאלי וניגריה - יעלה בישראל את היצירה "פולחן האביב". מעלם מעתיק את מיקומו של "פולחן האביב" לסביבה אורבאנית שוקקת חיים באפריקה, אשר מהדהדת בהרמוניות הדיסוננטיות של סטרווינסקי ומשלבת קטעי מחול דינאמיים שזורים בהקרנות וידיאו סביבתיות. 2 ו-3 בנובמבר מרכז סוזן דלל,  5 בנובמבר אולם קריגר בחיפה. 

 

"אנדלוסיה הנכספת",שיתוף פעולה יפני/ספרדי/ישראלי בניהולן האמנותי של הכוריאוגרפיות סילביה דוראן ויוקו קומט צוברה. מופע מיוחד לפסטיבל בהשתתפות רקדניות פלמנקו מיפן,ישראל וספרד ונגנים. בחלקו הראשון של המופע מחולות למוסיקה של המלחינים הספרדים הגדולים וריקודים ספרדיים מקסטיליה ואראגון ובחלק השני פלמנקו מהפולקלור של אנדלוסיה. מוצ"ש 7 לנובמבר בשעה 21:00, סוזן דלל.  

 

בבית האופרה במשכן לאמנויות הבמה יועלו המופעים הבאים:

 

"רוסטר" בכורה עולמית לכוריאוגרפיה של ברק מרשל. לאחר הצלחת  "מונגר" בפסטיבל של שנה שעברה, חוזר מרשל עם "רוסטר" הפקה ל- 12 רקדנים בשיתוף מרכז סוזן דלל והאופרה הישראלית. בהפקה משתתפות זמרת אופרה ואמו השחקנית והזמרת מרגלית עובד. זוהי יצירה באווירה אתנית-יהודית אשר במרכזה אגדות וסיפורים משולבים מהווי אגן הים התיכון. העבודה גם שואבת את השראתה ממחזהו של סמואל בקט "מחכים לגודו". היצירה לצלילי פס קול של מקבצי מוסיקה מתרבויות שונות. 12 ו-13 בנובמבר בבית האופרה המשכן לאמנויות הבמה.

 

"האברד סטריט דאנס" משיקגו הלהקה הידועה משיקגו לה רפרטואר בינלאומי עשיר ומגוון תעלה שלוש עבודות מהרפרטואר העשיר שלה: יצירה חדשה של ג'ים וינסנט, מנהלה האמנותי של הלהקה. "גנאווה" של הכוריאוגרף נאצ'ו דואטו ו"מחוץ לתמונה" של הכוריאוגרף: אלחנדרו קרודו . הלהקה על 22 רקדניה מבצעת מחול מודרני, עכשווי, תוסס ומלא דמיון. 28-31  באוקטובר בית האופרה המשכן לאמנויות הבמה ת"א. 

 

להקת הבלט הלאומי הספרדי : עם "האגדה" ו"אריות של חצר" של הכוריאוגרף ומנהל האמנותי של הלהקה חוזה אנטוניו מותיקי ויוצרי הפלמנקו כיום בספרד ובעולם. להקה חשובה זו  הינה מהלהקות הותיקות ביותר בספרד ולה מוניטין עשיר של שימור מסורת הפלמנקו לצד סיגנונות מחול עכשוויים אחרים. 3-7  נובמבר בית האופרה המשכן לאמנויות הבמה. 

 

במסגרת הפסטיבל תערכנה סדנאות וכיתות אמן בניהולם של היוצרים והרקדנים מחו"ל בהשתתפות סטודנטים למחול מרחבי הארץ.

להזמנת כרטיסים: מרכז סוזן דלל 03-5105656

בית האופרה, משכן לאמנויות הבמה 03-6927777

 

|
|
|
|
|