צלם: רונית סבירסקי
יער אודם ברמת הגולן – מעידן הקרח לעונת השלג
צלם: רונית סבירסקי
פרות הגולן על רקע החרמון המושלג
צלם: רונית סבירסקי
המערה הסודית בלב היער
צלם: רונית סבירסקי
עץ הגולן במרכז המבקרים צומת "וואסט"
צלם: Ronit Svirsky
מרבדי שלג בפסגות

טיול ג'יפים בגולן המושלג בין יער אלונים לג'ובה הגדולה

מאת: רונית סבירסקי

 

יער אודם בצפון רמת הגולן הוא שריד של יער אלונים שמאפשר למטיילים לדמיין כיצד נראתה ארץ ישראל במאה ה-19 לפני שיערות האלונים נכרתו ביד גסה על ידי השלטון הטורקי. אין ספור שבילים מתפתלים בין הגזעים ואפשר ללכת לאיבוד כמו ביער מהאגדות. טיול ג'יפים הוא הדרך המתאימה לטייל ביער ולהכיר את סודותיו. 

 

 

מסלול לרכבי שטח     צילום: רונית סבירסקי 

 

ממחנה צבאי למרכז מבקרים

תחילת הסיור בצומת וואסט (האמיר) שבו שוכנים שרידי ארמון מפואר וגן פסלי אבן. מבנים נטושים ששימשו את הצבא הסורי ואחריו את צה"ל הפכו למתחם תיירותי שבמרכזו פסל סביבתי המכונה "עץ הגולן". הפסל מורכב מעץ אקליפטוס שניזוק בשריפה בפארק הירדן וגזעו, שחלקו מפוחם, נתרם על ידי קק"ל. היצירה בוצעה על ידי 8 אמנים מתושבי הגולן והיא נושאת אלמנטים ודימויים הקשורים ביהדות, בחי ובצומח בגולן. ניתן לראות מוטיבים כגון: נשר, צב, חסידה, עצי פרי ושפע של מים הזורמים בנחלי הגולן.

 

יער אלונים ששרד

משם ממשיכים צפונה לכיוון קיבוץ אל-רום. כקילומטר מהצומת פונים שמאלה אל תוך השטח בשביל המיועד גם לרוכבי אופניים. נוסעים על המורדות המערביים של הגולן באזורי מרעה בהם מטיילות פרות דשנות בשר. הדרך עוברת בתוך חורש ים-תיכוני שרובו אלונים מסוגים שונים: אלון מצוי, אלון תולע ואלון התבור. ביניהם משתלבים לבנה רפואי ועוזרר. עד סוף המאה ה-19 כעשרים אחוז משטחי הגולן היו מכוסים ביער. כיום נותרו כחמישה אחוז שהם 11 אלף דונמים וכוללים את יער אודם ויער יהודיה. הכריתה הגדולה של האלונים התרחשה בסוף המאה ה-19 בעת בניית הרכבת החיג'אזית על ידי הטורקים. הם השתמשו בעץ לבניית המסילות ולהנעת הקטרים.

 

 

שרידי שלוגיות לאורך המסלול     צילום: רונית סבירסקי

 

חרמון בלי עין הרע

הדרך עוברת בשטח בעל דרגת קושי בינונית ומטפסת אל אנדרטת פלסר 7. רכסי החרמון הישראלי והסורי מכוסים במעטה לבן ונראים כמו לקוחים מתמונות אלפיניות. הלובן בולט עוד יותר על רקע השטחים הירוקים והשמיים הכחולים. נועם מעלה את המטיילים על המשטח העליון של בונקר צבאי לתצפית מרשימה של 360 מעלות. צופים על מבצר הבופור, על מחצבת כפר גלעדי, קריית שמונה, עמק החולה, קיבוץ דן, הגושרים, כפר יובל, בית הלל, מרגליות, מנרה וצפת. תילי הגולן הגעשיים, החרמון והחרמונית. הערבים קוראים להם ג'בל אל שיח' וג'בל אל שיח'ה כלומר הר השיח' והר אשת השיח'. על פי המסורת הערבית ראשו של החרמון בעננים ומתוך חשש שיתפרפר ויבגוד בחרמונית נוצרה בריכת רם שהיא העין הכחולה ששומרת עליהם מפני עין הרע.

 

תצפית היקפית ללבנון ולסוריה

התצפית מלווה בהסברים על ההתיישבות הישראלית בגולן, ההיסטוריה, הפוליטיקה, הטופוגרפיה והגיאולוגיה. הגבול בין ישראל לסוריה נקבע על פי התוואי הגיאולוגי שעובר על קו תילי הגעש. צופים אל היישוב היהודי נמרוד שהוא הגבוה ביותר בארץ 1110 מטרים מעל פני הים ומעליו היישוב הדרוזי מג'דל שמס שגבוה ממנו ב-50 מטרים. נועם מספר על הדתות השונות החיות בסוריה העלוויים, השיעים, הסונים והדרוזים. סיפורו של הכפר העלווי רג'ר (ע'ג'ר) השוכן על גבול הלבנון ונחלק בין סוריה וישראל.

 

 

  פרות הגולן ונופי החרמון המושלגים  צילום: רונית סבירסקי

 

קברי משפחת האמיר פאע'ור

ממשיכים בנסיעה בשבילי היער ומגיעים אל אלון תבור, הגדול ביותר בגולן, שקוטרו כ-4 מטרים. לצדו קבורים בני משפחת האמיר מחמוד פאע'ור. קברים פשוטים שנראים כגלי אבנים מבזלת מקומית שקשה למצוא קשר ביניהם ובין הארמונות המרשימים שבנה לעצמו האמיר בצומת וואסט ובמתחם שבו שוכן מלון הגושרים. חי כמו מלך וקבור כמו אביון.

 

המערה הסודית והאלון העתיק        צילום: רונית סבירסקי 

 

עידן הקרח בגולן

המסלול ממשיך אל תופעה הטבע הייחודית של יער אודם שהן הג'ובות. 23 בורות עמוקים ועגולים בקטרים שונים וסביבן תיאוריות שונות ומשונות על דרך היווצרותן. הג'ובה הגדולה היא זו שמושכת אליה את רוב המטיילים בגולן אבל טיול ברכב שטח מאפשר לעבור בין הג'ובות השונות. התיאוריות של החוקרים נעות בין תופעות אסטרונומיות לגיאולוגיות. בתחילה חשבו שהבורות הם תוצאה של נפילת מטאורים לפני מיליוני שנים. במצב כזה היה צריך לצפות שהרכב הקרקע יהיה שונה וזה אינו המצב. חשבו שאולי מדובר בהתפרצות געשית שיצרה בועות לבה שהתפוצצו אבל לא נמצא באזור חומר שהותז לכל הכיוונים. הדעה הרווחת כיום שייכת לעידן הקרח. לפני 2.5 מיליון שנים האזור היה מכוסה בקרח, כתוצאה מהתפרצות געשית כוסתה שכבת הקרח בלבה לוהטת שהתקשתה. כשהקרחונים נמסו נוצר ואקום והקרקע קרסה. סוג הקרקע הבזלתי הזהה שמכסה את תחתית הג'ובה ואת שוליה מאשר בשלב זה את התיאוריה אלא אם כן יתגלו ממצאים חדשים.

 

 

 קיפוד ביער אודם       צילום: רונית סבירסקי

 

המערה הסודית

שביל עפר שנראה כמו מאות אחרים ביער אודם מוביל אל מערה מקושתת בעלת מבנה קרסטי שעומקה 15 מטרים. מעליה ניצב אלון עתיק וכשמשמיעים קריאה או מוחאים כפיים מתעופפת מתוכה משפחת עיטים שמתגוררת במערה. זה יופיו של יער אודם שגם אם הולכים לאיבוד בין שביליו אפשר למצוא מקומות מעניינים ופינות נסתרות.

 

|
|
|
|
|