חצור – ראש כל הממלכות

מאת: רונית סבירסקי

 

חצור המקראית הייתה אחת הערים החשובות בתקופה הכנענית התיכונה ובתקופה הישראלית במאה ה-9 לפני הספירה. קשרי מסחר ענפים התקיימו בינה לבין ערי בבל וסוריה ובעיקר במתכות של בדיל וברונזה. במקרא היא זוכה לתואר "ראש כל הממלכות". סיור מודרך בין השרידים המרשימים של התל מאפשר לראות את ביצורי התקופה הכנענית התיכונה, מבנה המזוהה עם ארמון מתקופת הברונזה המאוחרת, במת פולחן מתקופת ההתנחלות, חומת סוגרים ושערים המיוחסים לתקופת שלטונו של שלמה המלך ומחסנים המזוהים עם תקופתו של המלך אחאב.

 

גן לאומי תל חצור   צילום: יח"צ

 

היהודי האחרון

גן לאומי תל חצור ממוקם לצד כביש ראש פינה – מטולה בסמוך לקיבוץ איילת השחר. בכניסה לקיבוץ נמצא מוזיאון העתיקות של תל חצור. הביקור במוזיאון מומלץ כחלק מהביקור בתל ובו ניתן לראות את הממצאים שנחשפו באתר. פסל של לוחם ניצב בכניסה לתל חצור. הוא מסמל את הלוחם היהודי האחרון, אשר הגן על חצור מפני הפלישה, זמן קצר לפני גירוש בבל ותום ממלכת ישראל. משם הדרך ממשיכה ומתפתלת על פי השילוט עד עתיקות התל.

 

ארמונות וחומות

התל מחולק לעיר עליונה האקרופוליס, המשתרעת על פני 120 דונמים, והעיר התחתונה, ששטחה כ- 700 דונמים. זהו התל הגדול ביותר מתקופת המקרא, אשר נחפר במשך שנים ארוכות ועדיין נמצא בתהליך חשיפה. חצור הייתה מיושבת במשך אלפי שנים והחופרים באתר מצאו שכבות שונות מתקופות קדומות. ממלכת חצור השתרעה בימי תפארתה על כ- 800 דונם, יותר מפי 10 משטחה של ירושלים בימי בית ראשון. גם מספר התושבים בחצור העתיקה עלה על מספר התושבים בירושלים של אותם זמנים. בחצור נחשפו ארמונות, אתרי פולחן, חומות מרשימות, שערים, בתים, מחסנים ומפעל מים מרשים.

 

גן לאומי תל חצור     צילום: דורון ניסים

 

 

מעשה ידיו של שלמה המלך

תחילת הסיור בשער העיר ובחומת הסוגרים. השער מיוחס לתקופתו של המלך שלמה (במאה ה-10 לפנה"ס). הארכיאולוגים מקשרים את הממצאים הארכיאולוגים עם הפסוק מספר מלכים א' פרק ט' פסוק טו: "וזה דבר המס אשר העלה המלך שלמה לבנות את בית ה' ואת ביתו ואת המילוא ואת חומת ירושלים ואת חצור ואת מגידו ואת גזר".

 

על פי פסוק זה שלמה המלך בונה את בית המקדש, את ביתו ואת ירושלים. בשלב השני הוא מתפנה להקים את חצור - החולשת על הכניסה לעמק החולה, מגידו - החולשת על הכניסה לעמק יזרעאל, וגזר - החולשת על עמק איילון. כל האתרים האלו נחפרו ושער דומה שזכה לכינוי "השער הישראלי" נמצא גם בהם.

 

ארמון בן 3000 שנים

צועדים לאורך השביל ומגיעים אל מבנה גדול ומקורה. מקיפים את המבנה מכיוון דרום ויורדים במדרגות האבן, ממשיכים עם השביל ומגיעים אל ארמון מלכי כנען. הארמון שופץ ונוספו לו גג וריצוף כדי להגן עליו מפגעי מזג האוויר. הארמון הוא בן למעלה מ-3000 שנים וניתן לראות בבסיס המבנה אבני בזלת גדולות. במבט מקרוב ניתן לראות כי הן סדוקות, בשל השריפה הגדולה שהתרחשה בו בעת העתיקה.

 

גן לאומי תל חצור     צילום: דורון ניסים 

 

מפעל מים ותצפית פנורמית

מפעל המים של חצור, שנבנה כנראה בימי אחאב, גדול ומרשים במיוחד. מטרת המפעל הייתה להעניק לתושבי העיר אספקת מים סדירה גם בימי מצור, מבלי שיאלצו לשאוב מים מן המעיינות שמחוץ לעיר. מהנדסי חצור הקימו מפעל השוכן כולו בלב התל, לאחר שחצבו פיר לעומק 45 מטרים עד למפלס מי התהום.

 

בהמשך הביקור מתגלים אוצרותיה של העיר העתיקה והמסלול המעגלי מגיע עד החייל האחרון. כאשר מטפסים ועומדים בסמוך לדמותו, ניתן להשקיף אל הנוף המקיף את התל ולהבין את הנקודה הטופוגרפית החשובה שממנה העיר חולשת על המפתח הדרומי של עמק החולה. למרות חוזקה ומיקומה לא הצליחה חצור לעמוד בפני הסכנה שהגיעה מהצפון ובשנת 732 לפנה"ס היא נכבשת על ידי תגלת פלאסר. תושבי העיר גולים מארצם, ממלכת חצור נופלת ובשנים שלאחר מכן תושביה מועטים.

 

אל גן לאומי תל חצור מגיעים מכביש 90 דרך צומת מחניים. סיורים מודרכים בתיאום 3639*

 

|
|
|
|
|