סקי וטיולים בעמקים

מאת: עינת לוי

 

חוסר העקביות של מזג האוויר והמחסור בגשמים אמנם מדאיג, אבל הזיגזוג הזה הטיב עם מראהו של עמק  יזרעאל ועכשיו הוא יפה שבעתיים. אירוס הגלבוע בשיא תפרחתו, שדות העמק נצבעו ירוק, השמיים מלאי תקווה והמרחבים שטופי שמש.  זה הזמן לצאת ולטייל באזור הגלבוע.

 

הגן היפני         

בקיבוץ חפציבה שוכן לו הגן היפני, מוותיקי הגנים היפנים בישראל. את הגן הקימו בשנת 1975 אנשי כת המקויה, תנועה יפנית נוצרית, כמחווה לקיבוץ המארח את האולפן שבו הם לומדים עברית. הוא נבנה על טהרת הזן ובו נחל יבש, עגורים, פנסים, בריכה, גשרון, פינת מדיטציה ומאפיינים נוספים של גני זן יפנים. זן הנו דרך דתית שהתפתחה ביפן שבה אפשר להגיע אל האלוהים דרך הטבע והדברים הפשוטים של החיים.

 

גן זן יפני צריך להיות קשור לסביבה שלו והגן בחפציבה הוא אכן כזה. החלק הגבוה שבו פונה כלפי הגלבוע, שמתנשא בתלילות ובתפארת מעליו. בחלקו הגבוה של הגן נובעים מים אל תוך בריכה למרגלות סלע שמסמל את ההר הראשוני היפני. זהו הר סומרו, המחבר בן שמיים וארץ. שם מתחיל הכול, מהמים הראשוניים, מההבדלה בין מים לארץ, בין מים לשמיים ממעיין החיים.

 

גן זן יפני בקיבוץ חפציבה (צילום: יח"צ) 

 

ליד הבריכה וההר הראשוניים נמצא פנס גדול, פנס יפני מסורתי, מסביב לו שלושה סלעים ולידו צמח ציקס גדול. הפנס מסמל את האור הראשוני של הבריאה, אך הוא גם משמש לזיכרון, זיכרון של פרופסור טשימה, שהוא המקור של האור. הציקס הסמוך מסמל את איכות האש. שלושת הסלעים מסמלים בגן יפני מסורתי את שלושת היסודות של היקום: האדמה השמיים והאדם.  

 

מהבריכה הראשונית והפנס שלידה זורמים המים דרך סדרה של מפלים, בריכות וערוצים אל בריכה בתחתית הגן, בה בולטים מהמים מספר סלעים, על אחד מהם 2 עגורים. בריכה שיש במרכזה סלעים מסמלת את גן העדן היפני, האיים המבורכים שבין 7 הימים. המסלול של המים, אם כן, הוא מסלול החיים: מהתחלת החיים, מהמעיין והלידה, ועד המוות וההגעה (או אי ההגעה) לגן העדן. המסלול הזה יכול להיות מסלול הזרימה הטבעית, שהוא זרימת הנחל, אך יכול להיות גם מסלול השביל הכבוש. אכן, שביל אבנים מחבר את הבריכה הראשונית שלרגלי הפנס והסלע לבריכה הגדולה התחתונה שבה האיים והעגורים.

 

בצד הגן ישנה סוכה יפנית מסורתית בה ניתן לשבת. במעלה הגן ישנה מערה המשמשת מקום תפילה והתכנסות. על הגן משקיף בית יפני מסורתי המשמש כמקום לינה לחברי המקויה הבאים לארץ.

 

איך מגיעים: נוסעים על כביש 71 מעפולה לבית שאן; בצומת השיטה פונים דרומה לכביש 669 עד לפנייה לקיבוץ חפציבה.

 

סקי בגלבוע (האתר נסגר)

אוהבי הסקי יכלו ליהנות עד היום ממשטחים לבנים לגלישה בחרמון או בחו"ל. מעכשיו אפשר לגלוש גם באתר סקי גלבוע. סקי בגלבוע הוא אתר הסקי המלאכותי הראשון מסוגו בישראל. האתר נולד כחזון של בעלי חברת "יעקב יעקב ובניו", חברות פיתוח הנדל"ן, שביקשו לשלב את אהבתם לסקי עם אהבתם לבילוי בטבע, באמצעות הקמת עוגן תיירותי אזורי באווירה אירופאית. חזון שהגשמתו ארכה כ-10 שנים.

 

סקי לכל עונה, סקי גלבוע (צילום: יח"צ) 

 

המקום ממוקם על מורדותיו הצפוניים של הר הגלבוע ומאפשר לאורחיו לגלות את ההנאה הטמונה בספורט הסקי. האתר כולל מסלול גלישה באורך 230 מטרים, ומסלול נוסף באורך 80 מטרים שיהווה בית ספר לגולשים מתחילים. אפשר להתאמן בו ולשפר את הביצועים בכל מזג אוויר ובכל ימות השנה.

 

הוא מציע גם אטרקציות תיירותיות, המשלבות פעילויות נופש ואקסטרים, אישיות ומשפחתיות. בין הפעילויות: רכבל, טיולי ג'יפים ואופניים בשבילי הגלבוע במסלולים מעגליים המתחילים ומסתיימים באתר, מסעדות, בתי קפה וגלידרייה, 75 דונמים של חנויות בוטיק, הפעלות וסדנאות לכל המשפחה בנושאי טבע בריאות ואיכות חיים במתחם "טבע התבלין", שירותי מידע על טיולים באזור.

 

שעות פעילות: שני-רביעי, 18:00-11:00. חמישי, 20:00-11:00, שישי, 17:00-11:00 ושבת 18:00-11:00. טל. 073-2510000

 

איך מגיעים: ימינה בצומת מעלה גלבוע ובפניה הראשונה שמאלה, לסקי בגלבוע

 

כתף שאול

כתף שאול, נקראת על שמו של שאול המלך שנפל בקרב נגד פלישתים על רכס הגלבוע והיא אחת הפסגות הבולטות של הגלבוע. גובהה הוא כ-300 מטרים מעל פני הים ואילו העמק שלמרגלותיה נמוך בכ-70 מטרים מגובה פני הים, כך שהיא מספקת גובה של 370 מטרים לתצפית מרהיבה על העמק.

 

תצפית על העמק מכתף שאול (צילום: יח"צ)

 

ממרומי כתף שאול נפרסת תצפית אל עמק חרוד וסביבותיו, אל הגליל ורכס הגלעד. קק"ל פיתחה במקום דרכי גישה, חניונים גדולים ומוסדרים, מגרש משחקים לילדים, פינות פיקניק ושבילי טיול רגליים. האתר משמש לגלישה בגלשני רוח ומצנחי רחיפה.

 

איך מגיעים: מכביש 675 דרך צומת כביש נוף הגלבוע.

 

מצפה יוס ודוד

מצפור הנוף יוס ודוד הוקם לזכרו של יוס פלד ממייסדי קיבוץ בית השיטה ומהמובילים בפיתוח החקלאות והמיכון החקלאי באזור. לאחרונה התווסף לשם האתר גם שמו של דוד שושני, איש אדמה, ידידו וחברו הקרוב של יוס. המצפור מתנשא מעל רכס הגבעות מצפון מזרח לקיבוץ בית השיטה, שממנו נפרס נוף מרהיב אל רכסי הגלבוע, הכרמל, גבעת המורה, הר תבור, הרי הגליל, החרמון רכס הגלעד ושדות העמק.

 

קיבוץ בית השיטה נושא שם תנ"כי הנזכר בספר שופטים כאחד המקומות שבהם עברו המדיינים במנוסתם מפני השופט גדעון בעת הקרב המכריע שהתנהל נגדם בעמק. מהמצפה ניתן לראות את שדה המערכה כולו ואתרים נוספים הנזכרים בסיפורי התנ"ך. בסמוך למצפה מצוי חניון מטיילים בצל עצי חרוב.

 

מצפה יוס ודוד (צילום: יח"צ)

 

איך מגיעים: דרך קיבוץ בית השיטה, או בדרך הנוף המחברת בין גבעת המורה לרמות יששכר ועוברת דרך בקעת צבאים, אזור התעשייה פארק צבאים עד כביש 90 בבקעת בית שאן. הכניסה לדרך הנוף מכביש 71 בצומת שדה נחום. נוסעים עד אזור תעשייה פארק צבאים ובהמשך דרומה עפ"י השילוט. גישה נוספת קיימת מכביש 617 מול הכניסה למושב רמת צבי.

 

כוכב הירדן

כוכב הירדן הוא אתר ארכיאולוגי הממוקם בקצה המזרחי של רמות יששכר. במקום שרידים ארכיאולוגיים מתקופות שונות ביניהם חורבות יישוב עברי קדום, שרידיו של מבצר צלבני מפואר ושרידי יישוב ערבי .

 

מבצר הבזלת הוא האיתן והשלם מסוגו בארץ, והיסטוריונים אמרו עליו  כי "אין הוא אלא קן נשרים ומשכן הירח". הוא נבנה במאה ה-12 על ידי הצלבנים בקצה מצוק המתנשא בגובה 550 מטר מעל בקעת בית שאן, ומהווה נקודת תצפית מרהיבה לעבר הירדן,  הרי הגלעד והגולן.

 

רשות הטבע והגנים מקיימת במקום סיורים, פעילויות ואירועים בתשלום. במקום גם תצפית  על תחנת האכלה לנשרים ובסמוך מצוי גן פסלים של האמן יגאל תומרקין, אתר לפיקניק משפחתי, מזנון, חנות ושירותים.

 

איך מגיעים: בכביש היוצא מכביש  90 בקטע שבין הקיבוצים נווה אור וגשר.

 

|
|
|
|