צלם: רונית סבירסקי
צל תמרים – ח'אן מדברי חדש בקיבוץ יהל מציע שפע של צל, מים ואוכל
צלם: רונית סבירסקי
סולמות וגשרים
צלם: רונית סבירסקי
שף מסעדת "כפות תמרים" בפעולה

לנוח בצל התמרים

מאת: רונית סבירסקי

 

בראשית היה כושי בקילומטר ה-101 על כביש הערבה. נלחמנו בצמא וברעב עד יטבתה ושם ציננה את נפשנו גלידה איכותית שהמתיקה את גלולת הכביש הבלתי נגמר עד אילת. בעשור האחרון הפציעו בישימון המדברי ספלי אספרסו מקצועיים, המבורגרים, חנויות נוחות וחניוני דרכים. האחרון שבהם "צל תמרים", הממוקם בכניסה לקיבוץ יהל 70 קילומטרים צפונית לאילת, מצטרף לחגיגה לקראת פסח 2013 בדמות ח'אן מדברי מעוצב כנווה מדבר.

 

הכניסה למתחם מעוצבת כח'אן דרכים עתיק (צילום: רונית סבירסקי)

 

גשרים על מים צוננים

המבנה, שעוצב על ידי האדריכל והיזם יואב איגרא בשיתוף עם האדריכל דני בר קמה, מתנשא למרחוק בגובהו ובצבעו. מגדל תצפית שמזכיר את המבנים הארכיטקטוניים העתיקים שנבנו על דרך הבשמים בעת העתיקה. צבע החמרה האדמדם נראה כמו מגדלור שקשה להתעלם ממנו כשעוברים על הדרך. הפתח המקומר מוביל את תוך מתחם שיוצר חצר פנימית רחבת ידיים שנראית כאילו צפה על פני אגם מים. גשרים, דקלים, שיחי מדבריים ופרגולות עץ משלימים את התמונה המדברית שיוצרת ח'אן דרכים טיפוסי. מכל עבר נישאים רכסים צהבהבים, גבעות חשופות ועצי שיטה שמשלימים את תמונת הנוף המדברי.

 

החומרים המודרניים מהם בנוי המקום מקנים לו את האווירה העכשווית. גשרי מתכת, טיח אלסטי שתוכנן כספסלי ישיבה ותוחם את אזורי הגינון, פרגולות עץ, שולחנות וכסאות שמתאימים כריהוט גן ודוכני שוק כפרי. אגם המים פועל בשיטה אקולוגית וממוחזרת. מערכת טכנולוגית חדשנית מעלה את המים אל גג המבנה ובכל מספר דקות מופעלים מתזי מים שיוצרים מסך לחות מרענן ומזכירים את שיטת הקירור "הדזרט קולר" שהייתה נהוגה באילת במאה ה-20.

 

פרגולות צל ואגם מים על רקע נופי המדבר (צילום: רונית סבירסקי)

 

מתקני משחק לילדים

מתחם מיוחד רחב ידיים ומקורה בפרגולת עץ מציע מגוון של מתקני משחק לילדים. טרמפולינות קטנות, גשרי טיפוס ונדנדות. השטח המקיף את הח'אן פותח והוקצה על ידי קק"ל לצורך פיקניקים ואתנחתא לקבוצות. לבד מעצי דקל הוצבו במקום ספסלים ושולחנות עץ. בעתיד יצאו מהמקום סיורים מודרכים על ידי מדריכי קק"ל את אתרים ונחלים סמוכים.

 

חנויות נוחות ומסעדות

המסר הכללי של המקום משדרג אקולוגיה ושמירה על הטבע. באגם גדלים צמחי קנה וחבצלות מים וביניהם שטים דגי קוי צבעוניים. שיחי רוזמרין ממלאים את האוויר בניחוחם ופרחי עונה רעננים מוסיפים צבעוניות. בתוך המבנה שולבו חנויות ומתחמים שונים שחלקם יפתח עוד לפני חג הפסח והאחרים עד תחילת חופשת הקיץ. בין החנויות ניתן למצוא את חנות הנוחות Sogood, חנות Sea of Spa למוצרי ים המלח ושוק איכרים שמתחלף מידי יום חמישי. בתחום הקולינרי נפתח סניף חדש של מסעדת "כפות תמרים" שפועלת כבר שנים רבות בקיבוץ אילות ומציעה תפריט עשיר של מאכלים ותבשילים. בנוסף, נפתחו סניף של רשת קקאו, מסעדת בשרים מהירה "השיפודיה" וגלידרייה של דלי קרים. בחג הפסח ובחול המועד יוגשו במסעדות "כפות תמרים" ו"קקאו" מנות כשרות לפסח.

 

משחקים לפעוטות (צילום: רונית סבירסקי)

 

בעתיד יכלול המתחם את "בית התמר", מתחם המספר את סיפורה של החקלאות באזור ובו תוצג תוצרת אמני וחקלאי האזור. יהיה מתחם לילדים "המשחקייה", יוצעו טיולי ג'יפים וטרקטורונים ושירותי נוחות נוספים. ההחלטה שלא לשלב במתחם תחנת דלק נובעת מהקונספט של שמירה על הטבע ואוויר נקי. גם אם יוחלט להקים במקום תחנת תידלוק, לדברי המקימים, היא תהיה קטנה  ותוצב בפינה מרוחקת כדי לא לפגוע באיכות ובמראה המקום. יוזמי האתר הם אנשי קיבוץ יהל והוא הוקם בסיוע מענקים של הJNF-USA, הקק"ל, משרד התיירות ומשרד החקלאות ופיתוח הכפר.

|
|
|
|
|