צלם: רועי קן-תור
פארק נאות קדומים - בחזרה אל תקופת התנ"ך וחגיגה בפסח
צלם: רועי קן-תור
פריחת כליל החורש בוורד-סגול
צלם: רועי קן-תור
צמחים ועצים שמשחזרים את ימי קדם
צלם: רועי קן-תור
צמח הארטישוק מלבלב
צלם: רועי קן-תור
שרכים ושיחים מיוחדים
צלם: רועי קן-תור
עצי השקד בפריחה

נאות קדומים – פסח, אביב ופריחות

באזור יער בן שמן, חבויה שמורה מעולם אחר. "נאות קדומים" מחזירה את מבקריה במסע מרתק אל ארץ התנ"ך. באביב משתוללת הפריחה, עצי ארץ ישראל מלבלבים ובשמורה מכינים פעילות מיוחדת לחג הפסח בסימן העלייה לרגל, סדנאות והפעלות לכל המשפחה

 

חוויה תנ"כית בניחוח ארץ ישראלי

פארק "נאות קדומים" הוא כמו תיאטרון ענק שמשחזר לעיני המבקרים את ארץ ישראל לפני אלפיים שנים. 2500 דונמים שמשתרעים בלב הטבע הירוק של יער בן שמן משמרים ומשחזרים את החיים, החי והצומח בארץ התנ"ך. מראות נופי הארץ הקדומה ותופעות הטבע שאפיינו אותה. השבילים הציורים עוברים בין כרמי ענבים וזיתים, מטעי רימונים ועצי תמר גבוהי צמרת. חולפים על פני בריכת מים צלולה מוקפת קנים וסוף, צועדים לצד שדות דגן הנעים ברוח ונעצרים להביט בגורן עמוסת אלומות שזה עתה נקצרו.

 


חוויה משפחתית בנאות קדומים (צילום: מוריה בארי שלויין)

 

זוהי שמורה ייחודית מסוגה בארץ ובעולם שהצליחה לשמר סוגי צמחי בר, שיחים ועצים המייצגים את אזורי הארץ השונים ואת בעלי החיים המזוהים עם תקופת המקרא.לכל אחד מאזורי השמורה מאפיינים מיוחדים. כמה מהם משקפים נושאים מן המקורות, כגון: "גיא שיר השירים", "כרם ישעיהו" ו"אזור שבעת המינים". אזורים אחרים מייצגים חבלי-ארץ כפי שהם מוזכרים בכתבינו העתיקים, כגון: "גאון הירדן", "בקעת יריחו עיר התמרים", "יער השרון" ו"ראש הכרמל".

 

אביב של פריחות

עונה זו של אביב בנאות קדומים היא חגיגה מסעירה של פרחים ופריחות. מרבדי כלניות, לצד רקפות, נרקיסים הפזורים ברחבי השמורה, ריח פריחת עצי השקד, סגול-ורדרד של כליל החורש, שלל  נוריות באדום-כתום, מרבדים צהובים של חרציות ואל כל אלה מצטרף ניחוח עץ התאנה שחונטת את פגיה. אוסף משגע וססגוני של צבעים וניחוחות. חגיגת הטבע הזו בשילוב מתקני החקלאות וסיפורי התנ"ך הם אטרקציה נהדרת לכל המשפחה ובמרחק נסיעה קצר מתל אביב או מירושלים.

 


גבעת המנורה (צילום: רועי קן-תור)

 

חג הפסח והעליה לרגל

אירועי חג הפסח ב"נאות קדומים" הם בסימן "חגיגות האביב" ויערכו בין התאריכים 18-16 באפריל. השנה, הפעילות תתמקד בסיפורי עולי הרגל מימים עברו. זוהי חווייה לכל המשפחה שכוללת סיור - סיפורו של העולה לרגל הנרקם לאורך מסלולי פעילות חווייתיים וצבעוניים המפגישים את המטיילים עם דמויות ופעילויות של בעלי מלאכה קדומים כגון: קליעת סלים, רקיחת צבעים ואריגת בדים.

 

אורגת בדים, מפעילויות פסח בנאות קדומים (צילום: אילן מלאכי)

 

בנוסף למפגשים השונים יתקיימו שפע פעילויות: סדנת יצירה ברוח הווי העולים לרגל, מופע מוסיקלי, מתחם הרפתקאות וחבלים, מתחם ג'ימבורי ושעשועים לקטנטנים, מטבעה משוחזרת למטבעות (בתשלום) וטחנת קמח המונעת בכח המים. בנוסף, תיורית-רכבת השמורה בסיור מרתק בין מתקנים חקלאיים עתיקים ונופי אביב מרהיבי עין.   (הסיור בתיורית הינו בתוספת תשלום). הפעילויות יערכו בימים רביעי-חמישי, 17-16 באפריל בין השעות 16:00-09:00 ובשישי, 18 באפריל עד 13:00.

 

מתכננים הרפתקה למשפחה

בשמורה שוקדים בימים אלו על חווית ביקור חדשה למשפחות - "משפחה בהרפתקה"

"משפחה בהרפתקה" (שם זמני) היא למעשה טיול והזמנה להכיר את חיי היומיום של המשפחה בתקופת התנ"ך. זהו טיול עצמי משפחתי במסלול מחודש שאורכו כ-1.2 ק"מ בכביש משולט ונגיש המותאם לעגלות ולילדים. המסלול כולל כתבי חידה בכתב עברי קדום, משימות ופעילויות העונות על שורה של שאלות מסקרנות ביניהן: איך חיו משפחות בימי קדם? מה אכלו? במה שיחקו? האם באמת כל כך שונה מחיי משפחה היום? חלק מהמסלול יופעל כבר בחוה"מ פסח ובהמשך יותקנו בשטח שלטים ומשימות, כמו גם מערכת תמיכה סלולרית, שתכיל את כל המידע הדרוש, כתבי החידה והמשימות.

 

בין הבריכות (צילום: באדיבות ארכיון נאות קדומים)

 

מסלולי טיול עצמי

בשמורה קיימים מסלולי טיול למבקרים שרוצים לטייל באופן עצמאי.

 מסלול א'  - השוק הבית הלב - אל גבעת ספרות החכמה והכפר הקדום. החכמה האנושית המתוארת בספרות חז"ל מתגלה במפגש עם צמחיית הארץ.

מסלול ב' - תוכו רצוף אהבה  -  בעקבות שיר השירים. בין ערוגות הבושם וכרמי הגפן הליכה בעקבות תיאורי הטבע.

מסלול ג' - תחת גפנו ותחת תאנתו - אל ארץ שבעת המינים מה מייחד את קבוצת שבעת המינים מעצי פרי אחרים שבהם נתברכה הארץ.

מסלול ד' - אדם וסביבה  - תפיסות אקולוגיות בתנ"ך. על תמורות בנוף ושיקום אקולוגי

של מאגרים ושיטות לחיסכון במים כיצד התפתחה החקלאות מימי נח ועד ימינו.

מסלול "התחייה"- מסלול מונגש המותאם לאוכלוסיה הזקוקה לדרך קלה, נגישה, המאפשרת הליכה נוחה ושימוש בעגלות מכל סוג. במסלול זה מוצבות נקודות עצירה למנוחה וכן מעקה תמיכה לכל אורכו.

 

ויש גם את האפשרות של מגוון טיולים "בתפירה אישית" (tailor made) שהם טיולים אישיים לכבוד יום הולדת או מתנת נישואים. הטיולים מתוכננים יחד עם המשפחה והחברים בהתאמה לתאריך הלידה, או תכונות האופי  עם דגשים שמתאימים לחתן או לכלת האירוע, לעונת השנה, הטבע ועולם הצומח, פרשת השבוע וכל סוג של אירוע. ניתן לשלב פריסת שטח של ארוחת פינוקים, מוזיקה  או שחקן-מדריך.

 

נוף קדומים שלווה אינסופית (צילום: מיכל עירון לובין)

 

שמורת 'נאות קדומים' פתוחה לקהל הרחב בימים ראשון-חמישי החל מהשעה 8:30 ועד 16:00 וביום שישי – עד 13:00, לפרטים: טל 08-9770777, אתר אינטרנט www.n-k.org.il

 

 

|
|
|
|
|