פסח ופסחא בירושלים – בעקבות השבוע הקדוש

 

סיורים בהשראת חג הפסח היהודי וחג הפסחא הנוצרי בעיר העתיקה, בשכונת נחלאות הציורית וסיור בעקבות ספר הספרים עם אבשלום קור עם מיטב מורי הדרך של "בית שמואל"

  

 

  

יום א' של כפות הדקלים – תהלוכות לציון תחילת השבוע הקדוש

'יום ראשון של הדקלים' מציין את כניסתו של ישוע לירושלים למסכת חייו האחרונה. ביום זה נערכת תהלוכה ססגונית ממרומי הר הזיתים לעבר כנסיית סנטה אנה מלווה בשירה וכפות תמרים בידי החוגגים. תתקיים הרצאה קצרה לפני היציאה הסיור שיודרך על ידי מויש מעוז.

מחיר הסיור כולל הקפצה באוטובוס, שימוש באזניות שמע וכניסות לאתרים. יש לבוא בלבוש צנוע.

מתי: ראשון, 13 באפריל, 11:30

מחיר: 115 שקל

לפרטים: 02-6203461/606

 

יום ראשון של הדקלים

 

סיור גגות, שווקים ובעלי מלאכה בעיר העתיקה

סיור מודרך עם אריאל בן גיגי על גגות ירושלים, הכולל תצפיות מיוחדות. הסברים על קדושת ירושלים לדורותיה תוך סיור סביב המבנים והסיפורים ביהדות, בנצרות ובאסלאם - שלוש הדתות המתחרות על יופיים של מבני הדת שלהן בירושלים. מסיירים בשווקים הומים וצבעוניים, בהם פועלים בעלי מלאכה ייחודיים שמקצועם הולך ופס מן העולם. הסיור מהווה חגיגה של חושים ואווירה וכולל תצפיות, ריחות, צבעים וטעימות.  בין האתרים: תצפית מרחבת שער יפו, תצפית גגות שווקים מרהיבה אל עבר הר הבית וסמטאות העיר העתיקה, תצפית מרגשת לעבר הכותל המערבי של בית המקדש ועוד תצפיות נסתרות מן העין. הסיור  כולל כניסות לאתרים וטעימות, יש לבוא בלבוש צנוע.

מתי: רביעי, 16 באפריל, 10:00

מחיר: 95 שקל 

לפרטים: 02-6203461/606

 

סיור גגות        (צילום: ארכיון בית שמואל)

 

'היינו ילדים וזה היה מזמן' – אל מחוזות ילדותו של יוסי בנאי

סיור נוסטלגי בהדרכת דביר סורמלו יערך ברחובות ירושלים בעקבות ילדותו וחייו של יוסי בנאי. חוזרים אל הצבעים והקולות, אל ה-'עיניים התמימות והגדולות', אל השכונה, אל בית הכנסת והשוק. האתרים, הסיפורים והשירים של יוסי בנאי בסיור באווירה ירושלמית במרכז העיר ונחלאות.

מתי: רביעי, 16 באפריל, 13:30

מחיר: 95 שקל

לפרטים: 02-6203461/606

 

קדושה בצל הסהר – סיור בהר הבית

סיור מרתק יערך בנתיבי האסלאם בירושלים. ביקור בהר הבית, המשמש מוקד רוחני במסורות שלוש הדתות, התרשמות מפניני האדריכלות המוסלמית ברח' השלשלת ושוק עושי הכותנה, המדרסות, המשרביות, הסבילים ועוד. כל זאת בסיור מיוחד בצל קדושת הסהר. יש לבוא בלבוש צנוע.

מתי: רביעי, 16 באפרילחמישי, 17 באפריל, 07:15

מחיר: 95 שקל

לפרטים: 02-6203461/606

 

סיור בהר הבית

 

טקס לא רגיל... – טקס רחיצת כפות הרגליים

המדריכה אסתר סעד יוצאת עם המטיילים בעקבות "טקס רחיצת כפות הרגליים". הסיור יערך ביום חמישי של הפסחא בין מגוון כנסיות בהן משחזרים מעשה זה, בטקס בו הבכיר רוחץ את רגלי הזוטרים, נשמע מה  בין פסח היהודי לפסחא הנוצרי ונתלווה למאות צליינים מרחבי העולם הנוהרים לעיר הקודש ליטול  חלק במגוון טקסים ייחודים לשבוע מורכב זה. יש לבוא בלבוש צנוע. הסיור כולל אוזניות שמע.

מתי: חמישי, 17 באפריל, 14:00

מחיר: 110 שקל

לפרטים: 02-6203461/606

 

נחלאות וטעימות למשפחות

סיור מודרך למשפחות בנחלאות ושוק מחנה יהודה עם רויטל צדקה. מי זה יודה  ואיפה ה"מחנה" שלו? מי הפחיד את מי ב"אבוללה" , מי הקפיץ את מי ב"אבויויו" ושיחק בעג'ואים? כמה באסטות של בנדורות יש בשוק ומה מוכר רחמו - אלל'ה ירחמו? על כל השאלות והקושיות הללו יענו בסיור משעשע המותאם לכל המשפחה בשילוב תיאטרון שטח, מוסיקה, משחקי רחוב ירושלמיים, חידות מנחות ובעיקר - טעימות מאוד טעימות.

מתי: חמישי, 17 באפריל, 15:00

מחיר: ילד – 79 שקל,  מבוגר – 89 שקל

לפרטים: 02-6203461/606

 

עם הד"ר אבשלום קור – בעקבות ספר הספרים

הסיור יפתח בגן הפעמון, שם יתוודעו המטיילים לפסוק מספר ויקרא החקוק על הפעמון; ביקור במלון "המלך דוד" – והסברים על פשר "העיר שחוברה לה"  מתְּהִלִים; ממשיכים אל הבריכה ליד קברי בית הורדוס עם השיר  "מים לדוד המלך" שיסודו בשמואל ב'; הצצה ל"משכנות שאננים" ו"ימין משה" עם הסברים על הקשר בין משה ("כל הכבוד לשר") מונטיפיורי ורעייתו יהודית לבין רחל אמנו בספר בראשית. ירידה לגיא בן הינום – וסיפור ההתדרדרות של מנשה מלך יהודה; עליה לשער יפו ושחזור איך הביאו לשם את ארזי הלבנון לבית המקדש. חותמים בשיר "שומר החומות": "כן, כן, מי חלם אז בכיתה, שלמדנו לדקלם 'על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים' שיום יגיע ואהיה אחד מהם...". יש לבוא בלבוש צנוע.

מתי: שישי, 18 באפריל, 10:00

מחיר: 140 שקל

לפרטים: 02-6203461/606

 

יום שישי הטוב

המדריך מויש מעוז יצא עם המטיילים בעקבותיום שישי הטוב שנחוג בעדות הנוצריות המערביות בתהלוכות לאורך דרך הייסורים בניסיון לשחזר את שעותיו האחרונות של ישוע ממקום משפטו ועד קבורתו. מצטרפים לצליינים העולים לירושלים ולעיתים משחזרים את מסע 'ישוע' עם הצלב. מלווים אותם לאורך 'דרך הייסורים' שסופה באתר הצליבה בכנסיית הקבר. הסיור כולל  אזניות שמע, צפוי  דוחק בעיר העתיקה.  יש לבוא בלבוש צנוע.

מתי: שישי, 18 באפריל, 10:00

מחיר: 95 שקל 

לפרטים: 02-6203461/606

 

מוצאי שבת האור

מידי שבת בפסחא משחזרות הכנסיות את ירידת האש הקדושה ואת רגע חזרתו של ישו לתחייה. סיור בשבת מיוחדת זו בעיר הקודש יערך בהדרכתה של אסתר סעד. ביקור בכנסיית הקבר ובכנסיה הרוסית בהר הזיתים. יש להגיע בלבוש חם וצנוע: נשים עם מטפחת לכיסוי הראש (ולא כובע), שרוולים ארוכים וחצאיות, גברים עם מכנסיים ארוכים ושרוולים ארוכים. המחיר כולל אוזניות שמע והקפצה באוטובוס.

מתי: מוצאי שבת, 19 באפריל,21:30

מחיר: 110 שקל

לפרטים: 02-6203461/606

 

פסחא בירושלים

סיור בהדרכת מויש מעוז שיפתח בהרצאת מבוא קצרה אודות חג הפסחא וימשיך בסיור בנתיב יייסוריו, צליבתו ותחייתו של ישוע - לאורך אתרי דרך הייסורים - ויהדולורוזה. יערך סיור מקיף בכנסיית הקבר, כנסיית התחייה המצויה באתר צליבתו, קבורתו ותחייתו של ישוע ביום א’ הוא יום הפסחא. מתלווים לצליינים המציינים בהתרגשות את תחיית ישוע כניצחון על המוות - חג גדול וחשוב בנצרות. הסיור כולל אוזניות שמע, יש לבוא בלבוש צנוע.

מתי: ראשון, 20 באפריל, 08:30 (יום ארוך)

מחיר: 110 שקל 

לפרטים: 02-6203461/606

 

פסחא בירושלים

 

צוננת ונסתרת

הסיור יערך במספר חללים תת-קרקעיים נסתרים ברחבי העיר העתיקה שבדרך כלל אין מגיעים אליהם. נכנסים למערה ענקית המצויה מתחת לעיר ולה היסטוריה מסתורית ומפתיעה, פוסעים בכיכרותיה של איליה קפיטולינה, עוברים ליד בריכת ענק החבויה במעמקי מנזר ומקבלים הסברים כיצד ומדוע דחסו את תיבת נוח למעמקי כנסיית הקבר. המסלול יעבור במערת צדקיהו, מנזר האחיות ציון, חללים מתחת לדרך הייסורים, כנסיית הקבר.

מחיר הסיור כולל  כניסות לאתרים, יש לבוא בלבוש צנוע.

מתי: שני, 21 באפריל, 10:00

מחיר: 110 שקל

לפרטים: 02-6203461/606

 

מרסבא

 

המדבר של עיר הקודש – סיור ברכב מדברי מיוחד

סיור מודרך על ידי מויש מעוז יצא ברכב מדברי מיוחד בנתיבי דרכו של סבאס, גדול נזירי מדבר יהודה. הסיור יעבור בנופי המדבר בין חמוקי הקירטון אל קניון נחל קדרון, בו התבודדו בעבר ובהווה נזירים רבים ובראשם סבאס.יציאה מירושלים, אל המדבר, עליה אל ראשו של "הר העזאזל" –הוא ג'בל מונטאר, לתצפית  מירושלים אל ים המלח ומגבול השומרון עד ערד. משם ממשיכים לעבר קניונו המרשים של נחל קדרון לתצפית על מנזר המרסבא, חוצים את הנחל ומנסים להיכנס אל המנזר (רק הגברים שבקבוצה). סיום בתצפית ראס פשחה המרהיבה. הסיור כולל נסיעה ברכב מדברי מיוחד. יש לבוא בלבוש חם וצנוע.

שימו לב: הכניסה למנזר המרסבא לא מובטחת, מותרת לגברים בלבד.

מתי: שבת, 3 במאי, 08:30 (יום ארוך)

מחיר: 290 שקל

לפרטים: 02-6203461/606

 

לפרטים ולהרשמה: 02-6203461/606

או באתר האינטרנט של בית שמואל: www.beitshmuel.co.il

 

|
|
|
|
|