צלם: עמית גרון
מוזאון תל אביב לאמנות
צלם: יוסי צבקר
70 מוזאונים יפתחו חינם ביום המוזאונים הבין-לאומי
צלם: טל ניסים
מוזאון נחום גוטמן תל אביב
צלם: יח"צ
מוזאון העלייה הראשונה זכרון יעקב
צלם: יח"צ
מוזאון החאן חדרה
צלם: יח"צ
מוזאון מגדל דוד חיזיון אור קולי

מוזאונים פתוחים

 

יום המוזאונים הבין-לאומי הוא הזדמנות נפלאה לבקר במוזאונים בכל רחבי הארץ ללא תשלום. כ-70 מוזאונים פתוחים לקהל הרחב עם פעילויות ייחודיות, תצוגות מתחלפות, סיורים מרתקים ותערוכות חדשות. האירוע יתקיים ב-19 במאי ויעמוד בסימן "מוזאונים יוצרים חיבורים"

 

הכול פתוח

לרגל יום המוזאונים הבין-לאומי הנחוג כל שנה ברחבי העולם בחודש מאי, איגוד המוזאונים הישראלי והמוזאונים ברחבי הארץ מזמינים את הקהל הרחב לבקר בכ-70 מוזאונים בישראל ללא תשלום. האירוע מתקיים במטרה לחשוף את העושר התרבותי של המוזאונים, ולקרב את הקהל אל המדע, האמנות, הארכיאולוגיה, העיצוב, ההיסטוריה והתרבות המוצגים במוזאונים, בתצוגות ובתערוכות.

 

מוזאון לתרבות הפלישתים, אשדוד (צילום: אבישי פינקלשטיין)

 

המוזאונים ייפתחו ללא תשלום למבקרים יחידים, משפחות וזוגות, יציגו את תצוגות הקבע שלהם, ויקיימו פעילויות ייחודיות ליום המוזאונים בנושא 'מוזאונים יוצרים חיבורים' (museum collections make connections). חדש וישן מתחברים, דורות מתחברים לשורשים, עבר ועתיד נוגעים ומשתלבים במוזאון.

 

מוזאון הכט, אוניברסיטת חיפה (צילום: שי לוי)

 

יוצרים חיבורים

ביום המוזאונים יתקיימו פעילויות ייחודיות ברחבי הארץ בסימן חיבורים: מוזאון המדע בירושלים יפתח את מתחם הקוביות הכחולות - מתחם לבני ענק מספוג כחול שמאפשר לחבר ולבנות חלומות גדולים במיוחד, ולקראת טיולי הקיץ  יקיים סדנה לבניית סנדלים מבודדים להליכה במדבר שאפשר לקחת ולנעול כבר בדרך הביתה.במוזאון העיצוב חולון מחברים בין עולם הילדים לבין המאיירים, המהנדסים, האדריכלים והמעצבים שיוצרים עבור קטנטנים את סביבת המשחקים האולטימטיבית, מעשירים את הדמיון באיורים בספרים ובונים עבורם מתקני פנאי צבעוניים וכיפיים בתערוכת 'משחקים במוזאון העיצוב'.

 

סדנת כדרות במוזאון כפר סבא (צילום: יח"צ)

 

תערוכות מגוונות

במוזאון הארכיאולוגי בקיבוץ עין דור יפתחו את מבוך השלום – תערוכה אינטראקטיבית המדגישה את השווה ואת השונה בין דעות, טעמים, שפות ואנשים. במוזאון מאנה כץ בחיפה תיפתח תערוכת המאסטרים הגדולים: אמנות יהודית במאה ה-19 שתציג את עבודותיהם הריאליסטיות של הציירים הגדולים שעסקו בחיים היהודיים, בדגש על ההתעוררות הלאומית היהודית.

 

תמונה המוצגת בתערוכה במוזאון העיצוב חולון (צילום: שי אפשטיין)

 

מוזאונים נוספים המשתתפים: מוזאון ישראל בירושלים, מוזאון ההגנה, המוזאון לאמנות ישראלית ברמת גן, המוזאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון, מוזאון ארצות המקרא בירושלים, מוזאון ינקו דאדא בעין הוד, מדעטק המוזאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל בחיפה, המוזאונים הפתוחים בתפן, תל חי ובעומר, המוזאון הימי הלאומי בחיפה, גן המדע ובית חיים ויצמן במכון ויצמן למדע ברחובות,ורבים אחרים(לרשימת הפעילויות במוזאונים לפי אזורי הארץ לחצו כאן)

 

מוזאונים מפעילים

יו"ר איגוד המוזאונים, גב' דורית ווליניץ אומרת: "היום יותר מבעבר, מוזאונים אינם רק 'מציגים' אלא גם 'מפעילים': התערוכות "חיות", מתחדשות ומשתנות, צוברות פיסות תרבות נוספות ומתעדכנות באופן תדיר. באמצעות שימוש בווידאו, בצליל ובמגע, כל החושים מתעוררים לחוויה שמחברת את האדם אל עצמו, אל הסובבים אותו, אל הטבע והזמן. כך לדוגמה מוזאוני מורשת וארכיאולוגיה מחברים את האדם אל אלה שקדמו לו, ומוזאונים לעיצוב מחברים אל החומרים, המרקמים, ואל 'חוויית המשתמש' בכל מה שיצרנו וניצור, אם זה רהיט, כלי מטבח, כיסוי לסמרטפון או מתקני המשחקים לילדים בגינה שליד הבית. כל מוזאון יוצר חיבורים בתחום התוכן הייחודי לו וזו הזדמנות נהדרת להכיר ולהתחבר אל עולמות תוכן מגוונים ומרתקים".

 

מוזאון אדם וסביבה, פתח תקווה (צילום: יח"צ)

 

רשימת הפעילויות המלאה ושעות הפתיחה מתפרסמת באתרי האינטרנט של המוזאונים המשתתפים ביום הפתוח. רשימת המוזאונים מתפרסמת באתר איגוד המוזאונים הישראלי www.icom.org.il

 

על אודות איגוד המוזאונים ואיקו"ם ישראל:

איגוד המוזאונים ואיקו"ם ישראל מייצג את מרבית המוזאונים בישראל ומונה כ-1450 חברים המעורבים בכל תחומי העשייה המוזאלית. האיגוד פועל לקידום מודעות וביקורים במוזאונים, שיתוף פעולה בין המוזאונים בארץ, קידום מקצועי של סגל המוזאונים ובפיתוח קשרים מקצועיים עם מוסדות חינוך ותרבות בארץ ומחוצה לה. האיגוד פועל בזיקה לעקרונות איקו"ם, ארגון המוזאונים הבין-לאומי שמרכזו בפריז ושפועל בחסות אונסקו. איגוד המוזאונים הישראלי הוא האיגוד הלאומי המוכר שמייצג את ישראל באיקו"ם העולמי.

 

 

|
|
|
|
|