צלם: שחר כהן
סיורי יום וסיורי לילה מודרכים בנבכי הסיפורים ההיסטוריים של חבל בנימין
צלם: מירי צח
מגדל הרואה בשילה הקדומה
צלם: שחר כהן
מערכת תת-קרקעית בגבעת היקבים
צלם: שחר כהן
תצפית הכיפה בהר הכוכב
צלם: שחר כהן
צבאים בעמק שילה
צלם: פוטו שישו
החצר התימנית

ביום וגם בלילה - סיורי קיץ בחבל בנימין

 

נסיעה קצרה מגוש דן, מרחק נגיעה מירושלים, שוכן חבל בנימין, חבל ארץ המשלב במערבו אזור גבוה ומיוער ותצפיות מדהימות המשקיפות על כל שפלת החוף, במזרחו נופי מדבר יפהפיים ובהם זורם נחל פרת עם מימיו הקרירים בואכה ים המלח וביניהם – יישובים ציוריים, כרמי יין, יקבי בוטיק, צימרים, גלריות אמנים ומסלולי טיול בטבע ספוג בסיפורים היסטוריים מרתקים.

 

דרך נוף הכרמים (צילום: שחר כהן)

 

תיירות חבל בנימין המכונה "ארץ גיבורי התנ"ך", תקיים בחודשי הקיץ  סיורים מודרכים, גם סיורי ערב ולילה, בימי חמישי לאחר השקיעה ובאוויר הקריר וגם סיורי יום – בימי שישי.

 

הסיורים ייקחו את המטיילים בנבכי הסיפורים ההיסטוריים של האזור, סיפורי מלכים ונביאים, מפגשים עם בעלי חיים וצמחים ותצפיות מרהיבות. הסיורים ברמות קושי שונות, מיועדים למשפחות – גם מטיבות קשב וגם מטיבות לכת ובחלקם משולבות חוויות מוסיקליות ותיאטרליות.

 

גבעת היקבים (צילום: שחר כהן)

 

שילה הקדומה

מידי יום חמישי יתקיים סיור לילי באתר "שילה הקדומה" - העיר הקדומה ששימשה בירת ישראל הראשונה במשך 369 שנה - ובעקבות סוד המשכן, שייפתח בצפייה במיצג המולטימדיה המרהיב ב"מגדל הרואה", אשר מספר את סיפורו של שמואל הנביא ושל חנה אמו ואת סיפורו של עם ישראל  בתקופת המשכן. בהמשכו – סיור ארכיאולוגי לשרידי המשכן, שם יחכה נגן ובאווירה קסומה שסביב ינעים בצליליו.

 

מאירים את העתיקות בשילה הקדומה (צילום: מוריה לבר)

 

הר כוכב

המטיילים יוכלו להירשם לסיור להר כוכב, שם ישמעו על שיטת המשואות – השיטה הקדומה להעביר "הודעת סמס" ע"י הדלקת משואות בראשי ההרים כדי להודיע על בואו של ראש חודש ולתצפית כוכבים ותצפית אורות לבקעת הירדן ולירושלים. כמו כן, יתקיים סיור לאור פנסים לגבעת היקבים, אתר תנ"כי קסום ובו יקבים תת קרקעיים מימי ספר מלכים, מחילות מסתור ממרד בר כוכבא ומעיין קריר. את החוויה המיוחדת יצבע שחקן שיתלווה למדריך וישעשע את המטיילים בסיפורי העת ההיא.

 

תצפית נוף מהר כוכב (צילום: שחר כהן)

 

חאן ענבלים

בחאן ענבלים בנווה ארז, באוהל כיפי ובאווירה מיוחדת יפעל כל חמישי בלילה בית קפה פאב עם ג'אם סשנס מהשקיעה עד הזריחה. בימי שישי תהיה קבלת שבת מוסיקלית בין השעות 15:00-18:00 ומידי מוצ"ש חוויית מלווה מלכה ברוח צעירה – מצאת השבת ואל תוך הלילה.

 

שבת מוסיקלית בחאן ענבלים (צילום: ברוך לן)

 

שישי תנ"כי

מידי יום שישי יתקיימו סיורי נושא שונים המשלבים נופים וסיפורים. תחת הכותרת "שישי תנ"כי" יתקיימו סיורים לאתרים מקראיים כמו קובור באני ישראיל – מצבות אבנים היסטוריות מקרב מכמש, למצודות מימי הבריטים, לעמק שילה בו יצאו הבנות לחולל הכרמים בימי השופטים, לתצפית על מקום כניסת בני ישראל לארץ, לבתי בד ויקבים קדומים, לאמות מים עתיקות ואף ישחזרו את הקרב המבריק בין יהונתן ושאול בפלישתים, כאילו לא חלפו 3000 שנה. בכל אלה ישולבו טעימות של גבינות, יינות, שמני זית ומטעמים של יצרני האזור, טבילות מרעננות במים ומפגשים עם יוצרים ואמנים.

 

תנ"ך, יין ומים

באזור חבל בנימין הכינו יינות מעולים כבר בתקופת המקרא. תעשיית היין נעלמה מנופי הארץ ואחרי מאות שנים שוב מייצרים יין מעולה בחבל בנימין. הסיור "תנ"ך, יין ומים" ייקח את חובבי היין לגבעת ההליסטון, בה יראו מתקן ייחודי בעולם לייצור יין מתוק מהתקופה הרומית. ביישוב קידה יצפו לעבר עמק הכרמים ובקעת הירדן ויבקרו בחלקת מחקר בדרך "נוף הכרמים". לסיום, כמובן, יהיו טעימות של יין משובח וגבינות ביקב גבעות, יקב בוטיק עתיר פרסים שמפתיע שוב ושוב בתחרויות.

 

גבינות ויין במרכז המבקרים של היקב (צילום: שחר כהן)

 

בין האמנים והיוצרים שיפגשו המטיילים בסיורים השונים יהיה צורף מומחה היוצר עד היום יצירות אמנות ותכשיטים מרהיבים בטכניקות הצורפות המסורתיות של יהודי תימן, אמן יוצר חלילים מקנים, משפחה המייצרת מאפים ולחמים נהדרים במאפיה קטנה על אם הדרך, מחלבה בה מייצרים גבינות ויוגורט עיזים מצוינים וכמובן יינות משובחים משלל יקבי הבוטיק באזור.

 

מי שרוצה להאריך את החוויה או לשלב מספר פעילויות מוזמן להתפנק באחד מעשרות הצימרים המעוצבים ויחידות הארוח הקסומות, הצופות לנוף נפלא ומציעות ארוחות בוקר עשירות ואירוח חם ונעים. בכל האזור זורמים מעיינות נחבאים ויש פינות מוצלות וקרירות שאפשר לטייל אליהם להתרעננות, לפיקניק של בוקר או לבילוי שקט בעת שקיעה.

 

הרישום לסיורים במוקד הטלפוני 1-800-34-54-54

או דרך אתר האינטרנט של עמותת תיירות חבל בנימין: www.gobinyamin.org.il

|
|
|
|
|