צלם: ארז צדוק
פסטיבל "אנימיקס" לאנימציה קומיקס וקריקטורה הבינלאומי
"בחן טוב עם בחורות" - גברים בשחור, שחר נבות
"ניקוי ראש", צחי פרבר
סדנת קומיקס סטאנד אפ לילדים עם עמוס אלנבוגן
סדנת ציור גיבורי קומיקס - ארז צדוק

ימים של אנימציה

 

פסטיבל "אנימיקס" לאנימציה קומיקס וקריקטורה הבינלאומי יתקיים השנה בסינמטק ת"א בין התאריכים 9-6 באוגוסט 2014. הפסטיבל מציין 14 שנים להיווסדו, וכמידי שנה מזמן מפגש עם מיטב היצירה החדשה מכל העולם, לצד מבחר מרתק של סרטי אנימציה, סדנאות, מפגשי אמן, תערוכות, פעילויות לילדים ויריד דוכני קומיקס

 

מנקים את הראש

במלאת 40 שנה ל "ניקוי ראש", תוכנית הסאטירה הראשונה מסוגה בישראל, תתקיים מחווה חגיגית. בתוכנית, שלא היססה לפגוע בפרות קדושות ולכוון חיצים ביקורתיים כלפי הממסד וההנהגה הפוליטית בישראל, הופיעו דרך קבע קטעי אנימציה מקוריים, חלוציים ושנונים בשחור לבן. במסגרת אירוע המחווה בפסטיבל אנימיקס יתכנס צוות היוצרים המקורי של הסדרה: מוטי קירשנבאום, טוביה צפיר, יוסי אבולעפיה, יוחנן לקיצביץ, אפרים סידון בהנחייתו של דני קרמן ל"חפיפה משותפת" בה יוקרנו מיטב קטעי האנימציה שהופיעו בתוכנית לצד תערוכה חדשה בה יוצגו עבודות חדשות על "ניקוי ראש".

 

"ניקוי ראש" - מישל קישקה

 

אורחים בינלאומיים

בארי פורבס וסונג' ז'ו קים, אורחים בינלאומיים חשובים בסצנת האנימציה העולמית, יגיעו להתארח בפסטיבל. בארי פורבס, רב אמן בטכניקת הסטופ-פריים מאנגליה, אשר החל את דרכו כאיש תיאטרון, מנהל במה ושחקן, הפך לאנימטור המתמחה בבובות. במפגש עם פורבס יוקרנו קטעים מסרטיו של פורבס ותתקיים שיחה על אנימציה כיום – האנימציות הישנות במפגשן עם הטכנולוגיות הדיגיטליות. כמו כן יחשוף פורבס סודות ותובנות רבות משנים רבות של עשייה אמנותי ברמה הגבוהה ביותר. סונגז'וקיםמסיאול, מנהל הפסטיבל והתוכניות של פסטיבל אנימפקטסיאול, יציג  מבחר מסקרן ומרשים של סרטי אנימציה המשקפים את החברה הדרום קוריאנית.  (לצפייה בסרטון פרומו לפסטיבל)

 

אנימציה ישראלית בבכורה "ענפים שבורים"

 

אירועי קריקטורה וקומיקס:

 

"חצה את הרוביקון" -תערוכת קריקטוריסטים חדשה על דמותו של נשיא המדינה הנבחר ראובן (רובי) ריבלין. הנשיא העשירי של ישראל הוא הנשיא הראשון המגיע לכהונה עם רקע של עיסוק בסאטירה והומור (היה חבר בפאנל התוכנית "אין עם מי לדבר") וכמחווה להיבחרו, יציג פסטיבל "אנימיקס"  תערוכה מאוירת של מיטב אמני הקריקטורה בישראל עם דמותו של האזרח מס' 1 ומסעו הארוך אל משכן הנשיא כפי שהוא מצייר בעיניהם , איש איש בסגנונו.  

 

תערוכת מחווה לאריק איינשטיין. ואחרי שהקדשנו מחווה לנשיא המדינה הנבחר, מיטב הקריקטוריסטים יקדישו גם פרשנות מאוירת במחווה לאריק איינשטיין. ביניהם: מישל קישקה, שלמה כהן, ירמי פינקוס, שי צ'רקה, אורי פינק, עמוס בידרמן, יזהר כהן, ליאב צברי, ליאו אטלמן, נוסקו, אדר דריאן וזאב.

 

"אין הבדל בין ירושלים לברלין" - מקבץ סרטי אנימציה ישראלים

 

ניסים חזקיהו בהרצאה על אחת התופעות הייחודיות בנוף היצירה המקומי, המאפיה ההונגרית – החבורה המיתולוגית של הסאטירה הישראלית שהתגבשה לה בשנות ה- 60. חבורהשלסאטיריקניםיוצאיהונגריהבהם אפריםקישון, טומילפיד, והקריקטוריסטיםדוש,זאבושמוליקכץ. אסף חנוכה, תומר חנוכה ובועז לביא יחשפו בפעם הראשונה במסגרת אנימיקס את ספרם החדש "חמש שנים בקואנלום". בהרצאתו יחשוף אסף חנוכה, את תהליך העבודה הממושך, מאותה ידיעה אקראית בעיתון על זוג ילדים תאומים שהובילו צבא בג'ונגלים של בורמה ועד למוצר המוגמר, דרך העליות והמורדות של הג'ונגל היצירתי.

 

מפגש עם הקריקטוריסט והקומיקסאי גיא מורד: שיחה של העיתונאי רענן שקד עם המאייר המלווה את הטור שלו גיא מורד על סודות היצירה של קריקטורות פוליטיות, רצועות הקומיקס ואיורים הומוריסטיים בעמודי הכלכלה. "גברים בשחור" – מפגש אמן עם הקריקטוריסט שחר נבות  המאייר הראשי של מגזין הגברים "בלייזר" על הומור שחור הקשור לעולמם המצ'ואיסטי של הגברים.

 

 "בחן חפיפניק - גברים בשחור" - שחר נבות

 

אירועי אנימציה:

לראשונה בפסטיבל אנימיקס, תיערך בכורה לשני סרטים ישראלים שטרם נחשפו: "שני ילדים" ו-"ענפים שבורים".

 

"שני ילדים" הוא סרט אנימציה ריאליסטי המספר על ילד ישראלי וילד פלשתיני המשחקים יחדיו על חוף ים משותף לשני העמים. הסרט שהופק ביוזמת הקרן לפיוס סובלנות פיוס ושלום, הינו סרט נאיבי, מלא בתקווה ואמונה. "ענפים שבורים" הינו סרט הביכורים של היוצרת הישראלית, אילה שרוט המבוסס על סיפור חייה של סבתה של היוצרת, מיכל רכטר, אשר עלתה לפני השואה לישראל. במרכז הסרט המשלב אנימציה וצילום חי, ראיון עם הסבתא המעלה שאלות על מהות הזיכרון וכיצד מאורעות כה דרמטיים וטראומטיים יכולים להישאר כזיכרונות ילדות חיובים עם שמחה ויצירה.

 

סרטי אנימציה מסלובניה

 

עוד יוקרנו: "החדר המשותף" שיתוףפעולהביןארבע-עשראנימטורים שבחרו כל אחד קטע מתוך שיר אשר מתאר חוויות התבגרות אישיות ואוניברסאליות ועיבד אותו תוך חופש יצירתי מוחלט. סרטו של הבמאי האיראני עלי סמאדי אהדי, "הגל הירוק" על תנועת המחאה ההמונית באיראן לפני הבחירות לנשיאות ביוני 2009. בגלל הקושי לצלם באופן תיעודי מסודר, מסתמך הבמאי על צילומי מצלמות חובבים וטלפונים של מאות מבין המפגינים המתעדים, לעתים תוך סכנה מוחשית  לחייהם, את האירועים הסוערים והכואבים שחוותה ארצם.

 

יום מיוחד יוקדש לאנימציה ישראלית ובמסגרתו תתקיים תחרות "אסיף" השנתית של האנימציה הישראלית. זוהי החגיגה השנתית של יוצרי האנימציה בישראל, בה מוקרנים מיטב הסרטים בכל הטכניקות והמדיות של האנימציה שנוצרו בארץ בשנה האחרונה. השנה ניכרת שפע של יצירה עצמאית  סרטים עצמאיים אמנותיים סרטי תערוכות (וידאו ארט אנימטיבי), קליפים וכן פיילוטים לסדרות טלוויזיה וסדרות רשת. בנוסף ל"אסיף", יציג שרון תובל, אוצר אמנות דיגיטלית, שתי תוכניות רעננות ומרתקות המציגות מגוון רחב של אנימציה ישראלית מהשנים האחרונות.

 

"זוגיות זה לא סרט מצוייר" 

 

"מסע" - מופע ייחודי המשלב את אמנויות המחול האנימציה.  שלוש יוצרות ותיקות: מרתה רייפלד שור, כריסטינה וייס וברכה שליטא, יוצאות למסע מחול משותף המלווה בעריכת קטעי אנימציה מכל העולם המוסיפים ממד חזותי רב עוצמה ולעתים אף פרשנות לתנועה ולמוסיקה.

 

מפגש מיוחד עם צמד האנימטורים הישראלים ניר וגלי, אשר זכו לתהילה ארצית בזכות קטעי האנימציה השנונים שהם מפרסמים ברשת מזה מספר שנים ושיאם – "תחנת הליטופים" בתוכנית "ארץ נהדרת" בעונה האחרונה.

 

אירועי אנימציה, קומיקס וקריקטורה לילדים:

מדי בוקר יתקיימו הקרנות סרטי אנימציה לילדים והורים וסדנאות ומפגשים עם יוצרים מהתחום. הפסטיבל יציג סרטים מהעולם ומישראל, המבוססים על יצירות ספרותיות המבוצעות באנימציה. חלק מהתוכניות ילוו בהנחיה מיוחדת לילדים.

 

אנימציה לילדים - "פינוקיו" 

 

הילדים יוכלו ליהנות מעלילות פופאי, מחווה מיוחדת למלח המצויר עם התרד. התוכנית, בהגשת ניר מולד (נירמו) תסקור את הדמויות עליהן מבוססים גיבורי הסדרה, אשר הופיעו במאות סרטוני אנימציה, ותשלב צפייה ברגעי השיא של פופאי,אוליב וברוטוס. סופר הילדים, יהודה אטלס, יגיש תוכנית חדשה המציגה לקט של סרטי אנימציה קצרים שבכולם מככבות חיות. אטלס מציג בסגנונו המיוחד את הסרטים, הסופרים שכתבו את הסיפור המקורי ואת המבצעים של פס הקול.

 

מפגש עם שני סופרי ילדים מוכרים ואהובים, יהודה אטלס ופוצ'ו, אשר יפגשו כל אחד בתורו עם קהל הורים וילדים ויחלקו עימם את זיכרונותיהם, מחשבותיהם על סרטים מצוירים, גיבורי האנימציה של ילדותם ועוד. במסגרת המפגש יתקיימו הקרנות של סרטים או חלקי סרטים. הקרנת הסרטים המצוירים של פעם "במבי" ו-"ספר הג'ונגל", בהקרנה כמו פעם – בפילם!

 

"במבי"

 

במקביל להקרנות סרטי אנימציה באורך מלא לילדים כמו "פינוקיו", "ילדי הקרון" ו"קפטן הארלוק" יתקיימו סדנאות קומיקס, קריקטורות ואנימציה. דובי קייך  בסדנא על ספר הקומיקס "מכונת הזמן של מקס", סדנת "חיות בקומיקס" עם שלומי צ'רקה, אורי פינק עם טעימה מאחרי הקלעים של "פס הייצור" של סיפורי קומיקס, "בלגאן בסינמטק" עם נמרוד רשף,"סטאנד אפ קומיקס" ו"חידות מצוירות לילדים"  עם עמוס אלנבוגן.

 

במהלך ארבעת ימי הפסטיבל יתקיים ברחבת סינמטק תל-אביב "שוקומיקס" – יריד הכותרים המצוירים (קומיקס) הגדול ביותר בישראל בהשתתפות עשרות יוצרים המציגים את מרכולתם ויצירתם ושלל מוצרים נלווים.

 

מחירי כרטיסים: 50-20 שקל

טלפון לרכישת  כרטיסים: 03-6060800, שלוחה 9

לפרטים, אתר "אנימיקס": www.animixfest.co.il

 

 

|
|
|
|
|