צלם: רונית סבירסקי
אסתר אשכנזי והמאפים ההונגריים
צלם: רונית סבירסקי
מתחם הסראייה העתיק של בית שאן
צלם: רונית סבירסקי
מהמטבח האתיופי
צלם: רונית סבירסקי
איציק ויצמן מוזג טעימות מיינות היקב שלו
צלם: רונית סבירסקי
"סקיתומרקט" יריד קולינרי-ביתי עם ניחוחות היסטוריים

יריד קולינרי-ביתי עם ניחוחות היסטוריים

 

מאת: רונית סבירסקי

 

יריד ה"סקיתומרקט" בבית שאן כבר הפך למסורת ומתקיים במתחם הסראייה העתיק בימי חמישי עד 28 באוגוסט עם שלל טעמים וניחוחות של תבשילים ביתיים ויצרנים מקומיים. כניסה חופשית

 

יריד הסקיתומרקט מתקיים זו השנה השלישית בימי חמישי של חודש אוגוסט בין השעות 23:00-19:00. היריד הוא חגיגה קולינרית עם שלל מאכלים וטעמים מעשה ידי תושבי בית שאן והכניסה אליו ללא תשלום. תבשילים מהמטבח המרוקאי, עיראקי, מאכלים מהמטבח הפרסי, הכורדי והאתיופי הפיקנטי ומאפים הונגריים. יוצגו גם יינות בוטיק מתוצרת מקומית של יקב ויצמן ומבשלת בירה בשם "בירת המעיינות". לכל אלה מצטרפים אמנים ויוצרים מקוריים שפועלים בבית שאן. תכשיטים, יצירות מעיסת נייר, עבודות קרמיקה וציורים. החל מהשעה 20:00 יתקיימו מופעי מוסיקה והרקדות בסגנונות שונים.

 

 
יריד אוכל מסורתי, בשלנים מקומיים ואמנים בסראייה של בית שאן  (צילום: דוד אבו)

 

בין המאכלים המסורתיים שיוצעו לטעימה ולקנייה ביריד יהיו ממולאים, קובות עיראקיות, עלי גפן ממולאים, סנדוויץ' טוניסאי, עוגיות מרוקאיות, מופלטות, סלטים ביתיים, קיורטוש הונגרי, ריבות וקונפיטורות. כל בשלנית ובשלנית והסיפור האישי המרתק שמחבר את המסורות המשפחתיות עם האהבה לבישול.

 

עוגות עם מבטא הונגרי

המבטא ההונגרי הכבד מוסיף לציוריות של המפגש עם אסתר אשכנזי. היא הגיעה לארץ כדי לעבוד במסעדה באילת ומצאה אהבה שגרמה לה להשתקע בבית שאן. היא לא ידעה לאפות ולמדה ממתכונים משפחתיים את המאפים ההונגריים המסורתיים ופתחה בבית שאן קונדיטוריה. היא מסדרת את המאפים הריחניים בדוכן ונוקבת בשמותיהם: קיורטוש, ג'רבו, צ'ופה דיוש, אסתרהאזי, נון פלוס אולטרה. כשהפה מלא בטורט אגוזים עם מוס שוקולד, דובדבנים וקצפת כבר לא חשוב איך הוגים את השמות.

 

אסתי אשכנזי - קיורטוש ומאפים הונגריים (צילום: דודו אבו)


יקב בוטיק במרתף הבית

"יקב ויצמן" ממוקם בביתו הפרטי של איציק ויצמן במרתף הבית הבוהק מסדר וניקיון. בחדר קטן ואינטימי הוא מוזג לאורחים טעימות מיינות מיושנים אדומים ששכבו בחביות עץ שנתיים. איציק ויצמן היה סגן ראש עירית בית שאן והחליט להפוך את אהבתו ליין למקצוע. הוא למד ייננות, נטע כרמים בעמק האלה ועמק קדש ומזה עשר שנים הוא מכין יין מזנים של קברנה סוביניון, מרלו, שירז ופטי ורדו. הוא מגיש לצד טעימות היין גבינות קשות שהוא מגבן בעצמו וזיתים שהוא כובש בטעם מעושן. ביריד ניתן לטעום את היינות השונים.

 

מאפיים הונגריים (צילום: רונית סבירסקי)

 

מטבחים עיראקי-כורדי ומרוקאי

בת ציון יונה מציגה ביריד מבחר תבשילים ומטעמים מהמטבח העיראקי-כורדי תבשילי אורז ועשבי תיבול, מרק קובה, מטעמי בורגול ועוד, בשילוב סלטים מיוחדים ביניהם: סלט פטרוזיליה עם שקדים וחמוציות, סלט סלק עם תפוח עץ או סלט שומר עם תפוח ורימונים. היא מפנקת בקינוחים מעשה ידיעה כגון מאפינס שוקולד, עוגיות ממולאות תמרים, אגוזים ושקדים. מטבח נוסף שאפשר לטעום ממנו ביריד הוא המרוקאי. רוחמה בן שמעון עלתה ממרוקו בשנת 1952 ונישאה לשמעון, ילדי כורדיסטן. היא משלבת את המטבח הכורדי עם המרוקאי וביריד ניתן לטעום את עלי הגפן הממולאים והקובה שכבר הפכו למנות הדגל שלה בבית שאן.

 

מאכלים אתיופיים מסורתיים (צילום: רונית סבירסקי)

 

 

מבנה היסטורי מהמאה ה-19

המבנה שבו מתקיים היריד הוא בניין הסראייה ששוחזר ושופץ. משמעות השם סראייה הוא ארמון בטורקית. הוא בנוי מאבני בזלת שחורות ומתנשא לגובה שתי קומות כשבחזיתו עמודים משיש וכותרות מעוטרות שהועתקו בתקופה העות'מאנית מבית שאן העתיקה. הסראייה נבנתה בסוף המאה ה-19 על ידי הסולטאן הטורקי עבד אל חמיד ה-2 שדאג לרכוש אדמות בבקעת בית שאן ובנה עליהם בתי אבן מרשימים. בתחילת שנות ה-20 נבנתה מסילת רכבת העמק בין חיפה לדמשק, תחנת הרכבת שהוקמה בבית שאן הפכה את העיר למרכז מסחרי חשוב.

 

מופלטות מרוקאיות (צילום: רונית סבירסקי)

 

רכבת תיירות ללא תשלום

כיום ניתן לטייל בתוך המבנה, דרך מעברים עם קשתות קמורות, חללים מרשימים שבהם נמצאים מרכז מידע, חנויות ובית קפה. ברחבה המרכזית ניצבים בריכת מים ועצי דקל שנישאים לגובה רב. בחזית הסראייה עומדת רכבת תיירות שמסיעה את המבקרים ללא תשלום לגן לאומי בית שאן ובחזרה. הנסיעה אורכת כעשר דקות וחולפת על פני עתיקות העיר והאמפיתיאטרון הרומי, שבו התנהלו מלחמות הגלדיאטורים. הרכבת עוצרת בכניסה לגן הלאומי, מורידה את הנוסעים לרכישת כרטיסי כניסה וממשיכה איתם לטיול בתוך הגן.

 

 

מסלול הרכבת מקיף את עתיקות בית שאן בנקודות תצפית מרשימות, לאורך  נחל חרוד המשוקם ונופי בקעת בית שאן. בדרך עוצרים בתחנות שבהן ניתן לרדת ולטייל באתרים החשובים, לחזור ולהמשיך בנסיעה עד היציאה והחזרה אל הסראייה. ניתן גם לשכור רכבי קלאב קאר ל-4 אנשים במחיר של 100 שקל. בחודשי הקיץ מתקיים מופע אור קולי "לילות שאן" שכולל מייצגים הפזורים על פני 11 דונמים בתוך העיר העתיקה. המופע הוא "מסע בזמן" שמחייה לעיני המבקרים את ההתרחשויות ההיסטוריות שעברו על העיר לאורך השנים.

 

המופע לילות שאן

גן לאומי בית שאן מציע לחוות את ההיסטוריה של העיר "סקיתופוליס" בית שאן העתיקה, בפרויקט מולטימדיה ייחודי "לילות שאן" המשלב פירוטכניקה אור קולית ייחודית. הקרנת המופע נערכת רק בשעות החשכה ומשתרעת על פני חלק גדול של העתיקות, המבנים, החומה העמודים ועוד בגן הלאומי. המופע מספר על היסטוריה בת אלפי שנים של העיר בית שאן, החל מהאלף החמישי לפני הספירה, דרך מראות העיר, הקרבות, החלפת השלטון, האנשים, קולות השוק והטכסים הדתיים. יש לתאם מראש. מחיר 55 שקל למבוגר ו-45 שקל לילד.

 

לקבוצות מאורגנות מוצע סיור מודרך בבית שאן ובסביבה הקרובה, בעמק המעיינות הציורי ובאטרקציות נוספות המאורגנים על ידי אביטל קופלזדה בטל. 050-6866444

הסקיתומרקט מתקיים בימי חמישי במהלך חודש אוגוסט במתחם הסראייה בין השעות 23:00-19:00. הכניסה ללא תשלום. לפרטים נוספים ניתן לפנות לאגף התיירות עיריית בית שאן 04-6587286/54 מידע על אתרי לינה ואטרקציות נוספות באזור תוכלו למצוא באתר עמותת התיירות האזורית http://www.tour-mgb.org.il

 

 

|
|
|
|
|