תפילת נשים

 

אירוע ייחודי שאוצר בתוכו תעצומות נפש נשיות הוא "תפילת חנה" שמתקיים באתר "שילה הקדומה" בחודש אלול. ערב של סליחות וניגונים, תפילת נשים מרוממת וטקס הפרשת חלה יערך ב-17 בספטמבר במקום בו שכן המשכן בתקופת המקרא

 

 

בחודש אלול, ימי הסליחות, יתקיים בשילה הקדומה, מקום המשכן המקורי בו על פי המסורת התפללה חנה, אירוע "תפילת חנה" – ערב שיהיה כולו תפילת נשים מרוממת ומרגשת, שילוב של קטעי סליחות וניגונים. האירוע יערך ביום רביעי, 17 בספטמבר, כ"ב באלול החל מהשעה 16:00 אל תוך הלילה.

 

 

תפילות, סליחות וניגוני נשים  (צילום: שחר כהן)

 

תפילת חנה, אם שמואל הנביא, בהיותה עקרה המייחלת לילד, נחשבת לאם התפילות, והיא קריאה היוצאת מליבן של נשים השוטחות תחינתן לשמים, לשידוך, לפרי בטן או לכל משאלה אחרת.

 

אורה ועזרי טובי ינחו טקס הפרשת החלה בליווי סיפורי אמהות ותפילת נשים, הרבנית ימימה מזרחי תקיים מעמד "תפילת חנה" משותפת וסוחפת והערב יסתיים בהופעתן של הלל ומירב ברנר, מופע מיוחד ומרגש בהשתתפות עשרות זמרות ונגניות ושל הזמרת והיוצרת קרני אלדר, מלווה ברביעיית כלי מיתר.

 

במהלך הערב יתקיימו סיורים מודרכים בשילה הקדומה עם מיצג מולטימדיה ב"מגדל הרואה", מיצג מרשים בטכנולוגיה חדשנית, המקים לתחייה את סיפורה התנ"כי המרתק של שילה. כניסה והשתתפות 20 שקל. 

 

מרכז מבקרים ומתחם לפיקניקים

"שילה הקדומה" היא אתר היסטורי מרשים בנוף יפהפה ובאווירת ארץ התנ"ך. באתר מיצג מולטימדיה חדשני ומרתק המקים לתחיה את סיפורה התנ"כי של שילה על רקע הנוף הבראשיתי הנשקף מבעד למסכים השקופים. בשילה עמד המשכן במשך 369 שנים. העיר המרכזית של תקופת השופטים, עוד לפני הקמת בית המקדש בירושלים. 

 

מגדל הרואה (צילום: שחר כהן)

 

 

סיפורה של שילה הקדומה

שילה ממוקמת על "דרך האבות" העתיקה שקישרה בין באר שבע לגליל. התיעוד ההיסטורי מתייחס לתקופת הכנענים לאחריהם הישראלים שהפכו את שילה לבירתם אחרי 40 שנות נדודים במדבר. העיר הותקפה על ידי הפלישתים ששרפו אותה, הישראלים שבו והתיישבו בה עד שנחרבה על ידי הרומאים. הביזנטים חידשו את ההתיישבות והקימו בה כנסיות מרשימות ששרידיהם מצויים בשטח עד היום. גם הצלבנים והממלוכים בנו והרסו אותה ושילה נותרה בחורבנה עד 1978 כאשר הישראלים שבו ליישב אותה מחדש והקימו עיר הסמוכה לעיר הקדומה, שהפכה לאתר התיירות "שילה הקדומה".

 

קנקני אגירה ענקיים לאגירת מעשרות (צילום: שחר כהן)

 

מערות מסתור מימי מרד בר כוכבא

המתיישבים הראשונים גרו במבנים ארעיים שנראו כמו מחנה ארכיאולוגי. אחד הסמלים הראשונים שהוקמו בשטח הוא פסלו של יגאל תומרקין "שובך יונים" שמתנשא לגובה 5 מטרים וכיום ניצב בכניסה לאתר. כשמגיעים אל "שילה הקדומה" נכנסים לצריף שבו התגוררו ראשוני המתיישבים לפני 35 שנים. משם עוברים דרך חורשת אורנים אל שרידי העתיקות שנחפרו ונחשפו מהתקופות השונות. ניתן לראות שרידים מבנים ומערכת מערות מסתור חצובות בסלע מימי מרד בר כוכבא, מסגד ממלוכי עם רצפת פסיפס מפוארת, בזיליקה שנושאת פסיפס עם מגן דוד, מתקני מים וגת לדריכת ענבים.

 

מרכז מבקרים בצורת חללית

בשנת 2013 נחנך מרכז המבקרים "מגדל הרואה" המתנשא לגובה 9 מטרים וצופה על הסביבה. מבנה לבן כסוף בעל מבנה חללי מודרני. המבנה מתוכנן כשני קודקודים הבנויים אחד בתוך השני. בסיס הקונוס הרחב נטוע באדמה ומייצג את אחיזתו של העם באדמת ארץ ישראל והקצה המחודד שפונה לשמיים מסמן את הצמיחה והפנים לעתיד. במרכז המבקרים מועלה מיצג מולטימדיה חדשני שמחבר בין נופי האזור הקדומים לסרט המוקרן על המסך בפנים.

 

השתקפות הנוף ושרידי העתיקות במהלך המיצג (צילום: שחר כהן)

 

המבנה כולל שתי קומות ותוכנן ללא יסודות על מנת לא לפגוע בשכבות הארכיאולוגיות שמתחתיו שעדיין לא נחשפו. בקומת הקרקע נמצאת תצוגה היסטורית של האתר והעליה ממנה נעשית במסלול מעוגל שעובר לצד החלונות המשקיפים אל הנוף. בקצהו מרפסת תצפית הצופה אל הרי ירושלים ודרכה נכנסים לאודיטוריום בעל חלונות זכוכית ענקיים שמשקיפים אל שרידי החפירות מימי המשכן הקדום. חלונות הזכוכית הם גם המסך שעליו מוקרן מיצג המולטימדיה וכך מתחברים העבר והמציאות למקשה אחת.  המיצג מתאר את סיפור שילה בתקופת המקרא וטכנולוגיה מיוחדת מאפשרת שילובו של הנוף בתוך המיצג. הסרט עצמו צולם באתר בהשתתפות למעלה מ-150 ניצבים ושחקנים ביניהם שחקנים וותיקים מתיאטרון הקאמרי והבימה. ניתן להקרין את הסרט ב-6 שפות.

 

תפילת חנה, יום רביעי, 17.9.2014, כ"ב באלול תשע"ד החל מהשעה 16:00 ואל תוך הלילה.

 

לפרטים נוספים: טל. 02-9944019 ובאתר האינטרנט http://telshilo.org.il/

 

 

|
|
|
|
|