צלם: ארכיון בית שמואל
סיורי סוכות של בית שמואל
צלם: ארכיון בית שמואל
סיור "אהבה"
צלם: ארכיון בית שמואל
"בעקבות" עם אבשלום קור
צלם: ארכיון בית שמואל
סודותיה של בקעה
צלם: ארכיון בית שמואל
חלון לעולם החרדי

עולים לרגל לסוכות

 

לטייל בין הסוכות הססגוניות של ירושלים, להריח אתרוג והדס, לסייר בשכונות החרדיות ולשמוע על מנהגי החג. כל אלה יחשפו בסיורים המיוחדים שמארגן "בית שמואל" במהלך חג הסוכות

 

סוכות הוא חג בעל אופי משפחתי ושיתופי. בכל פינה ניתן לראות סוכות מקושטות וההכנות לחג מתחילות הרבה לפני ארוחת החג המסורתית. כל עדה והסוכה האופיינית לה, הקישוטים, התפילות, המאכלים ומנהגי הישיבה והשינה תחת הסכך. בסיורים המגוונים שמארגן "בית שמואל" מטיילים בשכונות החדשות והעתיקות, החרדיות והמסורתיות ומציצים אל החצרות הצבעוניות על שלל סוכותיהן ומנהגי החג הנהוגים בהן.

 

צילום: ארכיון בית שמואל

  

כולם היו בנאי חוץ מסורמלו

סיור עם מספר הסיפורים דביר סורמלו בשכונות של ירושלים, בהן יש 'אבנים עם לב אדם'. סיפורים על ניחוחות, טעמים, צבעים ושפות ההולכים ונעלמים. סיפורה של העברית ההופכת ליידיש, של הלדינו והספניולית, של הערבית והיוונית. סיפורים  מ'סורמלו הגדול' שאהב לשתות, והכרה של "באר" המילים של משפחת בנאי.

מתי: שלישי, 14 באוקטובר, 10:00

מחיר:  95 שקל

לפרטים: 02-6203461

 

אבשלום קור  - בעקבות ספר הספרים

הסיור יפתח בגן הפעמון, שם יתוודעו המטיילים לפסוק מספר ויקרא החקוק על הפעמון; ביקור במלון "המלך דוד" – והסברים על פשר "העיר שחוברה לה"  מתְּהִלִים; ממשיכים אל הבריכה ליד קברי בית הורדוס עם השיר  "מים לדוד המלך" שיסודו בשמואל ב'; הצצה ל"משכנות שאננים" ו"ימין משה" עם הסברים על הקשר בין משה ("כל הכבוד לשר") מונטיפיורי ורעייתו יהודית לבין רחל אמנו בספר בראשית. ירידה לגיא בן הינום – וסיפור ההתדרדרות של מנשה מלך יהודה; עליה לשער יפו ושחזור איך הביאו לשם את ארזי הלבנון לבית המקדש. חותמים בשיר "שומר החומות": "כן, כן, מי חלם אז בכיתה, שלמדנו לדקלם 'על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים' שיום יגיע ואהיה אחד מהם...". יש לבוא בלבוש צנוע.

מתי: רביעי, 15 באוקטובר, 10:00

מחיר: 140 שקל

לפרטים: 02-6203461

 

רחביה מימי הנצרות

בטרם הפכה רחביה לשכונת פרופסורים, לפני שנפתחו בה בתי קפה וסטודנטים הסתובבו ברחובותיה, הוקמו מוסדות נוצריים על הגבעה הטרשית. סיור יערוך הכרות עם מוסדות נוצריים, מוסדות חינוך, מדיה ומחקר בלב העיר המערבית. מסלול הסיור : רטיסבון, טרה סנטה, טחנת הקמח ובתי תפילה של קהילות פרוטסטנטיות. יש לבוא בלבוש צנוע.

מתי: רביעי,  15 באוקטובר, 10:00

מחיר: 95 שקל

לפרטים: 02-6203461

 

 

צילום: ארכיון בית שמואל

 

חלון לקטמון

קטמון הישנה היא מן השכונות המייצגות את התפתחות ירושלים במחצית הראשונה של המאה ה-20 ואת הטראומה של המאבק היהודי-ערבי על השליטה בעיר בתש"ח. במהלך הסיור יחשפו המשתתפים למדגם מייצג של מיטב הבנייה בקטמון, ויכירו כמה מן הדמויות שהתגוררו ופעלו בה לפני מלחמת השחרור. 

מתי: חמישי, 16 באוקטובר, 10:00

מחיר: 89 שקל

לפרטים: 02-6203461

 

צילום: ארכיון בית שמואל

 

סיור עומק במנזר המצלבה

סיור דרך חומה עבה לאחד המנזרים העתיקים בעולם, שעבר מיד ליד וכיום הוא בידי היוונים האורתודוכסים, אך העדה הגיאורגית תובעת עליו . במסגרת הסיור יבדקו המשתתפים והמדריך מדוע. בנבכי המנזר השתמרו שכיות חמדה, המוצגות במעין מוזיאון. הסבר על החיים במנזר ומדוע הוא התרוקן מאנשי הדת כמעט לחלוטין. בדיקה של הקשר בין המנזר, לוט ואברהם וצליבת ישוע.

יש לבוא בלבוש צנוע, הסיור כולל כניסות לאתרים.

מתי: שישי, 17 באוקטובר, 10:00

מחיר: 95 שקל

לפרטים: 02-6203461

 

האנשים שמתחת לגלימה – מנזרי שפלת יהודה

סיור הפוגש אנשים שונים בהרי יהודה, השוכנים במקומות יחודיים. פגישה עם נזיר מהשתקנים, היכרות עם קבוצה פרוטסטנטית החיה בשיתוף ושיפצה חאן צלבני עתיק. מנזר שיתופי לנזירים ונזירות החיים יחד ונזירה ממנזר נשים מתבודדות. כל אלה יספרו על חייהם. ייתכנו שינויים בתוכנית. הסיור כולל אוטובוס צמוד וכניסות לאתרים. יש לבוא בלבוש צנוע.

מתי: שבת, 18 באוקטובר,10:00

מחיר:150  שקל  

לפרטים: 02-6203461

 

לסיורים נוספים, לפרטים  ולהרשמה: מחלקת הסיורים "בית שמואל" טל. 02-6203461/606 או באתר האינטרנט www.beitshmuel.co.il

 

 

|
|
|
|
|