צלם: Walter Carvalho
"טטיאנה" עם להקת המחול הברזילאית והכוריאוגרפית דבורה קולקר
צלם: Walter Carvalho
תפאורה ותלבושות עדכניות
צלם: Walter Carvalho
אונייגין וטטיאנה
צלם: Walter Carvalho
"השראה מן הספרות הקלאסית"
צלם: Walter Carvalho
ספורט וירטואוזי ומחול מעודן

מדברים על טטיאנה

 

להקת המחול מברזיל של הכוריאוגרפית דבורה קולקר, זוכת פרס אוליבייה היוקרתי, תגיע לסדרת מופעים בישראל. זהו ביקורה השני בארץ והפעם היא תעלה את היצירה עטורת השבחים "טטיאנה", שבה היא משתתפת כרקדנית. המופעים יתקיימו בתיאטרון ירושלים ב 5-4 בנובמבר 2014

  

ספורט וירטואוזי ומחול מעודן

דבורה קולקר (Deborah Colkerהפכה בעשור האחרון לאחת הכוריאוגרפיות המצליחות בברזיל ואחת החשובות בעולם. היא יצרה מופעי תיאטרון ומחול למכביר ואפילו הצליחה להיות האשה הראשונה שביימה מופע קרקס ל"סירק דה סוליי". ב-2014 היא נבחרה על ידי פיפ"א להציג בטקס הסיום של המונדיאל את עבודתה Football. בשנת 2001  זכתה קולקר בפרס לורנס אוליביה עבור הישגים יוצאי דופן במחול בזכות הכוריאוגרפיה שיצרה למופע "מיקס" בברביקן, שהוצג בביקורה הקודם ב-2013, ובכך הפכה לאמנית הברזילאית הראשונה שזכתה בפרס היוקרתי.           (וידאו קליפ מתוך המופע)

 

 צילום: Walter Carvalho

 

ביצירת המחול "טטיאנה" היא משלבת את היכולות הוירטואוזיות שלה כספורטאית עם נגיעות מעודנות ויפיפיות. העבודות שלה מפתיעות ביכולת להתגבר על כוח המשיכה והיכולות הפיזיות של רקדניה. ב"טטיאנה"  היא שואבת את השראתה מן הספרות הקלאסית ומעלה אל הבמה את הדמויות המפורסמות מתוך הרומן "יבגני אונייגין", מאת אבי הספרות הרוסית המודרנית אלכסנדר פושקין.

 

טטיאנה - להקת המחול דברה קולקר  צילום: Walter Carvalho

 

סיפור אהבה רוסי-ברזילאי

העלילה, מתרחשת ברוסיה של תחילת המאה ה-19 ועוסקת באונייגין, צעיר עשיר ומשועמם, העוזב את העיר לטובת בית הכפר שהוריש לו דודו. שם הוא מוצג בפני טטיאנה, אחות ארוסתו. טטיאנה מתאהבת באונייגין ומתוודה על אהבתה בפניו, אך נענית בסירוב. שנים לאחר מכן הם נפגשים שוב, אך נסיבות החיים של שניהם השתנו לבלי היכר.

 

על מנת לבטא את עוצמתה וקסמה של היצירה, מביאים דבורה קולקר ורקדניה את פושקין עצמו אל קדמת הבמה. הוא מתערב בפעולותיהן, במאווייהן ובמחשבותיהן של  הדמויות המרכזיות ברומן המופת שלו - אחרי הכול הרי מדובר ביצירת מחול עכשווי, העוסקת ברגשות יותר מאשר בהתפתחויות העלילה. קולקר מתעלה על גבולות הזמן ולכן הבמה אינה עמוסה בסטריאוטיפים רוסים ואת מקומם תופסים עצי מתכת גדולים שבין ענפיהם נעות הדמויות וכך גם התלבושות שמשלבות בין העבר למודרניזם העכשווי.

 

לפס הקול שיצר למופע המלחין הברזילאי ברנה קאפס יש תפקיד חשוב. הוא מאגד בתוכו מלחינים ממגוון תקופות, מהרומנטיקה של צ'ייקובסקי ועד המודרניזם של סטרווינסקי אך מעביר אותם במסננת של רימיקסים וקולאז'ים שהוא יצר. התוצאה היא רפרטואר של מלחינים רוסים עם אלמנטים ברזילאים ואפקטים קוליים עכשוויים.

 

 

צילום: Walter Carvalho

 

פסנתרנית, ספורטאית, רקדנית וכוריאוגרפית

הלהקה  שנוסדה ב-1994, היא בין המובילות והבולטות בברזיל ומושכת אליה תשומת לב בינלאומית רבה. הביוגרפיה הייחודית של דבורה קולקר משתקפת ביצירותיה הנושאות מטען תרבותי מיוחד במינו. היא החלה את הקריירה שלה פסנתרנית, למדה פסיכולוגיה והייתה שחקנית מקצועית בנבחרת כדור-מים. בין השנים 1988-1980 רקדה, לימדה ושימשה ככוריאוגרפית בלהקת קורינגה דאנס, בניהולה של גרסיאלה פיגוארה. ב-1984 הוזמנה על ידי השחקנית הברזילאית דינה ספאט ליצור כוריאוגרפיה לסצנות התנועה בהצגת תיאטרון, פעילות בה המשיכה לעסוק במהלך עשר השנים הבאות.

 

התואר "מדריכת תנועה" עדיין לא היה בשימוש בברזיל והוצע על ידי יוליסס קרוז, במאי ידוע שם, במטרה להגדיר את עבודתה החלוצית של קולקר בתיאטרון.  בהמשך שיתפה פעולה עם רבים מן הבמאים והשחקנים המובילים בברזיל בכ-30 הצגות תיאטרון. במקביל יצרה כוריאוגרפיה למופעי מוסיקה וקליפים עבור מגוון כוכבי פופ ברזילאיים. ב-2003 יצרה ערב עבודות ככוריאוגרפית אורחת של הקומישה אופרה, אשר כלל את היצירה החדשה "אלה" (Ela) והעבודה "בית". בהמשך חיברה את היצירה "קשר", שהוצגה פעמים רבות ברחבי ברזיל, אנגליה ובפסטיבל המחול מובימנטוס בגרמניה. במונדיאל 2006 (גרמניה) הוזמנה קולקר להציג את עבודתה "המרקנה" (Maracanã)  העוסקת בקשר שבין כדורגל וריקוד.

לוח המופעים בתיאטרון ירושלים 

4/11/14, יום שלישי, שעה 20:30

5/11/14 , יום רביעי , שעה 20:30

מחיר כרטיס : 299-149 ₪.

 

פרטים להזמנת כרטיסים:  בימות 6226* ,www.bimot.co.il

המשכן לאמנויות הבמה-  03-6927777  www.israel-opera.co.il

תיאטרון ירושלים: www.jerusalem-theatre.co.il  ,02-5605755

פרטים נוספים: www.bimotshows.co.ilpryho

 

|
|
|
|