צלם: דורון הורוביץ
"ביתן בד" במושב יושביה
צלם: עמית לבקוב
פסטיבל שמן הזית ה-1 בצפון הנגב עם חגיגות ראשון המסיק
צלם: רונית סבירסקי
טעימות שמן זית ממסיק ראשון
צלם: רונית סבירסקי
עצי זית עמוסי פרי
צלם: דורון הורוביץ
בקבוקי זכוכית שקופים
צלם: דניאל נחשול
מופע בקצב ברזילאי של פרננדו

הראשון למסיק בנגב - פסטיבל שמן הזית הראשון בצפון הנגב

 

פסטיבל שמן הזית ה-1 נחוג בצפון הנגב ומציין את "ראשון המסיק". באתרים השונים בחבל שקמה בשור יתקיימו מופעים של מוסיקה חיה, שוק איכרים, סיורים מודרכים בבתי בד, סדנאות שף, סדנת גבינות ומופע ברזילאי סוחף. סופ"ש 6-4 בדצמבר 2014

 

בחבל שקמה-בשור בצפון הנגב חוגגים את החורף באווירה חמה של אירועים, פעילויות וסיורים בסימן פסטיבל שמן הזית ה-1 שנחוג באזור. האירועים יתקיימו בין התאריכים 6-4 בדצמבר 2014 ויכללו הופעות חיות במסעדות האזור. במסעדת "סינס" יתקיים מופע מוזיקלי שמשלב סגנון ספרדי, לטיני וג'אז, במסעדת "ארטישוק" מופע ג'אז וכוס סנגריה, במחלבת "צאלה" מופע יווני וסדנת הכנת גבינות, במסעדת "מידס" מופע ברזילאי סוחף. חגיגת המסיק ה-1 תיערך ביום שישי, 5 בדצמבר בביתן הבד במושב יושביה ותכלול טעימות שמן זית של יצרני אזור הנגב, שוק איכרים, הדגמות שף לבישול בשמן זית, סיורים מודרכים בבית הבד של היישוב וברקע זמירות שבת של זיו יחזקאלי שמנגן בכלים מקוריים מכל העולם.

 

מופע ברזילאי סוחף של פרננדו סיישס בפסטיבל הזית ה-1     צילום: דניאל נחשול

 

 

הראשון לדרום

"ראשון המסיק" הוא השמן הראשון של העונה. זהו שמן זית במצב בתולי, שלא עבר סינון או הצללה לאחר עצירתו. השמן עכור בצבעו, מרקמו סמיך והוא בעל ארומה מיוחדת וטעמים עזים, פירותיים ועשבוניים. הוא נמכר במהדורה מוגבלת וניתן להשיג אותו בחודשי המסיק בלבד. בעולם מקובל להציג אותו בבקבוקים שקופים כדי להגביר את ההנאה מצבעו הירוק-רענן. בתחתית הבקבוק מצטברים משקעי השמן ואין זה פוגם באיכותו או משפיע על טעמו.

 

משקים בטפטפות

בשנים האחרונות הפך אזור הנגב ליצרן משמעותי של שמן זית ישראלי. בעקבות מחקר ופיתוח של פרופ' שמעון לביא וצוותו החלו ליישם בארץ את שיטת ההשקיה בטפטוף גם בגידול עצי זית לשמן בעיקר בנגב ובאזורים שחונים. נטיעת הזיתים בנגב צברה תאוצה בשנים האחרונות תוך שימוש במים מושבים ושיטות עיבוד ממוכנות. בנגב ניטעו מגוון זני שמן הנותנים יבולים נאים באיכות גבוהה. השנה החליט ענף הזית לציין את חגיגות "ראשון המסיק" של מטעי הנגב במתחם בית הבד "ביתן הבד" במושב יושיביה יחד עם מגדלי ויצרני שמן זית איכותי עם תו איכות של ענף הזית מרחבי הנגב.

 

המסיק הראשון בביתן הבד במושב יושביה   צילום: דורון הורוביץ

 

טעימות שמן זית והדגמות שף

במרכז המבקרים של בית הבד במושב יושיביה תתקיים חגיגת טעמים וניחוחות של שמן זית. טעימות משמני הזית של מיטב יצרני אזור הנגב, שוק איכרים והשף פרנק אזולאי במופע קולינארי. אזולאי ידגים וידריך את הקהל על שימוש נכון ושילוב שמן הזית בבישול ומתכונים. בנוסף יצאו סיורים מודרכים במשך היום בבית הבד וטעימות של שמן זית. כל הפעילות תהיה לצלילי המוזיקה של זיו יחזקאלי במזמורי נעימות לשבת. יחזקאלי מנגן על כלים ייחודים ומקוריים מכל העולם.

מתי: שישי, 5 בדצמבר, 14:00-10:00

מחיר: הכניסה חופשית

פרטים: 08-9942687   

 

מופע מוזיקלי מסינטרה עד ווינהאוס
במסעדת "סינס" בצומת שער הנגב, תתקיים הופעה של שני מוזיקאים FAWA- Acousticgroov המבצעים קאוורים למבחר שירים במגוון סגנונות. מ- Nancy Sinatra של שנות ה-60 ועד  Amy Winehouse בת זמננו. כל שיר מקבל עיבוד שנרקם להופעה אקוסטית, קצבית ומגוונת. מומלץ להזמין מקומות מראש.

מתי: חמישי, 4 בדצמבר, 21:00

מחיר: בתשלום

פרטים: 08-6890452

 

מופע ג'אז וסנגריה
מופע ג'אז באווירה כפרית של שלישית הבוגלו The boogalootrio יתקיים במסעדת ארטישוק, מושב גיאה. במקום תפריט חורף שיחמם את הערב בתוספת כוס סנגריה על חשבון הבית לכל סועד. מומלץ להזמין מקומות מראש.

מתי: חמישי, 4 בדצמבר, 19:30

מחיר: בתשלום

פרטים: 052-6441535

 

מסעדת ארטישוק במושב גאיה   צילום: יואב רינשטיין

 

מבוך תבלינים וסדנת שף
מבוך מרים, במושב ניר משה מקיים סיור קולינארי חווייתי בהנחיית שף שחקן אשר יוביל את המשתתפים בתוך מבוך תבלינים, תוך מתן הסברים וקטיף של צמחי תבלין. בנוסף סדנאות בישול, הדגמות וטיפים בשילוב קטעי משחק והומור. הפעילות כולל זיהוי והכרת צמחי תבלין שונים בעזרת חוש הריח וחוש הטעם, הכנת שקיות ריח מפרחים ועלים של צמחי הבושם הריחניים, הכנת וטעימת חליטות תה מצמחי המבוך. בכל שעה עגולה תתקיים סדנת שף שיסביר על סודות צמחי התבלין ושילובם במרקים חורפיים.

מתי: שבת, 6 בדצמבר, 16:00-10:00

מחיר: 30 שקל לאדם

פרטים: 050-6246427

 

 צמחי תבלין ב"מבוך מרים"     צילום: רונית סבירסקי

 

מוסיקה יוונית וסדנת גבינות

בלב חוות בודדים הוקמה מחלבת צאלה במשק צאן. מחלבת הבוטיק תקיים הופעת פולקלור יוונית אותנטית, בליווי סדנאות להכנת גבינות, מוזיקה, הפעלות לילדים וטעימת גבינות. ההופעה תהיה של דיוניסיס תאודורו, מוזיקאי וזמר המנגן על בוזוקי, גיטרה ובגלמה. המופע כולל את הלהיטים הגדולים והמוכרים של הזמר היווני בישראל בעיבודים חדשניים וצעירים.

מתי: שבת, 6 בדצמבר, 14:00-10:00

מחיר: 25 שקל, כולל טעימת גבינות וסיור במשק.
פרטים: 052-8478935

 

סדנת גבינות במחלבת צאלה   צילום: רונית סבירסקי

 

מופע ברזילאי עם רקדניות

מסעדת מידס, קיבוץ ברור חיל, מארחת את האומן פרננדו סיישס. הופעה קצבית, סוחפת ומקפיצה בליווי להקת רקדניות ובשילוב מטעמי המטבח הברזילאי של מסעדת מידס. מומלץ להזמין מקומות מראש.

מתי: שבת, 6 בדצמבר, 20:00

מחיר: בתשלום
פרטים: 054-6744197

 

ערן צור במרכז ג'ו אלון   צילום: שרון דרי

 

רוק בג'ו אלון
מופע אינטימי של הזמר ערן צור במרכז ג'ו אלון ביער להב, בליווי יובל מסנר, עם מיטב שירים מכל התקופות: להקת טאטו, כרמלה גרוס ואגנר, תקליטי הסולו ופרויקטים מיוחדים. ערן צור מלווה את עצמו בבס ובגיטרה ויובל מסנר בצ'לו ובקלידים.

מתי: חמישי, 4 בדצמבר, 21:00

מחיר: 30 שקל

לפרטים: 053-7106810 רכישת כרטיסים אונליין: אתר הבשור, אורחי הלינה באזור ייהנו מכניסה מוזלת למופע

 

למידע נוסף על אירועי החורף, אתרי לינה ,מסלולי טיול, אטרקציות ומסעדות:

www.habsor.co.il  או  בפייסבוק " פסטיבל דרום אדום"

|
|
|
|
|