צלם: רונית סבירסקי
הרובע היהודי נוצץ באור החנוכיות ומקיים סיורים ופעילויות בחג לכל המשפחה
צלם: רונית סבירסקי
רחבת הקרדו
צלם: רונית סבירסקי
בית כנסת החורבה ששומר ושופץ
צלם: רונית סבירסקי
כותרות קורינטיות ודוריות שעיטרו את בתי הכהנים
צלם: רונית סבירסקי
המשכו של הכותל המערבי בגן הארכיאולוגי
צלם: רונית סבירסקי
מנורת שבעת הקנים במוזאון הרובע ההרודיאני

אורות ברובע היהודי

מאת: רונית סבירסקי

 

סמטאות הרובע היהודי מנצנצות לאור נרות החג, נרות שמן, נרות חלב וזמירות. תיירות הרובע היהודי מקיימת פעילויות וסיורים בעקבות המכבים לכל המשפחה. סיור במוזאון הרובע ההרודיאני, תערוכת החנוכיות הגדולה בארץ במוזאון הרובע החמישי עם מאות חנוכיות ובכותל תתקיים הדלקת נרות ויחולקו סופגניות. בתאריכים 24-21 בדצמבר

 

 

שעת השקיעה ברובע היהודי יש בה ניצוצות של קדושה וריגוש כשהמתפללים עוצרים לתפילת מנחה ובימי החנוכה נדלקים הנרות על אדן החלון ומוסיפים לאווירה המיוחדת כל כך של העיר העתיקה. תיירות הרובע היהודי מקיימת בחג החנוכה סיורים ופעילויות לילדים ולכל המשפחה שיעברו בסמטאות העתיקות ובאתרים העתיקים בני אלפי שנים שמחזירים את המבקרים בגלגל הזמן אל ימי בית המקדש ותקופת העלייה לרגל לירושלים. סיור במוזאון ההרודיאני שהוא אחד המוזאונים היחידים בעולם שהוקמו סביב העתיקות מבלי להזיזם וביקור במוזאון הרובע החמישי בתערוכת החנוכיות הגדולה ביותר שהוצגה עד כה בישראל. סיור מיוחד נוסף יודרך על ידי הסופר והעיתונאי שלמה צזנה, בעקבות חריטות, כתובות, סימנים וסמלים שנחקקו באבני ירושלים לאורך ההיסטוריה.

 

פעילויות חנוכה לילדים במוזאון הרובע ההרודיאני   צילום: אלקנה שטיינמץ

 

בעקבות כד השמן האבוד

סיור לכל המשפחה יצא בעקבות האוצר האבוד ותחילתו ברחבת בית כנסת החורבה או בשער האשפות ליד הכותל. המשתתפים יקבלו רמזים וחידות שיובילו אותם אל אתרים שונים ברובע היהודי בשילוב הפעלות מיוחדות. הסיור כולל סדנאות יצירת כדים מחומר ופסיפס, סיור מתחת לאדמה במוזאון הרובע ההרודיאני, כניסה לתערוכת החנוכיות הגדולה במוזאון הרובע החמישי וסיור בגן הארכיאולוגי - המקום בו אירע נס פך השמן המקורי בסמוך למדרגות שהובילו אל בית המקדש. כל ילד יוכל לקבל תלבושת שתהפוך אותו למכבי צעיר, מפת אוצר וסופגניה.

מתי: ימים ראשון-שלישי, 23-21 בדצמבר 2014, בין השעות 09:00 עד 16:00

מחיר:  30 שקל לילד (הורים לא משלמים)

 

סיורי חנוכיות לכל המשפחה

לטייל בסמטאות הציוריות של הרובע היהודי כאשר נרות החנוכה דולקים בחלונות זו חוויה יוצאת דופן. סיור מודרך יצא בשעת הדמדומים אל האתרים בהן דולקות החנוכיות המיוחדות. תושבי הרובע מדליקים את החנוכיות שלהם במקום המיועד לכך, ליד החלונות או מחוץ לדלת, כדי שכולם יוכלו ליהנות מאורו של החג. הסיור יעבור בין החנוכיות שבבתי התושבים, בגלריות יודאיקה בקארדו ובמוזאון הרובע ההרודיאני. במוזאון, שהיה משכנם של כהני בבית המקדש, ניתן לראות מקוואות ופסיפסים מרהיבים ותחריט נדיר של מנורת שבעת הקנים והנר ההרודיאני.

 

הסיור ממשיך אל הרובע החמישי, בו מוצגת תערוכת חנוכיות עם מאות חנוכיות מיוחדות האוצרות בתוכן סיפורים מרתקים, שם תתבצע גם הדלקת נרות מסורתית. המשך המסלול עובר ליד מנורת המקדש המשוחזרת ועשויה זהב טהור המאיר את החשיכה ומשם תצפית מרהיבה אל הכותל המערבי. הסיור מסתיים בגן הארכיאולוגי, מתחם הכותל הדרומי, למרגלות מקום המקדש בו אירע נס פך השמן. באתר מצויות כתובות מיוחדות מתקופת המקדש, רחוב עתיק בו התהלכו עולי הרגל ובו הם הצטיידו לקראת הכניסה לבית המקדש.

מתי: ראשון- רביעי, 24-21 בדצמבר, למעט שישי ושבת.

מחיר: 50 שקל למשתתף. הסיור בהרשמה מראש בטלפון 02-6265906 או באתר 

 

ממצאים ארכיאולוגים בבית השרוף   צילום: ארכיון החברה לפיתוח הרובע

 

"חקוק באבן" עם שלמה צזנה

סודות אבניה המיוחדות של העיר העתיקה ייחשפו בסיור ייחודי, בהדרכתו של שלמה צזנה, סופר, עיתונאי ומורה דרך, שספרו, "חקוק באבן", יצא לאחרונה. צזנה לוקח את המטיילים בעקבות חריטות, כתובות, סימנים וסמלים שנחקקו באבני ירושלים לאורך ההיסטוריה, סודות ורמזים שמקפלים בתוכם חיים שלמים, סיפורים מרגשים ופיסות מההיסטוריה הסוערת של העיר המורכבת הזו. הסיור יצא משער יפו, יעבור דרך העיר העתיקה ומשם ימשיכו המטיילים לרובע היהודי ולאתריו, שבכל פינה בו אפשר לגלות אבנים בהן חקוקות כתובות - בקארדו, ברובע ההרודיאני ובכותל הדרומי שבגן הארכיאולוגי. כתובת מפתיעה תתגלה אפילו ברחבת הכותל המערבי. משך הסיור כשעתיים וחצי. 

מתי:חמישי, 25 בדצמבר בשעות 18:00, 21:00. שישי, 26 בדצמבר בשעות 09:00, 12:00

מחיר: 25 שקל לאדם, כולל הדרכה וכניסה לאתרים

לפרטים: בהרשמה מראש בלבד 02-6265906 או באתר 

 

סיור עם שלמה צזנה בגן הארכיאולוגי ועל האבן חרוט "לבית התקיעה להבדיל.."   צילום: יוסי זמיר

 

בית כנסת החורבה

בלב הרובע היהודי ניצב בית כנסת "החורבה" שהוא סמל ומופת לתהליכים ההיסטוריים שעברו על היהודים בעיר העתיקה. הסמל של הקהילה האשכנזית והמבנה המרשים שנפל בידי הירדנים במלחמת העצמאות. סיפורו של בית הכנסת, השיקום והשחזור שלו מרגשים עד דמעות. הירדנים כבשו את הרובע היהודי במאי 1948 והשתלטו על בית הכנסת שהיה הסמלי ביותר עבור היהודים, הניפו את הדגל הירדני על גגו, הניחו 200 קילוגרמים של חומר נפץ והפעילו. הרעש הדהד בכל הרובע, עשן היתמר והכיפה הגדולה קרסה. למחרת הופיעה בעמוד המרכזי של הניו יורק טיימס כתבה שכותרתה "בית כנסת החורבה נפל בידי הירדנים".

             בית כנסת החורבה (צילום: רונית סבירסקי)

 

מן הגלריה והמרפסת בקומה השנייה משקיפים בפנורמת נוף של 360 מעלות אל נופי ירושלים מהר הזיתים, העיר העתיקה, הר הבית, הר הצופים, צריחי המסגדים ופעמוני הכנסיות. במהלך השחזור נחשפו יסודותיו של בית הכנסת הקדום, מקווה טהרה מימי בית שני ורחוב ביזנטי. הפתעה נוספת היה סליק משנת 1938 שבו הוסתרו רימונים ופצצות מרגמה. 

 

בתי הכוהנים מימי בית המקדש 

אחד האתרים המופלאים מבחינה היסטורית נמצא ברובע ההרודיאני מתחת לבניין שעליו כתוב "מוזיאון וואהל לארכיאולוגיה". המוזיאון נבנה סביב הממצאים שנותרו במקומם המקורי. המבקרים יורדים במדרגות אל המפלס שנמצא מתחת לרובע היהודי של היום וחוזרים אלפיים שנים לאחור לימי הורדוס ובית המקדש השני. החפירות חשפו חלק מן העיר העליונה על פני שטח של 2,700 דונמים.

                                   רצפות פסיפס בבתי הכוהנים       צילום: רונית סבירסקי

 

החוקרים חשפו שישה בתי מגורים ששימשו בשנים 37 לפני הספירה עד 70 לספירה. על פי גודלם ועיצובם מעריכים כי התגוררו בהם משפחות אצולה וכוהנים. הבתים נבנו בצמוד לשיפולי הגבעה הצופה אל הר הבית. ניתן לראות עיטורי קיר, סטוקו (טיח מעוטר בתבליט) ורצפות פסיפס. ממצא נדיר שמוצג במוזיאון הוא שברי חרס שהיו חלק מציור מנורת שבעת הקנים. החלקים ששרדו איפשרו לשחזר בשלמות את צורת מנות הקנים ומשערים שהצייר ראה לנגד עיניו את המנורה המקורית ששימשה בבית המקדש.

  

עדות צרובה מיום חורבן הבית

"הבית השרוף" שנקרא גם בית קתרוס, הוא מבנה מפואר שהתגלה בזמן חפירות "העיר העליונה", וזכה לשמו עקב היותו עדות מיוחדת במינה מתקופת חורבן ירושלים במאה הראשונה ושריפתה על ידי הרומאים. החוקרים מניחים שהבית נשרף עם כיבוש העיר העליונה בידי הרומאים ביום ח' אלול, שנת 70 לספירה, בשריפה הגדולה ששרפה את בית המקדש. קומת המרתף נותרה כפי שהייתה ביום חורבן בית שני: אבנים שנצרבו באש עזה, קורות עץ חרוכות ושכבות אפר ופיח מעידות עד כמה גדולה היתה השריפה. על אחת המשקולות שהתגלו בבית, נמצאה חרותה הכתובת "(ד)בר קתרוס" ומכאן שמו. בתלמוד נזכרת משפחת 'קתרוס' ברשימה של ארבע משפחות כוהנים שניצלו לרעה את מעמדן. הביקור מלווה בהקרנת סרט שמספר את סיפורו של חורבן בית שני.

 

הגן הארכיאולוגי ומרכז דוידסון

הגן הארכיאולוגי ירושלים ממוקם למרגלות הכותל הדרומי, באזור הידוע בשם "העופל". מעל לרחוב התנשא בעבר גרם מדרגות אדיר, שבימי בית שני עלו בו רבבות עולי-רגל להר הבית. שרידי הקשת שנשאה את גרם המדרגות מכונים "קשת רובינסון" וניתן לראות אותם בשטח. באתר עשרות מקוואות טהרה, מכלול מבנים מהתקופה הביזנטית, שרידי ארמונות מתקופת בית אומייה ומגדל צלבני. בלב הגן הארכיאולוגי נמצא "מרכז דוידסון" שמשלב מיצג ממוחשב מהמתקדמים בעולם שממחיש את תקופת בית שני. באמצעות הצגתם של ממצאים ארכיאולוגיים מהחפירות שנערכו באתר, המבקר במרכז לומד על כ-2000 שנות היסטוריה. הסרט "יומן חפירות" מתעד 150 שנות חפירה ארכיאולוגית באזור הר הבית. הסרט "יומנו של עולה רגל" ממחיש את חווית העלייה לרגל בימי הבית השני. במרכז הוצב מודל וירטואלי של הר הבית כפי שעמד במלוא הדרו בימי בית שני.

 

 הגן הארכיאולוגי ומרכז דוידסון   צילום: אביעד יקותיאלי

 

זוכרים את המגינים

"לבד על החומות" היא תערוכת קבע, שהוקמה לזכר מגיני הרובע וחלליו במלחמת העצמאות במאי 1948. האתר, שנחנך בשנת 1990, ממחיש את אירועי המצור ואת הקרבות על הרובע בעיקר ב-15 ימי הלחימה האחרונים. הרובע היה נתון במצור במהלך מלחמת העצמאות. עם עזיבת הבריטים הותקף הרובע היהודי על ידי הלגיון הערבי. מולו עמדו 200 לוחמי ההגנה, אצ"ל ולח"י. במשך 13 ימים ברציפות הם נהדפו מבית לבית עד שלא יכלו עוד. ב- 28 במאי 1948, נפלו בשבי תושבים ולוחמים ואחרים גורשו מבתיהם. 68 מתושבי הרובע נפלו בששת חודשי הלחימה: 39 לוחמים ו-29 אזרחים. בתערוכה אוסף צילומים של צלם העיתונות ג'ון פיליפס שתיעד את נפילת הרובע בתש"ח.

 

סיורי חנוכה יתקיימו בתאריכים: 24-21 בדצמבר. ההשתתפות בהרשמה מראש לפרטים נוספים ולהזמנות : תיירות הרובע היהודי, 02-6265906 או במייל rovayehudi1@gmail.com

 

|
|
|
|
|