בעקבות המלך הורדוס 

 

סדרת סיורים בה יוצאים אל מרחבי המדבר שממזרח לעיר ירושלים במסגרת סדרת "מטייל סדרתי" של בית שמואל. ניסיון להתחקות אחר המרחב הפרוע, האינסופי והקשה להתמודדות של מדבר יהודה וכיצד המלך הורדוס משתלב במרחב זה. בתאריכים 23 בינואר, 27 בפברואר 2014

 

עלילותיו של הורדוס יכלו למלא בקלות כל אופרת סבון בת ימינו, הוא ללא ספק אחת הדמויות המורכבות, המסוכסכות והמסקרנות ביותר שידעה ארץ ישראל. בסדרת סיורים "מטייל סדרתי: הורדוס – מלך רודף ורדוף", של בית שמואל, יוצאים אל מרחבי המדבר שממזרח לעיר ירושלים. הסיורים ינסו להתחקות אחר מערכת היחסים המורכבת שניהל הורדוס עם מנהיגים בני זמנו, בני משפחתו ובעיקר עם המרחב הפרוע, האינסופי והקשה כל כך להתמודדות של מדבר יהודה.

 

 

הסברים מדוע בחר הורדוס לבנות את ארמונות החורף שלו דווקא בסביבות יריחו, מה היה מערך היחסים שלו עם יוליוס קיסר, מדוע קליאופטרה ניסתה לפתותו, היכן נמצאה גופתו  ומדוע מצדה והרודיון היו מקומות כה משמעותיים עבורו. שאלות אלו ורבות אחרות ינסו לקבל מענה בסדרת סיורים יוצאת דופן במזג האוויר החמים בחורף של מדבר יהודה.

 

 

 עתיקות ארמונות החשמונאים    צילום: רון פלד

סיור במצדה

סיור שני בסדרה מתחיל על פסגת מצדה והכרות עם הארמונות השונים שבנה הורדוס במערב ובצפון האתר. המקוואות ומאגרי המים הענקיים, בית הכנסת שנבנה לאחר תקופתו ועוד ממצאים רבים וחדשים, לאור המחקר החדש שנעשה בשנים האחרונות. מצדה מייצגת את שיא תפארתו ויכולתו האדריכלית של הורדוס כמנהיג ומצביא, אך גם מייצגת את המגלומניות ותחושת הנרדפות הבלתי פוסקת שממנה סבל. בסיום הסיור במצדה ירדו המבקרים אל המוזאון החדש לחזות בממצאים מגוונים שלא היו מוצגים בפני הקהל הרחב עד כה. המסלול כולל: תצפית קצרה מבית ספר שדה עין גדי, עלייה ברכבל אל מצדה וסיום בביקור במוזאון מצדה, בהדרכת יריב אברהם. מתאים לשומרי מסורת ויסתיים בירושלים כשעה לפני כניסת שבת. בנוסף, הסיור כולל אוטובוס צמוד וכרטיס כניסה למצדה, כולל עלייה ברכבל וכניסה למוזאון במרכז המבקרים.  

מתי: שישי, 23 בינואר 2015, 7:30

מחיר: סיור בודד, 250 שקל. סדרת שלושת הסיורים, 690 שקל.

לפרטים: 02-6203461

 

למרגלות מצדה     צילום: יעקב גנץ

 

סיור בהרודיון

סיור אחרון בסדרה אל המאוזוליאום האדיר שבנה הורדוס לעצמו למרגלות מבצר הרודיון. תחילת הסיור מתחיל בתצפית ממוצב הפעמון בסמוך לרמת רחל בפאתי בית לחם, גדר הביטחון וספר המדבר, עם הסבר על מיקומו של ההר. לאחר מכן נוסעים לאתר המרשים אשר בראשו מבצר דמוי גבעה מלאכותית ובו ארמון ומגדלי שמירה, כניסה אל מכמניו, הכרות עם צורתו המיוחדת, תגליותיו ורוחו של הורדוס הנשקפת מהאבן. לסיום תצפית על בריכות שלמה, מפעל מים המיוחס בחלקו להרודוס. בהדרכת חיליק אברג'ל. הסיור מתאים לשומרי שבת ויסתיים בירושלים שעה לפני כניסת השבת. בנוסף, הסיור כולל אוטובוס צמוד וכרטיס כניסה להרודיון.  

מתי: שישי, 27 בפברואר 2015, 8:00

מחיר: סיור בודד, 250 שקל. סדרת שלושת הסיורים, 690 שקל.

לפרטים: 02-6203461

 

ארמון הורודס בהרודיון    צילום: רונית סבירסקי

 

 

לסיורים נוספים, לפרטים  ולהרשמה: מחלקת הסיורים "בית שמואל" טל 02-6203461/606 או באתר האינטרנט www.beitshmuel.co.il

 

 

|
|
|
|
|