צלם: אליוט לנדי, © הזכויות שמורות ללנדי-בית התפוצות
בוב דילן, בתי כנסת עתיקים ו-30 שנה ל"מבצע משה" באגף החדש של בית התפוצות
צלם: רונית סבירסקי
דגם בית כנסת
צלם: רוני כצנלסון
העלייה מאתיופיה אז והיום
צלם: רונית סבירסקי
בית כנסת מבפנים
צלם: באדיבות מוזאון עש' סר אייזק וליידי אדית וול
מנורת חנוכה מבית הכנסת הגדול טלומצקה, ורשה, המאה ה-18,
צלם: רונית סבירסקי
עטיפות של תקליטי ויניל מהמאה ה-20

גאווה יהודית

מאת: רונית סבירסקי

 

בית התפוצות מוזאון העם היהודי פותח את האגף החדש ומשיק ארבע תערוכות שמייצגות את העם היהודי על רב גוניותו כשהדגש הוא על יצירה ועשייה בניגוד להנצחת הפרקים הקודרים שקשורים בעברו של העם.  ארבעת התערוכות כוללות: סיפור בית הכנסת על דורותיו, ציון 75 שנים לזמר והיוצר היהודי בוב דילן, הסיפורים הקטנים של אנשי הקהילה האתיופית ותצוגת הקבע לילדים על פורצי הדרך בתולדות העם היהודי.

 

תקרת בית כנסת מגליציה שצויירה ב-1722 ושוחזרה בבית התפוצות   צילום: רונית סבירסקי

 

צעיר לנצח - חוגגים 75 לבוב דילן

בתערוכה החדשה החוגגת 75 שנים לזמר והיוצר היהודי-אמריקאי בוב דילן יש הרבה מוזיקה וקצת קשה להיפרד ממנה. נעים לשבת ולהביט בסרטי הווידאו שמעוררים פרצי נוסטלגיה בעיני הצופה. ימי וודסטוק הסוערים וגדולי הזמרים האמריקאים של המאה ה-20 ששרים עם דילן על במה אחת. שרשרת של עטיפות תקליטי ויניל חוצה את האולם ועל סטנד מיוחד ניצבת הגיטרה שלו לצד סנדלים, כובע קש, מפוחית וצמיג של אוטו.

 

בוב דילן אינפרה אדום, וודסטוק, ניו יורק, 1968, צילום אליוט לנדי, © הזכויות שמורות ללנדי-בית התפוצות 

 

התערוכה היא הצדעה ליצירה משובחת עם אמירה חברתית שאינה מתחנפת של יוצר יהודי שהטביע את חותמו על עולם המוזיקה בעולם כולו. היא מציגה את דמותו המורכבת ויוצאת הדופן של דילן באמצעות סרטים, צילומים, דימויים, כרזות, מוצגים, והרבה מוזיקה. היא מתמקדת במהפכה שחולל דילן, השפעתו על המוזיקה ומוזיקאים ברחבי העולם ובארץ, ובזיקתו ליהדותו ולמדינת ישראל. הוא היה מושא להערצה גדולה בארצות הברית ושיריו זכו להתייחסות באלפי מאמרים וספרים. הוא הצליח להשפיע על דורו גם במסרים החברתיים והמוסריים שהעביר באמצעות המוזיקה.  משפטים שהעיד על עצמו הפכו לסימן זיהוי של דמותו: "אני רק איש של שיר וריקוד", "אני שר כי אני חייב", "אני כותב כשאני חולם".

 

הגיטרה והמפוחית, הכובע והסנדלים    צילום: רונית סבירסקי 

 

במסגרת התערוכה מוצגים לראשונה בישראל צילומי מקור של אליוט לנדי (לנדאו), מי שהיה הצלם הרשמי של פסטיבל וודסטוק. בנוסף מוצג בתערוכה סרט דוקומנטרי קצר - "דילן שלי" – העוסק בהשפעתו של דילן על המוזיקה הישראלית. בסרט, ראיונות עם מספר מוזיקאים ישראלים מובילים, בני דורות שונים, שמספרים על השפעתו של דילן עליהם  או על חוויה אישית משמעותית שחוו בהשראת המוזיקה שלו.

 

מבצע משה – 30 שנה אחרי

הסיפורים האנושיים של בני העדה האתיופית יוצאים לאור בדרך מיוחדת. התערוכה מעוצבת כאולם הקרנה כשמאחורי כל פרגוד מוקרנים שני סרטונים קצרים. זמן ההקרנה זהה כך שניתן לעבור בין הסרטים מבלי להחמיץ אף אחד מהם. בחזית של כל מתחם הקרנה מוצג צילום והסבר על הדמות שבה מתמקד הסרטון.

 

הכל התחיל באוסף נדיר של 10,000 צילומים של הצלם דורון בכר שתיעד עבור בית התפוצות את קליטת יהודי אתיופיה שעלו ב"מבצע משה" בין השנים 1991-1984. במלאות 30 שנים למבצע, הבמאית והתסריטאית אורלי מלסה יצאה למסע בעקבות האנשים המופיעים בתמונות מאז. ביחד עם צוות בית התפוצות, היא פנתה אל קהילת עולי מבצע משה באמצעות הפייסבוק, וביקשה את עזרתם בזיהוי המצולמים. היוזמה הניבה אינספור תגובות נרגשות ממי שזיהו את עצמם ואת קרוביהם.

 

שי יוסף עם משפחתו, צילום רוני כצנלסון, 2015

 

מלסה בחרה את הסיפורים המרתקים ביותר ותיעדה את מסעם האישי של המצולמים בסרטים המוצגים בתערוכה. זווית ההסתכלות אינה נוסטלגית וגם אינה משקפת את מבטם של הישראלים, אלא את סיפורם של מי שחוו את העלייה מאתיופיה. זהו סיפורן של עשר משפחות המתארות את הקורות אותן מאז ועד היום, תוך התייחסות לקשיי העקירה, ההגירה וההיקלטות, ולקבלת הפנים של החברה הישראלית על האורות והצללים שלה.

 

הללו-יה! כינוס, תפילה, לימוד – בית הכנסת אז והיום

הגלריה החדשה היא תצוגת קבע שכוללת 21 דגמים של בתי כנסת, אשר כל אחד מהם מציג תפקידים שונים שבהן בית הכנסת עוסק: מפגש חברתי, לימוד, יצירה ותפילה, כמו גם חתונה, בר/בת-מצווה, מפגשים קהילתיים, אירועי גיוס תרומות, תמחוי וצדקה. לצד כל מודל מוצג פריט טקסי מקורי שמקורו בבית הכנסת או בקהילה הקשורה בו. מוצגים נוספים הם: זכוכית צבעונית, שנוצרה בשנת 1919 בגרמניה בידי האמן פרידריך אדלר, פריטי יודאיקה היסטוריים ומודרניים, ספרי תפילה וכתבי יד מתקופות שונות. התערוכה כוללת גם סרטים, מיצג וידאו ארט, והפעלות אינטראקטיביות לילדים ולמבוגרים.

 

 תערוכת בתי הכנסת   צילום: רונית סבירסקי

 

גיבורים: פורצי הדרך של העם היהודי

תצוגת קבע לילדים בגיל 12-6 שמציגה את גיבורי העל היהודים לאורך ההיסטוריה: מדענים, הוגים, מהפכנים, אנשי תרבות, ספורטאים, מנהיגים ומובילי כלכלה. כל קבוצה מציגה פן אחר של גבורה או אומץ, ומהווה מוקד של הזדהות ממקור אחר. מתוקף כך, התערוכה מבקשת לעורר את הילדים למחשבה מחודשת על גבורה, גיבורים, הערצה והערכה, ומפגישה את הילדים עם הפנים השונות של ההצלחה הנטועה באלה שכבשו את יצרם והעזו להצליח לחשוב ולפעול באופן אחר ושונה.

 

התערוכה מציגה את ייחודו של העם היהודי כקבוצה שמאפשרת ביטויים שונים של הצלחה, ולא מתמקדת רק בכוח הזרוע או בגבורה בשדה הקרב, כאשר דגש מיוחד ניתן לגיבורי התרבות היהודיים.  הגלריה מעוצבת כמרחב פתוח המאפשר תנועה חופשית, ויש בה הפעלות אינטראקטיביות וסרטי אנימציה המתאימים להורים ולילדים. במרכז החלל מיצג תאורה וסביבו מושבים להורים ומחשבי לוח (iPad) שבהם מידע על כל 148 הגיבורים המיוצגים בתערוכה.

 

  

|
|
|
|
|