צלם: Alexis Maryon
פסטיבל מקודשת 2016 בירושלים - מסעות דוקו-תיאטרליים, מעגל שירה ענק, מיצג חורשה, חווית סאונד לילית
צלם: Rob O'Connor
באבא מאל
צלם: רייצ'ל פישר
על החיים ועל המוות - סיפור ישראלי
צלם: נועם שוגנובסקי
מופעים באתרים שונים בעיר
צלם: Tal Erez
בית תפילה

מקודשת, מקודשת, מקודשת

מאת: רונית סבירסקי

 

מסעות דוקו-תיאטרליים, מעגל שירה ענק, מיצג חורשה בלב העיר, חווית סאונד לילית, שבוע תפילה משותפת לשלושת הדתות, כל אלה יתקיימו במסגרת פסטיבל "מקודשת 2016" בעקבות האנשים ששואפים להמיס גבולות בעיר הבירה שחוברה לה יחדיו. בין התאריכים 23-4 בספטמבר באתרים שונים ברחבי ירושלים. חלק מן האירועים ללא תשלום.

 

היצירות של מקודשת 2016 נובעות מתוך ירושלים או מתנקזות לתוכה. הן מערערות ומהרהרות בכל מה שקדוש בה. יונקת מהמציאות ומבקשת להפרות אותה. מטלטלות ובוחנות מוסכמות שנקשרו בה. השנה, ממעוף הציפור, היצירות גם מאתגרות את ההגדרה המקובלת לאמנות ודורשות מהצופים לעצור ולבחון שוב את עצמם. פסטיבל אחד, מרוכז ומהודק, ששואב השראה מהמציאות בירושלים, מאנשיה ומהתהליכים שקורים בה וסביבה. הפסטיבל שאוצר את המציאות לעבודות אמנות, מנסה במידת האפשר, להאיר את היופי והטוב שנובעים מהעיר.

 

מגדל דוד    צילום: נועם שוגנובסקי

 

מעגל שירה משותפת (17 בספטמבר)

בגן מיטשל, הסמוך לחוצות היוצר יתקיים מעגל השירה הגדול במזרח התיכון, ללא הפרדה ממשית בין קהל לבמה, בלי גבולות וחומות, שבו כולם נותנים את קולם כד להוציא יחד בת קול גדולה מירושלים, הקוראת לסבלנות, אחווה ושיתוף. משתתפים יוצרים מובילים כמיקי גבריאלוב, אביהו מדינה, שי בן צור, לובנאה סלאמה, יעל דקלבאום, רחלה ואחרים, שיהפכו את המעגל לחגיגה ענקית של מוסיקה בהשתתפות כולנו. הכניסה חופשית ללא תשלום.

 

מציון תצא חורשה - טבע אורבני על גלגלים (23-4 בספטמבר)

בכיכר ציון, באישון לילה, כשרוב בני האדם עדיין מתהפכים במיטתם, תנוע חרש אל כיכר ציון שיירת עצים מלכותית ותיצור יש מאין חורשה חדשה, חצי-זרה לנוף האורבני המאובן שיהיה לה לבית למשך שלושה שבועות. כיכר ציון, שהפכה בשנים האחרונות ממרכז העיר המערבית, לתחנת מעבר של בנק-רכבת-עבודה, שבה באחרונה להיות נקודת מפגש עירונית, לא תמיד בהקשר חיובי. בעבודת-המשך בת השלושה שבועות 'מציון תצא חורשה' מבקשים היוצרים לאפשר מחדש דריסת רגל גם לטבעי ביותר. לייצר חלל דינמי ופתוח בלב הכיכר החסומה, לשחרר קצת אוויר לכיכר האטומה ולתבל בירוק את הכיכר שכל כך מקוטבת לשחור ולבן.

 

 

לילה ירושלמי   צילום: נועם שוגנובסקי

 

העצים של החורשה, בניגוד לאחיהם הנטועים היטב בקרקע, יוכלו לנוע. הם יעמדו זקופים בתוך קופסאות גדולות מימדים שחוברו לגלגלים ויזמינו את הקהל להצטרף לריקוד יומיומי של עצים ואנשים להיות שותפים בעיצוב מחודש ובלתי פוסק של הכיכר. מסביב לעצים יוצבו צמחי תבלין, צמחייה מקומית ואדמה על צורותיה השונות – כולם על גלגלים – כך שייווצר מתחם צומח, חי ודומם. לאורך שלושת השבועות של מקודשת יתרחשו בכיכר ובמיצב אין סוף דברים. חלקם יזומים, רובם לא. כניסה חופשית ללא תשלום.

 

הדים - חווית סאונד לילית במורד הוואדי (8 בספטמבר)

ביער ירושלים החל מהשעה 20:00, תתקיים חוויה לילית של קולות, צלילים וסאונד במורד הוואדי המתפתל מהר הרצל דרך שביל הצוקים. בחסות החשכה, על קו התפר שבין הבנוי לצומח, בין אורנים לברושים, ימתינו לקהל קולות ורעשים שיגרמו להם לחוות צליל וסאונד בדרך שונה לחלוטין. עבודת סאונד חיה של עשרות מוזיקאים עם תדרים פסיכדליים, מיצבים ומיצגי סאונד שיוסיפו שכבת רחשים אלקטרוניים לרחשים הטבעיים של הוואדי ויזמינו את הקהל להיכנס לחלל של מציאות מדומה.

 

בלב הוואדי ניתן יהיה לפגוש ולשמוע את אדווין ואן דר היידה ויאן פיטר, שבעזרת אנטנות מיוחדות יאספו תדרים מהסביבה החיה ויהפכו אותם ליריעות סאונד דינמיות, את קבוצת ANLGSY שתוסיף בעזרת רשת סימביוטית של סינתיסייזרים שכבת קולות מלאכותיים לקולות הטבעיים של היער ואת מקהלת גיא בן הינום עם ענבר, שתלווה את הקהל פיזית ומוזיקלית, למעמקי היער. בנוסף, הנינג'ות של THE BOLWERKERS. חינם, בהרשמה מראש.

 

אמן, בית תפילה משותף לכל מאמינים (11-4 בספטמבר)

המרכז העירוני למוסיקה ע"ש אלפרט, גיא בין הינום, ובתי תפילה מארחים את שלוש הדתות.  בירושלים של 2016 מה שאמור להיות טריוויאלי – בית תפילה משותף לכל מאמינים – הוא כמעט בגדר נס. בין ארבעה קירות (וקצת מרפסת), מול הנוף של ירושלים הבתולית, בין ראש חודש אלול לעיד אל-אדחא, יתקיים משכן, רוחני וארצי כאחד, שבו כל אחת ואחד יכול להתפלל למי ואיך שהוא רוצה. בית תפילה משותף שמחבק את הדומה (וגם את השונה) ומחפש את הקווים המשיקים במקום לקדש את חומות ההפרדה. מתפללים, משוחחים, לומדים ורואים שאפשר. מפגש עם נציגי שלושת הדתות, ערבי תפילה פתוחים. בסוף השבוע מתארחים בהיכלי תפילה של שלושת הדתות.  משתתפים: שייח איהאב בלחה, הרב דב זינגר, שייחה אבתיסאם מחמיד, חכם דוד מנחם, האחות אסתר סאליב, האב רפיק, אנשי ונשות דת נוספים. כניסה חופשית ללא תשלום.

 

שבע הצעות להמסת גבולות (23-4 בספטמבר)

הציר המרכזי של מקודשת 2016 הן שבע הצעות להמסת גבולות, מסעות דוקו-תיאטרליים שמבקשים לגלות את ירושלים הנסתרת מהעין. במופע, שהוא שילוב בין סיור לפרפורמנס, מסע של היכרות עם אנשים שמתהלכים בינינו, מקומות רחוקים מהעין ונסתרים מהלב, ומפגש עם בני אדם שמתעקשים לפעול יום-יום, שעה-שעה כדי להשפיע על העיר שהם בחרו כביתם. כל אחד מהמסעות יציע דרך חדשה לתור את ירושלים – ברגל, במיניבוס או ברכבת הקלה. כל מסע הוא מפגש עם קבוצה אחרת של ממיסי גבולות, שתישמר בסוד עד לרגע המפגש. כל מסע ישלב בין אמנות למציאות בדרך שממיסה את הגבול בין האמיתי לבין המבוים וכל מסע יסתיים כשירושלים שהכרתם לפניו שונה בתכלית מזו שתכירו אחריו. מחיר 120-80 שקל.

 

מוסיקה מקודשת - חגיגה חוצת גבולות ואמונות (23-17 בספטמבר)

באתרים שונים ביניהם מגדל דוד, ימק"א, גן מיטשל (סמוך לחוצות היוצר) יתקיים שבוע המוזיקה שינעל את מקודשת 2016. אמנים מכל העולם יופיעו בחגיגה חוצת גבולות ואמונות. בין הפקות המקור: רביד כחלני וסונה ג'ובארטה (גמביה), זהר פרסקו מארח מתופפים מאיטליה, ספרד, אזרביג׳אן והודו, מאסטר הניי (חליל טורקי) Kudsi Erguner שמגיע לישראל עם פרויקט של שירת מפטירים בעברית עתיקה מלב טורקיה המוסלמית, חגיגת נעילה שנעה בין הודו, פקיסטן, טורקיה, ספרד וישראל עם סלדה ופום-בם. מופע מיוחד של הקוואלי-פלמנקו, יסמין לוי חוזרת לעיר הולדתה עם מופע זריחה מרגש במיוחד שיכלול גם חומרים חדשים בעברית. נביא האתיו-ג'אז מולאטואסטטקה, כהן הקצב האפריקאי באבא מאל מסנגל ולהקת מיסטי אין רוטס הבריטית, שמביאה רוטס רגאיי קלאסי לציון בערב הרגאיי של הפסטיבל שכבר הפך למסורת. 180-100 שקל

 

 

באבא מאל   צילום: Rob O'Connor 

 

עירהור - שש שעות של ניסויים במציאות אחרת (15 בספטמבר)

במכון ון ליר בין השעות 23:00-17:30 יתקיים ערב של שחרור ברגים עם חוקרים, עיתונאים, פעילים חברתיים, אמנים ואנשי רוח מקומיים ובינלואמיים החולקים את המוטיבציה ואת השאיפה לפרק את המציאות ולהרכיב אותה מחדש בשיתוף הקהל. פרופ' מוחמד דג'אנידואדי מספר על ההחלטה לקחת סטודנטים פלשתינים לסיור במחנות ההשמדה של פולין. מירנה לואיס מסבירה מדוע קונפליקט הוא דבר חיוני. העיתונאי פול סאלופק מתאר את מסעו הרגלי בעקבות מסלול הנדידה הראשוני של המין האנושי. תוכלו לצפות בתצלומים של ירושלים ב-360 מעלות, לעבור סיור מודרך בכנסיית הקבר בלי לזוז מהמקום ולהרכיב משקפי מציאות מדומה ו"לראות" כיצד סופר עיוור מתאר את המציאות. 80 שקל.

 

על החיים ועל המוות - מופע רדיו-בימתי שמתחיל מהסוף (15-5 בספטמבר)

בכנסייה הסקוטית סנט אנדרו'ז יתקיים מסע רדיופוני-בימתי "על החיים ועל המוות על ידי קבוצת "סיפור ישראלי", הפודקאסט המצליח שהתחיל בדירת סטודנטים בנחלאות. מסע שבודק מה כל כך מפחיד במוות ומה לעזאזל כל כך קדוש בחיים.בעזרת סיפורים, ראיונות, אורחים, הקלטות, מוזיקה שכותב ויבצע במיוחד במופע דויד פרץ ווידיאו-ארט שמצלמת ועורכת דניאל זיני יהפכו אנשי הפודקסאט את האינטימיות של הרדיו לחוויה בימתית חיה שבסוף אפילו המוות הוא לא כל כך נורא. 100 שקל 

 

וידויים - התוודות והיטהרות בכרטיס אחד (18-11 בספטמבר)

בימק"א תוצג עבודת מקור שנעה בין תיאטרון לטקס, שבמרכזה הקראה משותפת של 'ארכיון הווידויים הגדול' - טקסט המאגד אינספור וידויים שלוקטו מהקהילות והשבטים השונים של ירושלים. באור מעומעם, בשעת לילה, כל אחד בתורו יקרא או ילחש וידוי שלא הוא כתב. חלק מהווידויים מצחיקים, אחרים מעוררים זעם. חלקם יזכירו חטאים אישיים או יהדהדו זיכרונות מתוקים. אחרים יזמנו לקהל פיסות מליבם של אנשים רחוקים, כאלה שאין אפשרות לשמוע בשום הזדמנות אחרת. הלילה יסתיים במי הבריכה בירכתי מגדל ימק"א. 120 שקל.

 

 

|
|
|
|
|