צלם: יח"צ
זמן פרינג' - פסטיבל תמונע הבינלאומי 2016 מציג תאטרון, מחול ופרפורמנס של יוצרים ישראלים ובינלאומיים
צלם: יח"צ
SLAP/STICK של הרמן הייסינג
צלם: צילום: ניר מירצקי
מיה מגנט - מחשב פרפורמטיבי
צלם: ניר מירצקי
מקודדת
צלם: אורי רובינשטיין
כיסופים

תמונע בתמונה

מאת: רונית סבירסקי

 

פסטיבל תמונע הבינלאומי לתיאטרון, פרפורמנס ומחול לשנת 2016 מעלה על במותיו עבודות של יוצרים עכשוויים המבטאים את סביבת עולמם הרגשית, החברתית, הפוליטית – האנושית. פרפורמנס, תאטרון, סרטים ומחול מהארץ ומהעולם. 12 בכורות ומופעים לציון 400 שנה למותו של שקספיר בין התאריכים 15 בספטמבר עד 1 באוקטובר

 

need some body צילום: דפנה טלמון 

 

תאטרון תמונע מקיים זו השנה החמישית את "פסטיבל תמונע הבינלאומי לתאטרון, פרפורמנס ומחול" מהארץ ומהעולם. השנה, ישתתפו הפקות משלוש מדינות חוץ מישראל: גרמניה, פולין ואנגליה, ויתקיימו 20 מופעי פרפורמנס, תיאטרון וסרטים ו-5 מופעי מחול. כמו כן, במסגרת הפסטיבל יציינו 400 שנים למותו של וויליאם שייקספיר במבחר אירועים אותם אוצר דורי אנגל בתמיכת המועצה הבריטית. במהלך ארבעה ימים מרוכזים יוצגו יצירות מהארץ ומחו"ל, יערכו סדנאות, יוקרנו סרטים ויתקיים פאנל יוצרים. בין אורחי הפסטיבל מאנגליה: מייקל פירס מתאטרון ה-Old Vic, מומחה לתאטרון דיגיטלי, והבמאי ניק האטצ'יסון, שיקיים בפסטיבל סדנא.

 

מופעים בולטים שיתקיימו במסגרת הפסטיבל

 

יוסי יזרעאלי עם "פרוספרו בירושלים" (17-16 בספטמבר)

מסוחרר מהצלחתו כמהפנט במופעי בידור, ד"ר פרוספרו (יוסי יזרעאלי) חולם להפנט בעזרת גלולה היפנוטית את כל עם ישראל "שלא יפחד כלל". אסון משפחתי כתוצאה מההיפנוט מעיר אותו מחזון העיוועים. אבל גיסו, אדם דתי, ממשיך לפתח בסתר את 'גלולת ירושלים', מה שמסבך את העלילה 'המשיחית', המשפחתית, וחושף מניעים נפשיים בלתי צפויים. 35 שקל

 

 

WHICH DANCE   צילום: גדי דגון 

 

הרמן הייסינג מגרמניה  (19-18 בספטמבר) - SLAP/STICK

SLAP/STICK הוא סולו החוגג את הפעולה הלא מודעת, את מרחביות החלל וההכחשה התמידית ליעילות. בהשראת המאמר של הנרי ברגסון "הצחוק", הכוראוגרף הרמן הייסינג צולל לגופניות של החסר, להגזמה ולתנועה המכנית.על ידי שימוש בריקוד ברזילאי בדוי ומחוות של מספר קומיקאים שונים, SLAPSTICK חוקר את מהות הגוף הקומי - באיזה אופן מהות זו מצביעה על משהו שמגדיר אותנו כאנושיים. 35 שקל.

 

ענת כ"ץ וארז מעין – מולטי (20 בספטמבר)

"מולטי" הוא מחקר תנועתי, חברתי ונוירופסיכולוגי, שפועל במתח שבין מודעות דרושים התובעות "מולטיטסקינג ויעילות מלאה בכל אחת מהמשימות" והכורח החברתי להיות הורה מושלם, בן זוג מושלם, לתחזק קריירה מושלמת וגם להצליח ליהנות מכל אלה, כל זה בעת ובעונה אחת, לבין מחקרים מדעיים שמוכיחים שוב ושוב כי מוח האדם אינו בנוי לפעול במולטיטסקינג, וסופו להיכשל וללכת לאיבוד בין שלל המשימות השונות. 35 שקל.

 

יאיר ורדי  עם סל תרבות (23-21 בספטמבר)

שבעה יוצרים נפגשים עם הקהל בסלון-מעבדה המשמש בדרך כלל כחלל ציבורי בבית הפרטי, והופך בעבודה זו לחלל אישי בבית ציבורי: התאטרון. דרך חיפוש אחר זהות ישראלית ולאומית תוך כדי יצירתה על הבמה, העבודה חוקרת את שורשי הזהות של היחיד ואת הקבלה וההתנגדות למדינת הלאום.איך הגוף הציוני שולט על הגוף הפיסי שלנו? למה כל בוקר אנחנו קונים כרטיס טיסה ובערב נשארים במדינה? למה הכל פוליטי ואיך האלטר אגו והרצל קשורים לכל זה? 35 שקל

 

 כיסופים    צילום: אורי רובינשטיין

 

אלמה וייך ונוגה אלקין-אפרת "לרעך כמוך" (23 בספטמבר)

אז איך נראים לנו השכנים שלנו? כל מי שלא כמונו? מסע בין  תופעות של חשד  וגזענות - דעות קדומות  שמשתקפות בהתנשאות, אפליה ופשעי שנאה. המסע מדלג בין סיפורים חדשותיים, אירועים היסטוריים, נאומים נלהבים ומפגשים מגוחכים. לאורכו נאספות עדויות של מתקיפים, עדים וקורבנות. בין מסעות הנוער לפולין, למגרשי הכדורגל, בין אתיופים, למזרחיים, שחורים ולבנים יהודים וערבים, נרקם סיפור עתיק יומין של שנאה ואלימות.

הסיפור האישי מתערבב עם זה הציבורי ומגלה שכולנו, כן, כולנו, חוששים מן האחר, שופטים אותו מראש, ומעדיפים את הדומים לנו. החשש מוליד פחד שמוליד שנאה שמולידה תוקפנות שמולידה פגיעה ודם. הכאב והאבדן עשויים להאיר מחדש את הציווי העתיק, המוכר, ואהבת לרעך כמוך. 35 שקל

 

ג'ייסון דנינו הולט - לא מכניסה את זה לתאטרון  (24 בספטמבר)

אירוע תאטרוני חד פעמי בן חמש שעות. "לא מכניסה את זה לתאטרון" הוא מופע החוקר את אמנות הווידוי. שבעה פרפורמרים נפרדים מעולם התאטרון הקונבנציונלי עליו הם התחנכו וחוקרים, דרך וידויים אוטוביוגרפים, את המסע לעולם המדמם והמפחיד מכולם שנקרא: ״הםעצמם״. עולם ללא שיפוטיות או ביקורת, שנועד להוריד לקהל אבנים מהלב. במהלך המופע הקהל מוזמן לצאת,להכנס ולחזור כאוות נפשו. 35 שקל.

 

ניב שיינפלד ואורן לאור (16-15 בספטמבר) - You Happy Puppe

צמד היוצרים מרגישים כלפי הקהל אחריות וכאזרחים מועילים מן השורה שמנו להם כמטרה להעניק לעם את שהוא צריך בעת הזאת - לחם ושעשועים. לשעה קלה הם ינסו להעלות את מורל הציבור ולשמח לבבות בריקוד ובפזמונים קליטים ונעימי לחן, על מנת להסיח דעתו מן המתגעש סביב, ומכל דבר שיש בו כדי להעכיר ולהטריד. 70 שקל.

 

 "מוזיקומבאז מחפש הארה" של סמדר יערון 

 

בית הבליעה - ארוחת כבושים (17 בספטמבר)

תחת המנטרה מלח-מים-מלח-מים הקהל מוזמן לבית הבליעה. ארוחה שכל כולה מאכלים כבושים: ירקות העונה, דגים ובשר. בבית הבליעה כיבוש הוא לא רק מלחמת הישרדות נגד הריקבון, כאן כובשים כדי שנאכל. כאן מערכת היחסים עם הכבושים מתחילה כשעוד נודף מהם ריח האדמה או הים מהם באו. רצפטורים של ריח משתוללים, מריצים מידע של ראשוניות, טריות, רעננות של תחילת חיים בשלים. המציגים מגלים את המומחיות שלהם בבית הבליעה, לתפוס, ולשמר את הזמן, כמעט נצח. לאחר מכן האחריות עוברת למיקרובים, לחיידקים ולפטריות. כל עוד לא יזלוג פנימה חמצן כל איבר וחלק מהירק ייכבש. 100 שקל.

 

מרתה זיולק מפולין  (19 בספטמבר) MAKE YOURSELF 

היצירה MAKE YOURSELF מתחילה באימון, בתרגילי סדר ופיסול גופני. נושא הניסוי הוא קבוצה של חמישה פרפורמרים המסומנים על ידי השמות הבאים: מהירות גבוהה, קוקו, לורדי, גלוו ויופי. מרתה זיולק היא מלאכית האבק, המנחה והמדריכה של ניסוי זה. הניסוי מתרחש איפשהו בין מכון כושר, מסיבת טכנו וכנסיה קואופרטיבית למודעות. מופע שהוא מבנה אוטופי הבונה את הסטייל, השפה והחושניות של עצמו. מעין טריפ הממיר את הגוף למכונה. ביצירה במונולוגים האישים של המופיעים מעורבבים עם אימון קבוצתי, ריקודי טראנס וריב, יוגה, ריקודים לטינים וריקודים סלוניים. MAKE YOURSELF היא כנופיה הבונה והמשנה את עצמה לצלילי מוסיקת הלוטו לנטו.  70 שקל.

  

במסגרת חגיגת 400 שנים למותו של ויליאם שקספיר יתקיימו אירועים שונים. המוזות הרועמות של שקספיר - ערב הקרנת סרטים וסרטי אנימציה אקספרימנטלים המבוססים על מחזותיו השונים. בנוסף, שקספיר הקפוא - חמישה סרטי אנימציה אקספרימנטליים קצרים, הצגות, סדנאות, סרטים ודיונים.

 

www.festivaltmuna.com ,www.tmu-na.org.il  ,03-5611211

|
|
|
|
|