צלם: יח"צ
פסטיבל "מנופים" לאמנות עכשווית בירושלים - עשרות תערוכות ומופעים ללא תשלום
צלם: יח"צ
תערוכה קבוצתית עשור לפרס מוזס
צלם: יח"צ
עבודה של רמי טריף
צלם: יח"צ
חברים חדשים 2016
צלם: יח"צ
טל ברויטמן זוכה פרס מוזס

מרימים מנופים

מאת: רונית סבירסקי

 

 

פסטיבל "מנופים" לאמנות עכשווית בירושלים עם עשרות תערוכות חדשות, מופעי מוזיקה, אירועי תרבות ואמנות בגלריות ובחללים שונים, פעילות יצירתית לכל המשפחה בחיק הטבע, כנס ירושלים הראשון לאמנות, סיורים, תערוכות ומיצגים באוטובוסים, ברחובות ובבתים פתוחים בשכונות מעורבות והכל ללא תשלום

זיו יחזקאל במופע הפתיחה   צילום: אייל כהן

 

פסטיבל מנופים לאמנות עכשווית בירושלים יתקיים במשך שבוע בין 22-15 בספטמבר 2016 ויכלול עשרות אירועי תרבות, אמנות ומופעים, שכולם פתוחים ללא תשלום לקהל הרחב. בערב הפתיחה של פסטיבל מנופים, יתקיימו במקביל עשרות פתיחות של תערוכות חדשות בגלריות וחללי תצוגה ברחבי העיר. לרשות המבקרים, יופעלו שאטלים ללא תשלום, שבתוכם יתקיימו מופעים ומיצגי אמנות מקוריים. מדי ערב במהלך השבוע, יתקיימו באזורים שונים בירושלים, אירועי תרבות ואמנות בגלריות, בחללים אלטרנטיביים, במרכזי תרבות, בחיק הטבע, בבתים פרטיים, במבני ציבור ותעשייה ובשכונות שונות בעיר. ״מנופים״ הוא מיזם עצמאי של אמנים החיים ויוצרים בירושלים. את הפסטיבל ייסדו ומנהלות האמניות לי היא שולוב ורינת אדלשטיין ושותפים לו עשרות גלריות, מרכזי תרבות ומאות יוצרים ואמנים עצמאיים.

 

מופע הפתיחה - זיו יחזקאל
זיו יחזקאל (31), יליד קריית אונו, הוא זמר, יוצר, ומוזיקאי יהודי המבצע ומחדש את המוזיקה הערבית הקלאסית. עיבודיו המיוחדים מתאימים את המוזיקה הערבית הקלאסית לעידן החדש, באמצעות שילוב של פופ, רוק וג'אז, תוך שמירה על המקור. יחזקאל מופיע בכל רחבי העולם ומשלב בהופעותיו מסרים של שלום וקירוב לבבות. הוא ביצע שיתופי פעולה מוזיקאליים עם תזמורת נצרת והתזמורת האנדלוסית ירושלים. בחצר בית ספר מוסררה, 15 בספטמבר, ב-20:30

 

מנופים שאטליינס
פרויקט מיוחד לפסטיבל של היוצרת הירושלמית הצעירה והמקורית, גליה עיני. חברת ההסעה הראשונה שתפעיל למבקרים את התת-מודע. "מנופים שאטליינס" מציעה למבקרים נסיעה תרבותית מפנקת. דיילות: שני שבתאי, נורית דרימר, עדי כהנא, בתאל דותן, מיכאל לוי, דורון גליה,  גלית קריידן, דנה טקץ. 15 בספטמבר.

 

 

תור לאמן

הקהל מוזמן להירשם ל"מפגשים אישיים מרפאים" עם אמנים ירושלמים בשלושה מרכזים שונים: סדנאות האמנים ירושלים, הגלריה החדשה - סדנאות האמנים טדי וב'סטודיו משלך'. בכל מרכז תוצג תערוכה חדשה ויתקיימו אירועים ומופעים מיוחדים. האמנים ישוחחו עם המבקרים על יצירתם בדגש על מעשה האמנות כ"שאמניזם", בעל סגולות של ריפוי רוחני. "האמן כשאמאן" הוא מושג שטבע ג'וזף בויס בשנות ה-70. בויס האמין שלאמנות יש כוח מרפא ושכל אחד יכול להיות אמן. על כן, כוח הריפוי הופך את ה״לקוח״ למרפא פוטנציאלי בעצמו. 16 בספטמבר.

 

סדנאות האמנים - גלריה ת(א)עשייה - פרפורמנס מתמשך 22-15 בספטמבר

האמנית השוויצרית, פלורנס יונג, תשתתף בתכנית שהות האמן הבינלאומית של סדנאות האמנים. האמנית הצעירה והמוערכת תיצור עבודת פרפורמנס חדשה לפסטיבל מנופים, בה היא תקים סוכנות ריגול פרטית שתיקרא IS/PD  Intelligence Service/Philosophers Department ותהיה מורכבת מפילוסופים החיים או פועלים בירושלים. משימתם תהיה לעקוב אחר פסטיבל מנופים, ע"י ריגול אחרי המופעים והקהל. בכל ערב הסוכנים ייצרו דו״ח פואטי שיורכב מרשימות, תמונות וניתוחים שיישלחו לשירותי השב״כ הישראליים ויעלו לאתר האינטרנט של סדנאות האמנים-  artiststudiosjlm.org.

 

גרוב טבעי - שבת עם הילדים

מרתון סדנאות טבע באמנות בגלריה לטבע באמנות  -התחנה לחקר ציפורי ירושלים.

10:30 סדנת רישום בטבע עם עמיר בלבן, בדגש על רישום ינשופים הסדנה מיעודת לכל המשפחה ותכלול סדנת רישום והכרות עם דורסי הלילה, שהם הנושא המושלם לרישום בטבע.

12:30 "האוח העיטי": פתיחה חגיגית -  תערוכת הצילום של עזרא חדד

13:00 ינשופי אצטרובלים: סדנת יצירה לקטנטנים בצל עצי האורן

14:00 סיור וסדנת התגודדות עורבים על ינשופים וסיור טבע עירוני בגן הוורדיםיציאה מהתחנה לחקר ציפורים. הסיור בדגש על המאבק עתיק היומין בין הינשופים לעורבים.  17 בספטמבר.

 

האוח העיטי   צילום: עזרא חדד

 

 

כנס ירושלים לאמנות #1   -  בנושא - חתימה

ככנס ירושלים לאמנות הראשון, שיערך בבית הנסן ובמוזיאון לאמנות האסלאם, יעסוק בנושא "חתימה" ויתייחס לתיאוריה ולפרקטיקה של הנושאים העולים מן הכותרת. בעידן בו מושגים כמו אותנטיות, שייכות, זהות וייחודיות מעורערים ללא הרף על ידי טכנולוגיות חדשות ותפיסות תרבותיות. מושגים כמו קהילתיות ושיתופיות, נאמנות ושייכות, ציטוט, ניכוס והעתקה הפכו לחלק בלתי נפרד משיח האמנות. תחת כל אלה, המושג "חתימה" מקבל משמעויות חדשות. כנס ירושלים לאמנות יעסוק השנה בחתימה כסימן שייכות או בעלות, כאפיון חברתי, תרבותי ופוליטי וכסמל הנושא משמעויות כלכליות ומשפטיות כבדות משקל.  

במהלך הכנס יוצגו פרזנטציות קצרות של אמנים אודות יצירותיהם העוסקות בנושא חתימה בין המשתתפים: רנה שיינפלד, פלורנס יונג, יעל גילעת ופטמה אבו רומי, יעל נצר, קטורה מנור, ציפי מזרחי, אבנר מרים עמית וקרן בן אלטבט, אלכס טוביס.  בבית הנסן 18 בספטמבר, במוזאון לאמנות האסלאם 19 בספטמבר, בין השעות 22:00-17:00

  

שכונת אבו טור/אל ת'ורי  - סיפורי עשהאל

ברחוב עשהאל בשכונת אבו טור בירושלים,  עובר גבול בלתי נראה הגלוי רק לתושביו. הרחוב המשותף סלול על תוואי הקו הירוק – קו הגבול בין מערב ומזרח העיר. בצדו האי-זוגי גרות משפחות ישראליות מאבו טור ובצדו הזוגי גרות משפחות פלסטיניות מאל-ת'ורי. פרויקט "סיפורי עשהאל" יתארח ויארח את מבקרי הפסטיבל ברחובות ובבתי השכונה. לערב אחד יהיה אפשר להתבונן בעבודות אמנות במרחב האישי, לצפות בהקרנות, מופעים מוזיקליים ותיאטרון רחוב, לפגוש ולהכיר את תושבי הרחוב.  20 בספטמבר, 23:00-17:00

סמאח שחאדה, Tug of War, 2016, pencil on paper

 

כוכבים עולים ב-21 בספטמבר

18:00- מסע בין כוכבים: לירח ומעבר- גלריה ויז׳ן, נח פולברג- נועה קטנוב מקבוצתSpaceIL  שפועלת להנחית את החללית הישראלית הראשונה על הירח כחלק מתחרות Google LunarX תציג את המסלול של הקבוצה לחלל. במסגרת תערוכת קוסמוס.

19:00- מופע: צלילי מסאלה – רוזנבאך קונטמפוררי - כלי נגינה: סנטור פרסי וקמנצה/ מנגן: אלדד לוי

20:30 מי אני, מאיפה אני, לאן אני- בית טיכו - בואו להכיר את אמני התערוכה "זום 2016 – אמנים ישראלים צעירים, בסדרת הצגות בזק: יניב עמר ולימור יניב, זהר קוואהרדה, דור זליכה לוי, מיכאל ליאני, מעין בוני

 

ברוכים הבאים לעיר המחר
גלריה אגריפס 12 וסטודיו ילדי הפרא מזמינים את המבקרים להציץ לעתיד דרך מודל של עיר עתידנית, שיוצב במקום ליום אחד בלבד. המיצב, שמורכב מחומרים ממוחזרים, הוא פרי עבודה משותפת של ילדים ואמנים.

17:00 -  יצירת קיר גרפיטי נייד, בהשתתפות הקהל הרחב ובליווי אמנים

20:00 -  ערים ומשוררים: הקראת שירה אורבאנית בשילוב מופע אור-קול. 22 בספטמבר

 

 

אירוע נעילה- קאנון ספירלי   - מופע קול לקהל קהילה ומקהלה #2

מבנה האמפי הטבעי והאקוסטיקה הייחודית של 'בנין כלל' יהפכו לבמה ספירלית של שירת מקהלות - רב שיח קולי אשר יתוזמר בין המרפסות למופע אחד ממושך. השירה המשותפת היא סיבת ההתכנסות אך גם התוצאה: עדת מקהלות ירושלמיות, במגוון שפות ומקצבים, תגיח בין מרפסות המרכז המסחרי ותעיר את הבניין לשירת הללויה. הקהל יוזמן להיכנס, לצאת ולהיכנס שוב דרך כניסה אחרת, לבחור את נקודת המבט וטווח השמיעה. משתתפים: מקהלת בלקנטו - אורטוריו ירושלים, אנסמבל הפיוט שליד מכון בן צבי, מקהלת הכנסייה הארמנית, מקהלת הילדות אנקור, מקהלת זמרי אורטוריו ירושלים ואחרים. רחוב יפו 97. 22 בספטמבר

 

מקהלות בבניין כלל  צילום: אריק פוטרמן

 

תערוכות חדשות ברחבי העיר

בסדנאות האמנים ירושלים "שלום המלכות" של רעיה ברוקנטל הבוחנת את השפה החזותית השולטת בחסידות בעלז, על מאפייניה העיצוביים והאיקונוגרפיים.  בסדנת ההדפס  תערוכה קבוצתית "תחת מכבש ההיסטוריה". בגלריה רוזנבאך קונטמפוררי שי אזולאי ויונתן גולד בתערוכה זוגית. הציורים נוגעים בשאלות של אמונה והיעדרה. בגלריה אגריפס 12 "סינסתזיה ירושלמית" - מיזוג של חושים: מצב נוירולוגי נדיר בו שני חושים או יותר מצטלבים, תופעה שבה גירוי של אחד החושים מעורר מיד תגובה של חוש אחר.

 

עבודתו של יונתן גולד בגלריה רוזנבאך   

 

ב"קוביה" תערוכת אספנים. התערוכה נותנת במה לאוספים שבעצם אגירתם ושימורם הקפדני יש ממעשה האמנות. בגלריה ויז'ן תוצג התערוכה "קוסמוס" החוקרת את החלל, מכדור הארץ לירח ומעבר לו, כפי שהוא מוצג בתצלומים שמימיים משנת 1900 ועד היום. צמד האמנים, רוכמן וקרנץ מבקשים להגיב לסביבתה הייחודית של "הגלריה החדשה  - סדנאות האמנים טדי", הממוקמת תחת הטריבונות של אצטדיון טדי. ארץ לא נודעת – מסע בדיוני אל מרחבי המסתורין היהודי במקלט לאמנות. אברהם גיא ברכיל הוא קומיקסאי היוצר עבודות סוריאליסטיות בהשראת התלמוד.  בבית האמנים תוצג תערוכת עשור לפרס מוזס: זוכי הפרס לציור ע"ש אסנת מוזס לאמנים צעירים.

אתר פסטיבל מנופים לאמנות עכשווית בירושלים www.manofim.org

 

|
|
|
|
|