צלם: רונית סבירסקי
יוגה ערבה 2016 - מיוגה ערסלים בחוות אנטילופות עד 108 ברכות שמש בפארק תמנע
צלם: רונית סבירסקי
שהגב לא יכאב
צלם: רונית סבירסקי
סוף שבוע עם אנטילופות
צלם: רונית סבירסקי
ראיון טלוויזיוני מעופף
צלם: רונית סבירסקי
תרגול וחול
צלם: רונית סבירסקי
הגן הממוחזר בלוטן

ערבה בלבן

 

מאת: רונית סבירסקי

 

ירדתי דרומה כדי להבין מה מכינים לנו השנה ב"יוגה ערבה", שעתידה להתקיים בסוף השבוע שבין 5-3 בנובמבר 2016. אירוע שלא הצמידו לו את המושג השחוק "פסטיבל" ומסיבות מוצדקות. אחרי יומיים של תירגול שעורי יוגה עם מורים שונים בסוכות, אוהלים, כיפות גיאודזיות וכיפת השמים, הוארתי והבנתי שהערבה לא בנויה לפסטיבלים. זה הורס לה את האישיות. אחת המתרגלות שהתקבצנו אצלה בסטודיו כתריסר חובבי יוגה התרגשה עד כדי דמעות והסבירה שאצל תושבי הערבה כל אדם חי על שטח של חמישה דונם וכשהוא פוגש יותר מ-8 אנשים בחדר אחד זה מרגיש לו ממש צפוף. 

 

 

 108 ברכות שמש לפני שהיא שוקעת     צילום: ארן דולב

 

דבר חלש

הרעיון להביא לערבה קהל רב אבל שקט צץ לפני שבע שנים ב-2009. את המחצלת פרשו לפני מומחית היוגה רוני פרידמן והמפיק יאיר לדרמן שחי בצוקים ונושם ערבה. בשנה הראשונה הם הצליחו לגלגל לדרום 250 אוהבי יוגה שרובם היו קשורים למתרגלים שלהם והגיעו כדי לתרגל סופ"ש באווירה המדברית. השנה כבר יגיעו למעלה מ-1000 משתתפים.

 

108 ברכות שמש

כצפוי מאנשים שהסלואו מושיין שולט בחייהם הקונספט נבנה לאט עם הרבה נשימות עמוקות. האורחים שוהים כל סוף השבוע באותו אתר ומתרגלים עם אותו מתרגל. רק פעם אחת הם זזים וגם בהזדמנות זו באוטובוסים שמסיעים אותם במרוכז ביום שישי אחר הצהרים לתרגול משותף בפארק תמנע. תחת כיפת אלפי כוכבים וצוקים אדומים, שמסתירים מרבצי טורקיז נחושתיים, הם מבצעים עם דיוויה רולה, שמגיעה מהודו, 108 ברכות לשמש, ואז כשהיא מדושנת עונג מהכבוד, היא שוקעת ברוגע מעבר לעמודי שלמה ומניחה ללובשי הלבן לקבל את השבת בהופעה של להקת "מעגל אורות" שהשנה מצטרפים אליה נגנים מירדן. 

 

 תנוחת הגיבור    צילום: רונית סבירסקי

 

יוגה לצפונים

עם השנים החלו להגיע לפסטיבל כאלה שרוצים למתוח קצת איברים, לנשום עמוק את אוויר הערבה הלוהט ביום וללבוש מעילי פליז טרנדים בלילה. הם גם אלה שבוחרים קודם את הצימרים היקרים והמתרגל מגיע בהכל כלול. הערבה הייתה ידועה במשך שנים כאלטרנטיבה שפויה של מחירי הצימרים בארץ אבל גם היא כבר התחילה לרתוח ולהבין שהצרכן הישראלי איבד את התבונה בין הג'אקוזי לבריכת השכשוך. חוות בודדים, אירוח כפרי, אירוח קיבוצי ועוד מספר בעלי צימרים בישובים כמו עין יהב, צופר, חצבה, נאות סמדר, לוטן, אליפז וחוות האנטילופות עדיין מאפשרים לאוהבי היוגה להנות ממחיר בר השגה ולבחור קודם את המתרגל ורק אחר כך את המיקום. 

 

אחד המקומות שצריך להכין להם את הכיסים שאין במכנסי הטייץ המפונפנים היא חוות הבודדים ע׳רנדל. פעם יכולתם לראות המון חול ממרפסת הצימר במחיר של מלון קטן בפריז, היום תשלמו לשני לילות בסוף שבוע 2700 שקל כולל ארוחת בוקר. תוסיפו לזה פירוש רש"י לשערי מטבע חוץ ותקבלו 700 דולר שווה ערך ללינה בסוויטה מפוארת בטירה באחת ממדינות אירופה. 

 

ארוחה צמחונית בקיבוץ לוטן   צילום: רונית סבירסקי

 

מיץ עננים למאותגרי הודו

מנגד תמצאו את אשרם במדבר שאם יש מקום שהמציא את היוגה המדברית זה הוא והמחירים בהתאם. אל תתבלבלו ותעוטו עליהם בהמוניכם. אשרם במדבר מתאים לצעירים מאותגרי הודו ולמבוגרים חדורי שאנטי. אפשרויות הלינה נעים בין אוהל שתקימו במו יתדותיכם עד בקתה עם מיטות סוכנות ל-4 מתגוררים. למים שתשתו שם קוראים מיץ עננים. האוכל צמחוני תוצרת בית ואת הכלים תתבקשו לשטוף בעצמכם כשתסיימו לאכול. יש סיכוי סביר שכשתסעדו את ארוחתכם יגיע תרנגול שיקרקר את נפשו לדעת. אם תקומו למזוג מיץ עננים תמצאו שהחתול האשרמי התיישב במקומכם והמשיך לאכול את הארוחה היכן שהפסקתם. בין לבין יחלפו טווס או טווסית על אפרוחיה בצעידה גאה על שביל העפר וארנב עליז ידלג ביניהם.

 

 

מדיטציה מדברית     צילום: רונית סבירסקי

 

הסדנאות, המתרגלים והמורים

אחרי שתבדקו את האופציות השונות ותחליטו מה טוב עבורכם תוכלו לחוות תירגולי יוגה שאפילו לא שמעתם על קיומם.  "יוגה ערבה" מתפרשת על פני 200 קילומטרים מדבריים עם 45 סדנאות שיתחילו ביום חמישי אחר הצהרים ויסתיימו ב-14:00 בשבת. הסדנאות מתאימות לכל גיל ולכל רמה, במגוון סגנונות מסורתיים וחדשים וגם סדנאות למורים ולמתרגלים.

 

מתרגלים מהודו, איטליה ואינדונזיה

סוואמי ג'וטירמאיה, מורה בכיר וותיק מהודו מגיע דרך ארגון "The Art of Living" וילמד סדנה שמתאימה לקהל הרחב (גם למי שאין לא רקע). בסדנה שנקראת "תכנית השמחה"  מתנסים בתרגולי נשימה ומדיטציה במטרה להוסיף שמחה לחיים. הסדנה תתקיים ביישוב חצבה.

 

דיוויה רולה תגיע מהודו ותחבור אל יותם אגם, מוזיקאי שמשלב מוזיקה אלקטרונית וקערות טיבטיות. דיוויה, שהייתה שנים רקדנית מקצועית, מאמנת פילאטיס, רפלקסולוגית, מעסה ועסקה בחקירה רוחנית תעביר סדנה בשילוב צלילים ותנועה בלב נופי פארק תמנע.

 

סטפנו בנדנדי מאיטליה יתרגל איינגאר יוגה בקיבוץ לוטן. בחייו המקצועיים הוא מחלק את זמנו בין בית הספר אותו הקים בגוקרנה שבהודו לבין סדנאות בכל רחבי אירופה. בקיבוץ לוטן יתרגל גם מתי גודינר, מורה לויניאסה מישראל.

 

נגה וייס הריינטו מאינדונזיה תתרגל באשרם במדבר סגנון יוגה ייחודי "יין יוגה".  סגנון שעדיין לא מוכר בארץ, אבל מתחיל להתפתח בעולם. בשיטת התרגול הזו נשארים בתוך כל תנוחה זמן ממושך ולומדים להרפות, לנשום ולהמתין. התרגול נעשה בעזרת בלוקים וכריות שתומכים ועוזרים לשחרר את השרירים. סדנאות נוספות שיתקיימו במקום הן יוגה בזרימה ואקרו-יוגה עם דידי מלניק פורת, קונדליני יוגה עם נירוונה ורני רפאל עמנואל.

 

עוברים למצב קוברה    צילום: רונית סבירסקי

 

מדיטציה וקבלת שבת

התרגול המשותף בפארק תמנע יאפשר למשתתפים לבחור בין 108 ברכות שמש מסורתיות בהנחיית דיוויה רולה מהודו ובליווי מוזיקה אלקטרונית של יותם אגם לבין מדיטציה שתועבר על ידי סוואמי ג'וטירמאיה מהודו, בליווי מוזיקה חיה של שיר סופר לצלילי קערות טיבטיות ואובר-טונים. התרגולים יערכו למרגלות עמודי שלמה לקראת שקיעה. לאחר מכן תוגש ארוחת ערב טבעונית על שפת אגם תמנע ובסיומה תתקיים קבלת שבת עם "מעגל אורות" בשילוב נגנים מירדן ולאחריה מסיבת ריקודים עם יוגב חרובי. במהלך סוף השבוע יתקיימו בפארק תמנע תרגולים של דיוויה רולה עם יותם אגם וסדנת הקשבה, תנועה, יוגה ומוזיקה עם אלית בר שדה וצוות ההרטביט של רוני מקטאו וברק סרילן.

 

רייצ'ל קרנצמן מתרגלת המתמחה בשילוב יוצא דופן בין פיזיותרפיה ויוגה תעביר סדנה לשחרור עומסים בגב ביישוב אליפז. בבית האומנויות בנאות סמדר תתרגל פריה הרט יוגה שמלווה בנגינת חליל של הגר דגן. ביישוב פארן יתרגלו רתם רטנר והדר הוד תרגול שמשלב מספר סגנונות של יוגה ביניהן "יוגה נשית" שפותחה בארץ על ידי מירה ארצי פדן ו"ויג'ננה יוגה" שפותחה על ידי אורית סנגופטה.

 

תנוחת הכלב מביט למטה     צילום: רונית סבירסקי

 

יוגה בערסל

שילוב קסום של מדבר ובעלי חיים מהסוואנה באפריקה עם תרגול יוגה חדשני מוצע בחוות האנטילופות. ראמים, זברות, דישונים ויחמורים מסתובבים בחופשיות בחווה העצומה ובלבה מספר בקתות עץ, אוהלים ובריכות מים תרמו-מינרלים. רותם מורדוך משתלבת באווירה הזו עם "יוגה אווירית" שמתבצעת לראשונה ביוגה ערבה. אם חלמתם על יוגה בתוך ערסל זה המקום לחוות אותה.

 

 

עפים על זה     צילום: רונית סבירסקי

 

יוגה רטובה מתקיימת במושב עין יהב בבריכת "שמיים" עם דוריה נווה שפיתחה תרגול המשלב נשימה מעולם היוגה עם תרגול פיזי לשחרור ועבודת שרירי הליבה של הגוף בתוך המים.

 

מחירי הלינה כולל הסדנאות והארוחות נע בין 1000 שקל ללינה בח'אן עד 2200 שקל ללינה בצימרים. המחיר כולל: 6 תרגולי יוגה, ארוחות טבעוניות ואירוע מרכזי בפארק תמנע.

 

לבחירת התרגול המתאים אפשר להיעזר במערכת מיוחדת באתר או במענה טלפוני 052-3665935 , yogaarava@gmail.com

 

 

|
|
|
|
|